• Programy edukacyjne 2021/2022

        • Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy,

          ponieważ wiedza jest ograniczona.

          Albert Einstein

          PROGRAMY EDUKACYJNE

                 Nasze przedszkole bierze czynny udział w wielu programach edukacyjnych organizowanych z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Udział w tych przedsięwzięciach ma na celu sprawić dzieciom radość i zadowolenie, zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia i umiejętności, poszerzyć nowe horyzonty i wiedzę dzieci, ale także otworzyć na świat, na ludzi oraz na samych siebie.


          "PIERWSZE KROKI W KRAINIE BAJKI"

                  Dzieci 5 i 6 letnie z naszego przedszkola - grupy VIII, X i XI biorą udział w comiesięcznych spotkaniach w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia Nr 6 na Podwisłoczu. Panie bibliotekarki przygotowują dla dzieci ciekawą lekcję biblioteczną, wprowadzając tym samym wychowanków w piękny świat literatury. Mamy nadzieję, że cykl spotkań "Pierwsze Kroki w krainie Bajki" zaszczepi w dzieciach chęć rozwijania zainteresowań czytelniczych, tak przecież istotnych w rozwoju umysłowym i emocjonalnym dziecka.


          "DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI"

          W tym roku szkolnym włączyliśmy się w I edycję międzyprzedszkolnej inicjatywy „Dnia Niezapominajki” na rzecz ochrony przyrody oraz „niezapominania” pod hasłem „Nie zapominamy o sąsiadach” zorganizowanej przez Przedszkole Publiczne nr 17 w Rzeszowie. Tegoroczna edycja opierała się na zaakcentowaniu naszej solidarności z narodem ukraińskim. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.


          "JA TEŻ POTRAFIĘ POMAGAĆ - PIERWSZA POMOC"

          W marcu 2022 r. nasze przedszkole wzięło udział w projekcie edukacyjnym "Ja też potrafię pomagać".  Odwiedzili nas ratownicy medyczni z Fundacji "Siła Kropli" im. Siostry Kingi Czerwonki, którzy przeprowadzili we wszystkich grupach zajęcia teoretyczne i praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak należy postępować w niebezpiecznych sytuacjach, kiedy i jak wezwać pomoc.


          "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

          Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany był w grupach VI-XI i jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy dzieci i rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

          Program ma za zadanie:

          1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
          3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
          5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

          "AKADEMIA AQUAFRESH"

                    W naszym przedszkolu realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej AKADEMIA AQUAFRESH. Celem programu jest przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej i troski o swoje uzębienie. Przedszkolaki wezmą udział w cyklicznych zajęciach prowadzonych przez naszych nauczycieli, w czasie których zdobyły niezbędną wiedzę i umiejętność dbania o zęby, co z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ilości dzieci chorujących na próchnicę.


          PROGRAM "MAM TALENT"

          Program Wychowania Przedszkolnego „Mam talent – rozwijamy pasje i odkrywamy talenty dziecka w wieku przedszkolnym” jest innowacyjnym programem autorstwa Elżbiety Bukowieckiej-Górny we współpracy z Anitą Jaskólską-Gesek. Program opracowany jest w sposób kompleksowy i pozwala na prowadzenie zajęć rozwijających uzdolnienia dzieci w wieku przedszkolnym. Daje ponadto gwarancję, że wykorzystywane w codziennej pracy materiały są zgodne z najnowszymi przepisami prawa oświatowego oraz z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Głównym celem programu jest wspierane inteligencji dziecka, rozwijanie „talentu” poprzez wyznaczenie profilu jego uzdolnień, jego preferencji. Wsparcia w rozwoju kierunkowych zdolności „uzdolnień” potrzebują wszystkie dzieci. W rozwijaniu uzdolnień (inteligencji) należy przede wszystkim uświadamianie dziecku jak ważne jest poszerzanie posiadanych preferencji. Konieczne jest częste prowadzenie rozmów o tym, co dziecko interesuje i motywowanie do wytrwałości.


          DZIEŃ BEZPIECZNEGO  INTERNETU

          Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. W naszym przedszkolu z tej okazji przygotowano tablicę informacyjną z cennymi radami dla rodziców, a także w każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne przybliżające dzieciom tematykę komputerów, Internetu a przede wszystkim zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z urządzeń elektronicznych i szeroko pojętego Internetu.


          PROJEKT EDUKACYJNY "NECIO.PL"

          Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przedszkolaki zrealizowały projekt edukacyjny „Necio.pl”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedziały się, czym jest Internet, jak komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony www. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z dostępnymi na stronie Necio.pl materiałami i wspólną zabawę z dziećmi.


          "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"

          „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 6,5 miliona dzieci. W tym roku po raz 13. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. Dzięki programowi edukacyjnemu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nauczyciele i dzieci zyskują dostęp do merytorycznych materiałów, które pomagają im w proekologicznej edukacji. Każda placówka, która bierze udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” otrzymuje bezpłatny pakiet profesjonalnych materiałów edukacyjnych przygotowany przez metodyków z myślą o najmłodszych. Przedszkola i szkoły podstawowe otrzymują materiały w formie elektronicznej. Nauczyciele dzięki specjalnemu folderowi ze scenariuszami lekcji i pomocami dydaktycznymi będą mogli przygotować ciekawe i pasjonujące zajęcia, a dzieci będą mogły bawić się, uczyć i poznawać świat przyrody. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę. Po zrealizowaniu scenariuszy lekcyjnych każda placówka nabywa prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.


          "CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA"

          Czyściochowa Akademia to już trzecia edycja akcji Rossmanna, której celem jest wyrabianie odpowiednich nawyków higienicznych i ich utrwalanie wśród najmłodszych. Materiały są dostosowane do wieku dzieci, zarówno merytorycznie jak i w kontekście długości zajęć. Wszystkie zostały przygotowane we współpracy z metodykami, skonsultowane z lekarzem oraz stomatologiem. Scenariusze będą poświęcone różnym zagadnieniom (m. in. czystości rąk, korzystaniu z toalety, myciu zębów), a te z kolei są połączone z różnymi „świętami”: w październiku mamy Światowy Dzień Mycia Rąk, w listopadzie Światowy Dzień Toalet, w styczniu Wielki Dzień Twórczości z Piany, w lutym Dzień Bez Gluta, w marcu wypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, a w kwietniu Dzień Skóry. Te styczniowe, lutowe i kwietniowe zostały ustanowione przez Rossmanna – specjalnie na potrzeby Czyściochowej Akademii.

          To nie wszystko. Oprócz gotowych pomysłów na zajęcia, na stronie www.czysciochowa-akademia.pl będą propozycje zabaw ruchowych, plastycznych, gier czy turniejów. Dodatkowym urozmaiceniem dla najmłodszych będą bajki edukacyjne i piosenki z bohaterami Czyściochowa, które są publikowane na kanale Rossnę! na YouTube (playlista „Czyściochowo”) KLIK. Poza materiałami do wykorzystania podczas zajęć, rodzice mogą również pobrać dodatki, dzięki którym wiedzę zdobytą na zajęciach będzie można utrwalać również w domu.


          "MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!"

          „Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej nauki poprzez zabawę.


          "AKADEMIA KICI KOCI"

          W roku szkolnym 2020/2022 dzieci z młodszych grup wiekowych od grupy I do V uczestniczyły w Programie „Akademia Kici Koci” realizowanym w naszym przedszkolu.  Celem akcji było pokazanie, że o wiele łatwiej i przyjemniej dziecko może odkrywać świat z ulubioną bohaterką – Kicią Kocią u boku. Kicia Kocia poprzez zabawę nie tylko pomagała dzieciom utrwalać podstawową wiedzę dotyczącą liczb, liter, kształtów czy kolorów, ale podejmowała też ważne kwestie, takie jak zasady bezpieczeństwa, dobrego wychowania, wyrażania emocji i wiele, wiele więcej!


          "DZIECIAKI MLECZAKI"

          „Dzieciaki Mleczaki” to bezpłatna akcja edukacyjno-informacyjna na temat mleka i jego przetworów, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ich opiekunów oraz rodziców. Program jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. Głównym celem akcji jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.


          "DZIAŁAJ Z IMPETEM"

          Nasze przedszkole bierze udział w kampanii edukacyjnej „Działaj z imPETem!”, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.


          "KREATYWNY PRZEDSZKOLAK"

          W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole uczestniczyć będzie w trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt.: „Kreatywny przedszkolak”, organizowanego przez Edu Fejkiel. Głównym celem tego projektu jest podejmowanie kreatywnych i twórczych działań przez nauczycieli wraz z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Dzieci uczą się tworzyć piękne dzieła – niekoniecznie kupując gotowe produkty. Dzieci będą doskonalić umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości (gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji  i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy… traktuję jako efekt uboczny kreatywnych i twórczych działań w ramach projektu. Jedynymi wytycznymi wykonywanych prac, jest ich temat oraz materiał, z którego mają być wykonane. Pozostałe działania są dowolne, mają być kreatywne i twórcze, stąd nie mogą być odgórnie narzucone. Uczestnicząc w projekcie “Kreatywny przedszkolak”, działamy według ustalonego harmonogramu. Kreatywne działania rozpoczną się w październiku a fotorelację z działań będzie można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej.


          "DZIECI UCZĄ RODZICÓW" - 3 EDYCJA

          Nasza placówka bierze udział w akcji edukacyjnej ,,Dzieci Uczą Rodziców”. III edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie najmłodszych do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć.

                 


          OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

          "EKO LUDEK"

          Nasza placówka bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Eko Ludek". Projekt jest zwróceniem uwagi na potrzebę budowania świadomości obowiązku dbania o środowisko w jakim żyjemy. Kształtowanie właściwej postawy należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie. Jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszytko co go otacza. Projekt objęty został patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz patronatem medialnym miesięcznika "Bliżej Przedszkola".

           


           

          MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY

          "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" - IV EDYCJA

           

          Cele:
          •    kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
          •    rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi, poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
          •    budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość,
          •    przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu),
          •    uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną,
          •    poznanie legend i baśni polskich,
          •    dostrzeganie piękna i wartości sztuki oraz dorobku polskiej nauki i kultury,
          •    okazywanie szacunku członkom rodziny, osobom z bliskiego otoczenia; poprawne, pozytywnie nacechowane relacje z drugim człowiekiem,
          •    kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka i jako jednostka "wiem kim jestem",
          •    kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji,
          •    rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy innym.


          "CHRONIMY DZIECI"

          Chronimy Dzieci to program profilaktyki przemocy wobec dzieci, którego autorem i koordynatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

          Program adresowany jest do żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji pozarządowych i innych instytucji, działających na rzecz dzieci. Jest to pierwszy program w Polsce, promujący bezpieczne organizacje i odpowiadający na potrzeby profesjonalistów i rodziców dzieci, w zakresie wdrażania standardów bezpiecznej dla dzieci organizacji.

          Ideą programu jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci" placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

          Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.

          Realizacja programu Chronimy Dzieci przez placówkę oznacza, m.in. że:

          • placówka posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
          • placówka chroni dane osobowe i wizerunek dziecka
          • placówka dba o bezpieczny dostęp dzieci do internetu
          • placówka posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko-pracownik personelu
          • pracownicy placówki są sprawdzani pod kątem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego
          • pracownicy są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować
          • placówka oferuje dzieciom i rodzicom edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

          "CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA"

          Nasze przedszkole bierze udział w Programie „Czytające Przedszkola”.  To gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia! Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić. Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia. Wprowadzając codzienne czytanie, przedszkole może pomóc dzieciom w dobrym opanowaniu ojczystego języka. 


    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
      • wicedyrektor - 17 748 34 10 sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50 księgowość - 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • 35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3 Poland
      • 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
      • Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 dr Krzysztofa Warchoła: poniedziałek - środa, piątek: 10.00 - 12.00 czwartek: 13.00 - 15.00
      • poniedziałek - piątek: 7.30 do 15.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych