• Programy edukacyjne 2020/2021

        • Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy,

          ponieważ wiedza jest ograniczona.

          Albert Einstein

          PROGRAMY EDUKACYJNE

                 Nasze przedszkole bierze czynny udział w wielu programach edukacyjnych organizowanych z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Udział w tych przedsięwzięciach ma na celu sprawić dzieciom radość i zadowolenie, zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia i umiejętności, poszerzyć nowe horyzonty i wiedzę dzieci, ale także otworzyć na świat, na ludzi oraz na samych siebie.


          DZIEŃ BEZPIECZNEGO  INTERNETU

          11 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. W naszym przedszkolu z tej okazji przygotowano tablicę informacyjną z cennymi radami dla rodziców, a także w każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne przybliżające dzieciom tematykę komputerów, Internetu a przede wszystkim zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z urządzeń elektronicznych i szeroko pojętego Internetu.


          PROJEKT EDUKACYJNY "NECIO.PL"

           

          Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przedszkolaki zrealizowały projekt edukacyjny „Necio.pl”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedziały się, czym jest Internet, jak komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony www. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z dostępnymi na stronie Necio.pl materiałami i wspólną zabawę z dziećmi.


          "DZIAŁAJ Z IMPETEM"

          Nasze przedszkole bierze udział w kampanii edukacyjnej „Działaj z imPETem!”, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.


          "KREATYWNY PRZEDSZKOLAK"

          W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole uczestniczyć będzie w trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt.: „Kreatywny przedszkolak”, organizowanego przez Edu Fejkiel. Głównym celem tego projektu jest podejmowanie kreatywnych i twórczych działań przez nauczycieli wraz z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Dzieci uczą się tworzyć piękne dzieła – niekoniecznie kupując gotowe produkty. Dzieci będą doskonalić umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości (gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji  i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy… traktuję jako efekt uboczny kreatywnych i twórczych działań w ramach projektu. Jedynymi wytycznymi wykonywanych prac, jest ich temat oraz materiał, z którego mają być wykonane. Pozostałe działania są dowolne, mają być kreatywne i twórcze, stąd nie mogą być odgórnie narzucone. Uczestnicząc w projekcie “Kreatywny przedszkolak”, działamy według ustalonego harmonogramu. Kreatywne działania rozpoczną się w październiku a fotorelację z działań będzie można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej.


          "KLUB MLECZAKA"

          Nasze przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Edukacji zdrowotnej „Klub mleczaka”. Program ten powstał z myślą o najmłodszych - dzieciach w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. W tym wieku bardzo istotne jest wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej, poprzez regularne szczotkowanie zębów a także spożywanie odpowiednich pokarmów. Już nawet 3 latek wie, że jego ząbki są mu bardzo potrzebne i należy o nie dbać, by rosły zdrowe i nigdy nie chorowały. W Polsce jednak mimo podejmowanych działań, od 41% do blisko 90% dzieci (w zależności od grupy wiekowej) ma próchnicę. Wyniki są przerażające, a problem pogłębia fakt, iż pierwsza wizyta u stomatologa odbywa się w chwili, gdy dziecko ma już próchnicę, często zaawansowaną. Pragniemy swoimi działaniami docierać do jak największej liczby dzieci, by wytwarzać i utrwalać u nich nawyk higieny jamy ustnej. To najlepsza inwestycja w młodego człowieka, gwarantująca zdrowie w życiu dorosłym. 


          "DZIECI UCZĄ RODZICÓW" - 2 EDYCJA

          Nasza placówka bierze udział w akcji edukacyjnej ,,Dzieci Uczą Rodziców”. II edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie najmłodszych do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć.


          "NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ"

           

          Nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego Programu edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska dla najstarszych przedszkolaków. Program posiada rekomendację Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat zębów oraz dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o ich stan już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że program ten pomoże man wciągnąć dzieci w wir nauki o zdrowiu jamy ustnej. W programie wezmą udział dzieci z grup VIII, X i XI.


          OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

          "EKO LUDEK"

          Nasza placówka bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Eko Ludek". Projekt jest zwróceniem uwagi na potrzebę budowania świadomości obowiązku dbania o środowisko w jakim żyjemy. Kształtowanie właściwej postawy należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie. Jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszytko co go otacza. Projekt objęty został patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz patronatem medialnym miesięcznika "Bliżej Przedszkola".

           


           

          MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY

          "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" - IV EDYCJA

           

          Cele:
          •    kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
          •    rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi, poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
          •    budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość,
          •    przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu),
          •    uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną,
          •    poznanie legend i baśni polskich,
          •    dostrzeganie piękna i wartości sztuki oraz dorobku polskiej nauki i kultury,
          •    okazywanie szacunku członkom rodziny, osobom z bliskiego otoczenia; poprawne, pozytywnie nacechowane relacje z drugim człowiekiem,
          •    kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka i jako jednostka "wiem kim jestem",
          •    kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji,
          •    rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy innym.


          "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS''

          REALIZACJA PROGRAMU ANTYTYTONIOWEGO

          W roku szkolnym 2020/2021 przedszkolaki z grup VIII, X i XI przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas” Program zostanie zrealizowany w formie cyklu zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych.

          Założenia programu:

          1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
          2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
          3. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
          4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
          5. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

          Cele szczegółowe programu:

          1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
          3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
          5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.


           

          "CHRONIMY DZIECI"

          Chronimy Dzieci to program profilaktyki przemocy wobec dzieci, którego autorem i koordynatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

          Program adresowany jest do żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji pozarządowych i innych instytucji, działających na rzecz dzieci. Jest to pierwszy program w Polsce, promujący bezpieczne organizacje i odpowiadający na potrzeby profesjonalistów i rodziców dzieci, w zakresie wdrażania standardów bezpiecznej dla dzieci organizacji.

          Ideą programu jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci" placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

          Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.

          Realizacja programu Chronimy Dzieci przez placówkę oznacza, m.in. że:

          • placówka posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
          • placówka chroni dane osobowe i wizerunek dziecka
          • placówka dba o bezpieczny dostęp dzieci do internetu
          • placówka posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko-pracownik personelu
          • pracownicy placówki są sprawdzani pod kątem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego
          • pracownicy są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować
          • placówka oferuje dzieciom i rodzicom edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

          "CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA"

          Nasze przedszkole bierze udział w Programie „Czytające Przedszkola”.  To gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia! Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić. Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia. Wprowadzając codzienne czytanie, przedszkole może pomóc dzieciom w dobrym opanowaniu ojczystego języka. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
      • wicedyrektor - 17 748 34 10 sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50 księgowość - 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • 35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3 Poland
      • 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
      • Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 dr Krzysztofa Warchoła: poniedziałek - środa, piątek: 10.00 - 12.00 czwartek: 13.00 - 15.00
      • poniedziałek - piątek: 7.30 do 15.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych