Menu

Wydarzenia 2018/2019 Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Kalendarz imprez

Z życia przedszkola

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - GR. X

 

17 stycznia 2019 r. dzieci z grupy X po raz pierwszy uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej i Publicznej Bibliotece - Filia Nr 6 w Rzeszowie. Ponieważ dla większości przedszkolaków była to pierwsza wizyta w tym miejscu, dzieci dowiedziały się jakie jest przeznaczenie biblioteki, jak należy się zachowywać w tym wyjątkowym miejscu oraz oczywiście jak należy traktować książki. Okazało się, że dzieci doskonale te zasady znają. Wszyscy zasłużyli, aby dostać kartę biblioteczną i już na własne konto czytelnicze wypożyczyć sobie książeczki. Panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci również niespodziankę- grę planszową „Co to za bajka?”. Pokonując ułożoną dróżkę dzieci napotykały różne rekwizyty, które należało przyporządkować do jakiejś znanej bajki. Chociaż zagadki nie były łatwe, to udało się odgadnąć właściwe tytuły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


MŁODE TALENTY - MUZYCZNY DUET

GRUPA V

17 stycznia 2019r. w grupie V wystąpił muzyczny duet sióstr. Kalinka i Milenka zaprezentowały dzieciom swoje umiejętności gry na keyboardzie. Dziewczyny występowały z przygotowanymi utworami, a przedszkolaki próbowały podśpiewywać w rytm melodii. Na koniec spotkania każdy chętny mógł spróbować zagrać wskazaną melodię lub poimprowizować według uznania. Wizyta ta sprawiła dzieciom wiele radości i była dla nich inspirująca. Gratulujemy talentu oraz ciężkiej pracy Kalince i Milence. Dziękujemy za ten miło spędzony czas i mamy nadzieję na kolejne spotkanie.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPY VII i VIII

15 stycznia 2019 r. dzieci z grupy VII i VIII rozpoczęły cykl spotkań bibliotecznych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia nr 6 w Rzeszowie w ramach akcji „Moje pierwsze kroki w krainie bajki”. Po przywitaniu i obejrzeniu nowego wystroju biblioteki po remoncie, dzieci zajęły miejsca przygotowane przez Panie z biblioteki i zajęcia się rozpoczęły. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Doskonale wiedziały, że wszystkie książki, trzeba szanować i dbać o nie. Po zapoznaniu się z zasadami przyszła kolej na grę z udziałem bajkowych postaci. Starszaki miały okazję przenieść się w zaczarowany świat bajek i baśni, gdzie podzielone na cztery drużyny zmierzały do mety rozwiązując po drodze napotkane zagadki. Dzieci bez problemu odgadywały zagadki oraz tytuły bajek. Wszyscy świetnie się bawili i mile czas spędzili, a na koniec wybraną przez siebie książeczkę wypożyczyli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


LEKCJA W SZKOLE - GR. VI

14 stycznia 2019 r. wychowankowie grupy VI udali się do Szkoły Podstawowej nr 23. Dzieci odwiedziły klasę I „a” i wzięły udział w lekcji prowadzonej przez nauczyciela panią Patrycję Grabiec. Wychowankowie poznali historię bałwanka, bardzo dobrze odpowiadali na zadawane pytania oraz zrobili pracę plastyczną.  Uczniowie  klasy I”a” udostępnili dzieciom z grupy VI swoich kredek i czuwali by praca plastyczna była dobrze wykonana. Dzieci wróciły zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.


JASEŁKA W SZKOLE

GRUPA II, III i IV

11 stycznia 2019 r. przedszkolaki z grupy II, III i IV odwiedziły swoich starszych kolegów z klasy I a Szkoły Podstawowej nr 23, którzy pozostając jeszcze w atmosferze magii świąt Bożego Narodzenia, przygotowali mini koncert kolęd i pastorałek. W repertuarze znalazły się zarówno znane wszystkim staropolskie kolędy, jak również mniej znane młodszym dzieciom pastorałki. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, próbując podśpiewywać znane sobie kolędy. Występ wzbogaciły poruszające wiersze traktujące o polskich tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych oraz o życiu Świętej Rodziny i małego Jezuska. Na koniec wspólnie wszyscy zaśpiewaliśmy kolędę pt. „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Zapraszamy do albumu.


BAL KANAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

10 stycznia 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, w którym wzięły udział wszystkie grupy. To był wyjątkowy dzień, ponieważ przedszkolaki przyszły zupełnie odmienione. Podczas zabawy dostrzec można było księżniczki, rycerzy, super bohaterów, zwierzęta, czarownice oraz wiele innych postaci, które mieniły się różnobarwnymi strojami i akcesoriami. Pięknie ozdobiony hol służył za scenę oraz parkiet dla małych tancerzy. Nie obyło się bez tradycyjnych nut, znanych każdemu maluchowi, ale to hity z najnowszych radiowych list przebojów cieszyły się największym zainteresowaniem dzieci. Oprócz pięknie wystrojonej pani wodzirej podczas zabawy pojawili się również inni goście – pingwinek i bałwanek, którzy sprawiali, że nawet najbardziej oporni zaczynali pląsać w rytm muzyki. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji balu były bańki mydlane oraz deszcz piany, który leciał na tańczące przedszkolaki. Zabaw, konkursów i tańców było bez liku, a każdy uczestnik balu z wypiekami na twarzy chwalił ten wyjątkowy dzień. Podsumowaniem imprezy był wybór króla i królowej balu, których miano zdobyli wszyscy, którzy spełnili trzy kryteria: utrzymywali uśmiech na twarzy, tańczyli i dobrze się przy tym bawili. Las podniesionych rączek świadczył o tym, że każdy z uczestników zabawy poczuł się tego dnia jak król lub królowa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


TABLICA INTERAKTYWNA

GRUPA I, II i X

9 stycznia 2019 r. dzieci z grup I, II i X miały możliwość skorzystania z tablicy interaktywnej, która niedawno pojawiła się w naszym przedszkolu. Przedszkolaki od najmłodszych do najstarszych świetnie bawiły się podczas układania puzzli czy kolorowania obrazków. Duże emocje wzbudziła też zabawa polegająca na wyszukiwaniu różnic pomiędzy dwoma obrazkami. Tablica interaktywna od tego roku będzie nam pomagać w przeprowadzaniu zajęć - jest ona narzędziem, które pozwoli w ciekawy sposób zaaranżować zajęcia dla dzieci.


TABLICA INTERAKTYWNA

GRUPA VI i VIII

08 stycznia 2019r . wychowankowie grupy VI i VIII wzięli udział w zajęciach z użyciem tablicy multimedialnej. Temat zajęć to „Wycieczka za miasto”.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w grze edukacyjnej, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie w przedszkolu.

Serdecznie dziękujemy !!!

Rodzicom, Babciom, Dziadkom, Pracownikom  PP 35 i SP 23 oraz ich rodzinom, wszystkim znajomym i przyjaciołom,  którzy przekazali 1% podatku za rok 2017 na organizację pożytku publicznego -Stowarzyszenie "Przedszkola Przyszłości", do którego należy nasze Przedszkole

Numer KRS 0000145905.

Na nasze konto została przekazana kwota 3.287,00 zł,

która została wykorzystana na 

dofinansowanie zakupu ZESTAWU INTERAKTYWNEGO (tablica interaktywna, projektor oraz akcesoria).


TABLICA INTERAKTYWNA

GRUPA III i IV

4 stycznia 2019 r. przedszkolaki z grupy III, IV i VII wzięły udział w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dla dzieci były to pierwsze tego typu zajęcia, spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony dzieci.  Większość przedszkolaków nie miała problemów z wykonaniem zadań na tablicy. Przedszkolaki chętnie się zgłaszały i podchodziły do tablicy. Dzieci miały możliwość aktywnego ćwiczenia razem z Małpką i Misiem. Na koniec zajęć dzieci bawiły się w dobieranie kolorów, wypełnianie kształtów i samodzielne rysowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszego albumu.


ZAJĘCIA Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ

GRUPY VIII i IX

4 stycznia 2019 r. grupy VIII i IX zapoznały się z nowymi narzędziami z zakresu technologii informatycznych. W sali grupy VII została zainstalowana tablica interaktywna wraz z projektorem. Dzieci wspólnie rozwiązywały zagadki i łamigłówki z zakresu edukacji przedszkolnej grając w grę „ABC sześciolatka”. Następnie pobawiły się w muzykowanie na BumBumRurkach z wykorzystaniem gry edukacyjnej. „Przybij rurkę” to komputerowy dyrygent ilustrujący spadające rurki na ekranie. Dzieci miały za zadanie uderzać nimi w odpowiednim momencie, tak by zagrać melodię „Pieski małe dwa” do nowocześnie zaaranżowanego podkładu. Było to pierwsze zetkniecie przedszkolaków z taką tablicą, ale napewno jeszcze nie raz urozmaici ona przedszkolne zajęcia i sprawi, że w naszym przedszkolu edukacja będzie na miarę XXI wieku.


ZAJĘCIA Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ

GRUPA V i VII

03 stycznia 2019r. dzieci z grup V i VII wspólnie uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Przedszkolaki poznały nowy, niezwykle ciekawy sposób na spędzanie czasu, co wzbogaciło ich wiedzę na temat nowinek multimedialnych. Większość dzieci z obu grup na co dzień korzysta z komputerów i tabletów, dlatego też nie miały problemu z wykonywaniem zadań przedstawianych na tablicy. Jednak bezpośredni kontakt z kursorem i manualne sterowanie ćwiczeniami sprawiało wielką przyjemność. Podczas wspólnych zajęć grupy V i VII wybrały się w sportową podróż z Misiem, Świnką i Małpką. Zwierzątka proponowały dzieciom różne aktywności: dobieranie stroju, odszukiwanie cieni, łączenie w pary, a także ćwiczenia fizyczne. Na zakończenie zajęć starszaki próbowały swoich sił w pisaniu przy pomocy poznanych programów komputerowych oraz tworzeniu obrazków graficznych. Dzisiejsze zajęcia z pewnością były pierwszymi z wielu, które planujemy kontynuować w przyszłości. Zapraszamy do zdjęć w albumie przedszkola.


"ŚWIĄTECZNA CHOINKA"

KONKURS PRZEDSZKOLNY

21 grudnia 2018r. odbyło się rozstrzygnięciem konkursu technicznego pt. "Świąteczna Choinka". Zadaniem uczestników było wykonanie choinki przestrzennej według własnego pomysłu. Okazało się, że wyobraźnia przedszkolaków oraz ich rodziców nie zna granic, ponieważ otrzymaliśmy ponad dziewięćdziesiąt świątecznych drzewek. Metody wykonanania były różnorodne i nie sposób wymienić je wszystkie. Na wystawie można było podziwiać między innymi choinki wykonane z ziaren kawy, drewna, pozłacanych orzechów, butelek, makaronu oraz wielu innych materiałów plastycznych i technicznych. Komisja złożona z pracowników przedszkola nie była w stanie wybrać najlepszej z prac, w wyniku czego wszystkie dzieci zdobyły pierwsze miejsce. Zauważamy fakt, że świąteczny konkurs po raz kolejny cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno dzieci jak i rodziców, za co dziękujemy i gratulujemy wspaniałych efektów. Najserdeczniejsze podziękowania składamy osobom, które ofiarowały swoje choinki jako prezent świąteczny dla Hospicjum oraz Domu Seniora. Ten wspaniały gest z pewnością umilił Święta obdarowanym.  Zachęcamy do oglądania zdjęć znajdujących się w albumie przedszkola.

Koordynatorkami konkursu były panie: Anna Uchman, Marta Blecharczyk, Sylwia Wiśniewska, Kinga Wytrwał-Hawrylik i Adrianna Kuziara.


 

CHOINKA DLA SENIORA

WIZYTA W DOMU SENIORA

 

21 grudnia 2018r. dzieci z grupy IV wybrały się w odwiedziny do Domu Seniora. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci z naszego przedszkola postanowiły sprawić niespodziankę osobom starszym i umilić im przeżywanie tego radosnego czasu. Przedszkolaki z różnych grup z chęcią zgodziły się oddać swoje prace konkursowe osobom starszym. Do Domu Seniora trafiły przepiękne, świąteczne choinki. Pracownicy oraz przebywające w ośrodku osoby były bardzo wzruszone tym gestem. Dzieci z grupy IV zaśpiewały też zgromadzonym kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, pastorałkę „Aniołek Najładniejszy” oraz złożyły wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznymi owocami i zaproszeni do częstszego odwiedzania Domu Seniora. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, a przedszkolakom – za piękny gest! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w albumie fotograficznym przedszkola. 

 


"O ANIOŁKU, KTÓRY ZGUBIŁ DZWONECZEK"

ZAJĘCIA DLA RODZICÓW

20 grudnia 2018 r. dzieci z grupy VI zaprezentowały swoim rodziców jasełka pt. „O aniołku, który zgubił dzwoneczek”. Dzieci wcieliły się w postaci św. Józefa, Maryi, aniołków, owieczek. Wychowankowie pięknie przedstawili wędrówkę aniołka „Dzyń - dzyńka”, któremu udało się odnaleźć zgubiony dzwoneczek. Rodzice mogli oglądać zdolności aktorskie swoich pociech.


PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

GRUPA I

Grudzień w grupie I upłynął na przygotowaniach do świąt. Na początku miesiąca w naszej sali zawisł kalendarz adwentowy, na którym to ze skrupulatnością umieszczaliśmy codziennie bombki choinkowe. Ozdoby były też elementami, za pomocą których ćwiczyliśmy przeliczanie oraz klasyfikowanie. Każdy dzień był doskonałą okazją do wypełniania nowych ciekawych zadań. Miały one rozmaity charakter, od nauki kolędy, czy też wykonania łańcucha na choinkę, po złożenie życzeń świątecznych lub pomoc najbliższym w domowych obowiązkach. Wśród zadań było również ozdabianie pierniczków, formowanie aniołków z masy solnej, wykonanie kartki świątecznej oraz bombki. Wszystkie zadania przedszkolaki wypełniały z ogromnym zaangażowaniem i z czasem to one już od rana przypominały o następnej bombce na kalendarzu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w albumie fotograficznym.


ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
 
„ŚWIĘTA TUŻ TUŻ”
 
 GRUPA III
 
19 grudnia 2018r. w grupie III odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Święta tuż tuż”. Mimo przedświątecznego zabiegania rodzice znaleźli czas i licznie przybyli podziwiać swoje pociechy. Przedszkolaki najpierw wysłuchały wiersza T. Kubiaka pt. „Wieczór wigilijny” i na jego podstawie opowiadały o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych tj. pieczenie pierników, ubieranie choinki czy dzielenie się opłatkiem. Następnie odszukiwały cienie przedmiotów związanych ze świętami i odgadywały zagadki ukryte w pięknych, kolorowych bombkach. Nie obyło się także bez ułożenia wspólnej szopki i opisu znajdujących się w niej osób. Było także wspólne kolędowanie i układanie świątecznych puzzli. Na koniec dzieci wraz z rodzicami wykonali swoje niepowtarzalne bombki, które można podziwiać na naszej tablicy plastycznej. Po skończonej pracy wszystkie dzieci otrzymały słodki, świąteczny upominek - bożonarodzeniowe pierniczki.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak liczne przybycie
i życzymy wszystkim zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym strony.

 

WIGILIJKA W PRZEDSZKOLU

19 grudnia 2019r. w naszym przedszkolu odbyła się Wigilijka. Ta coroczna uroczystość jest namiastką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Każda grupa przygotowuje swoją salę, strojąc choinkę oraz wyjątkowo nakrywając stoliki złączone w całość, przy których spożywany jest świąteczny obiad – barszcz czerwony. W tym roku uroczystość Wigilijki podzielona była na dwie części, dla dzieci młodszych oraz starszych. Zebrani goście mieli okazję podziwiać wspaniałe jasełka przygotowane przez przedszkolaki z grupy IX. Dialogi i sceny przeplatane były kolędami i pastorałkami, które podśpiewywały wszystkie dzieci. Świąteczny klimat na dobre zagościł w przedszkolu, a przedszkolaki z radością łamały się opłatkiem i składały sobie najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło również pierniczków oraz wspólnego kolędowania. Najważniejszą i najliczniej śpiewaną kolędą tego roku była  „Wśród nocnej ciszy”, która zakończyła uroczystość. Zapraszamy do zdjęć w albumie przedszkolnym.


"WIECZÓR WIGILIJNY"

 

GRUPA IV

 

18 grudnia 2018r. w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, przedszkolaki z grupy IV zaprezentowały swoim rodzicom przedstawienie pt. „Wieczór Wigilijny”, które pozwoliło nam poczuć magię zbliżających się świąt.  Mali artyści znakomicie wcielili się w otrzymane role, śpiewali kolędy, pastorałki, także w języku angielskim oraz zaprezentowali „Taniec Aniołków”. Dziękujemy serdecznie rodzicom za przybycie i życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

GOŚĆ W NASZEJ GRUPIE – GR. IX

18 grudnia 2018 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, odwiedziła nas pani Ula – babcia Zosi. Dzieci z zachwytem wysłuchały czytanej prez panią Ulę bajki pt. „Cudowne Boże Narodzenie”, która wprowadziła nas w świąteczny klimat. Dzieci wypowiadały się na temat tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w ich domach. Dziękujemy jeszcze raz babci Zosi, że zanalazła dla nas czas w tym przedświąteczymy zabieganiu.


UBIERAMY CHOINKĘ

GRUPA II

Przedszkolaki z gr II w oczekiwaniu na święta ubierały choinkę. Dzieci bardzo chętnie dekorowały świąteczne drzewko, towarzyszyły temu radosne kolędowanie, śpiewy i tańce. Po skończonej pracy wspólnie zatańczyliśmy wokół pięknie przyozdobionej choinki, która trafiła do naszego świątecznego kącika. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

"WIECZÓR WIGILIJNY" - ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE

GRUPA IV

 

14 grudnia 2018r. w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, przedszkolaki z grupy IV zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom z grupy III i V przedstawienie pt. „Wieczór Wigilijny”, które pozwoliło wszystkim poczuć magię zbliżających się świąt. Zajęcia te były okazją do generalnego przećwiczenia i sprawdzenia swoich umiejętności przed występami dla Rodziców. Wszyscy aktorzy znakomicie odegrali swoje role, pięknie tańczyli i śpiewali również w języku angielskim. Zaproszeni goście w ciszy i skupieniu obserwowali wydarzenia rozgrywające się na scenie. Świąteczny program przybliżył przedszkolakom zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Dziękujemy przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w albumie fotograficznym przedszkola. 

 


MOŻE ZOSTANĘ LEKARZEM...

GRUPA I i II

14 grudnia 2018 r. przedszkolaki z grupy I i II odwiedzili studenci medycyny. Nasi goście opowiedzieli nam o zawodzie lekarza, oraz o tym jaką długą drogę trzeba przebyć aby nim zostać. Przyszli lekarze przekazali nam wiedzę na temat dbania o zdrowie, szczególnie w okresie zimowym kiedy za oknami śnieg i mróz. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądają i nazywają się przyrządy które są niezbędne w ich pracy. Przedszkolaki miały szansę wczuć się w rolę lekarzy i przy pomocy różnych akcesoriów udzielały pomocy swoim misiom. Bandażowaniom i zastrzykom nie było końca, osłuchane zostały nie tylko misie ale również koledzy i koleżanki z grupy.  Bardzo dziękujemy za wizytę studentom oraz tacie naszej Alusi,  który zorganizował nam ten wspaniały dzień. Zapraszamy do naszego przedszkolnego albumu. 


PROJEKT KSIĄŻKA

GRUPA I i II

14 grudnia 2018r. na zakończenie tygodnia o temacie ,,Książka przyjacielem na całe życie”, w grupie I i II skorzystaliśmy z technologii informatycznych dostępnych w naszym przedszkolu i wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny na temat tego, w jaki sposób powstaje książka. Po projekcji dzieci wiedzą już na przykład w jaki sposób utrwalano pismo, zanim powstał papier. Następnie na przedszkolaki czekała niespodzianka - baśń Kopciuszek, którą poznaliśmy też podczas tygodnia. Po jej obejrzeniu dyskutowaliśmy, w jakiej formie dzieci preferują odbiór bajek i baśni. Pomimo tego, iż oglądanie baśni spotkało się z dużym entuzjazmem przedszkolaków, wierzymy, że chętniej będą sięgać po formę pisaną. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

MOJA GRA PLANSZOWA

 

12 grudnia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu wewnątrzprzedszkolnego przeznaczonego dla dzieci i rodziców p.t. „Moja gra planszowa”. Konkurs ten miał na celu: wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne tworzenie i rozgrywanie gry planszowej, naukę planowania  i przewidywania skutków swoich działań, kształtowanie odporności emocjonalnej, rozwijanie twórczości i kreatywności dzieci, a przede wszystkim miał być świetną zabawą dla dzieci i ich rodziców. Do konkursu zgłoszono 31 bardzo ciekawych plansz zaopatrzonych w tytuły, proste instrukcje, a także w różne niezbędne rekwizyty. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a najciekawsze zostały wyróżnione. Niektóre plansze zostały w naszym przedszkolu i służą przedszkolakom do wspólnych zabaw, podczas których kształtują swoją odporność emocjonalną. Wszyscy uczestnicy zarówno mali, jak i duzi podkreślali, że świetnie bawili się podczas tworzenia i rozgrywania swoich gier. W albumie fotograficznym zamieszczono zdjęcia z rozdania nagród.


„CHOINKO ZIELONA…”
 
GRUPA III
12 grudnia 2018r. przedszkolaki z grupy III postanowiły razem z wychowawcą przygotować swoją salę do zbliżających się świąt. Dzieci wspólnie ubierały choinkę. Ich pracy towarzyszyło radosne kolędowanie. Praca była dokładna, radosna i zgodna. Każdy mógł najpierw rozprostować gałązki, później  wybrać i powiesić na choince bombki,  swiatełka czy inne ozdoby. Po skończonej pracy dumne przedszkolaki zgromadziły się wokół choinki, alby podziwiać efekt swojej pracy. Zapraszamy do naszego albumu.

 

SPOTKANIE Z LEKARZEM
 
 GRUPA III

11 grudnia 2018r. grupę III odwiedziła mama Piotrusia. Pani Kasia na co dzień pracuje w szpitalu jako lekarz. Jej zawód bardzo interesuje przyszłych, małych lekarzy, którzy często podejmują ten temat w zabawie. Mama Piotrusia zaprezentowała przedszkolakom swój fartuch lekarski i stetoskop. Miała również torbę lekarską, a w niej wiele rozmaitych, ciekawych przedmiotów. Były m.in. termometr, ciśnieniomierz, bandaże, plastry, strzykawki, opatrunki, rękawice, maseczki jednorazowe, itp. Pod fachowym okiem specjalisty dzieci badały swoje misie, robiły opatrunki i zastrzyki. Wesołym zabawom nie było końca, a sala przedszkolna na moment zmieniła się w gabinety lekarskie, gdzie fachowym konsultacjom poddawane były lale i pluszaki. Pani Kasia przybliżyła przedszkolakom zawód lekarza, zwróciła także uwagę jak należy dbać o swoje zdrowie w okresie jesienno – zimowym. Dzieci były zachwycone i zafascynowane zawodem oraz ciekawostkami na temat codziennej pracy w szpitalu. Serdecznie dziękujemy pani Kasi za miłą wizytę i jednocześnie zachęcamy innych rodziców do odwiedzin w naszej grupie. Zapraszamy do naszego przedszkolnego albumu.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

GRUPA VI

 10 grudnia 2018 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” grupę VI odwiedziła babcia Krystianka. Dla dzieci były to bardzo miłe odwiedziny. Przedszkolaki mogły posłuchać przyjemnego opowiadania o przygodach  Św. Mikołaja oraz jego przyjaciół, czyli o bardzo aktualnej tematyce świątecznej.  Dzieci z wielkim skupieniem i zainteresowaniem wysłuchały całej opowieści, a następnie zadawały pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu. Nie obyło się też bez słodkości. W zamian za cierpliwe słuchanie i wspaniałe wypowiedzi przedszkolaki zostały poczęstowane przez serdecznego Gościa owocowymi cukierkami. Dziękujemy jeszcze raz babci Krystianka za wizytę w naszej grupie i wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia 2018 r. do naszego przedszkola zawitał długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Zanim rozdał przedszkolakom prezenty, wysłuchał przygotowanych przez dzieci piosenek i wierszyków. Dzieci oczekując na przyjazd Mikołaja, obejrzały przedstawienie p.t. ,,Czy święty Mikołaj naprawdę istnieje?” przygotowane przez rodziców należących do Klubu Aktywnego Rodzica. Przedszkolaki z zaciekawieniem śledziły losy głównej bohaterki, która wybrała się na poszukiwanie Świętego Mikołaja razem ze swoim kotem Puszkiem. Kulminacyjne spotkanie ze świętym Mikołajem wzbudziło wiele okrzyków zachwytu wśród najmłodszych widzów. 

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i poświęcony  czas.

Wasz występ był wspaniały!

Koordynatorzy: Katarzyna Kędrak, Magdalena Wiśniewska - Oppenauer


ZABAWA PLASTYKĄ

GRUPA VI

 

W związku z realizowaniem w grupie VI innowacji pt. „W świecie plastyki” wychowankowie poznali kilka ciekawych technik plastycznych.

We wrześniu  dzieci poznały technikę:

 • wydrapywanie na podkładzie ze świecówek technika polegająca na zarysowaniu kartki kredkami świecowymi, nałożeniu na nią warstwy czarnej farby. Po wyschnięciu farby wykałaczką przystępujemy do wydrapywania obrazka („Tęczowy obrazek”).
 • wyszywanka na papierze technika polegająca na wypełnianiu narysowanych konturów za pomocą włóczki („Owoce”).

W październiku wychowankowie poznali techniki:

 • collage technika artystyczna polegająca na formułowaniu kompozycji z różnych materiałów („Jesień w parku”).
 • frottage technika odciskania faktury różnych przedmiotów („Jesienny liść”).

 W listopadzie dzieci poznały technikę:

 • rysowanie świecą na kartonie – rysowanie wzorów na kartonie świecą i zamalowywanie kartonu farbą („Deszczowa pogoda”).
 • origami to sztuka składania papieru („Parasole”).

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

GRUPA VI

 

30 listopada 2018 r. dzieci z grupy VI i VIII wzięły udział we wspólnych zajęciach „Wróżby andrzejkowe”. Przedszkolaki poznały kilka wróżb min. serduszka z imionami, losowanie karteczek z zawodami, odkrywanie karteczek z napisami czego w najbliższym czasie mogą się spodziewać np. wizyty Mikołaja, miłej niespodzianki, wizyty cioci lub wujka. Kolejną wróżbą było rzucanie monetami do miski z wodą czy układanie butów do drzwi. Dzieci bardzo chętnie brali udział w zajęciach i panowała wesoła atmosfera.


SPOTKANIE ZE SPECJALISTĄ DO SPRAW ŻYWIENIA

GRUPA VI

 

29 listopada 2018 r. dzieci z grupy VI odwiedziła pani Danuta Proksa – specjalista do spraw żywienia. Na podstawie książeczki „Chory kotek” przybliżyła dzieciom temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki dowiedziały się wielu istotnych  informacji na temat zdrowego stylu życia. Pani Danusia opowiadała o piramidzie żywienia, o dobrych nawykach żywieniowych oraz o „zakazanej” żywności, zwróciła uwagę na uprawianie sportu.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

GRUPA V


29 listopada 2018 r. w grupie V odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci miały okazję poznać tradycję wróżb i zabaw obecną w Polsce od wielu lat. Serduszka z imionami podpowiadały dziewczynkom, który z chłopców zostanie ich najlepszym kolegą, a chłopcy w odmianę poznawali imiona dziewczynek, które mocniej zawrócą im w głowach. Kolejną wróżbą było losowanie karteczek z zawodami, które najprawdopodobniej wykonywać będą przedszkolaki w przyszłości – policjant, pilot, piosenkarka i pielęgniarka to najczęściej losowane zawody. Układanie butów pokazało, które z dzieci jako pierwsze ułoży sobie życie w małżeństwie. Przedszkolaki stale uświadamiały siebie nawzajem, że wróżby sprawdzają się rzadko i należy traktować je z przymrużeniem oka, co sprawiało, że wszyscy świetnie się bawili. Tego dnia nie zabrakło również tańców i przebieranek, które dostarczyły dzieciom mnóstwo radości. Zapraszamy do albumu przedszkola, w którym znajdują się zdjęcia z Andrzejek.


 

MAMMUTICO
 
KLOCKI DAJĄCE RADOŚĆOFERTY AKADEMII KREATYWNOŚCI
 
29 i 30 listopada 2018 r. przedszkolaki ze wszystkich grup brały udział w warsztatach MAMMUTICO – klocki dające radość z oferty Akademii Kreatywności. Klocki te to miękkie piankowe puzzle o nieoczywistych kształtach. Pozostawiają dzieciom dowolność i pozwalają poszaleć ich wyobraźni, rozwijając przy tym ich kreatywność. Budując przedszkolaki nieświadomie ćwiczyły swoją małą motorykę. Klocki przygotowują również do nauki i wspomagają prawidłowy rozwój procesów integracji sensorycznej. Poszczególne kształty klocków są na tyle nieoczywiste, że nie jest łatwo zbudować z nich przestrzenny domek, czy samochód. Na płasko z kolei trudno zamknąć je w symetryczne kształty. Przedszkolaki wspaniale współpracowały w grupach, tworząc ciekawe, przestrzenne budowle. Były statki, rakiety kosmiczne, samochody, ludzie, rycerskie zbroje, smoki i wiele innych. Wyobraźnia i pomysły naszych wychowanków są nieograniczone. Zapraszamy do obejrzenia naszego albumu.

"W GROCIE ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB"

 

ZAJĘCIA OTWARTE - GRUPA X

 

28 listopada 2018 r. w grupie X odbyły się andrzejkowe zajęcia otwarte dla rodziców „W grocie siedmiu wróżb”. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania umiejętności dzieci gry na flażolecie. Przedszkolaki zagrały melodię „Marysia ma małego baranka”, a także wykonały akompaniament do piosenki „Jesień”. Wstępem do zajęć właściwych było wprowadzenie dzieci i rodziców w andrzejkowy nastrój, poprzez cofnięcie się do przeszłości. Nauczycielka przypomniała, skąd wzięła się tradycja obchodzenia Andrzejek. Zebranych gości zaszczyciła swoją obecnością wróżka Gizelda, która w trakcie zabawy odgadywała przyszłość przedszkolaków na Kole Przyszłości, a także „wyczarowywała” z dziećmi niespodzianki z pudełka. Dzieci dowiedziały się , do kogo pierwszego przyjdzie św. Mikołaj i jakie prezenty od niego otrzymają. Przedszkolaki spróbowały też swoich umiejętności i „wyczarowały” z worka kolorowe karteczki. Nie zabrakło również  tradycyjnych tańców i andrzejkowego śpiewu. Na koniec zajęć dzieci wraz z rodzicami malowały andrzejkową niespodziankę. Zajęcia odbyły się w bardzo miłej atmosferze i wszyscy świetnie się bawili.


SPOTKANIE Z TWÓRCĄ ZABAWEK LUDOWYCH

 

GRUPA IX i X

 

29 listopada 2018 r. w ramach programu autorskiego „Rzeszów moje miasto- moja mała ojczyzna” grupę IX i X odwiedził twórca zabawek ludowych z Żołyni Pan Ryszard Marciniec, który przyjechał ze swoją córką Anną. Na spotkaniu dzieci zobaczyły kolekcje drewnianych zabawek ludowych wykonanych własnoręcznie przez pana Ryszarda: bryczki, konie na biegunach, kurki dziobiące, pukawki, tradycyjne ptaki, motyle klaskające skrzydłami i koguty poruszające głowami przy popychaniu patyka, a także, terkoczące koła. Przedszkolaki poznały też materiał- drewno i narzędzia wykorzystywane do tworzenia tych zabawek oraz sam proces ich wykonania. Przedszkolaki otrzymały od pana Ryszarda drewniane koła, które samodzielnie ozdobiły. Sprawiło im to wiele przyjemności. Rodzinne tradycje zabawkarskie nasz gość - twórca zabawek ludowych kultywuje od najmłodszych lat. Pomaga mu w tym córka. Tajniki wyrobu i zdobienia zabawek w jego rodzinie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Spotkanie przybliżyło naszym przedszkolakom regionalne tradycje. Było dla nich ciekawym zagadnieniem związanym z tematyką ludową.


 

PROZIAKI - NASZ REGIONALNY PRZYSMAK

 

GRUPA I

 

29 listopada 2018 r. grupa I zabrała się z entuzjazmem do prac piekarniczych. Naszym celem było przygotowanie ciasta i upieczenie proziaków - placków, które są jedną z naszych potraw regionalnych. Dzieci jak nakazuje przepis przystapiły do pracy po uprzednim umyciu rąk. Gdy wszystkie potrzebne skłądniki znalazły się w misce, grupa zabrała się do mieszania i wyrabiania ciasta. Po wyrobieniu produkt trafił na stolnicę gdzie rece naszych przedszkolaków wprawnie go rowawałkowały i wycięły małe placuszki, które powędrowały do kuchni gdzie panie je upiekły. Zachwytom nad smakiem naszych wypieków nie było końca. Każdy przedszkolak, który chciał miał okazję spróbować proziaka. Zapraszamy do albumu.


 

MOBILNA FILHARMONIA
 
"100 lat dla  NIEPODLEGŁEJ"
 

28 listopada 2018 r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościliśmy w naszym przedszkolu „Mobilną filharmonię”. W tym wyjątkowym, jubileuszowym roku muzycy zaprezentowali audycję pt. „100 lat dla Niepodległej”. Podczas występów najmłodsi mieli okazję poznać burzliwą historię naszej Ojczyzny. Rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego i rozmowy o okolicznościach jego powstania. Następnie przypomnieliśmy sobie jakie mamy symbole narodowe. Maszerowaliśmy przy dźwiękach piosenki „Bo w piechocie nie jest źle”. Wspólnie zaśpiewaliśmy „Przybyli ułani pod okienko” i wiele innych. Zobaczyliśmy jak wyglądał strój ułanów i piechurów oraz czapka rogatywka i kapelusz podhalański. Podczas audycji towarzyszyli nam instrumentaliści grający na: flecie, puzonie, trąbce i akordeonie. Dziękujemy za muzyczną lekcję patriotyzmu. Zapraszamy do naszego przedszkolnego albumu.


 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

GRUPA III

 

28 listopada 2018 r. w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” grupę III odwiedziła mama naszego Szymonka. Cała grupa przywitała miłego gościa z wielką radością. Pani Ela przyniosła ze sobą bardzo interesującą książeczkę o przygodach lubianej przez wszystkie przedszkolaki Maszy. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały o kolejnych przygodach małej, sympatycznej dziewczynki i jej przyjaciela niedźwiedzia. Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. W zamian za swoje odpowiedzi zostały poczęstowane przez naszego gościa czekoladowymi batonikami. Bardzo serdecznie dziękujemy mamie Szymka za wizytę w naszej grupie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.

 

BO W PRZEDSZKOLU FAJNIE JEST...

 

GRUPA I

 

Listopad dla dzieci z grupy I obfitował w wiele ważnych wydarzeń m. in. Narodowe Święto Niepodległości czy Pasowanie na Przedszkolaka. Pomiędzy tymi uroczystościami nasze życie przedszkolne wcale nie zwolniło. Chcemy pokazać Państwu jak wygląda praca za zamknietymi drzwiami sali - ta której owoce niejednokrotnie widzicie na tablicy czy półce wiszącej przy szatni. Prace plastyczne to nie tylko zabawa ale i doskonała okazja do ćwiczenia sprawności dłoni i palców - bardzo potrzebnej do nauki pisania. Stykanie się z różnymi fakturami, konsystencjami i technikami plastycznymi otwiera wyobraźnię dzieci i pozwala im realizować się twórczo. Zachecamy do organizowania takich zabaw w domu - nasze przedszkolaki je uwielbiają. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


KONKURS

„MOJA RODZINA - DRZEWO GENEALOGICZNE"

26 listopada 2018 r. odbyło się podsumowanie wewnątrzprzedszkolnego konkursu „Moja rodzina – drzewo genealogiczne” zorganizowanego przez nauczycielki grup IX i X (Kinga Wytrwał- Hawrylik, Adrianna Kuziara, Alicja Olejasz, Iwona Lasek). W konkursie brały udział dzieci z grup IX i X w ramach projektu autorskiego „Rzeszów –moje miasto. Moja mała Ojczyzna”. Na konkurs wpłynęło 18 prac, z których jury, po burzliwych obradach, wyłoniło zwycięzców miejsca 3-go, 2-go i 1-go. Wszystkie drzewa były ciekawe i każde było wyjątkowe. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkolnej.


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

26 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu swoje święto obchodziły wszystkie pluszowe misie. Z tej okazji przedszkolaki przyniosły z domów swoje ulubione pluszaki – te duże i małe, kolorowe i jednobarwne. Dzieci poznały historię pluszowego misia, rozwiązywały zagadki dotyczące różnych misiów, dorysowywały brakujące elementy misia, tańczyły do wesołej misiowej muzyki. Ogromną atrakcją była wizyta sympatycznego misia, który odwiedzał wszystkie grupy, tańczył i bawił się z dziećmi. Miś przyniósł ze sobą misiową fotobudkę, dzięki której dzieci mogły przez chwilę „wcielić się” w pluszowych milusińskich. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących  się w naszym albumie.

Koordynatorzy: Marta Blecharczyk, Katarzyna Kędrak, Bernadetta Kamińska


 

 

W SEKRETARIACIE

 

GRUPA II

 

W listopadzie dzieci z grupy II poznały kolejny zawód – sekretarki, realizując założenia programu autorskiego „Zawodowy zawrót głowy”. Z tej okazji wybraliśmy się do szkolnego sekretariatu, gdzie na co dzień można spotkać panią Asię. Przedszkolaki mogły zobaczyć jakie sprzęty niezbędne są do prowadzenia sekretariatu, a mianowicie komputer, drukarka, ksero, ogromny telefon i coś co wzbudziło największe zainteresowanie, czyli podgląd na telewizorze ze szkolnego monitoringu. Chętni mogli spróbować przybić dużą pieczątkę. Zobaczyliśmy również jak wyglądają szafy z ważnymi dokumentami, wszyscy zgodnie stwierdzili, że pani Asia dba o porządek w dokumentach. Odwiedziliśmy również dział księgowości, gdzie mogliśmy zobaczyć do czego służy i jak duży może być kalkulator. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


"BIAŁA I CZERWONA WSTĘGA"

ZAJECIA OTWARTE - GRUPA VIII

23 listopada 2018 r. w grupie VIII odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Biała i czerwona wstęga”. Zajęcia zrealizowane zostały w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” i były podsumowaniem wiadomości zdobytych w całym cyklu zajęć o Polsce. Przedszkolaki bardzo sprawnie i z zaangażowaniem rozwiązywały kolejne zagadki i zadania, tak aby jak najszybciej przepłynąć Wisłą od gór do morza. Dzieci układały puzzle, dzieliły na sylaby, określały głoski w słowach, tańczyły, przechodziły przez tunel, dopasowywały największe zabytki do poszczególnych miast leżących wzdłuż Wisły, recytowały wiersz oraz śpiewały piosenkę o tematyce patriotycznej. Na zakończenie zajęć odbył się „Quiz wiedzy o Polsce”, który został zaliczony bezbłędnie. Gratulujemy dzieciom tak rozległej wiedzy na temat naszego kraju, a rodzicom dziękujemy za uczestnictwo w zajęciach.


 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 

GRUPA I i II

 

22 listopada 2018 r. do naszej przedszkolnej "rodziny" dołaczyli nowi członkowie - dzieci z grupy I i II. Swoimi pięknymi wystepami przed wzruszonymi rodzicami ostatecznie potwierdziły wejście w kolejny etap swojego życia - przedszkole. Dzieci zaprezentowały montaż słowno - muzyczny złożony z piosenek takich jak: "Jestem sobie przedszkolaczek" czy " Nikt w przedszkolu się nie nudzi" oraz wierszy i układów tanecznych. Ich występy oprócz rodziców z wielką uwagą śledziły Dyrektor Małgorzata Adamska - Jesiołkiewicz oraz Wicedyrektrzy Renata Bobko, Urszula Burtan i Natalia Kulińska. Zwieńczeniem wystepów było uroczyste pasowanie i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


PRZEGLĄD MODY EKOLOGICZNEJ

GRUPA IX

22 listopada 2018 r. dzieci z grupy IX reprezentowały nasze przedszkole w „Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Mody Ekologicznej” organizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 28. Odbył się on w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Przedszkolaki w pięknych, jednakowych strojach wykonanych z gazet zaprezentowały swój układ taneczny. Dziewczynki wcieliły się w rolę laleczek z saskiej porcelany. Swym spokojnym, pełnym gracji tańcem zaczarowały chłopców. Wspólnie zatańczyli skoczny, wesoły taniec- rock’n’roll. Gratulujemy naszym modelkom i modelom tak wspaniałego występu. W rolę projektantek oraz choreografek wcieliły się nauczycielki: Adrianna Kuziara oraz Kinga Wytrwał- Hawrylik. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
 

GRUPA III

22 listopada 2018 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, grupę III odwiedziła mama Igorka, która przeczytała przedszkolakom dwie bajki. Jedną o zasadach higieny a drugą o zimie. Przedszkolaki     z uwagą słuchały opowieści, dzięki czemu świetnie poradziły sobie z pytaniami, które pani Basia zadawała po skończeniu czytania. Mama Igorka nagrodziła aktywność wszystkich dzieci słodkościami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony dzieciom czas i zapraszamy ponownie a Państwa zachęcamy do obejrzenia relacji w albumie fotograficznym.


 

KAMPANIA EDUKACYJNO- PROFILAKTYCZNA MIASTA RZESZOWA

„Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym”

grupy: VII, VIII, IX, X

 

23 listopada 2018 r. najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego w ramach kampanii edukacyjno- profilaktycznej miasta Rzeszowa na temat: „Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym”. Realizacja projektu ma na celu uświadomienie najmłodszym zagrożeń wynikających z niewłaściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz naukę właściwego reagowania na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o których zawsze należy pamiętać. Wykorzystując autochodziki, praktycznie uczyli prawidłowego przechodzenia przez ulicę. W oparciu o prezentację multimedialną, ukazali dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków. Pan strażak opowiedział dzieciom o swojej pracy, a także uczył jak rozpoznawać i właściwie reagować na zagrożenia takie jak zatrucie czadem czy pożar. Natomiast ratownik medyczny przypomniał zasady jak zachować się, gdy ktoś jest ranny i potrzebuje pomocy. Ochotnicy mogli przeprowadzić akcję ratunkową na fantomie. Duże wrażenie na wszystkich wywarł pokaz wykorzystania automatycznego defibrylatora. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 23, oprócz przedszkolaków wzięli w nim udział uczniowie z wszystkich klas pierwszych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


MUS OWOCOWO - WARZYWNY

GRUPA I

23 listopada 2018 r. podsumowaiśmy tydzień, w którym rozmawialiśmy o tym jak być zdrowym i bezpiecznym - wykonaliśmy mus owocowo - warzywny. Ponieważ wszystkie przedszkolaki z naszej grupy wiedzą, że aby być zdrowym trzeba jeść m.in. owoce i warzywa, z ogromnym zainteresowaniem śledziły kolejne etapy powstawania musu. Z przygotowanych składników powstał smaczny mus, który w "mig" zniknął z kubeczków. "Pani, poproszę jeszcze" lub "Jakie to pyszne" dało się słyszeć w sali - zatem rodzice prosimy o wiecej! Relacja i przepis w albumie fotograficznym.


SZCZOTKA, PASTA, ...

GRUPA I

22 listopada 2018 r. dzieci z grupy I dowiedziały się jak prawidłowo dbać o zdrowie swoich zębów. Rozmawialiśmy o właściwej diecie, bogatej w owoce i warzywa a ubogiej w słodycze i niezdrowy "fast food", wizytach u stomatologa oraz o codziennej higienie jamy ustnej. Dzieci odbyły instruktaż jak prawidłowo myć zęby, by później zdobytą wiedzę móc wykorzystać w praktyce. Wszystkie przedszkolaki uważnie słuchały i z pełnym zaangażowaniem szczotkowały zęby - z  pewnością po takiej lekcji nikt nie ma już watpliwości jak właściwie o nie dbać. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

 GRUPA IV

 

21 listopada 2018r. dzieci z gr. IV odwiedziła mama Oli, która, przyłączając się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przeczytała bajki wybrane wcześniej razem z córeczką. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały pouczającej historii o ruchu drogowym, jaka przytrafiła się Kici-Koci, następnie dzieci z zapartym tchem śledziły losy Elmera – słonia w kratkę znanego im już wcześniej, który tym razem uratował tęczę i przywrócił jej kolory. A na zakończenie wszyscy zostali pochłonięci bardzo zabawną bajką pt. „LiczyPieski”, która dodatkowo utrwaliła u przedszkolaków przeliczanie – każdy w skupieniu sprawdzał na paluszkach, czy ilość piesków się zgadza. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie oraz zachęcamy kolejnych rodziców do czytania bajek dzieciom w przedszkolu. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

PLANETARIUM "OPOWIEŚC O GWIAZDACH I PLANETACH"

13 i 14  listopada 2018 r. odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia w przenośnym Planetarium Jupiter. Dzieci z grup od V do X uczestniczyły w ciekawym pokazie astronomicznym, gdzie miały świetną okazję do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk astronomicznych. Nadmuchiwana duża kopuła w kształcie kuli stanowiła namiastkę przestrzeni kosmicznej. Wewnątrz odbyła się projekcja, dzięki której przedszkolaki naszej dowiedziały się, jak powstały Galaktyki i Układ Słoneczny, poznali układ i ruch planet oraz wiele innych astronomicznych procesów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

WIZYTA W SZKOLE

 

GRUPA II

 

W listopadzie dzieci z grupy II wybrały się na wycieczkę do szkoły, aby lepiej poznać zawód nauczyciela. Wybraliśmy się do klasy I a, w której uczy pani Patrycja. Maluszki mogły zobaczyć prawdziwą tablicę, po której można pisać. Starsi koledzy zaprosili ich do swoich ławek, by na własnej skórze przekonali się jak to jest być uczniem w szkole. Niektórzy dopytywali gdzie dzieci w szkole mają leżaki? Mogliśmy również sprawdzić co znajduje się w plecaku pierwszoklasisty. Przedszkolakom najbardziej spodobały się kolorowe długopisy, kredki i flamastry. I chodź było bardzo sympatycznie wszyscy stwierdzili, że nasza sala w przedszkolu jest dużo fajniejsza. Jednogłośnie zadecydowaliśmy, że na razie do szkoły się nie wybieramy - wszystko w swoim czasie! Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„A TO POLSKA WŁAŚNIE… - RZESZÓW”

14 listopada 2018 r. odbyło się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „A to Polska właśnie… - RZESZÓW”. Konkurs przeznaczony był  dla wszystkich dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.  A tematem konkursu jest piękno naszej małej ojczyzny - Rzeszowa -  dostrzeżone i ukazane przez uczestników na fotografiach. Celami konkursu było: uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, kształtowanie pozytywnej postawy patriotycznej dzieci i ich rodziców, rozwijanie kreatywności i wyobraźni, aktywizowanie dzieci i ich rodziców do czynnego udziału w życiu placówki, zacieśnianie więzi rodzinnych oraz ukazanie piękna naszego miasta. Konkurs polegał na sfotografowaniu dziecka w kontekście symboliki narodowej znajdującej się w Rzeszowie (np. wyjątkowego przedmiotu, miejsca, zdarzenia, uroczystości o charakterze patriotyczno – narodowym). Prace zostały  wykorzystane do zorganizowania wystawy poświęconej 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Jury konkursu wyłoniło trzy pierwsze miejsca a pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas na naukę historii i patriotyzmu w sposób czynny oraz piękne, ukazujące piękno naszego miasta prace. Organizatorkami konkursu były: Katarzyna Lech i Katarzyna Kędrak.


 

 

SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

 

GRUPA V

 

13 listopada 2018 r. grupa V gościła Pana Tomasza – nauczyciela historii w SP23 w Rzeszowie, który zaproponował dzieciom dyskusję pt. „Porozmawiajmy o Niepodległej”. Była to wspaniała okazja dla powtórzenia i poszerzenia wiedzy przedszkolaków na temat historii naszego kraju. Pan Tomasz opowiadał o pokoleniach Polaków żyjących w zniewolonej Polsce. Podkreślał znaczenie polskiego języka oraz tradycji narodowych, a dzieci z zaciekawieniem dopytywały o nurtujące je zagadnienia. Nasz gość miał okazję podziwiać występ dzieci, które zaprezentowały wiersz pt. „Katechizm polskiego dziecka”, a także z dumą śpiewany - Hymn Polski. Dziękujemy za poświęcony nam czas i zapraszamy w innych terminach czy przy okazji świąt narodowych. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie przedszkola -  zapraszamy.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
 
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
 
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

9 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości -  100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu brały udział wszystkie grupy przedszkolne. Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwie części. Pierwsza z nich dedykowana została dzieciom młodszym i pojawiły się na niej grupy I, II, III i IV. Otwierał ją występ przedszkolaków z grupy III w etiudzie tanecznej – Polska Niepodległa, natomiast zamknięciem była prezentacja multimedialna „Dziękuję Ci, Polsko”. Pomiędzy tymi stałymi punktami uroczystości dzieci zaprezentowały wiersze i pieśni patriotyczne. W drugiej części udział wzięły dzieci z grup V, VI, VII, VIII, IX i X. Każda grup przygotowała pieśń patriotyczną. Koncert został zakończony uroczystym odśpiewaniem o symbolicznej godzinie 11: 11 Mazurka Dabrowskiego, przez wszystkie grupy przedszkolne – nasza placówka tym samym włączyła się w akcję Rekord dla Niepodległej oraz wręczeniem nagród dla wyróżnionych w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „A to Polska właśnie  - Moja Niepodległa”. Na uroczystości gościliśmy dzieci z klasy III B wraz z wychowawcą panią Joanną Madej, przedstawiciela 51 Drużyny Harcerskiej ŻUAWI z Rzeszowa – pana Kacpra Fornala oraz wicedyrektor Renatę Bobko i wicedyrektor Natalię Kulińską. Wszystkim w tym dniu udzielił się podniosły i radosny nastrój obchodzonego święta. Dzieci całym sercem śpiewały, tańczyły  i recytowały wiersze co chwytało za serca nas dorosłych.

Z tego miejsca składamy podziękowania dla wszystkich wychowawców z naszego przedszkola, dzięki którym to najmłodsze pokolenie tak pięknie  przeżyło ten doniosły jubileusz. Zapraszamy do  albumu fotograficznego.

Koordynatorzy wydarzenia: Magdalena Wiśniewska – Oppenauer, Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak, Alicja Olejasz


 

POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
 
 GRUPA III i V
 

8 listopada 2018 r. odbył się w naszym przedszkolu niecodzienny pokaz - Pokaz Mody Patriotycznej. Realizacji tego zadania w ramach Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” w naszym przedszkolu podjęły się grupy III i V. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane w barwy narodowe. Były stroje ludowe: krakowskie, rzeszowskie, łowickie i góralskie; stroje piłkarskie, szaliki kibiców, kolorowe wstążki we włosach, korale, wianki i inne dowolne kompozycje garderoby i dodatków w barwach naszej flagi. Wszystkie przedszkolaki zaprezntowały się imponująco. Pokaz odbył się na specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanym "wybiegu" w sali grupy III. Był czerwony dywan, na którym dzieci prezentowały swoje stroje w rytm melodii ludowych. Nie zabrakło również widowni, którą tworzyły przedszkolaki z grup I, II i IV. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. W tym miejscu chcemy również serdecznie podziękować rodzicom z obu grup za przygotowanie dla swoich pociech tak ciekawych stylizacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie. Koordynatorzy akcji: Bernadetta Kamińska, Sylwia Wiśniewska


 

 

 "ŚWIATEŁKO PAMIĘCI"
 
PODSUMOWANIE AKCJI W ROCZNICĘ ODZYSKANIA
 
NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
8 listopada 2018 r. zakończona została akcja społeczna prowadzona w naszym przedszkolu - "Światełko Pamięci". Celem akcji było uczczenie poległych żołnierzy w 100 - ną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W sumie zebrano 75 zniczy w kolorach białym i czerwonym. Wszystkie zostały przewiezione przez delegację złożoną z przedstawicieli dzieci, nauczycieli i żołnierzy Obrony Terytorialnej na Stary Cmentarz przy ul. Targowej w Rzeszowie. Tam  zostały zapalone i rozłożone na grobach walczących o wolną i niepodległą Polskę, a których mogiły są często oznaczone jako nieznane i zapomniane. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim dzieciom, rodzicom, dziadkom, którzy tak chętnie włączyli się do naszej akcji. Zapraszamy do naszego albumu fotograficznego. Koordynatorzy akcji: Bernadetta Kamińska, Sylwia Wiśniewska

WYSTAWA PAMIĄTEK WOJSKOWYCH W SP 23

 

7 listopada 2018 r. z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości grupy IX i X wzięły udział w wystawie pamiątek z okresu walk o niepodległość, która odbyła sie w szkole Podstawowej nr 23. O zgromadzonych eksponatach opowiadał pan Gaździk zawodowy strażak, ale także ogromny pasjonat historii wojskowości I wojny światowej. Dopełnieniem wystawy byli uczniowie ubrani w oryginalne mundury wojskowe. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu i historii na wyciągnięcie ręki dziecka.


 

DRZEWO PAMIĘCI - SYMBOL ŻYCIA I WOLNOŚCI

 

6 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się ważne wydarzenie zrealizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” - zasadzenie  "Drzewa Pamięci - symbolu życia i wolności". Dla naszych przedszkolaków był to bardzo emocjonujący moment poprzedzony rozmowami z wychowawcami na temat symboliki tego gestu. Dzień 6 listopada przywitał nas piękną pogodą co dodało wydarzeniu radosnego charakteru. Wszystkie grupy zebrały się na placu przedszkolnym i w obecności przedstawicieli SP Nr 23: Wicedyrektor Renaty Bobko i Urszuli Burtan oraz Wicedyrektor Przedszkola Natalii Kulińskiej, dzieci z grupy VII: Pola Pleśniak i Antoni Piejko posadzili drzewo. Zostało ono właściwie osadzone w wykopanym dołku i podlane - jak nakazuje sztuka ogrodnicza. By upamietnić wydarzenie została przygotowana piękna, drewniana tabliczka,  a drzewko ogrodzone zostało palisadą. Nasze przedszkolaki obiecały podchodzić do młodej rośliny ze szczególna troską i dbać o jej bezpieczeństwo podczas zabaw w ogrodzie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie. Koordynatorzy akcji: Magdalena Wiśniewska - Oppenauer, Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak, Alicja Olejasz


MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS

„A TO POLSKA WŁAŚNIE – MOJA NIEPODLEGŁA"

5 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie jury i wyłonienie zwycięzców w konkursie „A to Polska właśnie – Moja Niepodległa”. Otrzymaliśmy  prace od dzieci z wielu rzeszowskich przedszkoli. Jury miało nie lada problem, aby wybrać zwycięzców, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 80 prac. Ekspozycja, która prezentowała je w holu przedszkola cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Każda z prac była wyjątkowa i piękna.  Pierwsze miejsce otrzymała Hanna Wojdanowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Rzeszowie. Drugie miejsce otrzymała Julia Rudnicka z Przedszkola Publicznego nr 35. Trzecie miejsce przypadło w udziale dla Leny Skotnickiej z Przedszkola Publicznego nr 27. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich prace i trud włożony w ich wykonanie. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie. Koordynatorzy konkursu: Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak i Magdalena Wiśniewska – Oppenauer.

KĄCIK REGIONALNY

W listopadzie w naszym przedszkolu powstał „Kącik patriotyczny”. Znalazły się w nim między innymi: strój rzeszowski, przedmioty pochodzące z dawnych gospodarstw domowych a obecnie już nieużywanych np.: makutra, tara, gąsior, zegar czy maselniczka oraz elementy sztuki ludowej: chusty, serwety i szkatułki.  Nie zabrakło również suszonych ziół, które były obecne w każdej wiejskiej chacie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i dotykały zgromadzone eksponaty i w naturalny sposób kształtowało się u nich poczucie przynależności do danego miejsca, historii, kultury i ludzi związanych z miejscem, w którym się urodzili.

 

WYMIANA POCZTÓWKOWA

ORAZ

KARTKI PAMIĘCI BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

GRUPA V

Październik i listopad to dla przedszkolaków z grupy V czas na rozmowy na temat swojego kraju dawniej i obecnie. W związku z tymi tematami dzieci wykonały kolejne z zadań Programu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którym było wysłanie pamiątkowych kartek bohaterom Powstania Warszawskiego. Jesteśmy przekonani, że ten gest umili życie oraz wyrazi naszą wdzięczność za poświęcenie dla kraju. Grupa V przygotowała także 16 pocztówek Rzeszowa, które pełne pozdrowień poleciały do każdego z województw. Wymiana pocztówkowa okazała się być początkiem wielu nowych znajomości oraz korespondencyjnych przyjaźni, ponieważ w odpowiedzi na nasze listy dostaliśmy mnóstwo miłych słów od przedszkoli z całej Polski. Jedna z pocztówek trafiła do Pani Ludmiły Fabiszewskiej – pomysłodawczyni wspomnianego wyżej projektu. Planujemy kontynuować znajomości i wymieniać się listami z poznanymi dziećmi. Dziękujemy za wszystkie pocztówki oraz miłe słowa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

GRA PLANSZOWA „WĘDRÓWKA PRZEZ POLSKĘ”

 

GRUPA VI i X

 

29 października 2018r. przedszkolaki z grupy VI i X spotkały się, aby wspólnie bawić się podczas konstruowania swojej gry planszowej. Ponieważ punktem wyjścia była mapa Polski, więc nadaliśmy jej tytuł „Wędrówka przez Polskę”. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: dziewczynki i chłopcy pod kierunkiem pani Iwony i pani Ani.  Aby móc rzucić kostką i pokonać ułożoną na dywanie drogę reprezentanci drużyn musieli odpowiedzieć na wylosowane pytania. Dzieci udowodniły, że doskonale znają symbole narodowe, wiedzą gdzie na mapie znajduje się stolica Polski, nasze miasto Rzeszów i inne większe miasta, góry, morze, większe rzeki. Przedszkolaki znają legendy związane  z różnymi miastami Polski, nie jest im obca postać św. Jana Pawła II. Podczas wędrówki przez Polskę na graczy czyhały pułapki, które opóźniały pokonanie trasy oraz premie ułatwiające jej pokonanie. Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom do samego końca. Pierwsze linię mety przekroczyły dziewczynki, jednak chłopcy byli tuż za nimi. Mimo to,  na słodkie niespodzianki zasłużyli wszyscy ponieważ dzieci doskonale wiedzą, że nie zwycięstwo jest najważniejsze, ale miło, radośnie spędzony czas na wspólnej zabawie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 

 

POSIŁEK JAK SIĘ PATRZY - OBRAZEK NA TALERZU

 

26 października 2018 r. odbyło się wręczenie nagród w V edycji konkursu kulinarno-fotograficznego „Posiłek jak się patrzy”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Obrazek na talerzu”. Konkurs skierowany był do rodziców i dzieci, którzy lubią wspólnie bawić się w kuchni. Celem konkursu było przygotowanie wspólnie z dzieckiem posiłku, którego wygląd zachęci dzieci do jedzenia zróżnicowanych produktów spożywczych. Otrzymaliśmy wiele pięknych i pysznych dzieł sztuki, z których każda wymagała pomysłowości i staranności. W związku z tym postanowiliśmy nagrodzić wszystkie wykonane „obrazki”. Mamy nadzieję, że smakowały równie dobrze jak wyglądały:-). Gratulujemy i zachęcamy do dalszych eksperymentów z dziećmi w kuchni. Prace można pooglądać w albumie fotograficznym naszego przedszkola oraz w holu przedszkola. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzyma dyplom i drobny upominek oraz zdjęcie swojej pracy.


 

SPOTKANIE Z  DRUŻYNĄ ASSECO RESOVIA RZESZÓW

 

GRUPA V

25 października 2018 r. przedszkolaki z grupy V miały wspaniałą okazję uczestniczyć w treningu siatkarzy Asseco Resovi. Dzieci zamieniły się w kibiców oklaskujących graczy z trybun oraz przywitały się z siatkarzami. Niektórzy dobrze znają drużynę, ponieważ bywają na meczach z rodzicami. Dzięki temu spotkanie to było jeszcze ciekawsze, bo pełne opowieści młodych kibiców. Dzieci miały mnóstwo pytań i wiedzą już np. gdzie kupuje się bilety na mecz, jak odnajduje się swoje miejsce oraz jak zostaje się siatkarzem.  Może w przyszłości zobaczymy kogoś z grupy V na boisku, ale zanim to się stanie to trybuny ozdobią się nowymi kibicami. Spotkanie zostało zorganizowane przez tatę Frania K., któremu serdecznie dziękujemy za możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Zapraszamy do albumu fotograficznego przedszkola, w którym znajdują się zdjęcia z dzisiejszego treningu.


ODLOTOWE ZAJĘCIA

GRUPA VIII

24 października 2018 r. w grupie VIII miały miejsce "Odlotowe zajęcia". Naszą grupę odwiedzili rodzice Kuby, którzy są inżynierami i zawodowo zajmują się budową silników i części do samolotów. W ramach programu „Podziel się swoim zawodem” opracowanym przez firmę PRATT&WHITNEY mama Kuby przyniosła do przedszkola prawdziwe skarby. Dzieci mogły pooglądać różne modele samolotów takich jak: samolot pasażerski, wojskowy, transportowy, turbośmigłowy i bezzałogowy, czyli dron. Tata Kuby z wielką pasją opowiadał o różnicach między poszczególnymi maszynami latającymi i budowie samolotów, dzieci poznały takie słownictwo jak: kokpit, kadłub czy ster. Na podstawie bajki „Mulan” dowiedzieliśmy się, że wynalazcami fajerwerków a zarazem pierwszego „silnika odrzutowego” są Chińczycy. Przedszkolaki obejrzały również fragment bajki „Pingwiny z Madagaskaru” i bawiły się przy piosence „Mucha w samolocie”. Ciekawym doświadczeniem była zabawa z balonami, w której dzieci dowiedziały się w jak działa silnik. Na zakończenie mama Kuby przeczytała bajkę "Szybki Lotek" o przygodach Leszka i silnika samolotowego. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały odblaski w kształcie samolotu i model samolotu do samodzielnego złożenia w domu z rodzicami. Zachęcamy wszystkich rodziców do podzielenia się swoja pasją lub zawodem, bo wizyta rodziców w przedszkolu to niewątpliwie wielkie przeżycie dla dzieci. Jeszcze raz dziękujemy rodzicom Kuby za „Odlotowe zajęcia”;-)


WIZYTA NA POCZCIE

GRUPA IX

23 pażdziernika 2018 r. przedszkolaki na zaproszenie mamy Sebastiana odwiedziły pobliską pocztę, gdzie miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Dzieci zapoznały się z jej wyglądem, wyposażeniem i urządzeniami: półki na listy i paczki, skrzynki pocztowe, wagi, worki na listy, pieczątki. Dzięki tej wycieczce dowiedziały się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Pan kierownik opowiedział również dzieciom o trudnej pracy listonosza i innych pracowników poczty. Przedszkolaki miały okazję sami wysłać pocztówkę do naszego przedszkola. Jeszcze raz dziękujemy mamie Sebastiana, gdyż wycieczka okazała się bardzo interesująca, a dzieci wróciły do przedszkola z bagażem miłych wrażeń.


POMYSŁ NA DYNIĘ

GRUPA I

22 października 2018 r. dzieci z grupy I wzięły udział w zajęciach wspomagających rozwój integracji sensorycznej, dzięki której m.in. zyskujemy wiedzę o świecie. Dzieje się tak za pomocą zmysłów np. dotyk, słuch, wzrok, smak i zapach. Obiektem, na którym dzieci  mogły eksperymentować była dynia. Najpierw w ruch poszły sztućce, którymi dzieci dzielnie próbowały wyciągnąć miąższ oraz pestki z dyni, ćwicząc przy okazji prawidłowy chwyt. Narzędzia te zostały jednak odłożone ponieważ sprawniejsze i bardziej efektywne okazały się własne dłonie. Przedszkolaki z zaciekawieniem i radością sięgały do wnętrza dyni.  Po usunięciu przez naszych małych odkrywców gniazd nasiennych i miąższu  nauczyciel przystąpił do drugiego etapu, czyli wycięcia otworów w warzywie. Efekt wspólnej pracy zdobi teraz nasz grupowy parapet. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 NA POCZCIE

 

GRUPA IV

 

19 października 2018r.  w związku z Dniem Poczty Polskiej przedszkolaki z gr. IV odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy. Po miłym przywitaniu i omówieniu przez kierownika głównych zadań urzędników pocztowych zostaliśmy oprowadzeni po zakątkach budynku. Na początku odwiedziliśmy miejsce, gdzie segreguje się listy. Widzieliśmy specjalne półeczki oraz skrzynki, w których znajdowały się posortowane listy. Pani pokazała przedszkolakom duży stempel – datownik. Wielką frajdę sprawiało dzieciom własnoręczne przybijanie nim stempli. Każdy robił to z wielkim skupieniem i zaangażowaniem. Otrzymaliśmy kartki pocztowe, za które serdecznie dziękujemy. Dzięki tej wycieczce wiemy, że praca na poczcie jest bardzo ciekawa i potrzebna. Na koniec kupiliśmy pocztówki i wysłaliśmy je do pani Ludmiły Fabiszewskiej – koordynatorki akcji „Piękna nasza Polska cała!” – mamy nadzieję, że listonosz niebawem je dostarczy, a widok Rzeszowa na kartkach pocztowych zachęci Panią Ludmiłę do odwiedzin naszego miasta! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym przedszkola. 


PIEKARNIA

GRUPA I

19 października 2018 r. w grupie I odbyły się zajęcia, będące podsumowaniem tygodnia o tematyce produkcji pieczywa, w trakcie którego  dzieci poznały cały etap – od ziarna aż do wypieku chleba i bułek.  Grupa za pomocą mąki, bułki tartej i kredek stworzyła wspólną pracę plastyczną oraz wybrała się z wizytą do ,,grupowej piekarni”. Było to dobrą okazją do poznania zasad kulturalnego oraz higienicznego zachowania się w tym miejscu. Po zakupach, dzieci wzięły udział w degustacji różnego rodzaju pieczywa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


JESIEŃ

GRUPA IV

W październiku jesień zagościła w grupie IV na dobre. Przedszkolaki chętnie przynosiły dary jesieni do kącika przyrody – kasztany, żołędzie, szyszki, kolorowe liście, poznawały charakterystyczne dla tej pory roku drzewa, kształt  ich liści oraz owoce. Z przyjemnością wykonywały proponowane prace o tematyce jesiennej, ćwiczyły dzielenie nazw różnych na sylaby, układały rytmy, przeliczały zbiory, a także poznawały angielskie słowa i piosenki związane z jesienią. Podczas spacerów i pobytów na przedszkolnym placu zabaw przyglądały się zmieniającej się przyrodzie z bliska i korzystały z uroków słonecznych, jesiennych dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym. 


DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
 
GRUPA III
 
17 i 18 października 2018 r. dzieci z grupy III wzbogacały swoją wiedzę na temat funkcjonowania poczty. Było to związane z przypadającym na 18 października Dniem Poczty Polskiej. Najpierw w przedszkolu na zajęciach dzieci dowiedziały się czym jest poczta, list, znaczek i jaką pracę wykonuje  codziennie listonosz. Później przedszkolaki wraz z wychowawcami wybrały się do pobliskiej placówki poczty, gdzie zobaczyły na czym polega praca listonosza i urzędnika pocztowego. Ponadto dowiedziały się jakie sprawy można załatwić na poczcie. Oglądały kartki, listy i paczki, które właśnie w placówce poczty rozpoczynają swoją podróż do odbiorcy. Na zakończenie dzieci otrzymały piękne kolorowanki i prawdziwe pocztowe naklejki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.
"BARWY JESIENI"
 ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
GRUPA V

16 październiaka 2018 r. dzieci z grupy V przygotowały dla swoich rodziców i bliskich zajęcia otwarte pt. „Barwy Jesieni”. Przedszkolaki wcieliły się w role kolorowych liści, bogatych w owoce drzewek i kapiącego deszczu. Nie zabrakło oczywiście Pani Jesieni i gorących promyków słońca. Montaż słowno-muzyczny  opowiadał o zmianach w przyrodzie niesionych przez jesień. Dzieci zaprezentowały układy taneczne, wiersze oraz piosenki o powyższej tematyce. Nie zabrakło również zagadek skierowanych do gości oraz owocowych przekąsek. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie fotograficznym przedszkola - zapraszamy do ich obejrzenia. Serdecznie dziękujemy rodzicom i bliskim dzieci, którzy uczestniczyli w przedstawieniu oraz pomogli w przygotowaniu strojów dla dzieci. Bardzo doceniamy Państwa zaangażowanie.


"BARWY JESIENI"

 

GRUPA V

15 i 17 października 2018 r. odbyły się zajęcia koleżeńskie grup III, IV, V, VI i VIII pod tytułem „Barwy Jesieni”. Przedszkolaki z grupy V zaprezentowały montaż słowno-muzyczny opowiadający o zmianach w przyrodzie spowodowanych przyjściem jesieni. Na scenie tańczyły wielobarwne liście, kropelki deszczu prezentowały układ z parasolami, a spomiędzy nich przedzierały się promyki słońca. Nie zabrakło oczywiście zapracowanej Jesieni, która częstowała gości swoimi darami: jabłkami, gruszkami, śliwkami, orzeszkami, żołędziami i kasztanami. Zaproszone przedszkolaki z łatwością odgadywały przygotowane zagadki i zdobywały smaczne nagrody. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia zamieszczonych w albumie fotograficznym


WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ Z ZAJĘCIAMI EDUKACYJNYMI

,,ŚMIECI ZBIERAMY, RZESZÓW CZYSTY MAMY”

15 października 2018 r. w naszym przedszkolu gościliśmy Straż Miejską, która wszystkim grupom przybliżyła zasady segregacji śmieci oraz dbania o środowisko, poprzez ciekawe zajęcia pod hasłem ,,Śmieci zbieramy, Rzeszów czysty mamy”. Dzieci wysłuchały dobrze znanej bajki o Czerwonym Kapturku w nieco innym, ekologicznym wydaniu, wzięły udział w rozmowie na temat czystości miejsc porządku publicznego, a także kierując się poznanymi zasadami, znakomicie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. W trakcie spotkania dzieci poznały też specyfikę pracy Strażnika Miejskiego, który poza wiedzą dotyczącą tego czym się zajmuje, zapoznał je z wieloma interesującymi elementami wyposażenia tej formacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

Koordynatorem spotkania była nauczycielka gr. I - Katarzyna Kędrak.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA V

12 października 2018 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom grupę V odwiedziła mama Kacperka, która przeczytała bajkę o kosmicznych podbojach. Przedszkolaki słuchały tej fascynującej historii z zapartym tchem, dzięki czemu świetnie poradziły sobie z odwzorowaniem biegu wydarzeń w postaci historyjki obrazkowej. Mama Kacperka nagrodziła aktywne dzieci pieczątkami oraz smakołykami. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas, przygotowane atrakcje i zapraszamy raz jeszcze. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


JESIENNE DRZEWO

KONKURS PRZEDSZKOLNY

12 października 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu technicznego pt. „Jesienne drzewo”. Tematem prac konkursowych była kompozycja przestrzenna przedstawiająca jesienne drzewo, wysokie na minimum 30cm. Okazało się, że temat ten zainteresował aż 74 osoby i przedszkolny korytarz ozdobiła wystawa przeróżnych, kolorowych i bardzo pomysłowych prac. W naszym jesiennym lesie można było podziwiać drzewa wykonane z papieru, tektury, mas plastycznych oraz te stworzone wyłącznie z darów jesieni. Wyłonienie najpiękniejszej pracy wymagało zasięgnięcia wielu opinii, dlatego też w jury znaleźli się prawie wszyscy pracownicy Przedszkola Publicznego nr 35 w Rzeszowie. Ostatecznie wybrano pierwsze trzy miejsca, a reszta prac została wyróżniona. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za zainteresowanie tematem. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie przedszkola oraz do udziału w kolejnych konkursach.

Koordynatorkami konkursu były nauczycielki: Anna Uchman, Marta Blecharczyk oraz Sylwia Wiśniewska.


KODOWANIE Z KUBECZKAMI

GRUPA IX

Elementy kodowania warto wprowadzić do zajęć dydaktycznych już od najmłodszych lat. Kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem są przydatne na każdym etapie jego rozwoju. Dlatego przedszkolaki z gr. IX rozpoczęły swą przygodę z kodowaniem. Dzięki zajęciom z kodowania nauka m.in. matematyki, informatyki staje się prosta, kolorowa, interesująca. Poznawana w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę. Zabawy z kubeczkami na macie służą do zorganizowania różnego rodzaju aktywności, a także tworzenia kodów. Dzięki zabawom z kodowania rozwijamy kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczymy samodzielność dzieci, poszerzamy wyobraźnię. To zadanie to także próba pracy zespołowej. Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej strony.


DZIECIAKI SADZENIAKI

GRUPA VIII

09 października 2018 r. grupa VIII uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych Dzieciaki Sadzeniaki. Jest to ogólnopolska akcja Leroy Merlin Polska skierowana do przedszkolaków. Jej celem jest nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i pokazanie im jakie warunki są najlepsze dla prawidłowego ich rozwoju oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodą.  Twórcy akcji wyszli z założenia, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę przez zabawę. Dlatego Dzieciaki Sadzeniaki to zabawa „w przesadzanie kwiatów”. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Dzieci na spotkaniu dowiedziały się między innymi o tym, że rośliny dostarczają nam tlenu niezbędnego do życia, oczyszczają powietrze, tereny zielone to miejscem zabaw i wypoczynku i umożliwiają uprawianie sportów. Po zagadkach (i pysznych cukierkach za rozwiązanie zagadki;-) oraz prezentacji o ekologii i roślinach, dzieciaki sięgnęły po rękawiczki, łopatki, konewki, doniczki, kolorowe kwiaty i zabrały się za przesadzanie kwiatków. Każde dziecko dostało do przesadzenia swojego kwiatka. Fakt samodzielnego sadzenia roślin był ogromną frajdą dla wszystkich dzieci. Po starannym wykonaniu zadania przesadzania rośliny każdy z uczestników otrzymał dyplom Leroy Merlin i zabrał doniczkę z kwiatkiem do domu, gdzie będzie mógł stosować poznane zasady dbania o roślinę.


JESIENNE ZABAWY
 GRUPA III

5 października 2018 r. przedszkolaki z grupy III korzystając ze słonecznej jesiennej pogody wybrały się na spacer. Dzieci oglądały i zbierały kolorowe liście oraz piękne szyszki, które potem umieściły w kąciku przyrody w swojej sali. Po spacerze dzieci miały możliwość bawić się na dużym przyszkolnym placu zabaw. Najwięcej radości sprawiła jazda na zakręconej zjeżdżalni, wspinaczka i obrotowa ławeczka. Przedszkolaki bawiły się razem zgodnie i bezpiecznie pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, które poznały na zajęciach dydaktycznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO

GRUPA IX i X

04 października 2018r. przedszkolaki z grupy IX i X wzięły udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Dzieci obejrzały wystawę, na której prezentowane były ubiory codzienne, jak i stroje świąteczne noszone przez mieszkańców wsi okolic Rzeszowa pod koniec XIX wieku. Oprócz ubiorów, dzieci obejrzały także eksponaty niezbędne do ich wytworzenia oraz misterne koronki, barwne hafty. Przedszkolaki zobaczyły również jak dawniej wyglądały urządzenia, bez których dzisiaj nie możemy się obyć. Dowiedzieliśmy się, że codzienne czynności takie jak pranie czy prasowanie były bardzo ciężką i pracochłonną pracą. Dzieci wzbogacały swoją wiedzę zadając liczne pytania. Dużą frajdę sprawiła wszystkim wirtualna przymierzalnia regionalnych strojów ludowych. Podczas warsztatów dzieci wykonały techniką kolażu barwne kartki z elementami ludowymi, a podczas projekcji filmowej zobaczyły jak wyglądał dawniej cały proces powstawania płótna lnianego. Wystawa była bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich. Wycieczka była realizowana w ramach programu autorskiego z zakresu edukacji regionalnej „Rzeszów- moje miasto, moja mała Ojczyzna”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce album fotograficzny.


SOK OWOCOWY
GRUPA VIII

04 października 2018 r. dzieci z grupy VIII wykonały pyszne i zdrowe soki z jabłek, pomarańczy i innych owoców. Przedszkolaki przygotowały owoce a potem z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się pracy sokowirówki, która w magiczny sposób przemieniła pokrojone owoce w sok. Takie samodzielnie wykonane soki wszystkim bardzo smakowały i dolewkom nie było końca;-). Dzieciom najbardziej smakował sok pomarańczowy, ale jabłkowy i wieloowocowy również miał swoich wielbicieli. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przyniesienie owoców i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  albumie fotograficznym.


WITAMINY PROSTO Z KUBECZKA –
ROBIMY SOK Z SEZONOWYCH OWOCÓW”
GRUPA VI

3 października 2018 r. przedszkolaki z grupy VI postanowiły zadbać o swoje zdrowie i własnoręcznie wykonały sok z przyniesionych do przedszkola owoców. Dzieciom towarzyszyła ogromna ciekawość i zapał. Ojj.. Pracy było wiele, ale dzięki temu grupie udało się przygotować sok jabłkowy i gruszkowy. Przedszkolaki wiedzą już, że produkcja przetworów owocowych to ciężka praca, a sok nie powstaje „sam z siebie” w kartonie, tylko jest wyciśnięty z owoców i warzyw. Trudy wykonania soku zwieńczyła jego degustacja. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY TAKIE
SŁYSZY SIĘ ROZMOWY – CZYLI Z WIZYTĄ NA STRAGANIE”
GRUPA VI

Nadeszła wspaniała jesień, która przyniosła ze sobą pyszne dary w postaci zdrowych warzyw i owoców. W pierwszym tygodniu października dzieci z grupy VI rozpoznawały i nazywały owoce pochodzące z polskich sadów – określały ich kształt, wielkość i kolor, rozpoznawały je za pomocą zmysłu dotyku, smaku i węchu. Przedszkolaki poszerzyły również swoją wiedzę na temat warzyw uprawianych w naszym kraju. Poznały jaki wpływ mają owoce i warzywa na nasze zdrowie oraz dlaczego należy je myć przed zjedzeniem. Brały udział w zabawach muzycznych, matematycznych, ruchowych i plastycznych związanych z tym tematem. Realizując tematykę poznawania owoców i warzyw nasza grupa odwiedziła pobliski stragan. Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy poznane na zajęciach owoce i warzywa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

SOK OWOCOWY – PYSZNY I ZDROWY

GRUPA IV

 

2 października 2018r. – przedszkolaki z gr. IV przygotowały zdrowy i pyszny sok jabłkowo – marchewkowy. Wszyscy dobrze wiedzą, że aby być zdrowym trzeba między innymi prawidłowo się odżywiać, a owoce i warzywa mają duże ilości witamin. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką oraz jego działaniem i utrwalały zasady bezpieczeństwa. Następnie kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował ponieważ był bez dodatku cukru i bez konserwantów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


"CO NAM JESIEŃ W DARZE NIESIE?"
WIZYTA DZIECI Z GRUPY III W GRUPIE I
 
28 września 2018r. dzieci z grupy III odwiedziły przedszkolaki z grupy I. Dzieci przyniosły ze sobą kosz darów od pani Jesieni oraz wiersz i jesienną piosenkę.  Pani Jesień w pięknej czerwono – pomarańczowej sukni miała wiele pytań i zagadek skierowanych do młodszych dzieci. Okazało się, że przedszkolaki były doskonale przygotowane na przybycie swojego gościa. Nie miały żadnych problemów z udzieleniem odpowiedzi na pytania o jej dary. Maluchom bardzo podobała się piosenka i taniec z kolorowymi liśćmi. Spotkanie ze starszymi kolegami dodało najmłodszym przedszkolakom otuchy i radości ze wspólnej zabawy kasztanami, szyszkami i innymi jesiennymi podarkami. Była to wspaniała okazja do integracji przedszkolaków i wymiany doświadczeń. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

DZIEŃ CHŁOPAKA

GRUPA IX

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego 28 września 2018 r. z okazji „Dnia chłopaka” dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


PLAC ZABAW

GRUPA I

28 września 2018 r.   grupa I korzystając z pięknej pogody wybrała się na spacer. Pierwszym punktem naszego wyjścia było okrażenie całego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Podczas spaceru dzieci przyglądały się otaczającej przyrodzie i szukały oznak jesieni - doskonale sobie z tym poradziły ponieważ w tym tygodniu bardzo dużo o niej rozmawialiśmy. Wracając zaglądnęliśmy na plac zabaw usytułowany w patio Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Radości ze swobodnej zabawy na świeżym powietrzu nie było końca. Przedszkolaki biegały, wspinały się i zjeżdżały do woli - starały się przy tym przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń na placu i bawiły się zgodnie, łapiąc jesienne promienie słońca. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


BEZPIECZNI NA DRODZE
GRUPA III
 

27 września 2018 r.  dzieci z grupy III wraz z wychowawcą wybrały się na spacer w poszukiwaniu i rozpoznawaniu znaków drogowych. Wcześniej podczas całotygodniowych zajęć przedszkolaki miały możliwość zdobyć wiadomości związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze oraz właściwym przechodzeniem przez jezdnię. Ponadto dzieci poznały podstawowe znaki drogowe, obserwowały zmieniającą się sygnalizację świetlną i określały kiedy można już bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Dzieci doskonale poradziły sobie z prawidłowym przejściem przez ulicę zarówno tam gdzie znajdował się sygnalizator jak i tam gdzie go nie było.  Bez problemów nazywały uczestników ruchu drogowego i prawidłowo poruszały się po chodniku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

26 września 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień  Przedszkolaka. W tym roku święto to zadedykowaliśmy projektowi "Jak bawić się w Pokój – Ogrody Pokoju” przygotowanemu przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP we współpracy z UNESCO.  Inicjatywa jaką podjęliśmy zakładała różnorodne formy aktywności placówek w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz 100 rocznicy Niepodległości Polski. Postanowiliśmy, iż wykorzystamy przestrzeń naszego przedszkola oraz placu zabaw do aranżacji wystawy prac o tematyce promujacej współpracę, demokrację, tolerancję, szacunek itp. Zaproponowaliśmy dzieciom  realizację działań wokół wartości kształtujących otwarte postawy wobec otaczającej rzeczywistości i rozwijającego się świata.  Celem jaki nam przyświecał było zwrócenie uwagi na wartości jakimi są   m. in.: pokój, tolerancja, odpowiedzialność, współpraca i demokracja. Każda z grup wykonała wspólną pracę plastyczną, która zawisła w holu B naszego przedszkola. Dzieci zwiedzały wystawę i były zachęcane przez wychowawców do wypowiedzi na temat prac swoich starszych i młodszych kolegów. Prace znalazły się również w ogrodzie przedszkolnym gdzie dzieci podczas zabawy mogły miedzy nimi spacerować i swobodnie wymieniać uwagi. W salach przedszkolnych wychowawcy przygotowali specjalne atrakcje dla przedszkolaków by ten dzień był szczególnie miły i radosny dla dzieci. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

GRUPA X

We wrześniu starszaki z grupy X wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Po drodze dowiadywały się, co oznaczają napotkane znaki drogowe. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zaobserwować pojazdy uprzywilejowane w akcji. Przedszkolaki spisały się  na medal podczas przechodzenia przez jezdnię. Doskonale znają także przepisy ruchu drogowego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkolaka.


Z WIZYTĄ W KUCHNI

GRUPA II

W ostatnim tygodniu września dzieci z grupy II poznały nowy zawód, czyli pracę kucharza. Dowiedziały się jakie przyrządy z gospodarstwa domowego są niezbędne do gotowania oraz z jakich sprzętów korzystają kucharze. Mogły same „zamieszać w garach” w ramach zabawy. Dzięki uprzejmości pań kucharek z naszego przedszkola dzieci mogły zwiedzić kuchnię, w której są przygotowywane pyszne śniadanka i obiadki. Dostrzegły również różnicę pomiędzy dużymi kotłami przedszkolnymi, a domowymi garnkami. Zdziwione przyglądały się wielkiej chochli i innym ogromnym łyżkom. Na koniec mogły skosztować makaronu, który był w tym dniu przygotowywany na obiad. Wszyscy zgodnie przytaknęli, że będą zjadać wszystko z talerzyków. Zajęcia realizowane były w ramach autorskiego programu edukacyjnego pt. „Zawodowy zawrót głowy”. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


RUCH DROGOWY

GRUPA V

17 - 21 września 2018 r. przedszkolaki z grupy V nabywały wiadomości związane z bezpieczeństwem na drodze. Właściwe zachowanie na chodniku, bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znajomość podstawowych znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej - to niezbędne umiejętności, dzięki którym nasze pociechy stają się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzieci wcielały się w role różnych uczestników ruchu drogowego wykorzystując przy tym pomoce przedszkola. Najlepszą jednak nauką jest ta zdobywana podczas praktycznych ćwiczeń, dlatego też, przedszkolaki udały się na długi spacer. Wspólne wyjście to świetny sposób na naukę bezpiecznego spacerowania po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię wyposażoną w sygnalizację świetlną, zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały i nazywały uczestników ruchu ulicznego. Największą frajdą okazało się jednak odszukiwanie znaków drogowych - przedszkolaki doskonale opisywały ich wygląd oraz omawiały znaczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


NASZA CODZIENNOŚĆ

GRUPA II

Mamo, Tato ... to mój trzeci tydzień w przedszkolu! Pierwsze smutki już dawno za mną i z dnia na dzień coraz bardziej mi się tu podoba. Codziennie czeka na mnie moc atrakcji. Oczywiście najchętniej spędzałbym z kolegami czas na zabawie, ale nasze panie pilnują, byśmy robili też inne rzeczy. Z dnia na dzień jestem coraz mądrzejszy, bo pilnie się uczę na zajęciach. Codziennie zjadam pyszne posiłki... mnnniam pomidorowa!! – to nasza ulubiona zupa. Chętnie odpoczywam po obiadku, bo już wiem, że leżakowanie w przedszkolu nie trwa całą noc. No i oczywiście wychodzę na spacery z naszym ulubionym wężem Stefanem. Zapraszam do albumu fotograficznego.


JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

GRUPA I i II

W dniach od 17 do 21 września dzieci z grupy I i II zajmowały się bardzo poważnym tematem - rozmawiały o zasadach bezpiecznego zachowania się na chodniku, przejściu dla pieszych i w samochodzie. Poznały Pana Świetlika (sygnalizator na przejściu dla pieszych), dowiedziały się ile ma oczu i w jakim kolorze. Każde chętne dziecko mogło zostać pojazdem lub pieszym, bo na naszych salach pojawiła się „zebra” i ulica ze znakami drogowymi. Kto łamał zasady bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych lub jeździł za szybko, tego od razu zauważył policjant, a było ich u nas wielu. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


POZNAJEMY OGRÓD PRZEDSZKOLNY

GRUPA I

14 września 2018 r. wraz z dziećmi z grupy I wybrałyśmy się na pierwszy wspólny spacer. Przed wyjściem do ogrodu przedszkolnego ustalone zostały zasady naszego pobytu na świeżym powietrzu. Przedszkolaki wymaszerowały z sali do szatni, gdzie zmieniły obuwie i ubrały okrycia wierzchnie. Był to dla nich również sprawdzian, ponieważ musiały wykazać się znajomością znaczka identyfikującego ich wieszak w szatni - poszło im doskonale. Po przygotowaniu opuściliśmy przedszkole. Zwiedzając ogród dzieci poznały miejsca, w których będą spedzać czas podczas zabaw na świeżym powietrzu. Teraz mamy nadzieję, że jesienna pogoda będzie raczyć nas słońcem i wykorzystamy ją na zabawy w ogrodzie. Zapraszamy do albumu foograficznego.


ŚNIADANIE SMAKOSZA

GRUPA I

14 września 2018 r. najmłodsze przedszkolaki z grupy I dostały możliowść samodzielnego przygotowania śniadania. Po zajęciu swoich miejsc przy stolikach ze zdziwieniem stwierdziły, iż nie czeka na nie gotowa kanapka, ale mogą  samodzienie ją przygotować według swoich smaków i upodobań. Dzieci z zapałem zabrały się do tworzenia kompozycji smakowych - rozsmarowywały masło na swoim pieczywie i układały ulubione dodatki takie jak: twarożek, pasztet, sałata, pomidor czy miód. Kuchnia przedszkolna przygotowała różnorodne menu tak by każdy "Mały Smakosz" znalazł coś dla siebie na talerzu. Poprzez takie działania staramy się promować zdrowy styl życia wśród podopiecznych i zachęcać do próbowania nowych smaków. Samodzielnie przygotowane kanapki zniknęły szybko z talerzy. Zachecamy Was Drodzy Rodzice do organizowania dzieciom takich aktywności w domu - a efekty jakie uzyskaliśmy u nas można zobaczyć w albumie fotograficznym.


KONSTRUUJEMY GRĘ PLANSZOWĄ

GRUPA X

7 września 2018 r. przedszkolaki z grupy X postanowiły wspólnie z panią Iwoną skonstruować swoją jedyną, niepowtarzalną grę planszową, której nadali tytuł „Droga przez las”. Dzieci same wyznaczyły trasę, zaznaczyły pułapki i premie, a także samodzielnie narysowały piękną, kolorową planszę przedstawiającą las i jej mieszkańców. Duże emocje towarzyszyły dzieciom podczas rozgrywania tej gry. I chociaż wygrali chłopcy, to wszyscy bawili się świetnie. Konstruowanie i rozgrywanie gier planszowych jest doskonałą okazją do kształtowania odporności emocjonalnej, do rozwijania umiejętności interpersonalnych, a także do rozwijania potencjału twórczego dzieci. Zachęcamy więc rodziców do tworzenia    z dziećmi swoich gier, które nic nie kosztują, a zabawa jest świetna! Zdjęcia w zakładce album fotograficzny.

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
  35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3
 • sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50
  wicedyrektor - 17 748 34 10
  księgowość - 17 748 25 48
  fax - 17 748 25 60

Galeria zdjęć