Założenia programu
W listopadzie 2014 r. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5, w którego skład wchodzi Przedszkole Publiczne nr 35 otrzymał Certyfikat Wojewódzkiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie.
W roku szkolnym 2019/2020 podjęliśmy decyzję o wszczęciu procedury otrzymania Certyfikatu krajowego „Przedszkole Promujące Zdrowie”, w związku z tym w przedszkolu będzie podejmowane wiele działań sprzyjających szeroko rozumianej promocji zdrowia.
Jako „Przedszkole Promujące Zdrowie”, chcemy uzmysławiać pracownikom, rodzicom i wychowankom społeczną rolę placówki oświatowej w promowaniu zdrowia i wspólnie tworzyć miejsce przyjazne dzieciom ich rodzinom oraz wszystkim pracownikom.
W związku z tym, każdego roku szkolnego będziemy realizować szereg działań związanych z tą tematyką, min. różnorodne programy związane z propagowaniem pozytywnych postaw do "zdrowia" - w jego wieloaspektowym rozumieniu, udział w programach zdrowotnych, zwracanie uwagi na wybieranie zdrowej żywności i przyrządzanie zdrowych posiłków na zajęciach wspólnie z dziećmi.
Kształtować będziemy poczucie odpowiedzialności, zwłaszcza za zdrowie własne, rodziny i społeczności. Zachęcamy do zdrowego stylu życia nie tylko naszych podopiecznych, ale także ich rodziców i wszystkich pracowników przedszkola.
CO TO JEST PROMOCJA ZDROWIA?
Promocją zdrowia jest proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę.
1. Koncentracja na zdrowiu jako dobrostanie i jego umacnianiu/doskonaleniu. Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, osiąganiu celów, większej wydajności w pracy i zarobkom, satysfakcji życia. Zdrowie jest środkiem (a nie celem) dla dobrego, twórczego życia.
2. Całościowe (holistyczne) podejście do zdrowia. Zakłada ono, że zdrowie jednostki ma wiele wymiarów (fizyczny, psychiczny, społeczny, duchowy, seksualny) i zależy od wielu czynników w środowisku fizycznym (naturalnym i stworzonym przez ludzi), społecznym i ekonomicznym. Na wiele tych czynników ludzie mogą mieć wpływ.
3. Promocja zdrowia jest procesem zmian społecznych, dotyczy jednostek, grup i społeczności. Obejmuje dwa wzajemnie powiązane obszary:
- działania indywidualne ludzi podejmowane w celu dokonania sprzyjających zdrowiu zmian w swoim stylu życia,
- działania zbiorowe, wspólne, członków danej społeczności dla tworzenia sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu środowiska fizycznego i społecznego,
4. Uświadamianie ludziom, że oni sami podejmują decyzje w sprawach swego zdrowia i ponoszą odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi w swoim otoczeniu.
5. Uświadamianie politykom i zarządzającym (decydentom) na różnych poziomach i we wszystkich organizacjach, że:
- zdrowie powinno "wejść" do każdego systemu społecznego (nie ma odrębnych systemów dla zdrowia) i niezbędne jest tworzenie koalicji dla zdrowia,
- ich zadaniem jest tworzenie warunków, w których zdrowe wybory będą dla ludzi łatwiejszymi wyborami".
PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE TWORZY WARUNKI I PODEJMUJE DZIAŁANIA, KTÓRE SPRZYJAJĄ:
- zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
- podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu,
DZIAŁANIA W TWORZENIU PRZEDSZKOLA
PROMUJĄCEGO ZDROWIA
1. Poznanie i zrozumienie koncepcji przedszkola promującego zdrowie.
2. Uczestnictwo i zaangażowanie pracowników przedszkola i rodziców dzieci.
3. Działalność koordynatora ds. promocji zdrowia i zespołu promocji zdrowia.
4. Planowanie działań i ich ewaluacja.
5. Dążenie do powiązania działań w zakresie promocji zdrowia z podstawowymi z celami i zadaniami przedszkola.
6. Współpraca ze społecznością lokalną, przedszkolami i szkołami w najbliższym otoczeniu.
STANDARDY PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE
1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców.
2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.
Więcej informacji na stronie internetowej programu "Przedszkole Promujące Zdrowie"