Menu

Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Kalendarz imprez

Z życia przedszkola

Wydarzenia 2017/2018

,,Z PASZPORTEM PO EUROPIE''

 GRUPA V 

W drugim semestrze w ramach realizacji programu „Z paszportem po Europie” dzieci z grupy V poznały następujące kraje:

 • W lutym wspólnie z grupą VI wybraliśmy się do Włoszech. Dzieci poznały flagę oraz hymn omawianego państwa i nazwę stolicy państwa - Rzym. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek o wybranych zabytkach: Krzywa wieża  w Pizzie, Koloseum, mosty w Wenecji. Poznały również charakterystyczne dania  włoskiej kuchni: pizza, rissoto, makaron „Spaghetti”, kawa cappuccino, lody oraz czarodziejskie słówka. Oglądnęły prezentację multimedialną o Wulkanie  Etna  (wyjaśnienie pojęć: krater, lawa ) oraz bajkę „Bolek i Lolek we Włoszech”. Na zakończenie zajęć dzieci pożegnały gości piosenką „Włoskie wakacje”.
 • W marcu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o naszych sąsiadach z Litwy: poznały flagę, hymn, stolicę państwa – Wilno. Dzieci poznały Litwę, jako kraj lasów, puszcz i parków narodowych. Poznały nazwiska słynnych Polaków związanych z tym miastem: A. Mickiewicz, J. Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Eliza Orzeszkowa. Ciekawostką było oglądanie zdjęć Wzgórza Czarownic – park z kolekcją rzeźb  oraz Parku Narodowego (ekspozycje dzieł sztuki pod otwartym niebem). Przedszkolaki poznały charakterystyczne dania kuchni litewskiej: cepeliny, placki ziemniaczane, sałatka litewska, babka ziemniaczana, smażony chleb, chłodnik, a także tradycyjnie czarodziejskie słówka po litewsku.
 • Na zajęciach kwietniowych wraz z naszym gościem – panią wicedyrektor Renatą Bobko udaliśmy się do Grecji. Na początku dzieci wysłuchały piosenki o Grecji i ciekawostek dotyczących tego państwa. Następnie poznały mitologicznych bogów żyjących na Olimpie oraz próbowały wspólnie zatańczyć taniec Zorba. Ciekawym przerywnikiem było obejrzenie bajki  o pochodzeniu i wykorzystaniu oliwek. Swoją zdobytą wiedzę o Grecji  i zwiedzonych wcześniej krajach Unii Europejskiej dzieci sprawdziły podczas quizu. Punktem kulminacyjnym zajęć było samodzielne wykonanie sałatki greckiej. Dzięki życzliwości rodziców Marcinka dzieci mogły skosztować greckiego sera Feta, oliwek i dżemu z kumkwatu. Przedszkolakom bardzo smakowała samodzielnie przyrządzona sałatka i z pewnością wiele informacji zapamiętały z podróży do Grecji.
 • W maju udaliśmy się do kraju pomarańczy – Hiszpanii. Dzieci poznały  flagę, hymn omawianego państwa, stolicę – Madryt oraz zabytki Hiszpanii, strój  narodowy  i taniec flamenco. Przedszkolaki obejrzały na laptopie hiszpańskie widowisko – corrida oraz poznały czarodziejskie słówka po hiszpańsku.
 • W czerwcu zakończyliśmy naszą wyprawę po Europie, a ostatnim państwem w naszym paszporcie była Holandia. Jak zwykle na początku zajęć dzieci zapoznały się z   flagą, hymnem oraz stolicą (Amsterdam) omawianego państwa. Poznały charakterystyczne cechy krajobrazu Holandii, wiatraki - informacje o ich wykorzystywaniu. Dzieci podziwiały na ilustracjach bogactwo odmian tulipanów, a także poznały Holandię jako kraj  słynący z produkcji serów i czekolady.

Po zakończeniu cyklu wypraw  w grupie został zorganizowany quiz podsumowujący, a grupa w nagrodę otrzymała Paszport Małego Przedszkolaka.


STARSZAKI CZYTAJĄ BAJKI - GRUPA IV i IX

27 czerwca 2018 r. starszaki z grupy IX zaprosiły swoich młodszych kolegów z grupy IV, aby przeczytać im utwory J. Brzechwy "Katar" oraz "Pomidor", a także takie wiersze jak: "Lepimy z plasteliny", "Małpa", "Kogut i kura". Akcja przyniosła wiele satysfakcji, zarówno czytającym jak i słuchaczom. Starszaki czytający młodszym kolegom czerpali radość z czytania innym, natomiast słuchacze z zaciekawieniem wysłuchiwali i podziwiali zarówno literaturę jak i trudną sztukę czytania, której dopiero naukę rozpoczną. Na zakończenie przedszkolaki z grupy IX pożegnali się z młodszymi dziećmi wierszem A. Widzawskiej "Pożegnanie przedszkola" oraz piosenką "Do widzenia przedszkole". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


 

POŻEGNANIE STARSZAKÓW

21 czerwca 2018 r. sześciolatki z grup VIII, IX i X pożegnały się z przedszkolem. Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu - edukacji szkolnej. Nowe otoczenie, nowi koledzy i pani - to będzie to, z czym będą musieli się mierzyć każdego dnia. W uroczystości uczestniczyli: dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - pani Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, vicedyrektor pani Renata Bobko, nauczycielki grup V-X, personel i oczywiście przedszkolaki. Na ten dzień dzieci przygotowały wiersze, piosenki i tańce, by w ten sposób wyrazić swoje podziękowanie za wspaniały czas spędzony na beztroskiej zabawie. Wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale i nowych zadaniach czekających przed przyszłymi uczniami. Wyjątkowym występem pożegnała sie z przedszkolem Helenka z grupy IX, która pięknie zagrała na keybordzie dwa utwory: "Konik polny" i "Kurki trzy". Pięciolatki wręczyły starszakom skromne upominki – zakładki do  książek, a pani dyrektor dyplomy i książki. Na zakończenie pani Dyrektor dziękowała dzieciom za cztery lata spędzone razem i życzyła udanych wakacji i oczywiście samych sukcesów w szkole!


WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ ,,BOSKA DOLINA'' 

GRUPA V, VI, VII i VIII

20 czerwca 2018r. przedszkolaki z grupy V, VI, VII i VIII wybrały się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej ,,Boska Dolina'' znajdującej się za wsią Dylągówka, malowniczo położonej z pięknym widokiem na Pogórze Dynowskie. Gospodarze przywitali nas z uśmiechem i zaprosili do włąsnoręcznego wykonania ciasteczek - dzieci ugniatały, wałkowały, tworzyły z foremek różnorodne kształty swoich ciasteczek, które po upieczeniu z ogromnym apetytem zajadały. Zwiedziliśmy niemalże całe gospodarstwo, zaczynając od pięknych zbiorników wodnych - stawów, gdzie dzieci z ogromnym zaangażowaniem karmiły okruszkami chleba pływające tam ryby. Naturalne, przyrodnicze prace plastyczne powstały podczas wykonywania przez przedszkolaków kompozycji z roślin na posmarowanej ekologicznym klejem kartce papieru. Niezwykłą atrakcją wycieczki był przejazd bryczką zaprzężoną w najprawdziwszego konia - piękne widoki, zapach lasu, a przy tym wyśpiewane dziecięcymi głosikami wakacyjne, letnie piosenki - ach, wakacji nadszedł już czas....Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wizyta w stadninie, gdzie dzieci miały okazję poznać koni różnych maści. Nie zabrakło oczywiscie dziecięcych harców na łące, gdzie największym zainteresowaniem cieszył się uwielbiany przez wszystkie dzieci domek na drzewie. Po tak wielu atrakcjach przyszedł czas na pieczoną kiełbaskę, którą wszyscy zajadali z wielkim apetytem. Powrót do przedszkola zakończył się dla niejednego przedszkolaka słodką drzemką w autokarzesmileyZapraszamy do albumu fotograficznego.


PROJEKT EDUKACYJNY "zaWODY dla AFRYKI"

GRUPA VII

W czerwcu w grupie VII realizowany był projekt edukacyjny „zaWODY dla AFRYKI”. Celem projektu było przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody w życiu człowieka, kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z jej oszczędzaniem oraz uświadomienie im, iż są regiony świata, gdzie dostęp do niej jest ograniczony. Przedszkolaki poznały jej obieg w przyrodzie na podstawie opowiadania H. Bechlerowej pt.  „Jedna srebrna kropla”. Dowiedziały się jak ważne znaczenie ma woda dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Z uwagą słuchały, ile znajduje się jej w naszym organizmie i jaką odgrywa ważną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Oglądały film „Droga po wodę w Afryce”, który uświadomił im, że nie wszyscy mają łatwy do niej dostęp. Mogły również zobaczyć, jak wygląda codzienne życie ich rówieśników. Dzieci uświadomiły sobie jak istotne jest dbanie o czystą wodę, czyli… jej oszczędzanie.


QUIZ EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY

GRUPA VII

W grupie VII w ciągu całego roku realizowany był program przyrodniczo ekologiczny pt. „Podróż przez cztery pory roku”. Dzieci poznawały rzeczywistość przyrodniczo – ekologiczną poprzez obserwowanie, odkrywanie oraz eksperymentowanie. Uczyły się: współdziałania człowieka z przyrodą, opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozwijania troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Podsumowaniem realizacji programu był Quiz przyrodniczo – ekologiczny,  sprawdzający zdobytą  wiedzę  przedszkolaków. Grupa została podzielona na 4 drużyny WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA. Każdą dowodził kapitan. Quiz składał się z 4 rund. W każdej dzieci zdobywały punkty, które były wspólnie przeliczane. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Potrafiły rozwiązać i uzupełnić krzyżówkę, rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą dotyku.  Znały i umiały właściwe scharakteryzować mieszkańców różnych ekosystemów. Wiedziały w jaki sposób zwierzęta oraz ludzie przygotowują się do kolejnych pór roku. Doskonale nazywały zjawiska atmosferyczne i potrafiły dopasować je do konkretnej pory roku. Odpowiadały na pytania związane z właściwym zachowaniem człowieka wobec świata zwierząt i roślin. Rozwiązywały zagadki obrazkowe oraz dźwiękowe. Wiedziały do jakich pojemników prawidłowo posegregować śmieci, tak, aby je jeszcze wykorzystać. Bezbłędnie wymieniały pierwsze wiosenne kwiaty oraz ptaki, które powracają z ciepłych krajów. Podczas Quizu przedszkolaki utrwaliły zdobytą wiedzę, wykazały się również umiejętnością współpracy w grupie. Wspólna zabawa i nauka sprawiła im wiele radości.


KOSMICZNE OPOWIEŚCI

GRUPA IX

19 czerwca 2018 r. grupa IX gościła w sali tatę Aleksandra - naszego starszaka, Pana Macieja Trojniara. Temat spotkania wzbudził u dzieci ogromna ciekawość - Kosmiczne opowieści. Pan Maciej przygotował dla przedszkolaków dużą dawkę wiedzy i atrakcji. Zaczęło się od sprawdzenia wiedzy naszych podopiecznych na temat kosmosu - i jak się okazało  jest ona w tej dziedzinie całkiem spora. Po wprowadzeniu w temat, dzieci zostały podzielone na trzyosobowe zespoły, które miały za zadanie na przygotowanych koszulkach namalować wybraną planetę. Po skończonej pracy dzieci zasiadły przed laptopem i obejrzały specjalnie przygotowaną prezentację przedstawiającą Układ Słoneczny z bliskiej i dalekiej perspektywy - ciekawostką dla dzieci była możliowść porównania wielkości planet. Ostatnią atrakcją spotkania było wykonanie eksperymentu, który pokazał dzieciom jaka zasada rządzi następowaniem po sobie dnia i nocy czy pór roku. Nasze przedszkolaki przebrane we własnoręcznie wykonane koszulki znalały się na orbicie i krażyły wokół Słońca. Bardzo dziękjemy Panu Maciejowi za tak ciekawe zajęcia - z pewnością pozostaną one na długo w pamięci dzieci. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ "SZMER"

GRUPA III i IV

19 czerwca 2018 r. dzieci z grupy III oraz IV, wzięły udział w wycieczce do zagrody edukacyjnej "Szmer". Pomimo wczesnej pory, wszystkie przedszkolaki z uśmiechami na twarzach wyruszyły w podróż, podczas której, z niecierpliwością odliczały kilometry do celu.  W zagrodzie, położonej wśród lasów, łąk i gór na terenie wsi Godowa, na dzieci czekało wiele atrakcji: począwszy od zwiedzania gospodarstwa, po wesołe zabawy na łonie natury. Dzieci zapoznały się z zamieszkującymi tam zwierzętami: końmi, kucykami, królikami, kaczkami, świnkami morskimi, świnką wietnamską oraz kozą, która wyjadała każde źdźbło z rączek dzieci. Przedszkolaki, dzięki prawdziwemu ulowi, utrwaliły wiadomości na temat budowy domu pszczół, produkcji miodu oraz pracy pszczelarza. Nie obyło się także od warsztatów ogrodniczych, podczas których dzieci sadziły pomidorki, jak i również lepienia serduszek z gliny w trakcie zajęć ceramicznych. Wśród wielu atrakcji, ogromną frajdę sprawił przejazd pociągiem wokół warzywnika - oprócz wesołej jazdy przedszkolaki rozpoznawały rosnące tam warzywa: cebulkę, ziemniaki, dynie, czosnek, pietruszkę. Inną rozrywką był przejazd bryczką, zaprzęgniętą w dwa konie, wokół okolicznych lasów. Wiele atrakcji budził ciekawie wyposażony drewniany plac zabaw. Znajdujące się tam stare garnki, wiadra, bańki na mleko, przeróżnych kształtów i rozmiarów formy do ciast, kubki, łyżki pozwoliły na niezapomnianą zabawę w kuchnię jak za dawnych lat. Po takich harcach pieczona kiełbaska smakowała wyśmienicie i nikt nie narzekał na brak apetytu. Pełni niezapomnianych przeżyć i wrażeń wróciliśmy autokarem do przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. Mamy ogromną nadzieję, iż ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają na długo.


"DZIECIAKI SADZENIAKI"

GRUPA VII

18 czerwca 2018 r. przedszkolaki z grupy VII wybrały się na wycieczkę do Leroy Merlin, aby wziąć udział w warsztatach przyrodniczych pt. „Dzieciaki Sadzeniaki”. Celem akcji jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą. Na początku dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące roślin, poznały etapy sadzenia roślinki doniczkowej. Kolejnym etapem było praktyczne wykonanie zadania, posadzenie kolorowych kwiatów, które było ogromną frajdą dla wszystkich przedszkolaków! Na zakończenie tych wspaniałych chwil każdy przedszkolak otrzymał dyplom, upominek oraz samodzielnie posadzonego kwiatka.


"TROPICIELE KONTYNENTÓW''

WIELKA BRYTANIA I FRANCJA 

GRUPA VI

15 i 19  czerwca 2018 r. dzieci z grupy VI w ramach realizacji programu edukacji społeczno - kulturalnej "Tropiciele kontynentów'' zwiedziły kraje europejskie: Wielką Brytanię i Francję. Przedszkolaki poznały flagi w/w państw, stolicę, najważniejsze i najciekawsze miejsca Londynu i Paryża. Niezwykłą atrakcją było budowanie z klocków Wieży Zegarowej w Londynie - Big Ben oraz brytyjskiego parlamentu położonego w londyńskiej dzielnicy Westminister. Przedszkolaki podzielone w tym zadaniu na dwie drużyny świetnie się bawiły i mistrzowsko wykonały ćwiczenie. Nie zabrakło również tańca
w rytmie irlandzkiej muzyki oraz zabawy ruchowej ,,Zielone wyspy'', podczas której dzieci świetnie ze sobą współpracowały. Francja z kolei przywitała dzieci urokliwym Paryżem i oczywiście słynną Wieżą Eiffla. Ogromny zachwyt dzieci wzbudziły również obrazki przedstawiające Normandię i piękne muzeum sztuki Luwr w Paryżu. Na zakończenie europejskiej podróży dzieci pokolorowały brytyjską i francuską kolorowankę. 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie fotograficznym


MUNDIAL W GRUPIE V

W czerwcu 2018 r. dzieci z grupy V zamieniły się w najprawdziwszych kibiców - mając na względzie  pasję, zwłaszcza chłopców - przedszkolaki z wielkim zapałem kibicują polskim piłkażom, którzy walczą na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Rosji.  Wykorzystaliśmy tą tematykę podczas zajęć dydaktycznych. Rozegraliśmy również prawie profesjonalne spotkanie  na prawie murawie. Choć Rzeszów i Rosję dzieli wiele tysięcy kilometrów to jednak pozytywne myśli o naszych piłkarzach z pewnością im dodadzą skrzydeł i sił. W naszej grupie również dziewczynki z wypiekami na twarzy śledzą przebieg mistrzostw. Idąc w ślady największych gwiazd footballu miłość i zaangażowanie do tego sportu wspieramy od najmłodszych lat. Dzieci doskonale wiedzą, na czym polega kulturalne kibicowanie. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


KODOWANIE NA DYWANIE

GRUPA VIII, IX i X

15 czerwca 2018 r. grupy VIII, IX i X wzięły udział w zajęciach zatytułowanych "Kodowanie na dywanie" poprowadzonych przez p. Joannę Wilanowską - Rzemień. Przedszkolaki w ramach zajęć stworzyły grę planszową na specjalnej macie do kodowania. Miały możliwość sprawdzić się w rozwiązywaniu zadań logicznych. Utrwalały umiejętność odnajdywania punktu na macie określonego przez nauczyciela jako kombincja litery i cyfry. Ćwiczyły dodawanie, odejmowanie, klasyfikowanie obiektów pod względem podanej cechy oraz orientację w przestrzeni. Dzieci z zaciekawieniem słuchały   p. Joanny, były zaangażowane i chętnie współpracowały ze sobą i prowadzącą. Wiedza matematyczna podana w ten sposób okazała się znakomitą zabawą. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


WYCIECZKA DO ARGO ACTIV CLUB w GŁOGOWIE MŁP.

GRUPA IX i X

14 czerwca 2018r. dzieci z grupy IX i X wyjechały na długo wyczekiwana wycieczkę rekreacyjną do NTB ACTIVE Club w Głogowie Młp. Ośrodek NTB Active Club to wyjątkowe, uroczo położone miejsc, w którym wypoczynek można połaczyć z rekreacyją na polu golfowym. W NTB stawia się na ruch i świetną zabawę. Były to właśnie główne atrakcje, z których skorzystały nasze przedszkolaki. I chociaż pogoda chwilami płatała figla, to dzieci wzięły udział w ciekawych zajęcia poprowadzonych w małych grupach. Wśród nich znalazły się: podchody, w czasie których dzieci rozwiązywały zagadki i zadania, a nagrodą za ich wykonanie był słodki skarb ukryty w tajemniczej grocie; nauka gry w golfa i boulle, dzieci   pod okiem instruktorów poćwiczyły technikę i celność uderzeń; zabawy z animatorami, zabawy integracyjne z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz kolorowych tuneli, przeciąganie liny; podstawy nauki gry w tenisa ziemnego. Po tych wszystkich atrakcjach grillowana kiełbaska smakowała wyśmienicie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


MISTRZOSTWA PIŁKI NOŻNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

GRUPA IX i X

12 - 13 czerwaca 2018 r. nasze przedszkole wzięło udział Mistrzostwach Piłki Nożnej Przedszkolaków. Reprezentacja składała się z 10 chłopców z grup IX i X. I tak odpowiednio w rozgrywkach wzięli udział: Mateusz Mendoń, Hubert Nowak, Maksymilian Rogosz, Jan Wąsik, Marcel Wojtyna, Bartosz Liwocz (grupa IX) oraz Mateusz Pelc, Kacper Chłędowski, Patryk Dykiel, Michał Ciuba (grupa X). Dzieci przed rozpoczęciem Mistrzostw trenowały przez miesiąc pod okiem p. Magdaleny Wisniewskiej - Oppenauer i p. Katarzyny Wojcieszek. W toku przygotowywań odbyły się  również cztery mecze z reprezentacjami klas I ze SP Nr 23. W samych Mistrzostwach wzieło udział 9 rzeszowskich przedszkoli a mecze rozgrywane były na Orlikach przy ul. Hetmańskiej i Batalionów Chłopskich. Przez dwa dni odbyło się 36 meczy. Nasza drużyna zagrała 8 spotkań według tabeli przygotowanej przez organizatorów - zasada była taka, aby każda drużyna rozegrała ze sobą jeden mecz. Dzieci walczyły mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, które co chwilę płatały zawodnikom figle. Mistrzostwa prócz niezaprzeczalnej dawki ruchu niosły ze sobą olbrzymią energię emocjonalną, z którą nasi zawodnicy musieli umieć sobie poradzić. W drużynie nie zabrakło  ducha walki i co warto podkreślić odbywała się ona w myśl zasady "fair play". Ostatecznie po podsumowaniu wyników zajęliśmy 5 miejsce. Zawodnicy otrzymali pamiatkowe medale i puchar. Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Hubert Nowak - król strzelców. Dziękujemy Wam chłopcy za wspaniałe emocje a rodziców zapraszamy do albumu fotograficznego.


GRUPA VI W BIBLIOTECE 

12 czerwca 2018 r. dzieci z grupy VI odwiedziły Wojewódzką i Miejksą Bibliotekę Pubilczną - Filia nr 6 w ramach realziacji tygodniowej tematyki zajęć ,,Książki, książeczki''. Pięciolatki z uwagą słuchały pogadanki o pracy bibliotekarza, poznały rolę, jaką pełni ta placówka w naszym mieście, a także przypomniały sobie, jak należy korzystać z książek. Ponadto mogły indywidualnie zadawać pytania dotyczące wyposażenia i oglądać księgozbiór dla dzieci. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Tekst literacki czytany przez dorosłych codziennie wzbogaca czynny język dziecka, pogłębia więzi między dorosłymi i dzieckiem, a także rozwija zainteresowania czytelnicze.Kontakt z literaturą dla dzieci ma wiele walorów poznawczych, ale niesie także wiele radości i wspólnych dyskusji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie fotograficznym. 


TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO "DEBIUTY 2018"

GRUPY IX i X

9 czerwca 2018 r. dzieci z przedszkola wzięły udziały w Turnieju Tańca Towarzyskiego "DEBIUTY 2018", który odbył się w Łańcucie. Przedszkolaki z grupy IX i X w roku szkolnym 2017/2018 uczestniczyły w zajeciach tanecznych prowadzonych przez p. Magdalenę Wiśniewską - Oppenauer w ramach innowacji "Taniec - forma  wyrażania własnej osobowości w twórczy sposób". W turnieju wzięło udział 9 par tanecznych, które zaprezentowały swoje umiejętności w pieciu tańcach: sambie, cha - cha, rock'n roll, walc angielski, walc wiedeński. Turniejowa rywalizacja odbywała się w kilku turach co wymagało od naszychy tancerzy cierpliwości i koncentarcji. Tanecznym układom przygladało się grono sedziów, którzy dokonywali oceny umiejetności dzieci. W przerwach pomiędzy wystepami widzowie i dzieci mogli obejrzeć pokazy profesjonalnych tancerzy, którzy zatańczyli tango i walca wiedeńskiego. Najważniejszym momentem imprezy było jednak uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie złotych medali oraz słodkich upominków. Gratulujemy naszym tancerzom i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


WYCIECZKA DO MINI ZOO GRUPY V

8 czerwca 2018 r. przedszkolaki z grupy V wybrały się na wycieczkę do Mini Zoo w Centrum budowlanym Majster na zajęcia edukacyjne. Dzieci miały możliwość zobaczyć zwierzęta, które żyją w ciepłych krajach m.in. małpy, gadające papugi, węże, kameleony, jaszczurki, egzotyczne ryby i inne. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat życia, żywienia i funkcji życiowych tych zwierząt. Dodatkową atrakcją była możliwość wejścia do specjalnego pomieszczenia, w którym latały na wolności papugi i chodziły świnki morskie. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci dostały upominki. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w naszej galerii.


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

GRUPY VIII, IX i X

W dniach 02 - 10 czerwca 2018 r. w całej Polsce obchodziliśmy „XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Czytanie łączy”. Również w naszym przedszkolu włączyliśmy się w akcję organizowaną przez fundację  „Cała Polska czyta dzieciom” i przez cały tydzień czytaliśmy dzieciom literaturę polską i zagraniczną. Zwieńczeniem obchodów było spotkanie czytelnicze, w którym wzięły grupy VIII, IX i X. Głównymi gośćmi spotkania były: pani Maria Gulak – wieloletni kierownik Biblioteki  Publicznej – filia nr 6 oraz pani Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odczytania wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima przez gości i wszystkie nauczycielki, następnie pani Maria przeczytała wiersz Jana Brzechwy „Katar” przy dużym udziale przedszkolaków. Kolejna była aktorska interpretacja wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” w wykonaniu naszej pani dyrektor Małgorzaty Adamskiej-Jesiołkiewicz. Potem kolej przyszła na naszych starszaków, z każdej grupy jedno dziecko przeczytało wierszyk, a następnie cała grupa zatańczyła i zaśpiewała. Po przedszkolakach wystąpili nasi kolejni goście, a mianowicie klasa II b ze SP23, która odwiedziła nas ze swoją wychowawczynią panią Joanną Madej. Uczennica klasy II Natalia Sławińska zaprezentowała nam przepiękne i wzruszające wykonanie poezji śpiewanej „Piosenka drewnianych lalek”. Klasa II pamiętała również, że w tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości i z tej okazji przygotowała ciekawy układ z szarfami do piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki z grupy X wyrecytowały wiersz „Biblioteka” ze szczególną dedykacją dla pani Marii, która od 45 lat krzewi czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Cieszymy się ze spotkania i dziękujemy wszystkim gościom, którzy uświetnili obchody „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” i można powiedzieć śmiało,  „Czytanie łączy” naprawdę!


 VIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD TANECZNY

"NA WAKACJE''

GRUPA VI

6 czerwca 2018 r. dzieci z grupy VI prezentowały nasze przedszkole na VIII Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Tanecznym "Na Wakacje'' zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 11, który odbył się w Instytucie Teologiczno - Pastoralnym w Rzeszowie. Nasi tancerze wprawili w ruch niemalże całą widownię, tańcząc do utworu "Sofia'' Alvaro Soler. Dzieci ubrane w kolory lata: żółtego gorącego słońca i niebieskiej morskiej wody zaprezentowały swój taniec energetycznie, wesoło, dziecięco, najlepiej, jak potrafiły, bawiąc się przy tym kolorowymi, szeleszczącymi pomponami i zapowiadając tym lekkim tańcem zbliżające się wakacje. Przedszkolaki miały także okazję obejrzeć występy innych grup przedszkolnych - w przeglądzie udział brało 18 rzeszowiskich przedszkoli. Niezwykłą atrakcją było również obejrzenie występu Dziecięcego Rzeszowskiego Zespołu Tanecznego ,,Uśmiech''. Dzieci zostały oczywiście nagrodzone za występ - otrzymały dla całej grupy grę edukacyjną, słodkości oraz pamiątkowy dyplom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


MINI OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

GRUPY IX i X

6 czerwca 2018 r. grupa IX i X wzięły udział w Mini Olimpiadzie Przedszkolaków, która odyła się w SP 18 w Rzeszowie. Dzieci z naszego przedszkola pod opieką nauczycieli przez cały rok realizowały program ćwiczeń i gier zespołowych, opracowany przez dr Pawła Lenika z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W czerwcowy ranek obydwie grupy stanęły przed zadaniami, w których trzeba było się wykazać zwinnością, skocznością i szybkością. Dla dzieci przygotowano 12 stanowisk z różnymi aktywnościami, m.in: kozłowanie piłki do kosza i rzut, czołganie się przez tunel, zabawy ruchowe czy równoważnia. W Mini Olimpiadzie wzięło udział dwanaście rzeszowskich przedszkoli. Nasi reprezentanci  wykonywali zadania z zaangażowaniem i w duchu sportowej rywalizacji. Po takiej dawce energii na wszystkich  twarzach malował się uśmiech. Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie pamiątkowych ZŁOTYCH medali! Dziękujemy organizatorom za swietną zabawę i przyjazną dzieciom atmosferę. Rodziców zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w albumie fotograficznym.


WESOŁA ZABAWA Z GRĄ  PLANSZOWĄ

GRUPY - VIII, IX, X

5 czerwca 2018r. najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola zostały zaproszone do wesołej zabawy podczas konstruowania i rozegrania gry planszowej, której wspólnie nadaliśmy tytuł „Moja droga do przedszkola”. Pani Iwona zachęcała dzieci do oderwania się od komputerów, smartfonów i innych elektronicznych gadżetów, aby w wolnym czasie wspólnie z kolegami czy rodzicami stworzyć swoją grę planszową, która tak naprawdę nic nie kosztuje i jest jedyna w swoim rodzaju. Nasza gra przedstawiała codzienną drogę dzieci do przedszkola, która jak wiemy, nie zawsze jest łatwa. Na graczy czyhały niespodzianki, które utrudniały lub ułatwiały pokonanie drogi. Olbrzymie emocje towarzyszyły dzieciom do samego końca.  I chociaż wygrała drużyna „białych” (grupa VIII), to wszyscy podkreślali, że bawili się świetnie i nie jest im smutno, że przegrali. Brawo! I o to chodzi w grach planszowych. Dzięki emocjom i zdrowej rywalizacji przedszkolaki miały okazję ciekawie spędzić czas i zbliżyć się do siebie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce - album fotograficzny.


 

KOLOROWY DZIEŃ SPOTU

 

4 czerwca 2017 r.  z okazji Dnia Dziecka jak co roku odbył się w naszym przedszkolu Kolorowy Dzień Sportu. Przedszkolaki wspólną zabawę rozpoczęły taneczną rozgrzewką. Po uroczystym przywitaniu przez panią dyrektor i rozgrzewce przyszedł czas na zmierzenie się z konkurencjami sportowymi. W tym roku były to:

STACJA I – Podawanie piłki górą i dołem

STACJA II – Slalom z rakietkami

STACJA III – Rzut do celu

STACJA IV – Skoki kangurów

STACJA V – Mini warsztaty z ratownikiem medycznym

STACJA VI -  Bieg z piłkami

STACJA VII - Przejście przez tunel

STACJA VIII - Przejście po równoważni

STACJA IX – Pajęczynka

STACJA X – Przelewanie wody

We wszystkich konkurencjach nasi mali sportowcy poradzili sobie doskonale. Za zaliczenie każdej stacji każda grupa otrzymywała specjalny znaczek, który potwierdzał zdobycie sprawności.  Znaczki każda z grup otrzymywała na swojej karcie zaliczeń stacji. Wszystkie grupy w swoich kolorowych koszulkach wyglądały niezwykle pięknie. Przedszkolaki byli bardzo skoncentrowani i precyzyjnie wykonywali wszystkie konkurencje. Po wspaniałej rywalizacji przyszedł czas na niespodziankę – występ pięciokrotnego rekordzisty Guinnessa, pięciokrotnego medalisty Mistrzostw Polski oraz finalisty programu Mam talent Krystiana Herby. Przedszkolaki z wypiekami na twarzy oglądały niezwykłe akrobacje na rowerze w wykonaniu zaproszonego sportowca. Każdy przedszkolak otrzymał od pana Krystiana plakat z autografem. Na zakończenie imprezy przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz medale. Nie zabrakło również pokazu wielkich mydlanych baniek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


DZIEŃ DZIECKA W KATEDRZE RZESZOWSKIEJ

30 maja 2018 r. z okazji nadchodzącego  Dnia Dziecka odbyła się w rzeszowskiej katedrze uroczysta Msza św.  z udziałem dzieci z przedszkoli z diecezji rzeszowskiej, w których religii uczą siostry zakonne. Mszy św. przewodniczył ks. biskup  Jan Wątroba. W trakcie kazania przybliżona dzieciom została postać św. Stanisława Kostki, za którego przebrane były dzieci z innych przedszkoli. W trakcie mszy dzieci śpiewały poznane wcześniej na religii piosenki np. „Gdy na morzu wielka burza”, „Gdy wszyscy święci” i wiele innych. Po Mszy św. wszystkie starszaki, czyli grupy VIII, IX i X wróciły spacerem do przedszkola pod przewodnictwem siostry Karoli.


 

SPOTKANIE Z ŻUŻLOWCEM MACIEJEM KUCIAPĄ

 

29 maja 2018 r.  dzieci z grup od III do X miały możliwość spotkania z Maciejem Kuciapą, żużlowcem Stali Rzeszów. Podczas spotkania, dzieci mogły dowiedzieć się, na czym polega jazda na żużlu i posłuchać rad gwiazdy „czarnego sportu”. Niebywałą atrakcją stała się prezentacja sprzętu: motocykla, kevlara, kasku, ochraniaczy, gogli oraz stroju żużlowego. Chętne dzieci miały sposobność przyjrzeć się bliżej motocyklowi, a nawet zasiąść za jego kierownicą. Podczas wizyty dzieci  mogły dowiedzieć się, na czym polega jazda na tego typu sprzęcie. Usłyszeli wiele pasjonujących historii związanych z życiem zawodowym żużlowca. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały plakaty z autografem żużlowca oraz pozowały do pamiątkowych zdjęć. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości mamy Hani z grupy III, której serdecznie dziękujemy za organizację spotkania.


"KRÓLEWNA ŚNIEŻKA" W FILHARMONII PODKARPACKIEJ

29 maja 2018 r.  przedszkolaki z grup VIII, IX i X uczestniczyły w wyjeździe do Filharmonii Podkarpackiej. „Dawno, dawno temu żyła mała księżniczka zwana Śnieżką (…) Wargi jakby z róż, jej włosy jakby z hebanu, jej lico niby śnieg.” Tę klasyczną opowieść Braci Grimm, w musicalowym wydaniu adeptów Akademii Aktorskiej "Artysta", przedszkolaki oglądały z zapartm tchem. Spektakl wzbogaciła stworzona specjalnie na tę okazję wyjątkowa choreografia, a także barwne kostiumy i efektowna scenografia. Piękne piosenki w wykonaniu dzieci pomogły przenieść się w baśniowy świat Królewny Śnieżki i razem z nią przeżywać kolejne przygody.


 

ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW Z PRZEDSZKOLA NR 9

 

29 maja 2018 r. gościliśmy w grupie VII dzieci z Przedszkola Publicznego nr 9. Przybyli goście - dzieci 3 - letnie przedstawiły przedszkolakom inscenizację pt. „Kwiaty majowe”. Następnie zatańczyły dla nas wiązankę tańców nowoczesnych. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności teatralne i taneczne najlepiej, jak potrafiły. Po skończonym przedstawieniu starszaki nagrodziły swoich młodszych kolegów i koleżanki gromkimi brawami. W celu lepszej integracji zatańczyliśmy wspólny taniec „Tańcz, tańcz”. Na zakończenie spotkania gospodarze zaprosili swoich gości do wspólnej zabawy. Wspólne zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i uśmiechu. Wszystkie dzieci naprawdę dobrze się bawiły i już z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie. Zapraszamy do galerii zdjęć.


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

GRUPY VIII, IX i X

21 i 28 maja 2018 r. miały miejsce ważne wydarzenia w życiu każdego przedszkolaka czyli „Pasowanie na czytelnika”. Dzieci z grup VIII, IX i X przez cały rok uczęszczały na zajęcia biblioteczne  pt:  „Moje pierwsze spotkania z bajką”, które odbywały się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  - Filia nr 6. Na zajęciach tych dowiedziały się jak należy obchodzić się z książkami, poznawały literaturę polską i zagraniczną, uczestniczyły w obchodach ważnych dni związanych z szeroko pojętym czytelnictwem. Na ostatnich zaś zajęciach panie bibliotekarki zrobiły dzieciom test wiedzy i zasad, po którym stwierdziły, że przedszkolaki mogą złożyć uroczyste ślubowanie i wkroczyć do świata czytelnków. Każde dziecko zostało pasowane wielką książką i na pamiątkę otrzymało bajkę oraz dyplom. Mamy nadzieję, że po przekroczeniu progu szkoły przyszli uczniowie będą stałymi bywalcami biblioteki i będą czytać nie tylko lektury;-) Na pożegnanie dzieci pięknie wyrecytowały wiersz o bibliotece i wręczyły paniom bibliotekarkom własnowecznie wykonane upominki.


DNI OSIEDLA NOWE MIASTO

GRUPA IX

27 maja 2018 r. grupa IX miała okazję i przyjemność reprezentować nasze przedszkole na Dniach Osiedla Nowe Miasto. Dzieci wystąpiły w układzie choregraficznym "Dance" stworzonym do muzyki z filmu animowanego "Trolle". Nasi artyści, dla których nie było to pierwsze spotkanie ze sceną, z entuzjazmem i bez tremy podjęli się zadania i zaprezentowali swój talent przed zgromadzoną publicznością. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy w tym dniu nam towarzyszyli. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS''

REALIZACJA PROGRAMU ANTYTYTONIOWEGO

GRUPA V, VI, VII, VIII

W roku szkolnym 2017/2018 przedszkolaki z grup V, VI, VII i VIII przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas” Program został zrealizowany w formie cyklu zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:

 • Wycieczka po okolicy.

Dzieci udały się na spacer po okolicy osiedla przedszkola. Wcześniej zostały poinformowane, że podczas wycieczki mają obserwować, z czego wydobywa się dym. Spacerując bacznie rozglądały się, żywo reagując na zauważone źródło dymu.

 • Co i dlaczego dymi?

Kolejne zajęcia miały na celu zwiększenie wiedzy dzieci w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów oraz przyczyn wydobywania się dymów. Dzieci w grupach rysowały dymy zaobserwowane na wycieczce,
 a później na spacerach.

 • Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

Na tych zajęciach dzieci poszerzyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego poprzez zabawę „Kwiatki” do muzyki relaksacyjnej. Dzieci odpowiadały na pytania: które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy.

 • Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

Na czwartych zajęciach dzieci poznały historyjkę o podróży Dinusia pociągiem. Najpierw bawiły się przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. Wcielały się w rolę maszynisty i podróżnych. Potem pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił, a jak w wagonie dla osób palących.

 • Jak unikać dymu papierosowego?

Ostatnie zajęcia polegały na rozwijaniu umiejętności zachowania się, gdy dzieci znajdą się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Dzieci odszukiwały w sali znaczki z zakazem palenia i rozmawiały na temat gdzie można takie znaczki jeszcze spotkać. Następnie rysowały je.

W czasie zajęć przedszkolaki zdobyły wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.


NASZE MIASTO - ZAJĘCIA W PLENERZE

GRUPA IX

17 maja 2018 r. korzystajęc z okazji jaką był wyjazd na przedstawienie teatralne "Bambusowa księżniczka", grupa IX odbyła wraz z wychowawcami spacer po rzeszowskiej Starówce. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem obserwowały otoczenie. Nauczyciele zwracali uwagę podopiecznych na architekturę oraz funkcyjność obiektów jakie znajdują się m. in. na rzeszowskim Rynku. Dzieci w skupieniu wysłuchały również faktów historycznych z życia naszego miasta. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


W TEATRZE MASKA 

GRUPA VI, VII, IX i X

17 maja 2018 r. przedszkolaki z grup VI, VII, IX i X  miały okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym w Teatrze Maska w Rzeszowie pt. ,,Bambusowa księżniczka''. To dzieło japońskiego twórcy Noriyuki Sawy, opowieść zainspirowana została japońską baśnią z początku okresu Heian, czyli ma już ponad tysiąc lat. Spektakl opowiadał historię pewnego małżeństwo pragąnego posiadać potomstwo, gdy w środku bambusowego pędu odkryte zostało maleńkie dziecko, w życiu starego zbieracza bambusa i jego żony zapanowało szczęści. Nazwali dziewczynkę Kaguya, co znaczyło świecąca pięknym światłem. Kaguya zmieniła się w piękną dziewczynę, wielu wpływowych zalotników, starało się o jej rękę, stosując przy tym często oszustwa i kłamstwa.Nawet sam cesarz chciał, by została jego żoną. Kaguya skrywała jednak pewną tajemnicę…ku rozpaczy opiekunów i cesarza konieczny był jej powrót z Ziemi na księżyc. Ta smutno zakończona historia zawierała w sobie dużą dozę tajemnicy, wprawiała dzieci w elementy zaciekawienia i zaskoczenia. Wykorzystane w sepktaklu efekty specjalne budziły zachwyt, a niekiedy zdziwienie u małego widza.     


KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

"PLAY AND LEARN ENGLISH"

16 maja 2018 r. Amelia z grupy VIII wraz z nauczycielką Alicją Olejasz reprezentowała nasze przedszkole w Międzyprzedszkolnym konkursie z języka angielskiego „Play and learn English”, który odbył się w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Rzeszowie. Nasza podopieczna wypadła wspaniale, zajmując III miejsce. Konkurs składał się z 2 części. W pierwszej części Amelia musiała wykazać się dużą znajomością słówek w języku angielskim: skakała po kolorowych krążkach według instrukcji, robiła „zakupy” w przedszkolnym sklepiku, a także losowała i nazywała ilustracje na karteczkach z 3 tematycznych worków (zabawki, części ciała i zwierzęta). W drugim etapie Amelka zaprezentowała piosenkę w języku angielskim „The sandwich spell” przed widownią. Konkurs odbywał się w przyjaznej atmosferze i zabawie. Wszystkie przedszkolaki wróciły z nagrodami i uśmiechem na twarzy.


TENIS - ZAJĘCIA SPORTOWE

GRUPA VIII

16 maja 2018 r. grupa VIII wzięła udział w zajęciach tenisa poprowadzonych przez p. Joannę Madej - nauczycielkę Szkoły Podstawowej Nr 23. Zajęcia rozpoczęły się od zbiórki i rozgrzewki. Nasze przedszkolaki z uwagą słuchały p. Joanny a dodatkowym wsparciem byli starsi koledzy, którzy pomagali młodszym sportowcom. Po rozgrzewce, każde dziecko miało okazję nauczyć się jednego z podstawowych uderzeń w tenisie forhend-u. Dzieci były bardzo zaangażowane i chętnie brały udział w aktywnościach proponowanych przez nauczyciela.


 

AUDYCJA MUZYCZNA "ROZŚPIEWANY FINAŁ"

 

14 maja 2018 r. po raz ostatni w tym roku szkolnym gościliśmy muzyków z Filharmonii Podkarpackiej w ramach Audycji muzycznych dla przedszkoli. W tą muzyczną podróż wyruszyliśmy z walizką pełną ciekawych wykonań słynnych i znanych tematów.  Wspólnie podsumowaliśmy i przypomnieliśmy sobie wiedzę zdobytą podczas całego cyklu audycji. W tym roku w comiesiecznych audycjach brały uział przedszkolaki z grup od V do X. Serdecznie dziękujemy Muzykom z Filharmonii za tak owocne spotkania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy kontynuować naszą muzyczną edukację.


 

"ROZTAŃCZONE PRZEDSZKOLAKI - TAŃCE EUROPEJSKIE''

PRZEGLĄD TANECZNY W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

10 maja 2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Taneczny ,,Roztańczone Przedszkolaki - Tańce Europejskie''. Dzieci z każdej grupy miały okazję zaprezentować taniec z wybranego kraju Europy, uczciliśmy w ten sposób również  przypadający na 9 maja Dzień Europy. Można było podziwiać zarówno piękne stroje naszych przedszkolaków, jak i ciekawe, niezwykłe układy taneczne. Widzieliśmy więc na scenie grecką Zorbę, rosyjskiego Kazaczoka, Polkę Litewską, Czeską Polkę, francuskiego Kankana, włoską Tarantellę, Miks tańców hiszpańskich oraz hiszpańskie Pasodoble, a także belgijskie Brawede. Wachlarz taneczny był więc ogromny, chyba uczestnicy niejednego turnieju tanecznego nie dorównaliby naszym roztańczonym przedszkolakom. Dzieci z grupy VI zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom przedstawienie "Z Kasią i Jasiem przez świat'', a na zakończenie przeglądu pani Wicedyrektor Renata Bobko wręczyła każdej grupie nagrody oraz dyplom. Przegląd został w naszym przedszkolu zorganizowany przez nauczycielki: Adriannę Kuziara, Natalię Kulińską, Kingę Wytrwał - Hawrylik, Magdalenę Wiśniewską - Oppenauer, Ewelinę Borek i Alicję Olejasz.  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


 

"MAMY RADY NA ODPADY''

ZAJĘCIA Z RODZICAMI W GRUPIE V

 

07  maja 2018 r. w grupie V odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców „Mamy rady na odpady”. Na początku dzieci odgadywały zagadki związane z przyrodą i dzieliły na sylaby odgadnięte hasła. Następnie wysłuchały opowiadania pt.:”Nieszczęśliwy kosz” i odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady segregacji śmieci, po czym wspólnie spróbowały zastosować teorię w praktyce. W 90 % udało się posegregować śmieci do odpowiednich koszy. Następnie 5-latki wspólnie ułożyły zasady, jak należy postępować, aby dbać o środowisko. Rodzicom bardzo podobała się piosenka w wykonaniu swoich pociech pt.: „Leśne duszki”. Po zabawie ruchowej „Śmieci hop do hula-hop” przyszedł czas na wykonanie pracy plastycznej „Gąsienica” wspólnie z rodzicami. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w naszej galerii.


 

 

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

 

07, 08 i 09 maja 2018 r. przedszkolaki z grup: III, IV, V, VI, VII i VIII uczestniczyły w wycieczce do Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Dzieci mogły oglądać różne wozy strażackie, pan strażak pozwolił każdemu dziecku wejść do koszyka drabiny, którą można by wjechać na 10 piętro wieżowca. Strażacy opowiadali  na czym polega praca strażaka i jakiego sprzętu potrzebuje w wykonywaniu swoich obowiązków. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się min., jak powinien wyglądać oprzyrządowanie strażaka - i tutaj nastąpił pokaz kasku strażackiego, butów strażackich, ubrania wodoodpornego z odblaskami, radiotelefonu, maski gazowej. Po pogadance strażaka nastąpił pokaz wozu strażackiego i jego wyposażenia: pompy, sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nożyc do przecinania blachy, pachołków drogowych. Coniektórzy mieli okazję przymierzyć kask oraz kurtkę strażacką. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy i lać wodę z długiego węża. Dzieci w podziękowaniu za spotkanie wręczyły strażakom upominki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy tacie Michałka z grupy III za zorganizowanie spotkania! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


 

WYJAZD DO TEATRU MASKA

 

08 maja 2018 r. przedszkolaki z grup: III, IV, V i VIII wybrały się do Teatru Maska na przedstawienie „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”. Jest to spektakl przygotowany z myślą o najmłodszych widzach. Twórcy przyglądają się zachwytowi, z jakim św. Franciszek odbierał świat, i jego wdzięczności za każde, najmniejsze nawet stworzenie. Podkreślają, że wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem, to cechy które warto rozwijać. Warto także odnaleźć w sobie dziecięcą gotowość do zachwycenia się najzwyklejszymi sprawami i rozwijać wrażliwość,  z jaką wszyscy powinniśmy kroczyć przez życie. Dzieci z zachwytem ogladały kolejne przygody św. Franciszka i w aktywny sposób uczestniczyły w jego podróży przez świat.


 

EKO-INSTRUMENT - KONKURS

 

30 kwietnia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców "Eko - instrument muzyczny". Do organizatorów wpłynęło 26 prac, z których każda była piękna i wyjątkowa na swój sposób. Na holu przedszkola można było podziwiać perkusje, gitary, bębenki i inne oryginalne instrumenty z pomysłowymi nazwami nadanymi przez dzieci. Przyznano aż cztery I miejsca dla: Mateusza z gr. IX; Amelii z gr. VIII; Adriana z gr. VII oraz Nadii z gr. VI. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami. Wszystkim dzieciom i rodzicom uczestniczącym w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy !!!


PRZEDSZKOLAKI Z BIAŁO-CZERWONĄ

27 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grupy IX i X  uroczyście uczciły Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z rzeszowskich przedszkoli po raz kolejny  spotkały się na Rynku Miasta Rzeszowa na uroczystościach pod nazwą ,,Przedszkolaki z biało – czerwoną’’. Nasze 6-latki  ubrane  min. w piękne rzeszowskie stroje z własnoręcznie wykonaną flagą wspólnie z innymi dziećmi zadeklamowały wiersze Czesława Janczarskiego ,,Barwy ojczyste’’ i Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", zatańczyły poloneza oraz śpiewły piosenki opisujace piękno naszej Ojczyzny.  Na twarzach naszych przedszkolaków można było dostrzec ogromną dumę z udziału w tak ważnej uroczystości. Na zakończenie nie zabrakło oczywiście  pamiątkowych zdjęć z powiewającą flagą w rączce małego Polaka - patrioty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


DZIEŃ FLAGI W PRZEDSZKOLU

27 kwietnia 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Flagi - przypadający na dzień 2 maja. Dzieci odświętnie ubrane z ogromnym przejęciem zaśpiewały Hymn Polski oraz ,,Piosenkę młodego patrioty''. Zostały utrwalone pojęcia symboli narodowych: godło, hymn oraz powiewająca w tych małych rączkach biało - czerwona flaga. Nie zabrakło również konkursów nt. naszego kraju - przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z dziedziny kultury, literatury, muzyki, historii oraz oczywiście sportu, wykrzykując niemalże imię i nazwisko naszego słynnego Mistrza - Skoczka narciarskiego Kamila Stochasmiley Dzieci z grupy VII zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom przyśpiewki i tańce ludowe. Każda grupa otrzymała również nagrody - grę edukacyjną o Polsce, patriotyczne medale oraz dyplomy. Uroczystość została zorganizowana przez nauczycielki Katarzynę Ścibor, Justynę Przybyło i Martę Blecharczyk. Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie przedszkola.


"Z PASZPORTEM PO EUROPIE - GRECJA''

GRUPA V

25 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grupy  V wraz z paniami po raz kolejny wybrały się w podróż po Europie. Tym razem odwiedziły Grecję. Na początku wysłuchały piosenki o Grecji i ciekawostek dotyczących tego państwa. Następnie poznały mitologicznych bogów żyjących na Olimpie oraz próbowały wspólnie zatańczyć taniec Zorba. Ciekawym przerywnikiem było obejrzenie bajki o pochodzeniu i wykorzystaniu oliwek. Swoją zdobytą wiedzę o Grecji i zwiedzonych wcześniej krajach Unii Europejskiej dzieci sprawdziły podczas quizu. Punktem kulminacyjnym zajęć było samodzielne wykonanie sałatki greckiej. Dzięki życzliwości rodziców Marcinka dzieci mogły skosztować greckiego sera Feta, oliwek i dżemu z kumkwatu. Przedszkolakom bardzo smakowała samodzielnie przyrządzona sałatka i z pewnością wiele informacji zapamiętały z podróży do Grecji. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w naszej galerii.

 


PRZEDSTAWIENIE "KRÓLEWNA SIĘ NUDZI"

25 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grup V, VI, VII, VIII, IX i X miały możliwość podziwiać umiejętności teatralne uczniów klas III f oraz III g Szkoły Podstawowej nr 23. Przedstawienie "Królewna się nudzi" zachęcało do większego zaangażowania w zakresie czytelnictwa. Inscenizację w ramach akcji „Biblioteka jest fajna!” przygotowała pani Jolanta Kondziołka, opiekun biblioteki szkolnej, która przeniosła dzieci w magiczny świat książki oraz pani Patrycja Grabiec - wychowawczyni klasy III g. Występ starszych kolegów bardzo podobał się najmłodszym czytelnikom z przedszkola. Zachęcamy do dalszego rozwijania swoich zainteresowań czytelniczych poprzez częste odwiedzanie biblioteki. 


TENIS - ZAJĘCIA SPORTOWE

GRUPA IX

25 kwietnia 2018 r. grupa IX wzięła udział w zajęciach tenisa poprowadzonych przez p. Joannę Madej - nauczycielkę Szkoły Podstawowej Nr 23. Jak przystało na prawdziwy trening zajęcia rozpoczęła rozgrzewka. Nasze przedszkolaki z uwagą słuchały p. Joanny a dodatkowym wsparciem byli starsi koledzy, którzy pomagali młodszym sportowcom. Po rozgrzewce każdy miał okazję nauczyć się jednego z podstawowych uderzeń w tenisie forhend-u. Dzieci były bardzo zaangażowane i chetnie brały udział w aktywnościach proponowanych przez nauczyciela. Atmosfera na zajęciach była swobodna i wesoła. Zapraszamy  do albumu fotograficznego.


"WIOSNA'' - PRZEDSTAWIENIE DLA RODZICÓW - GRUPA III

24 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy III przygotowały dla rodziców przedstawienie pt.”Wiosna”. Przedszkolaki wcieliły się w postacie: kwiatów, ptaków, deszczu, słońca, parasola, dzieci, wiosny i narratora. Wychowankowie przedstawili inscenizację, zaśpiewali piosenki i zatańczyli. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności teatralne najlepiej, jak potrafiły, rodzice podziękowali im gromkimi brawami. Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie przedszkola.


WYCIECZKA DO RADIA "FENIKS" - GRUPA IV

24 kwietnia 2018 r. grupa IV wybrała się do studenckiego radia "Feniks" działającego przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Przedszkolaki zobaczyły jak wygląda praca w radiu i zgodnie stwierdziły, że jest ona bardzo interesująca. Sterownia przypadła do gustu głównie chłopcom, którzy chętnie zmieniali ustawienia wybranymi guzikami i przekrętłami jak prawdziwi zawodowcy. Natomiast studio nagrań spodobało się bardziej dziewczynkom, które śmiało udzielały wywiadów.  Może dzięki tej wycieczce, któreś z dzieci odkryje swoją pasję. Dziękujemy serdecznie pracownikom radia za poświęcony nam czas. Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie przedszkola.


 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY

OPTYMISTYCZNI I KOLOROWI - GRUPA VII

 

20 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy VII reprezentowały nasze przedszkole w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Artystycznym "OPTYMISTYCZNI I KOLOROWI", który odbył  się Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie. Dzieci wykonały „Wiązankę tańców rzeszowskich”.  Na widowni i na scenie było bardzo kolorowo i optymistycznie. Dzieci bardzo dzielnie i grzecznie czekały na swój występ. Kiedy przyszła na nich kolej przedszkolaki odważnie wkroczyły na scenę i bez skrępowania zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Za udział w przeglądzie zostały nagrodzone gromkimi brawami, a także drobnymi upominkami i dyplomami.


KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY - GRUPA IV

Kwiecień to miesiąc szczególnej dbałości o środowisko, dlatego też grupa IV wzięła udział w X jubileuszowej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu dzieci wykonały szereg ćwiczeń i zadań poświęconych edukacji na rzecz ochrony środowiska. Przedszkolaki zdobyły order przyjaciół natury, który świadczy o ich wiedzy na temat otaczającego je świata przyrody. Oszczędzanie wody, segregacja śmieci, recycling to jedynie niektóre z zagadnień omawianych na zajęciach. W zrozumieniu najważniejszych pojęć pomagały Kubusiowe karty pracy przygotowane dla każdego z dzieci. Zakończeniem rozmów o dbałości o środowisko było wykonanie plakatu pt.: „Otoczmy opieką naszą ziemię” oraz udział w przeglądzie piosenki przyrodniczej pt.: „Zielono mi” organizowanym w naszym przedszkolu. Dzieci wykonały również pracę techniczną na konkurs promujący recycling – „Eko Wprawki - Zabawki”.


TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY O PUCHAR "REKSIA"

GRUPA IX i X

20 kwietnia 2018 r. grupa IX i X wzięły udział w imprezie sportowej na Hali ROSIR-u w Rzeszowie. Turniej Sprawnościowy o Puchar REKSIA jest imprezą organizowaną cyklicznie - w tegorocznej edycji wzięło udział 17 drużyn z rzeszowskich przeszkoli. Przygotowania do zawodów rozpoczeły się na kilka tygodni przed startem a prowadziła je Pani Bogusława Światkowska - wychowawca grupy IX. W toku treningów została wyłoniona reprezentacja złożona z szóstki dzieci. Podczas turnieju przed drużyną zostało postawionych sześć zadań wymagajacych szybkośći, koncentracji i dokładności. Dzieci rywalizowały w czterech turach po cztery przedszkola. Nasze przedszkolaki pokazały serce do sportowej rywalizacji i zajęły po eliminacjach równorzędne - pierwsze miejsce. Niezbędna do wyłonienia zwycięzcy okazała się dogrywka, w której uplasowaliśmy się na II miejscu!

Dziękujemy naszym przedszkolakom za rywalizację zgodną z zasadami fair play, wielką pozytywną energię i serce włożone w zdobycie tak wysokiego miejsca.


PROGRAMOWANIE Z PHOTONEM

 

19 kwietnia 2018 r. grupy VIII, IX i X miały możliwość testowania robota Photon. Było to możliwe dzięki współpracy z wydawnictwem edukacyjnym Mac. Przedszkolaki mogły spróbować pokierować tym sympatycznym robotem skonstruowanym przez studentów Politechniki Białostockiej. Programowanie robota Photon jest bardzo proste. Wszystkie przedszkolaki poradziły sobie z zadaniami. Dzieci mogły zaprogramować poruszanie się, zmianę kolorów oczu i czółków oraz wydawanie dźwięku. Photon przeznaczony jest do samodzielnej i indywidualnej nauki w domu, w której dziecko rozwija swojego robota. Pomimo niewielkich rozmiarów wyposażony jest w aż 10 czujników, pozwalających na interakcję Photona z otoczeniem. Dzięki nim może m.in. wykryć dotyk, światło, przeszkody czy dźwięk. Wykorzystując wszystkie możliwości można go zaprogramować na tysiące sposobów! Ograniczeniem zabawy z Photonem jest jedynie kreatywność i wyobraźnia.


SPEKTAKL "ACH, TA PIPI"

GRUPA IX i X

19 kwietnia 2018 r. grupa IX i X odwiedziły Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Celem  wizyty było obejrzenie spektaklu "Ach, ta Pipi" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Obydwie grupy bawiły się doskonale śledzac losy dziewczynki o imieniu Pipi - głównej bohaterki książek Astrid Lindgren. Spektakl został tak skonstruowany by widzowie stanowili jego integralną część, wiec dzieci aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w przedstawianej historii. Przedszkolaki śledziły z zapartym tchem kolejne przygody Pipi, zaśmiewały się z jej figli i zabawnych pomysłów. Obydwie grupy nagrodziły aktorów gromkimi brawami po zakończeniu spektaklu. Zapraszamy do albymu fotograficznego.


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "POWITALNY KONCERT"

GRUPA IV DLA GRUPY III, IX i X

18 kwietnia 2018r. przedszkolaki z grupy IV zaprezentowały dla swoich rówieśników z grupy III oraz starszaków z grup IX i X przedstawienie teatralne pt. "Powitalny koncert". Dzieci perfekcyjnie wcieliły się w swoje role i z ogromnym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności aktorskie. Zgromadzeni mieszkańcy łąki - skrzat, świerszcz, skowronek, motyle, biedronki, pszczoły, mrówki, żaby, bocian, kret, zając, ślimak - chcąc godnie powitać Panią Wiosnę, zorganizowały dla niej wspaniały koncert. Nie obyło się bez śpiewu, gry na instrumentach czy tańców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


PRZEGLĄD PIOSENKI EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZEJ

"ZIELONO MI..."

ZIELONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU 

18 kwietnia 2018r. w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Piosenki Ekologiczno - Przyrodniczej ,,Zielono mi...'', w którym wzięły udział przedszkolaki z wszystkich grup od I do X. Nasze Zielone Ekoludki swoimi pięknymi dziecięcymi głosikami wyśpiewały, że należy dbać o każdą zieloną trawkę, kolorowego motylka, zieloną żabkę, każdą pszczółkę oraz płuca naszej ziemi - zieleń lasów. Każda grupa zaprezentowała na scenie swoim kolegom i koleżankom piosenkę o tematyce ekologiczno - przyrodniczej. Po zakończonych występach pani Wicedyrektor Renata Bobko wręczyła przedstawicielom grup nagrody dla całej grupy oraz pamiątkowe dyplomy. Przegląd został zorganizowany przez nauczycielki: Ewelinę Borek, Adriannę Kuziara, Kingę Wytrwał - Hawrylik, Annę Czurczak i Alicję Olejasz. 

W tym dniu w naszym przedszkolu był również Zielony Dzień: dzieci i panie ubrane na zielono, ekologiczne plakaty przygotowane przez każdą grupę, a nawet Zielone menu:) - chcieliśmy  w ten sposób uświadomić przedszkolakom ,jak ważne jest dbanie o otaczającą nas przyrodę, zieleń lasów, aby nasza planeta ziemia ,,oddychała'' dla nas czystymi płucami.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 ZAJĘCIA OTWARTE "POWITALNY KONCERT" - GRUPA IV

17 kwietnia 2018r. przedszkolaki z grupy IV wcieliły się w mieszkańców łąki, i przed zgromadzoną widownią składającą się z najbliższych członków rodziny, zaprezentowały przedstawienie teatralne pt. "Powitalny koncert". Zgromadzone zwierzęta łąkowe, chcąc godnie powitać Panią Wiosnę, zorganizowały dla niej wspaniały koncert. Nie zabrakło świerszcza grającego na skrzypcach, skrzata na bębenku, motyli na fletach, zająca na trąbce, kreta na perkusji, mrówek na bębenkach, biedronek wygrywających polki i oberki na fortepianie, czy marzącego o tym, by zagrać na gitarze - ślimaka. Nie obyło się również bez chóru żabek, klekotu bociana, czy pięknych pieśni skowronka, w których bezustannie chwali on wiosnę. Oprócz gry na instrumentach oraz pięknego śpiewu można było podziwiać taniec motyli ze wstążkami, wesoły i radosny taniec pszczółek, czy powitalny taniec z zwiewnymi kolorowymi chustami Pani Wiosny wraz z wszystkimi mieszkańcami łąki. Na koniec wszyscy muzykowali, wygrywając "Powitalny koncert" na instrumentach perkusyjnych: tamburynach, trójkątach, pałeczkach oraz marakasach. Całości dopełniły akcesoria oraz ciekawe kostiumy młodych aktorów, za których pomoc w przygotowaniu serdecznie dziękujemy rodzicom. Podczas przedstawienia można było zaobserwować, jak  dzieci perfekcyjnie wcieliły się w swoje role i z ogromnym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności i zdolności zgromadzonej widowni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


 WYCIECZKA DO Centrum Medycznego MEDYK

GRUPA V

9 kwietnia 2018r. grupa V odwiedziła Centrum Medyczne MEDYK w Rzeszowie. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy dzieci na temat higieny jamy ustnej, przestrzegania odpowiedniej postawy ciała, wyrobienie nawyku poprawnej artykulacji,  jak również zdobycie wiedzy na temat pierwszej pomocy i numerów alarmowych. Dzieci zwiedziły recepcję, gabinet stomatologiczny oraz pracownię tomografii komputerowej. Prawdziwą atrakcją było poznanie wnętrza karetki Pogotowia Ratunkowego, o każdym jej zakamarku interesująco opowiadał ratownik medyczny. Niektórym chłopcom pozwolił nawet na zabawienie się w kierowców karetki, oczywiście przy wyłączonym silniku. Na własne uszy mogliśmy się przekonać jak głośny jest sygnał karetki, gdy stoi się obok niej. Na koniec każde dziecko otrzymało drobny upominek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 


PROJEKT EDUKACYJNY "POSZUKIWACZE PRZYGÓD" - GR. VI

W roku 2017 – 2018 grupa VI bierze udział w bliżejprzedszkolnym projekcie edukacyjnym ,,Poszukiwacze przygód”. Nadrzędnym celem tego projektu jest wspomaganie poprzez zabawę realizacji celów edukacyjno – wychowawczych w przedszkolu.

- W październiku dzieci odbyły podróż do krainy tolerancji, w czasie, której poznały różnice i podobieństwa między innymi kulturami. Przeprowadzone zajęcia ukształtowały wrażliwość dzieci na otaczający świat i nauczyły ich czym jest tolerancja wobec innych narodów.

- W listopadzie dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat ojczyzny, jej tradycji i kultury. Zajęcia miały na celu kształtowanie poczucia przynależności narodoweji postawy patriotycznej wychowanków. Ciekawe zabawy i sytuacje zadaniowe zachęciły przedszkolaków do współpracy w zespole, rozwijały umiejętności społeczne i wzbogaciły słownictwo dzieci.

- W grudniu dzieci zapoznały się ze zwyczajami i tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. Wychowankowie poznali kolejne etapy przygotowań do Świąi włączyli się do udziału w tych pracach. Celem przeprowadzonych zajęć było także rozwijanie percepcji wzrokowej, wspieranie rozwoju fizycznego, a także  doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów ze względu na wybraną cechę.

- W styczniu wychowankowie zapoznali się z wyglądem i nazwami wybranych zwierząt, które potrzebują pomocy w zimie. Dzieci miały także okazję dowiedzieć się jakie trudności spotykają bezdomne i dzikie zwierzęta podczas mroźnej zimy.

- W lutym dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat karnawałowych tradycji w Polsce i w innych krajach. Zajęcia zachęciły przedszkolaków do swobodnej ekspresji tanecznej i wyzwoliły radość z tańca. Pięciolatki doskonaliły poczucie rytmu, umiejętności reagowania na sygnał, a także umiejętności wykonywania działań z zakresu dodawania.

- W marcu w grupie VI odbył się konkurs matematyczny. Wychowankowie zaprezentowali swoje umiejętności matematyczne i logiczne myślenie. Dzieci rywalizowały ze sobą w dwóch drużynach. Dzięki atrakcyjnej formie zabawowo – zadaniowej przedszkolaki z zaciekawieniem i zaangażowaniem rozwiązywały kolejne zadania. Zabawy matematyczne przebiegały w wesołej atmosferze i zakończyły się remisem w drużynie chłopców i w drużynie dziewczynek. Pięciolatki pokazały, że matematyka może być przyjemna i zabawna.


TYDZIEŃ WŁOSKI W GRUPIE VI

PIZZA ITALIANO - GR. V i VI

W dniach 9 - 13 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grupy VI w ramach programu ,,Tropiciele kontynentów''  odwiedzili Włochy. Dzieci ubrane w barwach flagi włoskiej - kolorowały flagę , utworzyły włoski kącik w sali, przynosząc ciekawe książki, albumy o Włoszech. Najwększym  zainteresowaniem cieszyły się książki kucharskie, jedna nawet w kształcie makaronu spaghetti:) Chętne przedszkolaki utworzyły z drobnych klocków kontur Włoch na mapie. 

11 kwietnia odwiedzili nas przedszkolaki z grupy V. Dzieci obejrzały ,,Tarantellę Włoską'' w wykonaniu grupy VI z wykorzystaniem bum - bum rurek i tamburyna, nie zabrakło oczywiście słynnej zabawy muzyczno - ruchowej przy piosence  ,,Zuppa Romana''. Tydzień włoski musiał konieczie zakończyć się wykonaniem najlepszego włoskiego przysmaku - PIZZY, tak uwielbianej przez dzieci i dorosłych:) Dzieci z grupy V i VI w małych grupkach wykonały wieeelką pizzę wg. własnych upodobań smakowych i kulinarnych - łączenie produktów w niektórych przypadkach było niezwykle zaskakujące i z pewnością byłoby ciekawe dla naszego podniebienia:) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 


CHOMIKI W GRUPIE X

13 kwietnia 2018 r. grupę X odwiedziły chomiki Pusia i Kruszynka przyniesione przez Natalkę i Julcię. Dzieci, świadome, że te małe zwierzątka boją się hałasu starały zachowywać się cicho i grzecznie. Każdy mógł chomika pogłaskać, a ich właścicielki opowiedziały ciekawe historyjki z życia tych chomików, a także jak należy się nimi opiekować, czym karmić. Przez cały dzień dzieci mogły obserwować ich zachowanie. Pusia szalała w swojej karuzeli, a Kruszynka nie miała ochoty na zabawę i wolała spać. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO

12 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym dniu przedszkole mieniło się odcieniami niebieskiego, gdyż hasło przewodnie akcji brzmi "Zaświeć się na niebiesko". Nasze przedszkole w tę akcję włączyło się już po raz czwarty. W dużej mierze ma ona charakter informacyjny. Chcemy zwrócić uwagę na niepełnosprawność dzieci oraz zadbać o zwiększenie świadomości w zakresie autyzmu. W przedszkolu można było zobaczyć plakaty i informacje na temat autyzmu. Dzieci,  dyrekcja, nauczyciele oraz personel przedszkola, swój udział w akcji wyrazili poprzez dołączenie niebieskiego elementu do swojego stroju. Dla dzieci nie zabrakło balonów, a dzieci z grupy integracyjnej otrzymały pączki i odblaskowe opaski na rękę. Wszystko to było możliwe dzięki współpracy z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych SOLIS RADIUS w Rzeszowie. Wszystkie podjęte działania mają przyczynić się do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy osób z autyzmem i ich rodzin, zachęcić do dowiedzenia się czegoś więcej na ten temat i zmiany naszych postaw wobec osób niepełnosprawnych. Inicjatywa ta jest akcją ogólnoświatową, a jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. 


ZIELONY KĄCIK PRZYRODY - GRUPA VII

11 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy VII założyły w swojej sali zielony kącik przyrody. Posiały rzeżuchę, posadziły cebulę, szczypior, pomidory, paprykę. Z nauczycielem dokładnie omówiły co roślinom jest potrzebne do życia. Dzieci postanowiły wspólnie dbać o nasadzenia i systematycznie je podlewać. Celem tego działania jest kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin, ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA II

 

10 kwietnia 2018 r. w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” grupę II odwiedziła mama Lenki. Cała grupa przywitała miłego gościa z wielkim entuzjazmem i radością. Pani Małgosia przyniosła ze sobą bardzo interesującą książeczkę o przygodach Tupcia Chrupcia. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały kolejnych przygód sympatycznej myszki. Tupcio , który jest już dużą myszką nie zawsze zachowuje jak powinien… W domu nie chce się bawić z siostrzyczką, a w przedszkolu zabiera wszystkie zabawki dla siebie. Podczas czytania przedszkolaki zastanawiały się czy Tupcio Chrupcio wreszcie zrozumie, że najprzyjemniej jest bawić się razem? Na te i inne pytania odpowiedzi próbowały znaleźć dzieci z grupy II. Bardzo serdecznie dziękujemy mamie Lenki za wizytę i przybycie do naszego przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej przedszkolnej galerii.


 

WIOSENNY SPACER - GRUPA II

 

9 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grupy II wybrały się na spacer uliczkami osiedla w poszukiwaniu wiosennych kwiatów i innych oznak wiosny. Podczas spaceru dzieci znalazły zielone pąki drzew, stokrotki, fiołki, rozkwitające forsycje i magnolie. Po spacerze przedszkolaki udały się na plac zabaw i w pełni korzystały ze słonecznej pogody. Każde wyjście na spacer pozwala dzieciom na doskonalenie umiejętności samodzielnego ubierania i rozbierania się oraz rozwijanie swojej sprawności fizycznej. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


III MIEDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLAD TAŃCÓW

I PRZYSPIEWEK LUDOWYCH

GRUPA IX

6 kwietnia 2018 r. grupa IX wzięła udział w III Międzyprzedszkolnym Przegladzie Tańców i Przyspiewek Ludowych organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Dzieci zaprezentwały wiązankę tańców lubelskich. W trakcie występu  przygotowanego przez Panią Jolantę Zając odtańczyły i odśpiewały chakterystyczne dla lubelszczyzny tańce i przyśpiewki. Na scenie prócz naszych przedszkolaków zaprezentowało się kilkadziesiąt grup z innych przedszkoli a niewatpilwą atrakcją był występ artystów z Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans”  tworzącego przy Uniwesrsytecie  Rzeszowskim. Jesteśmy bardzo dumni z naszych przedszkolaków, którzy tak profesjonalnie nas reprezentowali podczas przeglądu. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA VIII

 

6 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy VIII po raz kolejny wybrały się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 6 na spotkanie biblioteczne zatytułowane „Wiosna”. Na początku jak zawsze dzieci wybrały sobie książeczki do wypożyczenia , następnie w kilku zdaniach pani bibliotekarka przypomniała dzieciom że 2 kwietnia był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Po tym krótkim wstępie rozpoczęła od zapytania o wiosenną pogodę, oraz  czym może przyjechać wiosna? A następnie wyrecytowała wiersz pt. „Przyjście Wiosny” Jana Brzechwy, aby sprawdzić czy dzieci podobnie odpowiadały. Dzieci w napięciu słuchały wiersza i porównywały swoje odpowiedzi z tymi z wiersza. Szybko i sprawnie rozwiązywały wszystkie wiosenne zagadki zadawane przez panią bibliotekarkę. Przypominały przysłowia związane z marcem i kwietniem. Rozpoznawały zdania prawdziwe i zdania fałszywe. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również „Co wiosna lubi, a czego nie lubi?” Nadszedł wreszcie czas na odwrócenie leżących przez cały czas na dywanie kwiatów, odpowiedzi  w nich ukryte dzieci układały pod odpowiednim napisem. Okazało się ze przedszkolaki sporo już wiedzą na temat wiosny, na koniec w nagrodę za ich dużą wiedzę dzieci wysłuchały i obejrzały „Wywiad z bocianem” i bajkę „Wiosenne porządki Reksia”. Podczas drogi powrotnej z biblioteki dzieci szukały oznak wiosny. Czy znalazły? zajrzyjcie do galerii zdjęć. 


PROJEKT EDUKACYJNY "POSZUKIWACZE PRZYGÓD" - GR. VI

"A TO JUŻ WIELKANOC"

W dniach 26 – 28 marca 2018 r. w grupie VI prowadzone były zajęcia w ramach realizacji projektu ,,Poszukiwacze przygód”. Gościnnie odwiedziły nas 5-6 – latki z grupy VIII wspólnie z Panią Dorotką. Dzieci poznały tradycję i symbole Świąt Wielkiejnocy, poszerzyły słownictwo, układały i przeliczały pisanki, kolorowały, tworzyły mapę myśli na temat świąt, wysłuchały wierszy, a także opowiadania ,,O wielkanocnym koszyczku”. Przedszkolaki bawiły się do piosenki ,,Niezwykły zajączek”, rozwiązywały zagadkę dotykową z czarodziejskiego woreczka, dowiedziały się jakie zwierzęta oprócz ptaków znoszą jajka, a także poznały różne ubarwienia skorupek tych ptaków. Pani Kasia zapoznała wychowanków z różnymi technikami zdobienia jajek wielkanocnych i przedszkolaki oglądały kraszanki, pisanki, drapanki, ażurki oraz oklejanki. Dzieci wspólnie przygotowały tradycyjną święconkę, rozwijały umiejętność myślenia przyczynowo - skutkowego na podstawie historyjki obrazkowej ,,Wielkanocne malowanki”, ćwiczyły spostrzegawczość i logiczne myślenie. Ciekawe zabawy, ćwiczenia dydaktyczne oraz piękne, kolorowe pomoce dydaktyczne uatrakcyjniły zajęcia wychowankom. Na koniec spotkania wielkanocnego Pani Dorotka podarowała przedszkolakom z grupy VI słodki upominek w postaci czekoladowych pisanek, a Pani Kasia gościom z grupy VIII wręczyła wielkanocne kolorowanki i wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia.


 

"WIELKANOC JUŻ BLISKO"

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW GRUPY II

 

28 marca 2018 r.  przedszkolaki z grupy II zaprosiły na zajęcia o tematyce świątecznej swoich Rodziców. Mimo przedświątecznego zabiegania frekwencja dopisała i rodzice oraz rodzeństwo mogli podziwiać umiejętności najmłodszych wychowanków. Dzieci na początku zajęć wkładały wielkanocne przysmaki i ozdoby do koszyczka. Był również śpiew piosenki „Maszeruje wiosna” z wykorzystaniem wiosennych kwiatów – żonkili i recytacja wiersza „Wiosna ogrodniczka”. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o słoneczku, które budziło zwierzątka na święta. Potem układały je w odpowiedniej kolejności.  Kolejnym zadaniem z jakim zmierzyły się przedszkolaki były zagadki świąteczne ukryte w wiosennych kwiatach. Na koniec dzieci segregowały pisanki biorąc pod uwagę kryterium wielkości i koloru, dopasowywały brakujący fragment do pisanki, przeliczały zbiory  i układały jajka od najmniejszego do największego. Później wspólnie z rodzicami przedszkolaki wykonały swoje, niepowtarzalne świąteczne pisanki, które można podziwiać na naszej wystawce. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodki, świąteczny upominek – czekoladowe  jajka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym strony.


 

PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

GRUPA IX

 

28 marzec 2018 r. dzieci z grupy IX, reprezentowały przedszkole na Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, który odbył się w Przedszkolu Publicznym Nr 22 w Rzeszowie. Julia Kowal i Maksymilian Rogosz zaprezentowali się w podniosełej pieśni "Piechota", ubarwiając wokal grą na kastanietach. W przeglądzie wzięło udział kilkadziesiąt przedszkoli z całego Rzeszowa. Nasi artyści mieli okazję usłyszeć  wykonania innych przedszkolaków - bardzo im się one podobały i entuzjastycznie oklaskiwali występy. Piękne i uroczyste spotkanie zakończyły podziękowania Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 22 połączone z wręczeniem pamiatkowych dyplomów i upominków dla wszytkoch uczestników. Gratulujemy Julii i Maksymilianowi wspaniałego występu i zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

"ZAJĄCZEK WIELKANOCNY" 

KONKURS PRZEDSZKOLNY

 

28 marca 2018 r. odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Zajączek Wielkanocny". Na konkurs wpłynęło ponad 80 prac wykonanych różnorodnymi technikami plastycznymi. Na naszej wystawie spotkały się zatem: zające z włóczki, z drutu, ze sznurka, malowane farbami, wycinane z płyt meblowych, ozdabiane cekinami i wiele innych. Jury stanęło przed niełatwym zadaniem związanym  z wyborem najpiękniejszej i najciekawszej pracy. Wobec braku jednomyślności postanowiono nagrodzić wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs. Z tego miejsca pragniemy zatem złożyć serdeczne podziękowania na ręce Rodziców naszych przedszkolaków, których wkład, pomysłowość i zaangażowanie i w wykonanie prac była nieoceniona.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.


 

 

GRUPA X NA TROPACH WIOSNY

 

26 marca 2018 r. dzieci z grupy X mając dosyć zimowej aury wybrały się na poszukiwania wiosny. Jak prawdziwi detektywi, zaopatrzeni w lupy podpatrywaliśmy budzącą się do życia przyrodę. Żadne zwiastuny wiosny nie uszły uwadze bystrym obserwatorom. Pod lupami wyraźnie było widać pierwsze pączki na drzewach, przebijające się nieśmiało źdźbła młodej trawy, bazie- kotki czy pierwsze kwiaty. Wszyscy mamy nadzieje, że wiosna zagościła na dobre. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce album fotograficzny.


WIOSENNE KANAPKI - GRUPA II

23 marca 2018 roku sala przedszkolaków z grupy II zamieniła się w czarodziejską kuchnię, w której swoje smakołyki przyrządzali najprawdziwsi mali kucharze. Każde dziecko miało okazję przyrządzić kolorową, zdrową kanapkę według  własnego pomysłu. Masło, biały ser, jajko, ogórek, sałata, pomidor, rzodkiewka, szczypiorek - niektórym naprawdę ciężko było się zdecydować, wszystko przecież takie pyszne i kolorowe, a jeszcze wykonane przez siebie samego - to już smakowało podwójnie. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak z wielkim uśmiechem na twarzy zjadł ze smakiem zrobioną przez siebie kanapkę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW

"MINI - CHEERLEADERS"

GRUPA IX, X

 

23 marca 2018 r. grupa IX i X wzięła udział w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Zespołów "Mini - Cheerleaders", który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury. Przedszkole reprezentowały dziewczynki z najstarszych grup przedszkolnych. Układ przedstawiony przez małe tancerki został przygotowany do utworu "Danza Kuduro". Dziewczynki rozpoczęły przygotowania do występu na wiele tygodni przed prezentacją, by podczas finałowego wyjścia przed zgromadzoną widownią zaprezentować pełen profesjonalizm - został on doceniony przez organizatorów, ponieważ każda z uczestniczek otrzymała pamiątowy medal i dyplom, natomiast na rece Dyrektora  Przedszkola trafił pamiatkowy puchar. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZABAWY Z TANGRAMEM - GRUPA VII

 

W marcu poznaliśmy chińską układankę- tangram. Składa się ona z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych. Próbowaliśmy układać gotowe wzory, jak również tworzyć własne kształty.Powstały zatem domki, choinki, rakiety… Po obejrzeniu wszystkich obrazków trójkąty wróciły do pudełka aby pojawić się w zabawach podczas kolejnych dni.


,,Wiosenne przebudzenie"

Zajęcia otwarte dla Rodziców

GRUPA  VI

22 marca 2018 r. dzieci z grupy VI  postanowiły przyspieszyć przyjście wiosny, która w tym roku okazuje się być dla nas mało łaskawa i zaprosiły ze swoimi paniami do przedszkola swoich rodziców, aby ,,wspólnymi siłami'' Panią Wiosnę przywitać. Nie było to jednak tak łatwe zadanie - Wiosenka miała bowiem dla naszych przedszkolaków zadania do wykonania, aby móc przenieść się do wiosennej krainy, pełnej ciepła, słońca, śpiewających ptaków, kwiatów i zielonej trawy. Dzieci śpiewająco wykonywały kolejne zadania - śpiewały piosenki, recytowały wiersz o pierwiosnku, liczyły krokusy i tulipany, rozkwitały w tańcu niczym pierwsze wiosenne kwiaty do muzyki Vivaldiego ,,Cztery proy roku - Wiosna'', opowiadały hostoryjkę o Chomiku szukającym wiosny. Naszym przedszkolakom udało się oczywiście wiosenkę znaleźć, chociaż nasza pogoda i przyroda są chyba nadal zbyt zaprzyjaźnione z panią zimą:) Na zakończenie zajęć dzieci z rodzicami wykonały pracę plastyczną - krokusy. Następnego dnia przedszkolaki znalazły oznaki wiosny na spacerze -  prześliczne krokusy w ,,białej kołderce''. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W związku z tym, postanowiliśmy po raz kolejny wziąć udział w akcji: Dzień Kolorowej Skarpetki. Przy tej okazji rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest inny, ale pomimo tego wszyscy jesteśmy potrzebni. I równie ważni. Dzieci wysłuchały różnych bajek,  dzięki którym dowiedziały się czym jest tolerancja, akceptacja i szacunek dla drugiej osoby. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21. W tym dniu dzieci i nauczyciele przyszli w tym dniu w dwóch różnych skarpetkach, ale... nie zwyczajnych skarpetkach, tylko jasnych, kolorowych, wzorzystych, długich, krótkich, po prostu różnorodnych. Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa.


"Dzieciaki do rakiet"

 zajęcia sportowe - grupa X i klasa II b

21 marca 2018r. dzieci z grupy X wzięły udział w zajęciach nauki gry w tenisa ziemnego, które odbyły się wspólnie z klasą IIb w ramach programu „Dzieciaki do rakiet”. Pani Joanna Madej najpierw zapoznała dzieci z budową rakiety tenisowej, a następnie po krótkiej rozgrzewce wszyscy przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Nauczyliśmy się jak prawidłowo trzymać rakietę, próbowaliśmy podbijać piłeczkę do góry, odbijać piłeczkę o podłogę. Dowiedzieliśmy się również jak prawidłowo wykonać podstawowe uderzenie w tenisie zwane  forehandem. Nie jest to proste, ale po kilku próbach i pomocy pani Joasi udało się wszystkim przerzucić piłkę przez siatkę. Tenis to dyscyplina, która podczas wspólnej zabawy pozytywnie wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową, ogólną sprawność fizyczną i rozwój psychiki, a przede wszystkim daje dużo radości i satysfakcji. Dziękujemy pani Joannie Madej za zaproszenie na zajęcia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce album fotograficzny.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2018 r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Po długiej i mroźnej zimie, chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków i właśnie w naszym przedszkolu już zagościła wiosna. Przyszła ubrana w piękną suknię, z kolorowym bukietem kwiatówJ. Przygotowała dla dzieci piękne, kolorowe koszyczki, a w nich same niespodziankiJ. Wywołała radosne uśmiechy na twarzach dzieci, które jeszcze długo dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami. Jesteśmy pewni, że dzięki głośno zaśpiewanym piosenkom Pani Wiosna zimie już wrócić nie pozwoli;-) Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Rowińskiej oraz uczennicom SP 23 za współpracę oraz poświęcony nam czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
"OKŁADKA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI"

15 marca 2018 r. został rozstrzygnięty Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny "Okładka mojej ulubionej książki” zorganizowany przez Przedszkole Publiczne Nr 35 w Rzeszowie. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej dzieci oraz poszerzanie zainteresowań czytelnictwem. Na posiedzeniu komisji konkursowej dokonano oceny 132 pięknych prac, które wpłynęły na konkurs. Głównymi kryteriami oceny były: zgodność pracy z tematem, oryginalność, kreatywność oraz walory estetyczne. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody: I miejsce, II miejsce oraz dwa III-cie miejsca, a także 27 wyróżnień. Dziękujemy serdecznie następującym placówkom za udział w konkursie: Gminne Przedszkole w Malawie, Niepubliczne Przedszkole „Baśniowa Kraina” w Sierakoścach, Niepubliczne Przedszkole "Akademia Przedszkolaka" w Cmolasie, PP w Borku Starym, PP w Kamieniu, PP w SP Nr 1 w Kolbuszowej, PP Nr 1 w Kolbuszowej, PP w SP w Przedborzu, PP Nr 2, PP Nr 3, PP Nr 4, PP Nr 5, PP Nr 6, PP Nr 9, PP Nr 10, PP Nr 11, PP Nr 13, PP Nr 15, PP Nr 16, PP Nr 17, PP Nr 18, PP Nr 20, PP Nr 21, PP Nr 22, PP Nr 23, PP Nr 24, PP Nr 26, PP Nr 29, PP Nr 31, PP Nr 32, PP Nr 33, PP Nr 34, PP Nr 35, PP Nr 36, PP Nr 37, PP Nr 38, PP Nr 40, PP Nr 41, PP Nr 42, PP Nr 43, PP Nr 44 w Rzeszowie. Gratulujemy wszystkim wygranym oraz wyróżnionym uczestnikom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej. Koordynatorkami owego przedsięwzięcia były nauczycielki Sylwia Wiśniewska oraz Natalia Kulińska.


IV SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD MUZYCZNY

"GRAMY NA FLAŻOLETACH"

15 marca 2018 r. odbył się IV Szkolno-Przedszkolny Przegląd Muzyczny „Gramy na Flażoletach”. W przeglądzie wzięły udział najstarsze grupy z naszego przedszkola, czyli grupy VIII, IX i X. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dużymi umiejętnościami gry na flażolecie i znajomością różnorodnego repertuaru muzycznego. Najbardziej zachwycały oczywiście najstarsze klasy, które przygotowały różnorodne utwory w ciekawych aranżacjach. Pięknie brzmiały utwory w wykonaniu dzieci, które w kolorowych strojach nie tylko grały na flażoletach, ale śpiewały i włączały elementy ruchu do występów. Interesujące było również to, że zabrzmiało wiele nowych mniej znanych utworów. Całość przeplatana była prezentacją filmów o flażolecie i dzieciach z rożnych części naszego kraju, które tak jak my muzykują na tym instrumencie. Inicjatorkami i organizatorkami przeglądu były Pani Lucyna Kędzior - nauczyciel szkoły podstawowej i Pani Katarzyna Lech - nauczyciel przedszkola. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszego przedszkola, jak również Szkoły Podstawowej nr 23 - Galeria


 

,,Z paszportem po Europie'' - Włochy

GRUPA V i VI

14 marca 2018r. dzieci z grupy V i VI wzięły udział w realizacji programu autorskiego nauczycielki Alicji Olejasz ,,Z paszportem po Europie''. Tym razem dzieci podróżowały przez Włochy: Rzym, Wenecja, Krzywa Wieża w Pizie, Koloseum, włoskie lody, pizza, spaghetti - dzieci poznały najważniejsze miasta, zabytki oraz główne włoskie smakołyki. Dzieci poznały również włoską flagę oraz hymn. Przedszkolaki z grupy V zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom z grupy VI piosenkę pt. ,,Włoskie wakacje''. Nie zabrakło oczywiście nauki zwrotów grzecznościowych w języku włoskim: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam. Przepłynęliśmy nawet gondolą po Wenecji:) oraz zwiedzaliśmy Włochy z Bolkiem i Lolkiem, oglądając ich włoskie przygody. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszego przedszkola.


Spektakl muzyczny ,,Czarodziejski Ołówek'' - GRUPA V i VI

13 marca 2018r. dzieci z grupy V i VI uczestniczyły w spektaklu muzycznym ,,Czarodziejski Ołówek'' w wykonaniu aktorów z Wrocławskiego Teatru ,,In-Art'', który odbył się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskigo. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem śledzili niezwykłe przygody wesołego chłopca Michasia, który uwielbiał rysować wszystko to, co go otaczało.  Pewnego dnia spotkał starszego pana, który zgubił okulary. Michaś bardzo chciał pomóc staruszkowi, próbując znaleźć zaginione okulary.  Tajemniczy pan wręczył Michasiowi niezwykły ołówek - wszystko, co Michaś nim narysował  natychmiast się zmaterializowało. Pewnego dnia jego ołówek został skradziony i  wówóczas Michaś muisał walczyć z różnymi przeciwnościami losu, gdyż ołówek trafiał często w niepowołane ręce, co było przyczyną wielu nieszczęść i kłopotów. Spektakl uczy, iż w dzisiejszych czasach superbohaterów, prawdziwa moc tkwi tak naprawdę w nas samych  i żadne ,,gadżety" nie są w stanie dorównać wyobraźni, kreatywności, czy odwadze. Michaś wprawdzie gubi zaczarowany ołówek, ale znajduje coś znacznie ważniejszego - wiarę w siebie, która dodaje mu siłę w walce z wszelkimi przeciwnościami losu oraz niezwykłą moc przyjaźni. 


ZAKŁADAMY OGRÓDEK - GRUPA III

13 marca 2018r. dzieci z grupy III wzięły udział w zajęciach pt. „Zakładamy hodowlę cebuli”. Na zajęciach wychowankowie dowiedzieli się jak należy dbać o rośliny, co jest potrzebne do ich pielęgnowania. Następnie wraz z nauczycielem dzieci założyły ogródek. Wychowankowie zasiali rzeżuchę, koperek, szczypiorek, cebulę. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Nowo zasiane roślinki zostały odłożone do kącika przyrody na grupie. Następnie dzieci udały się na spacer, by móc zaobserwować jak przyroda powoli budzi się do życia. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszego przedszkola.


 

VII SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW

9 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 23 już po raz siódmy odbyła się Spartakiada Przedszkolaków, na którą zaproszone zostały sąsiednie przedszkola nr 21, 32, 34, 35, 43. Po powitaniu w wkonaniu cheerleaderek z naszego przedszkola, wszystkie drużyny sześciolatków ubrane w jednolite stroje stanęły ochoczo na linii startu. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania wykazując się bardzo dobrą sprawnością ruchową. Podczas wizyty dzieci miały także okazję zobaczyć szkołę, uczestniczyć w krótkich zajęciach w klasach młodszych. Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki spartakiady.

I miejsce PP nr 35

II miejsce PP nr 43

III miejsce PP nr 21

IV miejsce PP nr 34

V miejsce PP nr 32.

Każdy uczestnik nagrodzony został pamiątkowym medalem. Przedszkola otrzymały sprzęt sportowy, dyplomy, a nauczyciele przygotowujący dzieci podziękowania.  Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszego przedszkola, jak również Szkoły Podstawowej nr 23 - Galeria


GRUPA IX W SZKOLE PODSTAWOWEJ

12 marca 2018 r. w ramach Dni Otwartych szkoły Podstawowej nr 23, dzieci z grupy IX z wychowawczynią Bogusławą Świątkowską uczestniczyły w lekcji pokazowej z matematyki, prowadzonej przez nauczycielkę Małgorzatę Tracz. Ponadto dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się w klasie oraz jej wyposażeniem. Na pamiątkę spotkania dziewczynki otrzymały zeszyty a chłopcy puzzle.


PRZEDSZKOLNY OGRÓDEK - GRUPA IX

W marcu przedszkolaki z grupy IX rozpoczęły prace przy zakładaniu kącika "Małego ogrodnika". Zadania zostały podzielone na kilka etapów. W pierwszym wspólnie z przedszkolakami zostały wysadzone rośliny cebulowe tj. hiacynty oraz wysiane: cebula i rzodkiewka. Dzieci miały mozliowść samodzielnie przesadzić rosliny do nowych osłonek oraz wysiać nasiona do ziemi. Podczas przesadzania roslin najwieksze emocje wzbudziły systemy korzeniowe kwiatów, które bardzo się różniły od siebie - co nie umknęło uwadze dzieci. W drugim etapie naszych prac przedszkolaki wysiały nasiona owsa wielkanocnego oraz szczypiorku. Na tym jednak nie zakonczyła się nasza przygoda, ponieważ wszystkie zmiany jakie zachodzą w "naszym ogródku" skrzętnie notujemy w kalendarzu wzrostu roslin. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZIELONY KĄCIK - GRUPA II

6 marca 2018 r. przedszkolaki z grupy II postanowiły zaprosić do przedszkola wiosnę i założyły zielony kącik w swojej sali. Dowiedziały się, co potrzebne jest roślinom do prawidłowego wzrostu oraz jakie są etapy ich sadzenia. Maluszki zabawiły się w małych ogrodników i samodzielnie zasiały rzeżuchę. Sadziliśmy również cebulkę dymkę, aby uzyskać smaczny szczypiorek, a także rzodkiewkę, koper i owies. Przedszkolaki podlały swoje roślinki, które następnie zostały umieszczone w kąciku przyrodniczym. Maluszki z zaciekawieniem obserwują kiełkujące rośliny i codziennie sumiennie je podlewają. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym naszej strony internetowej. 


DNI OTWARTE PRZEDSZKOLA 

W dniach 7 - 8 marca 2018r.  w naszym przedszkolu odbyły się Dni Otwarte. Rodzice z dziećmi mieli okazję zwiedzić nasze przedszkole - sale poszczególnych grup, kąciki zainteresowań w naszych salach. Gości przywitała pani wicedyrektor Renata Bobko oraz starszaki z grupy VIII i IX. Dzieci z gr. IX  zaprezentowały instrumentację piosenki ,,Jak szybko mija czas'' oraz tańce: walc angielski, walc wiedeński oraz sambę. Przedszkolaki z grupy VIII zatańczyły z kapeluszami przy wesołej, ,,szalonej'':) muzyce.  W kolejnym dniu dzieci z rodziacmi miały okazję uczestniczyć w zajęciach muzyczno - ruchowych oraz plastycznych, obejrzały również przedstawienie w wykonaniu grupy III ,,Żegnaj zimo''.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IX

2 marca 2018 r. w grupie IX gościliśmy Panią Annę Kulikowską - mamę Izabeli. Powodem wizyty była chęć udziału w akcji Cała Polska czyta Dzieciom. Pani Anna przeczytała dzieciom ulubioną baśń Izy  - "O rybaku i złotej rybce". Wszytkie dzieci bardzo uważnie i spokojnie wysłuchały opowieści. Bardzo dziękujemu Pani Ani i zapraszamy serdecznie pozostałych rodziców do udziału w akcji. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

 


ZAJĘCIA O POLSCE - GRUPA VI i VII

W dniach 26 luty - 2 marca 2018r.  w ramach realizacji programu edukacji społeczno - kulturalnej ,,Tropiciele kontynentów'' dzieci  z grupy VI wybiorą się w podróż przez wszystkie kontynenty - w każdym miesiącu będą poznawać jedno państwo świata - zaczęliśmy oczywiście od naszej ojczyzny - Polski. Gościnnie odwiedzili nas przedszkolaki z grupy VII z panią Kingą i panią Adą. Pani Ewelina przeczytała kilka informacji nt. polskich symboli narodowych, dzieci zilustrowały wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka'' Władysława Bełzy, oglądały przyniesione przez przedszkolaków albumy i  ciekawe książki o Polsce oraz ułożyły z puzzli Godło Polski Nie zabrakło też muzyki naszego słynnego kompozytora - Fryderyka Chopina - dzieci z biało - czerwonymi wstążeczkami zatańczyły wzruszającego ,,Walca a'moll''. 

Dzieci z grupy VI przyszły do przedszkola ubrane w kolorach naszych barw narodowych, kolorowały Godło i Flagę Polski oraz słuchały baśni i legend o powstaniu państwa polskiego. Kolejny kraj, jaki na nas czeka to Włochy:) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


ZIMOWY SPACER - GRUPA VII

W lutym przedszkolaki z grupy VII wybrały się na zimowy spacer, podczas którego szukały ciekawych śladów na śniegu oraz obserwowały niezwykły, zimowy krajobraz. Mnóstwo radości przysporzył dzieciom śnieg, ale nie taki był główny powód wyjścia na dwór. Dzieci bardzo przejęły się ptaszkami, które zimą mają duże trudności w znalezieniu pożywienia, dlatego postanowiły je dokarmiać. Przygotowały ziarenka i różne smakołyki dla nich, które wsypały do karmnika. Z pewnością małe, zimowe zmarzluchy czerpały z niespodzianki przedszkolaków dużo radości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


DZIEŃ KOTA - GRUPA VII

W lutym dzieci z grupy VII obchodziły „Światowy dzień kota”. Przedszkolaki oglądały książki, albumy o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Rozwiązywały też różne zadania: układały puzzle z różnymi rasami kotów, układały wyraz KOT z liter. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: toczenie kłębka wełny oraz koci spacerek. Każdy z przedszkolaków wykonał swojego papierowego kotka. Celem obchodów tego dnia  było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


POZNAJEMY KOSMOS - GRUPA I

Tydzień 26.02-02.03.2018 r. upłynął przedszkolakom z grupy I pod hasłem „Poznajemy kosmos”. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć dzieci poznały planety układu słonecznego, różnego rodzaju pojazdy kosmiczne oraz pracę astronautów. Zastanawialiśmy się czy istnieje życie poza kulą ziemską oraz stworzyliśmy własne wyobrażenie ufoludka. Każdy miał okazję zbudować własną rakietę i umieścić w galaktyce wymyśloną przez siebie planetę. To był tydzień wspaniałych wrażeń i mnóstwa nowych doświadczeń… Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych kosmicznych przygód w galerii przedszkola.


KODOWANIE NA DYWANIE - GRUPA VII

W lutym 2018 r. grupę VII odwiedziła p. Asia, która  przybliżyła nam „Kodowanie na dywanie”.  Celem zajęć było zachęcenie wszystkich wychowanków do zabawy matematyką oraz elementami informatyki – kodowania, a także rozwijanie  u dzieci przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i wzbudzały ciekawość dzieci. Przedszkolaki były aktywne i taka forma zajęć zachęciła je do wspólnej zabawy i doskonalenia umiejętności liczenia i klasyfikowania. Stworzyliśmy również własną grę planszową, w której zadaniem stało się dotarcie do mety. Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej strony.


 

BAWIMY SIĘ WODĄ! - GRUPA IV

23 lutego 2018r. przedszkolaki z grupy IV wcieliły się w badaczy, którzy zgłębiali tajniki wody. Dzieci  z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty. Poprzez zmysły węchu oraz smaku odróżniały zawartość płynów w naczyniach: czystą wodę od wody z niewielką ilością octu, czy z kilkoma kroplami cytryny. Przedszkolaki badały, które substancje rozpuszczają się w wodzie, które ją zabarwiają, a które pozostawiają przejrzystą. Dzieci wspólnie z nauczycielem doszły do wniosku, iż w wodzie rozpuszczają się różne substancje, co może powodować zmianę zapachu, smaku albo wyglądu wody. W związku z tym, że mogą się w niej "ukrywać" różne substancje, nie wolno spożywać wody z nieznanego źródła, gdyż może to być szkodliwe dla zdrowia. Dzieci z niedowierzaniem oglądały eksperyment z wodą w szklance, która przykryta kartką papieru, po odwróceniu do góry dnem nie wylewa się, a papier nie odpada, nawet gdy nim potrząsamy. Wiele radości sprawiła przedszkolakom zabawa w tworzenie za pomocą słomek "dołków" oraz bąbelków w wodzie. Zachęcamy dzieci i rodziców do podobnych zabaw w domu oraz zapraszamy do galerii zdjęć.


HU! HU! HA! HU! HU! HA! ZIMA NIE JEST TAKA ZŁA - GRUPA I

W poniedziałek , 19 lutego 2018 r., maluszki z grupy I wybrały się na spacer, aby cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. Na spacerze przyglądaliśmy się drzewom i krzewom okrytych śniegiem.  Bawiliśmy się również w detektywów, próbując odnaleźć i rozpoznać ślady zwierząt na śniegu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z uroków zimy.


Z PASZPORTEM PO EUROPIE - GRUPA V

W roku 2017/2018 grupa V bierze udział w autorskim projekcie „Z paszportem po Europie” opracowanym przez nauczycielkę Alicję Olejasz. Celami programu są: rozbudzanie wśród przedszkolaków zainteresowania Unią Europejską i państwami członkowskimi, kształtowanie poczucia przynależności do Europy oraz świadomości bycia Polakiem i Europejczykiem. W trakcie zajęć dzieci poznawały wybrane stosownie do ich możliwości wiadomości o danym kraju tj. nazwę stolicy, flagę, wybrane zabytki, charakterystyczną faunę i florę, podstawowe zwroty oraz ciekawostki z których słynie omawiane państwo.

 • We wrześniu dzieci zapoznały sięz położeniem Europy na mapie, globusie. Poznały pojęcie Europy, jako nazwy kontynentu, symbole UE, hymn UE  „Oda do radości”, flagę oraz maskotkę „Syriusza”, a także  państwa leżące w Europie.
 • W październiku dzieci poznały Belgię (flagę, hymn omawianego państwa, nazwę stolicy państwa – Bruksela – siedziba Unii Europejskiej; ciekawostki dotyczące Belgii: Belgia -  jako kraj słynący z: koronek, produkcji statków; wymyślone przez Belgów potrawy: frytki, gofry, krokiety, przysmaki z zajęczego mięsa; czarodziejskie słówka po Belgijsku: przepraszam, proszę, dziękuję
 • W listopadzie rozmawialiśmy o Polsce. Dzieci poznały nazwę stolicy państwa – Warszawę, legendy polskie np. „Wars i Sawa”, „O Lechu i Białym Orle”, polskie tańce narodowe: Krakowiak, Polonez, sławnych ludzi: artystów, sportowców itp., regiony Polski, stroje regionalne, największe miasta: Kraków, Wrocław itp., na mapie Polski: największe rzeki, jeziora, Morze Bałtyckie, słuchały hymnu oraz poznały najważniejsze święta państwowe (11 listopada, 1, 3 maja). Przy okazji przerabiania tematu o Polsce w listopadzie dzieci przygotowały akademię z okazji Święta Niepodległości.
 • Grudzień należał do Niemiec. Dzieci ponały flagę, hymn omawianego państwa, nazwę stolicy państwa – Berlin. Przedszkolaki poznały nazwiska niemieckich autorów piszących baśnie dla dzieci - Jakub  i Wilhelm  Grimm, Bawarię – strój bawarski, tańce, muzykę bawarską i charakterystyczne instrumenty (trąba, tuba); Muzyków: L. von Beethoven, Jan Sebastian Bach – słuchaliśmy muzykę poważną, dowiedziały się o najciekawszychmiejscach kraju, poznały także „czarodziejskie słówka” po niemiecku.
 • W styczniu „odwiedziliśmy” Francję. Zaprezentowana została dzieciom  flaga, hymn omawianego państwa oraz nazwa stolicy państwa – Paryż. Dzieci poznały znane budowle i zabytki  Francji: wieża Eiffla, zamki nad Loarą, Łuk Triumfalny, Pałac Elizejski, Wersal. Dowiedziały się także, że Paryż jest stolicą  mody i najsłynniejszych projektantów mody. Przedszkolaki poznały charakterystyczne potrawy kuchni francuskiej: żaby, ślimaki sery, rogaliki, „ciasto francuskie”, a także czarodziejskie słówka po francusku.

 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA I

 

16 lutego 2018 r. grupę I odwiedziła mamusia Bartka – pani Jolanta Zawidlak, która w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała przedszkolakom wiersz autorstwa Jana Brzechwy. Utwór opowiada o lokomotywie, która przygotowuje się do odjazdu i rusza na wprost. Wspólnie z panią Jolą dzieci wymieniały nazwy zwierząt i przedmiotów przewożonych w poszczególnych wagonach.  Dziękujemy mamie Bartka za wspólnie spędzony czas oraz za słodki poczęstunek i zachęcamy innych rodziców do udziału w akcji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w galerii naszego przedszkola.


 

 

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA VIII i X

 

13 lutego 2018r. w ramach cyklicznych spotkań w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 6 tym razem odbyło się spotkanie z dietetykami na temat zdrowego odżywiania. Pani Dominika z firmy Natur House przedstawiła ciekawą prezentację ukazującą jak powinien wyglądać codzienny posiłek zdrowego przedszkolaka, tłumaczyła  dlaczego  należy  ograniczać słodycze  i słodkie napoje,  a zwiększyć  spożycie  warzyw  i  owoców. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie, czym mogą zastąpić niezdrowe chipsy, hamburgery czy colę. Pani Maria z biblioteki przedstawiła dzieciom bajkową wersję zasad  zdrowego odżywiania podczas czytania książeczki p.t. „Smacznego kolego”. Podczas zagadek okazało się, że przedszkolaki sporo już wiedzą na temat zdrowego odżywiania, tylko czy stosują te zasady na co dzień? Wierzymy, że tak jest.


 

DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

 

9 lutego 2018 r. dzieci 5-6 – letnie z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego 112. Dzieci zostały zaproszone na spektakl teatralny pt. „GRA”, będący wspólną inicjatywą Wojewody Podkarpackiego, Dyrektora Teatru „Maska” i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Sztuka ta w alternatywny sposób edukuje  dzieci, przedstawia zasady bezpiecznego poruszania się w otaczającej rzeczywistości – w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak radzić sobie z zagrożeniami, uczy gdzie zwrócić się o pomoc, w jaki sposób korzystać z numeru alarmowego 112 i jak właściwie reagować w różnych niespodziewanych sytuacjach. Najmłodsi widzowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe widowisko i poprzez zabawę przyswoić reguły, które pozwolą im lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo. Ale spektakl to nie wszystkie atrakcje jakie czekały na naszych przedszkolaków. Dzieci miały okazję zobaczyć ciekawe pojazdy, które pomagają różnym służbom ratunkowym np. skuter GOPR, policyjny motor, radiowóz, wóz bojowy Straży Pożarnej czy auto Inspekcji Ruchu Drogowego. Po spektaklu natomiast czekały na dzieci kolejne niespodzianki w postaci prezentów, balonów oraz zabaw z rzeszowskim zespołem „Gapcia i przyjaciele”. Taka lekcja w formie zabawy na pewno zapadnie przedszkolakom głęboko w pamięci i będą w przyszłości korzystać z rad zawartych w przedstawieniu.


 

KĄCIK FOLKLORYSTYCZNY W GRUPIE VII

 

W styczniu w gr. VII zorganizowany został kącik folklorystyczny. Zostały w nim wyeksponowane przedmioty używane w dawnych czasach w gospodarstwach domowych, a także elementy dekoracyjne wnętrza domu. Znajdowały się tam m.in. stroje rzeszowskie,  zabawki, różnego rodzaju naczynia gliniane, wyroby tkackie, serwety i obrusy. Zgromadzone eksponaty stanowiły cenny materiał edukacyjny dla przedszkolaków, umożliwiający im bezpośredni kontakt z tradycją, zwyczajami i sztuką ludową stanowiącą ważną część kultury narodowej. Nawiązaniem do tradycji był również występ z okazji „Dnia Babci i Dziadzia”, w którym przedszkolaki w przepięknych strojach rzeszowskich zaprezentowały swoje taneczne zdolności w wiązance tańców rzeszowskich. Te przemiłe chwile z pewnością u Babci i Dziadzia przywołały wspomnienia związane z przeszłością i klimatem domu rodzinnego.


AKADEMIA AQUAFRESH - GRUPA II

Od 22 do 26 stycznia 2018 r. dzieci z grupy II brały udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej AKADEMIA AQUAFRESH, którego celem jest przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Podczas cyklicznych zajęć przedszkolaki zdobywały niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu dbania o zęby. Maluszki poznały bohaterów Pastusiowej Krainy: Pastusiów, Zębusia, dinozaura Barneya, Szczotkusia, a także Robaczka Próchniaczka, który jest przeciwnikiem czystych ząbków. Mamy nadzieję, że ten niechciany gość nigdy u nas nie zagości. Przedszkolaki poznały również zasady zdrowego odżywiania oraz przekonały się, że lekarz stomatolog to nasz przyjaciel i nie trzeba się go bać. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


 

JASEŁKA W WYKONANIU KLASY IVa

 

26 stycznia 2018 r., na zakończenie okresu Bożego Narodzenia, dzieci z grup od VI do X miały kolejną okazję obejrzeć Jasełka, czyli opowieść o narodzeniu Jezusa. Tym razem przed przedszkolakami wystąpiły dzieci z klasy IV a Szkoły Podstawowej nr 23. Aniołki w pięknych strojach, w śpiewający sposób przedstawiły historię Maryi i Józefa. Natomiast aktorska gra pozostałych uczniów pozwoliła jeszcze raz przeżyć wspólnie tamte wydarzenia. Dziękujemy pani Paulinie Nieć wychowawczyni klasy IVa za odwiedziny w przedszkolu i piękne przedstawienie.


W dniach 23 - 25 stycznia 2018 r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoim ukochanym babciom i dziadziom występ artystyczny. Piosenki, wierszyki,  tańce -  nowocześnie, na ludowo, a nawet "po europejsku" -  w języku angielskim - nie zabrakło więc na widowni zarówno gorących braw, uśmiechu, jak i łez wzruszenia. Po zakończonych występach dzieci wręczyły swoim babciom i dziadziom upominki i wspólnie "zajadali'' się słodkościami przygotowanymi przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Dołączamy się oczywiście do życzeń naszych przedszkolaków, dla każdej babci i każdego dziadzia życzymy zdrowia, szczęścia i pociechy ze swoich wnucząt. 


 

PROGRAMOWANIE Z ROBOTAMI

 

16, 17 oraz 19 stycznia 2018 r. miały miejsce w naszym przedszkolu zajęcia „Programowanie z robotami”, w których wzięły udział dzieci 5-6 - letnie. Animatorki z Akademii Programowania CodeFun prowadzące spotkanie zaczęły od części teoretycznej, na której omówione zostały podstawowe pojęć związane z programowaniem min.: czym jest programowanie? co można zaprogramować? w jaki sposób działają roboty? Dzieci zostały zapoznane z małymi robotami, poznały wielkość i sposób działania poszczególnych robotów: Dash’a i Doc’a. Następnie w małych zespołach uczyły się jak sterować robotami oraz co najważniejsze nauczyły się jak zaprogramować roboty tak, by te robiły to co chcą dzieci. Wielką frajdę sprawiły dzieciom wyścigi robotów oraz swobodne zabawy z robotami.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA IX

 

16 stycznia 2018 r. dzieci z grupy IX udały się po raz kolejny do Biblioteki - Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie na spotkanie biblioteczne pt. "Rupaki Danuty Wawiłow" Tym razem panie bibliotekarki przygotowały kreatywne warsztaty plastyczne związane z pewnym tajemniczym stworkiem zwanym Rupakiem. Wiersze Danuty Wawiłow są dobrą propozycją do naturalnej ekspresji twórczej dziecka. Opowiadają o rzeczach im bliskich, pobudzają wyobraźnię i ciekawość świata, a rysunek może dać dodatkowo mnóstwo zabawy. Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały czytanego wiersza, a podczas słuchania mogły zamknąć oczy, ułożyć się wygodnie na podusiach i wyobrazić sobie tytułowe Rupaki. Jak wyglądają Rupaczki, co lubią najbardziej, czego się boją, no i gdzie można je spotkać najczęściej?. Wiersz autorstwa Danuty Wawiłow „Rupaki” wywołał duże zainteresowanie i chęć podjęcia rozmowy na temat wyglądu naszego bohatera. Zajęcia wzbudziły wiele emocji, gdyż każdy miał możliwość poznać i zobaczyć tego miłego stworka, podczas zabawy dotykowej.  Po przeczytaniu wiersza i rozmowie na temat wyglądu rupaków, przyszedł czas na konkurs „Mój stworek – potworek”. Wszystkie dzieci wykonały przepiękne prace, które świadczą o tym, ze dziecięca wyobraźnia nie ma granic.


AUDYCJA MUZYCZNA "KARNAWAŁOWE OBROTY"

 

15 stycznia 2018 r. po raz czwarty gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Nowy rok powitaliśmy w rytmach karnawału. Choć za oknem mróz i zima, wraz z dziećmi szukaliśmy cieplejszych miejsc. Nasza stycznoiwa wedrówka zawiodła nas aż do krajów Ameryki łaćińskiej. W rytmie samby, tanga, salsy zwiedzaliśmy Brazylię, Argentynę oraz  Kubę. Dzieci poznały nowe instrumenty: Kontrabas, akordeon i bango.


SPOTKANIE CZYTELNICZE GRUPY X i KLASY Ia

12 stycznia 2018r.  przedszkolaków z grupy X odwiedzili uczniowie z klasy I a wraz ze swoją panią Małgorzatą Haligowską promując akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze podczas czytania młodszym kolegom swoich ulubionych bajek oraz zachęcając tym samym do wspólnego czytania z rodzicami. Ponieważ starszaki poznają już literki, również mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami, czytając na ochotnika krótką czytankę o smoku. Spotkanie zakończyły wspólne zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss oraz kolorowych bum bum rurek dostarczając dzieciom dużo radości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

- WYCIECZKA GR. VIII, IX, X 

10 stycznia 2018r.  dzieci z gr. VIII, IX, X wraz w wychowawcami i s. Karolą odwiedziły rzeszowską Katedrę. Dzieci po przybyciu do kościoła pomodliły się, zaspiewały kolędy i wysłuchały "Legendy o czwartym królu". Po legendzie każda grupa obejrzała bardzo ładną i barwna szopkę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w przedszkolnym albumie fotograficznym.


DOKARMIAMY PTAKI - GRUPA II

10 stycznia 2018 r. przedszkolaki z grupy II postanowiły pomóc ptaszkom przetrwać zimową porę i w tym celu udały się do przedszkolnego ogrodu, aby zawiesić ptasie smakołyki. Była słoninka, ziarna pszenicy i słonecznika. Już po chwili w karmniku zaroiło się od sikorek i wróbelków. Po powrocie do przedszkola maluszki zbudowały swoje własne karmniki wykorzystując różnego rodzaju klocki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w przedszkolnym albumie fotograficznym.


 

JASEŁKA W KURATORIUM OŚWIATY - GRUPA X

 

9. stycznia 2018r. przedszkolaki z grupy X pod opieką naucz. Iwony Lasek i Renaty Bobko gościnnie wystąpiły ze swoimi Jasełkami podczas świątecznego spotkania przedstawicieli Kuratorium Oświaty całego Podkarpacia. Mali aktorzy przenieśli licznie zgromadzoną widownię w radosną atmosferę ważnych wydarzeń sprzed ponad 2000 lat. Kolędy i pastorałki pięknie rozbrzmiewały w ogromnej Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego, a dzieci w pięknych strojach bardzo ładnie odgrywały swoje role wywołując uśmiech i wzruszenie wśród przybyłych gości. Podkarpacki Kurator Pani Małgorzata Rauch osobiście pogratulowała dzieciom doskonałego występu oraz wręczyła słodkie upominki, a gromkie brawa rozbrzmiewały długo po występie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 

 BAL KARNAWAŁOWY

 

8 stycznia 2018r. nasze przedszkole zamieniło się w ,,Zimową, noworoczną salę balową'' - niebiesko - białe baloniki, śnieżynki - tą zimową aurę naszego holu ociepliła wesoła, karnawałowa muzyka z naszymi tancerzami - przedszkolakami w roli gównej. Ach, co to był za bal..., cytując słowa znanej piosenki: ,,Cała sala śpiewa(...), tańcząc walca, walczyka parami (...), a tu zima, karnawał jest z nami (...)'' - walczyk, tango, chacha - konkursy taneczne wyłaniały coraz to lepszych tancerzy. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych, uwielbianych przez dzieci kaczuszek oraz najnowszych muzycznych hitów. Kółeczka, pociągi, tańce w parach - dzieci z ooogromnymi uśmiechami na twarzach bawiły się przy karnawałowej muzyce. Tegoroczna  moda karnawałowa wśród naszych przedszkolaków zachwycała pomysłowością i różnorodnością - m.in. postacie bajkowe, wróżki, księżniczki, aniołki, biedronki, pszczółki, kowboje, piraci oraz pilnujący porządku i bezpieczeństwa podczas balu - policjanci:)  Z każdej grupy wybrano oczywiście króla i królową balu - zakończeniem zaś były uwielbiane przez dzieci słodkości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


 JASEŁKA W KATEDRZE RZESZOWSKIEJ - GRUPA X

 

7 stycznia 2018r. dzieci z grupy X podczas niedzielnej mszy św. w Katedrze zaprezentowały swoje Jasełka przygotowane pod kierunkiem naucz. Iwony Lasek. Przedszkolaki kolejny raz przeniosły nas do tej radosnej chwili narodzenia Pana Jezusa. Mali aktorzy wzorowo odgrywali swoje role, a kolędy i pastorałki pięknie  rozbrzmiewały w całym kościele. Wśród zgromadzonych parafian można było zauważyć duże poruszenie i radość. Dzieci nigdy wcześniej nie występowały przed tak wielką publicznością ale tremy nie było u nich widać. Bardzo dziękujemy siostrze Karoli i Rodzicom za pomoc w przygotowaniu występu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 

 

 ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

 

6 stycznia 2018 r. w Uroczystość Trzech Króli, na zaproszenie s. Karoli, trzej wychowankowie z gr. X (Patryk D., Mateusz P., Patryk K.) w przebraniu Trzech Króli, ponieśli dary ofiarne podczas Mszy Świętej dla dzieci w rzeszowskiej Katedrze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.

 


 

 

 ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ - GRUPA II

 

22 grudnia 2017 r. dzieci z grupy II zapoznały się z wieloma tradycjami świątecznymi, wzięły również udział z zajęciach o tematyce bożonarodzeniowej. Na początku dzieci układały puzzle przedstawiające choinkę. Potem zapoznały się z postaciami jakie znajdowały się w betlejemskiej szopce. Opisały wygląd i strój anioła. Wspólnie ubrały mini choinkę wieszając na niej bombki we wskazanym przez nauczyciela kolorze. Na jej czubku umieściły złotą gwiazdkę. Na koniec przedszkolaki odszukiwały gwiazdki i śnieżynki  na nocnym niebie. Dzieci bezbłędnie wykonały ćwiczenia klasyfikacyjne z uwzględnieniem kryteriów barwy i wielkości. Na koniec bawiły się w zaprzęgi i wirujące płatki śniegu. Wykonały także piękne aniołki, które można podziwiać na wystawce. Zapraszamy do naszej galerii.


"OPOWIEŚĆ WIGILIJNA" - Nauczyciele - Dzieciom

 

21 grudnia 2017 r. - w naszym przedszkolu odbyła się ,,Wigilijka Przedszkolna". Nastrojowa, świąteczna muzyka, dzieci ubrane w odświętne stroje, świąteczny wystrój przedszkola, a w tym wszystkim...prawdziwe anioły z białymi skrzydłami i aureolkami, w które wcieliły się wszystkie nauczycielki naszych przedszkolaków. Anioły zapreznetowały dzieciom niezwykle wzruszający świąteczny taniec ,,Zwiastowanie'' z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem w tle. Nagle... światło przygasło, zrobiło się ciemno i na scenie pojawiły się tańczące anioły z lampionami prowadzące do Maryi i Józefa, niczym betlejemska gwiazda. Anioły uświetniły świąteczne spotkanie dzieciom kolędami i pastorałkami oraz grą na flażolecie kolędy ,,Anioł pasterzom mówił''. Odwiedzili nas również uczniowie z klasy IIIa Szkoły Podstawoowej nr 23 z panią Gosią, którzy zaprezentowali naszym przedszkolakom świąteczne przedstawienie oraz kolędy. Na zakończenie świątecznego spotkania Pani Wicedyrektor Renata Bobko -  również Anioł - złożyła wszystkim świąteczne życzenia oraz zaprosiła na dzielenie się opłatkiem ze swoimi paniami w grupach oraz słodki poczęstunek - lukrowane pierniczki. Nie zabrakło oczywiście w tym dniu świątecznych potraw - czerwony barszczyk i kluski z makiem - przy udekorowanym bożonarodzeniowo stole. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

 WIGILIJKA  PRZEDSZKOLNA

 

21 grudnia 2017 r. - zapanował w naszym przedszkolu wyjątkowo świąteczny nastrój, kiedy to dzieci wraz ze swoimi paniami  spotkały się na wspólnej Wigilii. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd. Dzieci smakowały tradycyjne świąteczne potrawy - barszczyk i kluski z makiem. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również,co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce - album fotograficzny.


 

 JASEŁKA - GRUPA X

 

20, 21 i 22 grudnia 2017 r. - w ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki z grupy X postanowiły uatrakcyjnić ten okres oczekiwania i wprawić wszystkich w radosny, świąteczny nastrój. Dzieci przedstawiły uroczyste Jasełka, do których pilnie i długo się przygotowywały pod kierunkiem Pani Iwonki Lasek. Najpierw przedstawienie obejrzeli starsi koledzy z klasy Ia, IIa i IIb SP 23, następnie rodzice dzieci, a także przedszkolaki z naszego przedszkola. Każde przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji- stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odgrywali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, wokalne, a nawet grę na flażoletach. Gratulujemy  wszystkim udanych występów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce - album fotograficzny.


PISZEMY LISTY - GRUPA II


Dzieci z grupy II nawiązały znajomość z przedszkolakami z innej miejscowości. Wszystkie maluszki z wielkim zapałem pomagały paniom pisać list i własnoręcznie go ozdobiły. Dzięki temu powstała piękna kartka świąteczna, a przedszkolaki z innego przedszkola dowiedziały się między innymi, jakie są zainteresowania naszych maluszków. Korzystając z okazji złożyliśmy również życzenia świąteczne. Tuż przed świętami otrzymaliśmy odpowiedź w postaci listu od przedszkolaków z Zespołu Szkół w Malawie. 
Grupie "Tropicieli" serdecznie dziękujemy za życzenia świąteczne oraz za "naklejkowy" upominek - dzieci były zachwycone. Gorąco Was pozdrawiamy i mamy nadzieję, że nas kiedyś odwiedzicie. 


 

MÓJ PRZYJACIEL - KRÓLIK
GRUPA IX i V

 

22 grudnia 2017 r. z wizytą w naszej sali pojawiła się mama Mileny Pankowskiej wraz z ich domowym pupilem - królikiem Pysiem. Milenka wraz z mamą opowiedziały jak wygladają codzienne obowiązki związane z opieką nad królikiem. Koledzy dziewczynki dowiedzieli się co zwierzątko codziennie dostaje do jedzenia - jakie są jego ulybione smakołyki, jak wyglądają czynności pielęgnacyjne i jaki charakter ma puszysty  podopieczny. Nasz "gość" natomiast poczuł się na tyle komfortowo w sali przedszkolnej, że postanowił opuścić swoją klatkę i zaprezentować grupie w całej okazałości. Bardzo dziękujemy Milence i jej mamie za poświecony czas. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


WYSTAWA EDUKACYJNA ,,EUGENIUSZ''

GRUPY: V,VI, VII, VIII, IX i X

 

15 i 19 grudnia 2017 r.  przedszkolaki z grup: V do X wzięły udział w wycieczce do Millenium Hall w Rzeszowie na wystawę edukacyjną ,,Eugeniusz''. To nietypowe muzeum, w którym dzieci miały okazję wszystkiego doświadczyć swoimi zmysłami: wzrokiem, dotykiem, węchem i słuchem. Dzieci odwiedziły siedem stref teamtycznych - Strefa Fizyki, Iluzji, Eko - Dom, Anatomii, Zmysłów, Strefa Zabaw Naukowych i Sensoryki. Przedszkolaki z ooogromnym zainteresowaniem oglądały, z czego składają się poszczególne narządy człowieka - nerka, płuca, serce, czy mózg - oczywiście w  postaci eksponatów naturalnych rozmiarów. Strefa iluzji pozwoliła doświadczyć naszym starszakom, jak często ludzki mózg ulega złudzeniom optycznym. W strefie fizyki dzieci miały za zadanie pokonać labirynt elektryczny, z kolei w strefie zmysłów można było sprawdzić, czy słuch, wzrok, dotyk i węch naszych przedszkolaków są bez zarzutu. Strefa Eko - Dom  pozwoliła sprawdzić dzieciom, czy ich codzienne czynności są zgodne z naturą. Przedszkolaki miały okazję zagrać również w 12-metrową grę planszową o ekologii. W wielkim Kulodromie dzieci układały tor dla kulki, czy panel sensoryczny, w którym poznały różne materiały, pobawiły się w zamykanie i otwieranie różnych elementów. Dzieci  pobawiły się także  w poszukiwaczy skarbów i przy okazji poznały siłę magnetyzmu, a także miały okazję odnaleźć… przysłowiową igłę w stogu siana.


GWIAZDY TAŃCZYŁY - ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE IV

19 grudnia 2017r., odbyło się świąteczne spotkanie pt. "Gwiazdy tańczyły" dla Rodziców dzieci z grupy IV.  Przedszkolaki, przy świetle lampionów, zaprezentowały występ złożony z kolęd, pastorałek oraz wierszy, który wprowadził wszystkich zgromadzonych gości w świąteczny klimat. Nie zabrakło również wspólnego strojenia choinki - poprzez wspólne rozwiązywanie świątecznych zagadek, mających na celu utrwalenie tradycji bożonarodzeniowych. Podczas tego świątecznego spotkania w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas również piękny dźwięk kolędy "Cicha noc", którą wspólnie, przy blasku świec, odśpiewały dzieci, Rodzice oraz nauczycielki. Dziękujemy wszystkim obecnym na zajęciach za mile spędzony czas oraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.


GWIAZDY TAŃCZYŁY - GRUPA IX i KLASA II B W GRUPIE IV

Świąteczny tydzień w grupie IV rozpoczęły zajęcia koleżeńskie pt. "Gwiazdy tańczyły" z grupą IX oraz klasą 2b ze Szkoły Podstawowej nr 23. Przedszkolaki z grupy IV gościły u siebie starsze dzieci, dla których przygotowały występ złożony z kolęd, pastorałek oraz wierszy wprowadzających w świąteczny klimat. Grupa IX również wystąpiła dla zebranych dzieci, śpiewając i tańcząc do pięknej pastorałki.  Natomiast klas 2b przygotowała dla przedszkolaków własnoręcznie wycięte śnieżynki, które dały dużo radości najmłodszym. Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas, który znakomicie wprowadził ns w radosne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. Zapraszamy do galerii przedszkola, w której znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.


 

ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE

"NAJPIĘKNIEJSZA BOMBKA CHOINKOWA"

 

18 grudnia 2017 r. pięcioro dzieci z naszego przedszkola uczestniczyło w rozdaniu nagród w konkursie „Najpiękniejsza bombka choinkowa”. Maluszki oraz dzieci z grupy integracyjnej udały się do Przedszkola Publicznego Sióstr Serafitek, które było organizatorem konkursu. Dzieci za zdobycie nagród i wyróżnień otrzymały piękne prezenty i dyplomy, dzieci miały możliwość odwiedzenia dzieci w przedszkolu, a przed powrotem do przedszkola otrzymały słodki poczęstunek.


 

AUDYCJA MUZYCZNA "STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE"

 

18 grudnia 2017 r. po raz kolejny gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem audycja przebiegała pod hasłem "Staropolskie kolędowanie". Jaka wigilia - taki cały rok. Boze narodzenie jest w Polsce czasem niezwykłym. Wiaże sie z nim wiele zwyczajów i obrzedów zaczerpniętych z podań ludowych. Podczas grudniowego spotkania z muzykami odkryliśmy na nowo zapomniane tradycje świateczne a przedszkole wypełniło się dźwiękami polskich kolęd i pastorałek. Dzieci zapoznały się z typowo świątecznymi instrumentami: skrzypce i janczary.


PRZYGOTOWANIA DO SWIĄT W GRUPIE II

18 grudnia 2017 r. dzieci z II grupy pod czujnym okiem wychowawców wspólnie ubierały choinkę w swojej sali. Ich pracy towarzyszyło skupienie i dokładność. Każdy miał okazję wybrać i zawiesić na choince bombkę lub inną świąteczną dekorację.  Dzieci na zajęciach przygotowały także długi, kolorowy łańcuch, którym potem udekorowały świąteczne drzewko. Po skończonej pracy przedszkolaki z dumą podziwiały efekty swojej twórczości. Nie obyło się bez radosnego kolędowania przy choince.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


 

MASTERCHEF JUNIOR - PIECZEMY PIERNICZKI W GRUPIE VII

 

18 grudnia 2017 r.  w grupie VII  unosił się zapach korzennych przypraw. Dzień był bardzo pracowity, bowiem tego dnia dzieci wraz z panią Adą i panią Elą piekły pierniczki. Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza? Przedszkolaki najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki i czapki kucharskie. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wspólne wałkowanie ciasta a następnie wykrawanie różnych kształtów  to dopiero była zabawa ;) Efektem  naszej pracy były pełne blaszki pierniczków. Bo przecież święta bez pierniczków to święta stracone;) Zabawa była naprawdę świetna a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania pierniczków. Dekorowaliśmy je różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Przygotowanymi pierniczkami poczęstowaliśmy panią dyrektor, pracowników przedszkola, a także zostały spakowane w małe paczuszki, aby ozdobiły stoły wigilijne w domach dzieci.


 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GR. V

 

14 grudnia 2017 r. dzieci z grupy V zaprezentowały swój talent i aparycję sceniczną w przedstawieniu pt . „Let’s play with Winter”. Zarówno tekst mówiony jaki i piosenki wykonywane były przez małych artystów w języku angielskim.  Każdy bardzo dobrze odnalazł się w swojej roli. Każda pora roku miała swoich zwolenników, bo każda z nich jest tak samo ważna. Dowiedzieliśmy się dlaczego Zima nie miała przyjaciół i gdzie ich znalazła. Rodzice poddani zostali mini testowi, który sprawdzał czy wszystko zrozumieli…. Zrozumieli bezbłędnie!!! Po występie dzieci wręczyły swoim Rodzicom zimowe upominki, które mogą zawisnąć na choince.


SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI - GRUPA III i VIII

 

13 grudnia 2017 r. dzieci z grup III i VIII wzięły udział w spotkaniu z ratownikami medycznymi, ale nie takimi zwykłymi, tylko z ciociami naszych przedszkolaków Amelki i Kacperka. Panie ratowniczki nauczyły dzieci rozróżniać sytuacje bezpieczne i niebezpieczne dla naszego zdrowia i uwrażliwiły dzieci na właściwe zachowanie na drodze, na podwórku czy w domu. Wspólnie z dziećmi przypomniały numery alarmowe, a dzieci w sposób praktyczny przećwiczyły wybieranie numerów na telefonach. W celu dalszych ćwiczeń praktycznych dzieci przyniosły ze sobą do przedszkola duże misie – maskotki i na nich uczyły się wykonywać pierwszą pomoc przedmedyczną – dzieci wiedzą teraz jak prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak ratować osobę, która się zakrztusiła oraz jak zaopatrzyć drobny uraz. Dzieci zapoznały się również z inteligentnym defibrylatorem, czyli  urządzeniem medycznym, służącym do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca. Na zakończenie kazda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia a nastepnie delegacje grup podziękowały naszym gościom za wspaniałą wizytę. W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy rodzicom Amelki i Kacperka z zorganizowanie spotkania i pomoc podczas zajęć.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

11 grudnia 2017r. do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom dołączyła mamusia Grety z grupy IV. Pani Agnieszka przeczytała przedszkolakom dwie bajeczki. Jedna z nich pt. "Zuzia idzie na bal przebierańców", opowiadała o pewnej dziewczynce, która dostała zaproszenie na przyjęcie urodzinowe pod hasłem "kolorowy podwodny świat". Jednakże okazuje się, iż kostium syreny zakupiony w sklepie okazał się zbyt duży. Zuzia wraz z członkami rodziny próbuje wymyśleć strój, który zachwyci wszystkich gości przyjęcia. Druga książeczka, która również bardzo podobała się przedszkolakom, to "Kicia Kocia sprząta". Nasza bohaterka bawi się wieloma zabawkami, jednakże gdy nadchodzi czas sprzątania ma pewien problem... nie wie od czego zacząć. Bajeczka uczy nas jak sprytnie i szybko posegregować zabawki - mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki wezmą z niej przykład :) Dziękujemy mamusi Grety za poświęcony nam czas i zapraszamy do galerii zdjęć przedszkola.


 

 

 

ODWIEDZINY KOTA LEONA - GRUPY V, VI i VII

7 grudnia 2017r. do dzieci z grupy V, VI i VII przybył pewien mały, puchaty gość – kot Leon wraz ze swoimi opiekunkami. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wszystkich najważniejszych faktów o życiu kotów. Dzieci otrzymały lekcję opieki nad tymi zwierzetami. Poznały sygnały, jakie wysyłają nam koty, gdy są zadowolone, złe lub boją się. Opiekunki opowiedziały o specjalnych funkcjach, jakie pełnią wąsy, policzki i oczy kota. Dowiedzieliśmy się również, jak trudne i niebezpieczne jest życie bezdomnych zwierząt. Każde dziecko stworzyło swoją własną kocią maskę i na chwilkę przeniosło się w świat kocich przyzwyczajeń. Po wstępnym obwąchaniu sali postanowił się w niej zadomowić, bardzo spodobał mu się wózek, w którym wygodnie się rozłożył. W ramach podziękowania dzieci przekazały na ręce opiekunek karmę dla kotów oraz zabawki.


 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

 

7 grudnia 2017 r. nasze przedszkole odwiedził Mikołaj, który wraz ze swoim elfem opowiedział nam ciekawą i pouczajacą opowieść pt. "Czerwona czapeczka". Teatrzyk przedstawiał historię leśnych zwierzątek, które właśnie w czerwonej czapeczce, zgubionej przez Mikołaja odnajdują schronienie w zimowy dzień. Po teatrzyku nastąpiła najbardziej wyczekiwana chwila w całym roku... prezenty od Mikołaja!!! Poszczególne grupy zaprezentowały Mikołajowi radosne piosenki i w nagrodę, każdy grzeczny przedszkolak otrzymał ogromną paczkę z zabawkami i smakołykami. Na zakończenie każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie i pożegnała się z Mikołajem, życząc sobie szybkiego spotkania za rok!


 

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA VIII

 

7 grudnia 2017 r. dzieci z grupy VIII odwiedziły Bibliotekę Publiczną – Filia nr 6 w Rzeszowie. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały bajki "Franklin przygotowuje się do świąt". Następnie wymieniły bohaterów wysłuchanej bajki. Odszukały szczegóły na obrazkach i dopasowały prezenty do odpowiednich opakowań. Dzieci wykazały się również sporą znajomością innych bajek o Franklinie, rozwiązywały zagadki oraz kolorowały otrzymane kolorowanki. Przedszkolaki oprócz uczestnictwa w zajęciach, miały możliwość wypożyczenia książeczki, którą samodzielnie sobie wybrały. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

"JESIENNY ŚWIAT" - KLASA IB i GRUPA VIII w GRUPIE VII

 

1 grudnia 2017 r. przedszkolaki z grupy VII zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom z grupy VIII oraz uczniom kl. I b Szkoły Podstawowej nr 23 inscenizację pt. ,,Jesienny świat”. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności aktorskie i najlepiej jak tylko potrafią wystąpiły przed publicznością. Goście z uwagą przyglądali się występom swoich młodszych kolegów i koleżanek. Swoją obecnością zaszczyciła nas również sama Pani Wicedyrektor - Renata Bobko. Spotkanie przyniosło wiele radości i uśmiechu. Ponadto było okazją do integracji dzieci młodszych ze starszymi i wymiany doświadczeń. Ślicznie dziękujemy gościom za przybycie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


"ANDRZEJKOWE WRÓŻBY"

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE VIII

30 listopada 2017 r.  miały miejsce zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy VIII. Przybyli rodzice i dzieci przeniosły się do krainy wróżb i czarów wróżki Tamidy. W formie zabawy i z przymróżeniem oka staraliśmy sie dowiedzieć co nas czeka w przyszłości? Oprócz wróżb dzieci zaprezentowały rodzicom piosenki (miedzy innymi z wykorzystaniem dzwonków), umiejetność rozpoznawania swojego imienia, liter i cyfr. Wspólnie z rodzicami dzieci spędziły miło czas na radosnej zabawie. Mamy nadzieję, że chociaż niektóre przepowiednie, szczególnie te dobre, się spełnią;-)


"ANDRZEJKOWE CZARY - MARY"

GRUPA VI

30 listopada 2017 r. sala grupy VI zamieniła się w czarodziejską, magiczną salę wróżb i czarów. Zapalone świece, nietoperze nad głowami, gdzieniegdzie duszki i czarownice śmiejące się na miotle...nic tylko wróżyć sobie przyszłość i przepowiadać, co się wydarzy, a w roli wróżek panie: Kasia i Ewelina. Dzieci z ooogromnym przejęciem i zaciekawieniem oczekiwały kolejnych wróżb przy udziale swoich rodziców. Historię wróżb andrzejkowych przybliżyła dzieciom z księgi wróżb jedna z wróżek, a rodzice pomogli naszym przedszkolakom w andrzejkowych puzzlach. Nastrojowa, tajemnicza muzyka zachęciła dzieci do złożenia darów - monet w ,,studni'', aby spełniły się ich życzenia, a zaczarowane pudełko wywróżyło naszym podopiecznym ciekawe zawody - będziemy więc mieli kiedyś wśród swych absolwentów piłkarzy, lekarzy, dentystów, piekarzy, nie zabraknie oczywiście też nauczycieli:) O przestrogach na przyszłość dzieci dowiedziąły się, losując różnorodne kartoniki z kolorami, co niektórzy dowiedzieli się, że nie warto jeść dużo słodyczy, ani zbyt długo leniuchować:), co potwierdzili oczywiście rodzice. Czarodziejska torebka z kolei podpowiedziała nam o różnorodnych upodobaniach naszych przedszkolaków - muzycznych, sportowych i rekreacyjnych. Nie zabrakło oczywiście andrzejkowych piosenek oraz wesołego tańca z balonami z udziałem rodziców. A na zakończenie...wybuchowa niespodzianka - słodkości dla naszych małych wróżbitów:) kto wie,może niektóre wróżby spełnią się w przyszłości... Dziękujemy rodzicom za przybycie  i udział we wspólnych zabawach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPE VII

 

30 listopada 2017 r. w grupie VII odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt. „Jesienny świat”. Wychowankowie wcielili się w role: Pani Jesieni, wróżek, wiewiórek, jeża, zajączka, listków, wietrzyka, króla deszczowego, chmurki oraz dzieci spacerujących z parasolami. Przedszkolaki były doskonałymi aktorami, co docenili Rodzice bijąc brawa i chwaląc swoje pociechy. Po zajęciach nadszedł czas na warsztaty plastyczne: dzieci wraz z Rodzicami wykonywały jesienne mandale. Efekt końcowy był zaskakujący. Każda praca była ciekawa, oryginalna i niepowtarzalna. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i udział w zajęciach.


ANDRZEJKI - CZAS WESOŁEJ ZABAWY

GRUPA IX

30 listopada 2017 r. w grupie IX odbyły się zajecia otwarte dla rodziców. Zgodnie z ich tematem w naszej sali zagościł nastrój wesołej zabawy za sprawą wróżb i zabaw andrzejkowych. Po powitaniu rodziców przez nauczycielki nastapiła cześć, której nasze przedszkolaki nie mogły się doczekać przez cały dzień. W ruch wprawione zostały: "koło fortuny" z hasłami, pod którymi ukryte były przepowiednie dotyczące przyszłości dzieci, talerzyki z symbolami nadchodzących wydarzeń oraz baloniki z ukrytą wróżbą. Po takich emocjach nastąpiła część artystyczna podczas, której dzieci miały za zadanie udekorować klucz a po skończonej pracy odtańczyły sambę w parach. Rodzice również zostali poproszeni o aktywność i wraz ze swoimi pociechami wzięli udział w konkursie tańca na gazecie. Kulminacją spotkania było lanie wosku przez przygotowane wcześniej klucze - natomiast woskowe odlewy były kolejną okazją do spojrzenia w przyszłość naszych podopiecznych. Bardzo dziekujemy rodzicom za przybycie i zapraszamy do albumu fotograficznego.


ANDRZEJKI - GRUPA II

30 listopada 2017 r. w grupie II odbyły się Andrzejki, podczas których przedszkolaki zapoznały się z tradycją i historią powstania tego święta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wróżby, takie jak : Wirująca butelka, Wróżby z kubeczków, Kim będziesz w przyszłości? czy Cukierkowa wróżba. Znaczną część andrzejkowych uroczystości wypełniały tańce, pląsy i zabawy przy muzyce, które sprawiły, iż wśród przedszkolaków zagościł radosny i wyjątkowy nastrój. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym na naszej stronie internetowej. 


SPOTKANIE Z DRUŻYNĄ SIATKAREK - GRUPA X

30 listopada 2017 r.  dzieci z grupy X wzięły udział w spotkaniu z siatkarkami KS Dwelopres Rzeszów, które odbyło się w Szkole Podstawowej na 23. Na powitanie gości przedszkolaki wspólnie z uczniami utworzyły kolorowy szpaler, przez który przeszły siatkarki wraz ze swoim trenerem. Następnie dziewczynki z kolorowymi pomponami, ku zaskoczeniu wszystkich pięknie zatańczyły taniec cheerleaderek przygotowany przez panią Jolantę Zając. Mieliśmy okazję poznać bliżej zawodniczki, ich zainteresowania, pasje, drogę do kariery. Oglądaliśmy również krótką rozgrywkę między siatkarkami a uczniami. Walka była wyrównana! Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy słodkie upominki od siatkarek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszej stronie.


GRUPA VII Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 9

 

28 listopada 2017 r. dzieci z gr. VII odwiedziły przedszkolaków z PP nr 9. Starszaki przygotowane przez p. Adę i Kingę zaprezentowały młodszym koleżankom i kolegom przedstawienie  pt: „Jesienny świat”. Maluszki z niezwykłą uwagą oglądały teatrzyk. Różnorodna muzyka, kolorowe stroje i głośne i odważne występy dzieci z gr. VII wprawiły widzów w doskonały nastrój. Gospodarze nagrodzili nas wielkimi brawami. Po występie dzieci z PP 9 wspólnie z p. Jolą zaprezentowały dla nas kilka tańców oraz piosenek. W ramach integracji wspólnie wykonaliśmy kilka układów tanecznych m.in. do muzyki wg B. Strauss. Na koniec spotkania maluszki przygotowały dla nas wspaniałą niespodziankę: książeczki, odznaki, ołówki oraz pyyyszny poczęstunek:-) Wspólne zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i uśmiechu. Bardzo dziękujemy Pani Joli i dzieciom za zaproszenie i miłe przyjęcie. Zapraszamy do galerii zdjęć.


ANDRZEJKOWY POKAZ MODY - GRUPA IV

Andrzejkowy Pokaz Mody dzieci z grupy IV odbył się we wtorek 28 listopada 2017r. i był wspaniałą okazją do zaprezentowania strojów, które dzieci przygotowały wraz ze swoimi rodzicami. Na pokaz zaproszone zostały grupy III oraz V, które dopingowały małych modeli. Na pokazie nie zabrakło pięknych księżniczek, odważnych superbohaterów, uroczych zwierzątek oraz magicznych wróżek. Pojawiły się także stroje czarownic, piratów oraz innych strachów, a na koniec swoje przebrania zaprezentowały dzieci jedyne w swoim rodzaju - piłkarz, lekarka, ninja, kowboj, minionek i strażak. Zapraszamy do galerii przedszkola, w której znajdują się zdjęcia z wydarzenia. Dziękujemy serdecznie rodzicom dzieci z grupy IV za przygotowanie przebrań. 


JESIENNY ŚWIAT - WSPÓLNE ZAJĘCIA GRUP V i VII

 

27 listopada 2017 r. grupa V miała okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu kolegów i koleżanek z gr. VII. Dzieci zaprezentowały teatrzyk pt: „Jesienny świat”, podczas którego wprawiły widzów w doskonały humor. Na zakończenie spotkania zaprosiliśmy przedszkolaków z gr. V do wspólnych zabaw. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym naszej strony.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

27 listopada 2017r. do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom dołączył Dziadzio Zuzi z grupy IV. Pan Jan czytał przedszkolakom o przygodach żółwika Franklina, które zawsze są pełne niespodzianek. Tym razem zakończenie bajki, również zaskoczyło i rozśmieszyło całą grupę. Dziękujemy Dziadziowi Zuzi za poświęcony nam czas i zapraszamy do galerii zdjęć przedszkola.


WIZYTA W KUCHNI - GRUPA I

W ramach treści programowych przedszkolaki uczestniczyły w dniu 27 listopada 2017 r. w wycieczce do przedszkolnej kuchni. Dzieci z grupy I zawitały w przedszkolnej kuchni, aby poznać jej sekrety i zagadki. Tam powitane przez panie kucharki zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Panie zwróciły uwagę dzieci na swój strój, podkreśliły znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. 


PRZEDSTAWIENIE  "KOLORY MIASTA" - GRUPA VII i VIII

29 listopada 2017 r. dwie grupy z naszego przedszkola - VII i VIII uczestniczyły w przedstawieniu „Kolory Miasta”. Jest to spektakl ekologiczny, pełen magii i dobrego humoru. Poprzez dobrą zabawę uczy, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Kształtuje wśród najmłodszych pełną szacunku postawę wobec natury. Zaznajamia dzieci z pojęciem niskiej emisji, smogu i jego szkodliwości. Bohaterowie bajki przywracają czystość i barwy miastu, przypominając dzieciom do jakich kolorów pojemników wyrzucamy konkretne śmieci. Dzieci miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, a także samodzielnie podzielić je na scenie. Poznały pojęcie recyklingu, a także odpady, które można poddać temu procesowi. Poprzez ten wyjątkowy interaktywny spektakl, w którym uczestniczyły nasze przedszkolaki, nauczyły się one jak „odczarować” nasze polskie miasta, by stały się ekologiczne i kolorowe. Przedstawienie zostało zorganizowane i sfinansowane przez Gminę Miasto Rzeszów.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE VII 

 

23 listopada 2017 r.  przedszkolaki z grupy VII odwiedzili uczniowie z klasy III b SP nr 23. Starsi koledzy przybyli do przedszkola ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, gdyż wspólnie z przedszkolakami świętowali Dzień Pluszowe Misia.  Spotkanie rozpoczęło się od przywitania tańcem przybyłych gości. Dzieci dowiedziały się skąd wzięła się nazwa tego święta oraz wspólnie rozwiązywały zagadki o różnych misiach z bajek. Następnie wszyscy witali się i przytulali z misiami oraz bawili się kolorową chustą. Uczniowie przygotowali dla przedszkolaków recytację wiersza, pt. „Naprawimy misia” oraz czytali bajkę pt. „Pan Miś jest głodny”. Na zakończenie spotkania każdy spróbował przysmaku misiów, pysznego miodu, który smakował zarówno uczniom jak i przedszkolakom. Wspólne świętowanie przyniosło wszystkim wiele radości i uśmiechu.


POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ - GRUPA X

23 listopada 2017 r. dzieci z grupy X wzięły udział w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Mody Ekologicznej zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 28. Odbył się on w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Dzieci w pięknych, błyszczących strojach wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu zaprezentowały się w układzie choreograficznym p.t. „Międzygalaktyczna podróż” przygotowanym przez panią Magdalenę Wiśniewską-Oppenauer. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem - jak na prawdziwych modeli przystało prezentowały stroje z kolekcji kosmicznej. W role projektantów wcieliły się nauczycielki pani Iwona Lasek i Magdalena Wiśniewska-Oppenauer. Dziękujemy rodzicom za pomoc i dostarczenie niezbędnych materiałów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - GRUPA I i II

 

W dniu 22 listopada 2017 r. odbyła się ważna uroczystość w życiu dzieci z grupy I i II, które we wrześniu po raz pierwszy wkroczyły w progi naszego przedszkola - "Pasowanie na Przedszkolaka". Na początek dzieci zaprezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły oraz grały na instrumentach. Po złożeniu uroczystego ślubowania Pani Dyrektor Małgorzata Adamska – Jesiołkiewicz oraz Pani Dyrektor Renata Bobko za pomocą czarodziejskiego ołówka uroczyście pasowały każdego maluszka na przedszkolaka. Na pamiątkę tak ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i książeczkę. Gratulujemy dzielnym przedszkolakom, których oficjalnie przyjęliśmy do naszego przedszkolnego grona oraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


PISZEMY LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - GRUPA IV

Od wielu, wielu lat wszystkie dzieci na świecie z niecierpliwieniem czekają na wizytę Świętego Mikołaja.  Jedną z tradycji oczekiwania na spotkanie z tym przemiłym gościem jest pisanie listów z prośbą o upragnione prezenty. Dlatego też, przedszkolaki z grupy IV, również postanowiły przygotować oraz wysłać listy do Świętego Mikołaja. Nasze czterolatki nie potrafią jeszcze pisać, ale za to pięknie rysują, w związku z tym namalowały wymarzone zabawki. Następnie, 24 listopada 2017r., z zaadresowanymi kopertami oraz własnoręcznie wykonanymi znaczkami dzieci wraz z wychowawczyniami udały się na pocztę w celu wysłania listów do Laponii. Bardzo mocno wierzymy, że każde marzenie o pięknym prezencie zostanie spełnione. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

24 listopada 2017 r.  w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Pluszowego Msia''. Lubisiowy tort,  mnóstwo misiów i oczywiście ulubiony przysmak Kubusia Puchatka - wieelkie słoiki miodu - wszystko to zachęciło naszego Jubilata, aby w tak ważnym dla niego urodzinowym dniu odwiedzić przedszkolaków. Każda grupa zaprezentowała Kubusiowi najpiękniej, jak potrafi piosenkę, wierszyk oraz oczywiście najgłośniej wyśpiewane STO LAT! Kubuś Puchatek przygotował dla dzieci konkursy - wyjadanie miodku, rozpoznawanie bajek po wysłuchaniu krótkiej ścieżki dźwiękowej,  malowanie misia z zamkniętymi oczami, wykazanie się wiedzą nt. zwyczajów niedźwiedzi. Dzieci świetnie poradziły sobie z tymi zadaniami, za co zostały nagrodzone misiową opaską. Na zakończenie nasz Jubilat wesołą muzyką zaprosił przedszkolaków do wspólej zabawy ze swoimi pluszakami oraz do słodkiego lubisiowego począstunku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  z tego wydarzenia znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


KONKURS "POSIŁEK JAK SIĘ PATRZY"

24 listopada 2017 r. odbyło się rozstrzygniecie konkursu kulinarno-fotograficznego „Posiłek jak się patrzy”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Marchewka w roli głównej”. W związku z tym zadaniem dzieci i rodziców było przygotowanie zdrowego i pysznego posiłku z wykorzystaniem marchewki. Wśród konkursowych dań przeważały babeczki i placki marchewkowe, ale nie brakowało również zup, surówek, soków i pysznych kompozycji na talerzu. Mamy nadzieję, że wszystkie wykonane dania zostały z apetytem zjedzone przez naszych małych kucharzy. Ponieważ wybór zwycięzcy był bardzo trudny z uwagi na różnorodność wykonanych posiłków, organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie dzieci. Przedszkolaki otrzymały drobne upominki oraz zdjęcie w formacie A4. Mamy nadzieję, że pozostanie ono miłą pamiątką i przypominać będzie, że gotowanie z rodzicami to wielka frajda i miłe spędzanie czasu wolnego:-)


SAŁATKA OWOCOWA - GRUPA II

23 listopada 2017 roku w ramach tygodnia "Dbamy o zdrowie" przedszkolaki z grupy II samodzielnie wykonały pyszną sałatkę owocową. Każdy otrzymał deseczkę, talerzyk i plastikowy nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia owoców. Podczas przyrządzania sałatki przedszkolaki uczyły się, że zarówno jedzenie, jak i przygotowywanie posiłków wymaga przestrzegania zasad higieny. Samodzielne wykonanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

Kolejny rodzic z grupy IV dołączył do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dziękujemy p. Zuzannie Nogaj za poświęcony nam 23 listopada 2017 r. czas. Tym razem dzieci wysłuchały opowiadań o małej dziewczynce Madlen, mieszkającej w ogromnym mieści - Paryżu. Przedszkolaki chętnie słuchały o życiu dziewczynki i starały się zapamiętać szczegóły, o które pytała na końcu mama Idalki. Zapraszamy do galerii przedszkola, w której znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA VII

22 listopada 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” grupę VII odwiedziła mama Leny. Pani Kamila przeczytała dzieciom bajki, m.in.: o wróżkach, o pieskach, o skrzacie, krasnoludkach i Jeżyku Dudusiu. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały bajek oraz chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez mamusię Leny. Pod koniec spotkania zaprosiliśmy Panią Kamilę do wspólnych tańców. Wspólnie zatańczyliśmy piosenkę o misiu oraz „Epo I Tai Tai E” . Nie zabrakło oczywiście ulubionej piosenki dzieci – „Micziganki”. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i miłe spotkanie. Zachęcamy innych rodziców do włączenia się w akcję. Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej strony.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

22 listopada 2017 r. grupa IV gościła p. Tadeusza Chrobak - dziadka jednej z dziewczynek, który zechciał włączyć się w akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Czytany przez niego utwór to książka będąca lekturą w młodszych klasach szkolnych - "Nasza mama czarodziejka". Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały trzech opowiadań, o których chętnie rozmawiały z dziadkiem Kalinki. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  galerii przedszkola.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA IX

21 listopada 2017 r. dzieci z grupy IX uczestniczyły w kolejnych zajęciach bibliotecznych w ramach edukacji czytelniczej „Moje pierwsze spotkania z bajką”. Tym razem przedszkolaki wraz z prowadzącą próbowali odpowiedzieć na pytanie „Czym jest przyjaźń?” Dzieci odpowiadały na pytania - Kto może być naszym przyjacielem?, Co należy robić aby utrzymać przyjaźń? Następnie dzieci rozwiązywały zagadki obrazkowe oraz dopasowywały przyjaciół z ze znanych bajek. Z zaciekawieniem obejrzały bajkę z serii Bolek i Lolek pt. Imieniny Toli. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w zabawie ruchowej „Krąg przyjaźni”. Po wypożyczeniu książek zadowolone przedszkolaki wróciły do przedszkola.


AUDYCJA MUZYCZNA "MARSZOWYM KROKIEM"

 

20 listopada 2017 r. po raz kolejny gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem audycja przebiegała pod hasłem "Marszowym krokiem”. Dzieci przy akompaniamencie instrumentów dętych uczciły obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zabrzmiały, nie tylko marsze towarzyszące ważnym uroczystościom, ale również te tworzone przez znanych kompozytorów,


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

14 listopada 2017 r. grupę IV odwiedziła mamusia Adasia - Pani Ewa, która w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" przeczytała przedszkolakom bardzo ciekawe i zabawne opowiadanie pt. "Bartek, Lenka i sny - Mama urwis" autorstwa Joanny Wachowiak. Historia opowiada o przedszkolaku - Bartku, który miał pewien wesoły oraz zabawny sen - jego mamusia miała znowu 5 lat... Jako rówieśnicy wybierają się do przedszkola, gdzie przeżywają bardzo interesujący, pełen wrażeń oraz przygód dzień. Dziękujemy mamusi Adasia za mile spędzony czas oraz za słodki poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkola.


SOK OWOCOWO - WARZYWNY - GRUPA II

13 listopada 2017r. przedszkolaki z grupy II wykonały pyszny i zdrowy sok z jabłuszek, marchewki i dyni. Nasze maluszki z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się pracy sokowirówki, która w magiczny sposób przemieniła pokrojone owoce i warzywa w sok. Taki samodzielnie wykonany sok bardzo wszystkim smakował, pomimo iż nie zawierał cukru i konserwantów. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przyniesienie smacznych jabłuszek i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w przedszkolnym albumie fotograficznym.


DESZCZOWE ZABAWY - GRUPA II

W dniach od 13 do 17 listopada 2017 r. przedszkolaki z grupy II przekonały się, że w czasie deszczu dzieci nie muszą się nudzić. Przedszkolaki tańczyły do deszczowej muzyki, pokonały deszczowy tor przeszkód oraz wykonały kolorowe parasole. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym naszej strony.


 

WYSTAWA MILITARIÓW

 

13 listopada 2017 r. w Zespole Szkolno -  Przedszkolnym Nr 5 miała miejsce wystawa militariów z II Wojny Światowej, uczestniczyły w niej dzieci z grup IX i X z naszego przedszkola. Dzieci zapoznały się z umundurowaniem żołnierzy Wojska Polskiego z okresu II Wojny Światowej. Ciekawą atrakcją była grupa rekonstrukcyjna młodych Powstańców Warszawskich w charakterystycznych dla tego okresu strojach. Organizator wystawy wśród swoich eksponatów posiadał takie "perełki" jak oryginalny nieśmiertelnik żołnierza poległego pod Monte Cassino. Pośród zgromadzonych muzealiów znalazły się również menażki, hełmy, pasy, plecaki, czapki,apteczka oraz broń żołnierzy z okresu II Wojny Światowej. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały faktów historycznych dotyczacych walki o niepodległość naszej Ojczyzny.


"JAK  PSTRYK I BZIK ZOSTALI OŚWIECENI?"

13 listopada 2017 r. dzieci z grup od V do X naszego przedszkola obejrzały edukacyjne przedstawienie „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni?” w wykonaniu aktorów Teatru PGE. Aktorzy przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz numer alarmowy pogotowia energetycznego - 991. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy się w takich sytuacjach zachować, co oznaczają znaki na transformatorach, a także to, jak oszczędzać energię elektryczną? Dzieci poznały uroczą wróżkę Energuszkę i dwóch braci, z których jeden - Bzik nie potrafił mądrze obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi i został zamieniony w robota. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Pstryk pomógł bratu rozwiązać zagadki wróżki i znów Bzik stał się chłopcem. Oczywiście po przeżytej przygodzie chłopcy mądrzej i bezpieczniej obchodzili się z prądem. Dzieci miały okazję podziwiać nie tylko grę aktorów, ale również zobaczyć ogromne lalki -kukiełki. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązały krzyżówkę, podsumowującą tematykę spektaklu.


PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH

10 listopada 2017 r. dzieci z grup IX i X wzięły udział w "Szkolnym Przeglądzie Pieśni i Piosenek Patriotycznych" zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 23 w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Przedszkolaki pamiętając o tragicznych wydarzeniach historycznych zaprezentowały popularne pieśni patriotyczne. Grupa IX zaśpiewała utwór "Piechota" wzbogacając występ wykonaniem linii melodycznej przy użyciu BumBumRurek i tamburyn. Natomiast grupa X wyśpiewała pięknie i radośnie pieśń "Przybyli ułani pod okienko". Po swoich występach dzieci miały również możliwość wysłuchania pieśni i piosenek w wykonaniu starszych kolegów. Na zakończenie wszyscy, ciesząc się, że żyjemy w wolnej Polsce, zaśpiewali piosenkę "Kocham Cię, Polsko".


AKCJA "ŚWIATEŁKO PAMIĘCI"

10 listopada 2017 r. miało miejsce zakończenie Akcji "Światełko Pamięci", zorganizowanej przez Panią Bernadettę Kamińską oraz Natalię Kulińską. Łącznie zebrano 91 sztuk białych i czerwonych zniczy, które zostały dostarczone przez delegację dzieci, żołnierzy Obrony Terytorialnej oraz nauczycieli, na Stary Cmentarz przy ul. Targowej w Rzeszowie. Celem akcji było uczczenie pamięci o nieznanych żołnierzach, którzy odeszli walcząc o naszą Ojczyznę. Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji oraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Dzieci z grupy III i V wraz z paniami przygotowały akademię. Były wiersze, piosenki oraz krótka inscenizacja. Przedszkolaki złożyły symboliczne znicze pod godłem Polski w hołdzie poległym Polakom. Obchody święta Odzyskania Niepodległości uświetnili także swoja osobą żołnierze Obrony Terytorialnej. Po uroczystym przemarszu wojska wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski. Na zakończenie akademii gościnnie wystąpili uczniowie z klasy 3 g ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie przygotowani przez panią Patrycję Grabiec. Po występach żołnierze zaprosili wszystkich przedszkolaków do kącika militariów w celu prezentacji wojskowego sprzętu i umundurowania. Dzieci mogły także zadać pytania naszym gościom. Uroczystość z okazji święta Odzyskania Niepodległości przygotowały i poprowadziły nauczycielki: Joanna Janas i Alicja Olejasz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

9 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbyła się ewakuacja próbna. Dzieci ze wszystkich grup spisały się wspaniale i w nagrodę otrzymały możliwość obejrzenia z bliska wozów bojowych Staży Pożarnej. Strażacy zaprezentowali dzieciom podstawowe wyposażenie: kaski, weże, nożyce do cięcia metalu i wiele innych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały informacji o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażaków. Dziękujemy strazakim ze Miejskiej Straży Pożarnej za poświecony czas.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

W środę 8 listopada 2017r. grupę IV odwiedziła kolejna mamusia biorąca udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom - p. A. Papciak-Gąsiorek. Mama Frania przeczytała przedszkolakom zabawną historię pt. "Bzyk Brzęk". Dzieci śmiały się jeszcze długo po usłyszeniu jaką przygodą była wizyta Brzęka w szafie. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas i zapraszamy ponownie :) Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola. 


JAK TO Z TYM PIENIĄDZEM BYŁO?

- CZYLI HISTORIA PIENIĄDZA DLA MALUCHÓW

7, 8 i 9 listopada 2017 r. dzieci z grup V, VI, VII, VIII, IX i  X uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Jak to z tym pieniądzem było – czyli historia pieniądza dla maluchów”, które odbyły się w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom historii i roli pieniądza w życiu dawnych i współczesnych pokoleń oraz ukazanie znaczenia, jakie odgrywa pieniądz w życiu człowieka. Zajęcia edukacyjne odbyły się metodami aktywizującymi w oparciu o specjalnie przygotowane pomoce dydaktyczne, dzieci świetnie bawiły się podczas układania domino i olbrzymich puzzli, przedstawiających banknoty polskie na przestrzeni wieków. Bardzo ekscytująca okazała się również gra planszowa, w której pionkami były same dzieci. Każdy przedszkolak otrzymał specjalnie przygotowany „Pakiet edukacyjny”, w którym znajdują się m.in.: gra „Uczę się oszczędzać” czy folder „Z pieniądzem przez wieki”. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły także w wybijaniu pamiątkowego „1 GROSZA RZESZOWSKIEGO", którego każde dziecko otrzymało na pamiątkę wizyty w Muzeum. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących sie w albumie fotograficznym naszej strony. 


WIZYTA W PRZEDSZKOLNEJ KUCHNI - GRUPA II

6 listopada 2017r. przedszkolaki z grupy II udały się z wizytą do przedszkolnej kuchni, czyli miejsca, gdzie codziennie powstają pyszne i zdrowe posiłki. Nasze maluszki miały możliwość zajrzenia do wszystkich kuchennych pomieszczeń, w tym do magazynu z żywnością, gdzie przechowuje się zakupioną żywność na półkach, w ogromnych lodówkach i zamrażalkach. Ogromną frajdą okazało się oglądanie sporych rozmiarów garnków, łyżek, misek i patelni, a także specjalnych urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę Paniom kucharkom. Duże zainteresowanie wzbudziła również ogromna maszyna do obierania ziemniaków. Przedszkolaki serdecznie dziękują Paniom kucharkom za poświęcony czas i cenne informacje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA VII

 

7 listopada 2017 r. przedszkolaków z grupy VII odwiedził tata Kasi. Pan Dariusz przeczytał dzieciom dwie bajki z serii „Franklin”. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały przygód swojego ulubionego bohatera.  W podziękowaniu za czytanie bajki Kasia w imieniu grupy wręczyła tatusiowi pamiątkowy dyplom. Na zakończenie zajęć zaprosiliśmy Pana Darka do wspólnego tańca: taniec „Misia-Pysia” oraz „Micziganka”. Wszyscy świetnie się bawili:-) Serdecznie dziękujemy tatusiowi Kasi za poświęcony nam czas. Zachęcamy innych rodziców do włączenia się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej strony.


LOT CZARODZIEJSKIM DYWANEM DO KRAINY BAŚNI - GRUPA IV

Od 30 października do 3 listopada 2017 roku, przedszkolaki z grupy IV miały możliwość popisania się swoją wiedzą na temat bajek i baśni. W październiku średniaki systematycznie zapoznawały się z treścią różnorodnych baśni, m. in.: "Trzy świnki", "Kopciuszek", "Śpiąca Królewna", "O Czerwonym Kapturku", "Złotowłosa i trzy misie", "Śnieżka", "O rybaku i złotej rybce", "Jaś i Małgosia" i wiele innych. Przedszkolaki z łatwością rozwiązywały zagadki tematyczne oraz wyszukiwały rekwizyty związane z daną bajką, bardzo szybko odgadywały z jakiej bajki pochodzą śpiewane piosenki, bezbłędnie rozwiązywały quizy dotyczące znajomości treści z poznanych utworów. Ulubionymi zabawami okazała się pomoc Czerwonemu Kapturkowi (skompletowanie koszyka ze smakołykami i kwiatami dla ukochanej Babci) oraz Kopciuszkowi (oddzielenie fasoli od kaszy - zadania przydzielonego przez złą macochę). Przedszkolaki doskonale wysnuwały morał z poznanych baśni - wyjaśniały puentę, czyli naukę jaka płynie z każdej bajki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA II
 

3 listopada 2017 r. dzieci z grupy II odwiedził Pan Dawid Pączek, tata naszej Amelki. Spotkanie było kontynuacją programu "Cała Polska czyta dzieciom". Pan Dawid przeczytał przedszkolakom bajkę pod tytułem "Noc wigilijna Olafa". Treść lektury podparta była barwnymi ilustracjami, które dzieci z zapartym tchem obserwowały. W ramach podziękowania, maluszki - wspólnie z Panem Dawidem - wykonały taniec do utworów: "Chu chu ua" oraz "Hokey Cokey". Serdecznie dziękujemy tatusiowi Amelki za poświęcony czas oraz zaangażowanie w projekt czytelniczy. 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

 

2 listopada 2017 r. grupę IV odwiedziła mama Karinki - Pani Aneta, która w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" przeczytała przedszkolakom bajeczkę o pewnej małej, ślicznej dziewczynce, która nosiła aksamitną, czerwoną pelerynkę podarowaną przez ukochaną babcię. Mowa oczywiście o baśni "O Czerwonym Kapturku", którą wszystkie przedszkolaki znają i bardzo kochają. Dziękujemy mamusi Karinki za mile spędzony czas oraz za słodki poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkola.


 

JESIENNA SZARUGA - GRUPA II Z WIZYTĄ w GRUPIE IX

 

27 października 2017 r. dzieci z grupy II odwiedziły swoich starszych kolegów i koleżanki z grupy IX.  Motywem przewodnim spotkania był montaż słowno – muzyczny pt. „Jesienna szaruga”.  Przedszkolaki z grupy IX wzorowo zaprezentowały się w inscenizacji do wiersza pt. „Panie listopadzie”. Wykonały również układ choreograficzny przygotowany przez p. Bogusławę Świątkowską do piosenki „Taniec w deszczu”.  Maluchy z dużym zainteresowaniem wysłuchały historyjki obrazkowej dotyczącej kolorowego parasola i pomogły w jego odnalezieniu. Po występie przedszkolaki wzięły udział w jesiennym slalomie z parasolem pomiędzy kałużami deszczu. Dziękujemy grupie IX za miłe spotkanie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


WITAMINKI - GRUPA IX Z WIZYTĄ U GRUPY I

 

27 października 2017 r. grupa IX odwiedziła grupę I. Celem spotkania była prezentacja programu artystycznego przygotowanego dla grupy trzylatków. Tematem wizyty były natomiast "Witaminki". Grupa IX po przywitaniu zaśpiewała piosenkę "W sadzie jesienią", następnie dzieci zaprezentowały wiersz Jana Brzechwy "Pomidor" a zakończeniem części artystycznej było odtańczenie wraz ze śpiewem rock'n roll-a do utworu "Idą witaminki". Po występie obydwie grupy z równą aktywnością brały udział w rozmowie dotyczacej korzyści płynacych ze zdrowego trybu życia i własciwego odżywiania. Dziekujemy grupie I za uwagę i zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA IX

 

26 października 2017 r. dzieci z grupy IX odwiedziły Miejską Bibliotekę na osiedlu Nowe Miasto. Nie była to pierwsza wizyta naszej grupy w tym miejscu. Na pierwszym spotkaniu zapoznały się z zasadami zachowania i korzystania z zasobów biblioteki oraz założyły karty biblioteczne. Wyposażne w wiedzę i karty stawiły się powtórnie a po powitaniu przez panie bibliotekarki samodzielnie dokonały wyboru książek, które zabrały do domu.  Kolejnym ważnym punktem spotkania była podróż w świat baśni. Pani Kinga przygotowała dzieci baśń "Księżniczka na ziarnku grochu", po przeczytaniu utworu dzieci wykazywały się swoimi spostrzeżeniami w swobodnej rozmowie. Ostatnią atrakcją spotkania był szereg konkursów i zabaw integracyjnych przygotowanych przez panie z biblioteki. Bardzo dziękujemy za tak miłe przyjęcie. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA VIII

 

25 października 2017 r. dzieci z grupy VIII uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej i Publicznej Bibliotece - Filia Nr 6 w Rzeszowie. Jak zwykle pani bardzo ciepło i z uśmiechem przywitała  nas w progach biblioteki następnie dzieci wybrały sobie osobiście bajki do wypożyczenia i usiadły na przygotowanych poduszkach. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt „Księżniczce na ziarnku grochu''. Trudno było im sobie wyobrazić jak przez tyle materacy i poduszek księżniczka mogła poczuć  ziarnko grochu. Następnie wspólnie z panią układały kolejność zdarzeń w bajce oraz tytuł bajki. Nie obyło się również bez zagadek, konkursów i zabaw z chustą które sprawiły niezwykłą frajdę przedszkolakom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


ŚWIĘTO DRZEWA - GRUPA VII

 

W październiku dzieci z grupy VII  w ramach realizacji programu przyrodniczo – ekologicznego obchodziły „Święto Drzewa”. Poznały jego budowę oraz dowiedziały się o jego ważnej roli  w życiu człowieka. Chętnie wybrały się do ogrodu przedszkolnego, gdzie porównywały wygląd drzew: kształt liści, grubość pnia oraz korę. Przedszkolaki miały za zadanie w parach odszukać  liście w wybranym, jesiennym kolorze. Wszystkie pary bardzo szybko  je odnalazły  i sprawiło im to wiele radości. Po powrocie do przedszkola  dzieci  segregowały pod względem koloru  oraz  przeliczały zebrane przez siebie kolorowe liście.


MÓJ PRZYJACIEL - CHOMIK

GRUPA IX

24 października 2017 r. Helenka Wąsik postanowiła przedstawić nam swoje zwierzatko domowe - chomika Miłosza. Dziewczynka opowiedziała swoim kolegom i koleżankom z grupy jak codziennie troszczy się o swojego pupila. Wśród codziennych czynności wymieniła sprzątanie klatki,  zabawę oraz podawanie posiłków. Dzieci bardzo uważnie słuchały jej opowieści i same chętnie wymieniały się swoją wiedzą na temat chomików. Helence w opiece nad zwierzątkiem pomaga mama, która również zaangażowała się w przygotowanie prezentacji dla kolegów z grupy. Bardzo nas cieszy to, że dzieci stają się odpowiedzialne za swoje zwierzęta poprzez wykonywanie przy nich czynności pielęgnacyjnych oraz troskę o ich komfort i dobre samopoczucie. Dziękujemy Helence i jej mamie, że podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


FUNDACJA FELINEUS - SPOTKANIE Z KOTAMI

GRUPA VIII, IX, X

24 października 2017 r. gościliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowych gości - koci terapeuci Leon i Leosia, bo to o nich mowa przybyli do nas ze swoją opiekunką Panią Basią. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wszystkich najważniejszych faktów o życiu kotów. Dzieci otrzymały lekcję opieki nad tymi zwierzetami. Poznały sygnały jakie wysyłają nam koty gdy są zadowolone, złe lub boją się. Opiekunki opowiedziały o specjalnych funkcjach jakie pełnią wąsy, policzki i oczy kota. Na zakończenie prowadzonej lekcji dzieci zostały zapoznane ze sposobami niesienia pomocy potrzebującym zwierzetom. Podczas całej wizyty Leon i Leosia swobodnie przechadzali się po salach przedszkolnych, pozwalali  dotykać oraz zabawiać przyniesionymi kocimi zabawkami. W ramach podziękowania dzieci przekazały na ręce opiekunek karmę dla kotów oraz zabawki. Dziękujemy i zapraszamy do albumu fotograficznego.


AUDYCJA MUZYCZNA "MUZYCZNA UKŁADANKA"

23 października 2017 r. gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków z Filharmonii Podkarpackiej. W czasie audycji "Muzyczna układanka" dzieci 5 i 6 letnie dowiedziały się, że każdy utwór muzyczny niezależnie, czy jest to wielka opera, symfonia czy piosenka, składa się z elementów wśród, których podstawowymi są: rytm, melodia, tempo, dynamika. Czy może istnieć muzyka bez rytmu albo bez melodii? Jakie jest znaczenie poszczególnych elementów? Na te i inne pytania dzieci szukały odpowiedzi wspólnie z zaproszonymi muzykami.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

20 października 2017 r. grupę IV odwiedziła mama Kacperka - Pani Natalia, która w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" przeczytała przedszkolakom kilka bajeczek. Dzieci miały wybór pomiędzy kilkoma opowiadaniami, ostatecznie wybrały "Jak Franciszka zdobyła skrzydła". Dziekujemy mamusi Kacperka za mile spędzony czas oraz za słodki poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkola.


 

WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO - GRUPA VII

 

19 października 2017 r. przedszkolaki z grupy VII gościły Ratownika Medycznego, Pana Leszka Sieńko wraz ze studentkami p. Marleną i p. Sylwią. To było nie tylko bardzo miłe spotkanie, ale przede wszystkim bardzo ważne i owocne w wiadomości. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji m.in. na temat udzielania pierwszej pomocy, dowiedziały się, co to jest pozycja boczna, uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Przedszkolaki utrwaliły numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Wszystkie dzieci mogły spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomach (resuscytacja). Przedszkolaki w małych zespołach pod okiem fachowców ćwiczyły w praktyce pozycję boczną ustaloną. Pan Leszek poinformował dzieci również o tym, jak należy zachować się w sytuacji zakrztuszenia oraz krwotoku z nosa. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Na zakończenie spotkania delegacja grupy wręczyła gościom pamiątkowe medale „ratownika na medal” oraz niezbędnik ratownika- papierową walizkę. Bardzo dziękujemy panu Leszkowi oraz jego asystentkom za wizytę w naszej grupie i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy, związanej z tematyką pierwszej pomocy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


KORESPONDENCJA MIĘDZY PRZEDSZKOLAKAMI - GRUPA IV

Wiecie jak szybko i  sprawnie działa Poczta? Grupa IV już to wie, bo dostała swój pierwszy list od zaprzyjaźnionej grupy z innego miasta. Przesyłka od "Muchomorków" z Kolbuszowej dotarła do nas zaledwie dwa dni po odwiedzinach na Poczcie. Dzieci z innego miasta mają cztery lata, chodzą do przedszkola i dużo się tam uczą. Mają również swoje ukochane panie. Wiemy ile dziewczynek i ilu chłopców jest w ich grupie, a nawet znamy ich imiona i wiemy jak wyglądają, bo przesłali nam swoje śliczne zdjęcie. Mamy nadzieję, że grupa Muchomorków odwiedzi kiedyś grupę IV. Dziękujemy za piękny list i pozdrawiamy serdecznie - grupa IV.


SPOTKANIE Z PRZESTAWICIELAMI POLICJI

18 października 2017 r. w naszym przedszkolu miała miejsce wizyta przedstawicieli Policji.  Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat bezpiecznego zachowania na drodze, przypomnienia numerów alarmowych oraz zasad przechodzenia na przejściu dla pieszych: z sygnalizacją i bez. Przedszkolaki mogły przymierzyć kamizelki odblaskowe oraz oprzyrządowanie  policyjne: kamizelkę, kask, pałkę i lizak do kierowania ruchem. Następnie dzieci udały się do ogrodu przedszkolnego gdzie czekały na nie kolejne niespodzianki. Pierwsza to możliwość obejrzenia samochodu policyjnego od środka i posłuchania syreny policyjnej. Drugą niespodzianką był pokaz możliwości psa policyjnego. Dzieci dowiedziały się jakie zadania mają psy w policji, poznały bezpieczną pozycję w razie ataku psa – „żółwika” oraz obejrzały niesamowity pokaz współpracy psa z policjantem. Trzecią niespodzianką były konie policyjne, które cierpliwie dawały się głaskać, a policjanci opowiadali o zadaniach, jakie pełnią konie: patrole w lesie i parku oraz ochrona w trakcie meczy piłkarskich. Pełni wiedzy i wrażeń dzieci wróciły do przedszkola i jeszcze do końca dnia tematem numer jeden była policja! Mamy nadzieję, że dzieci na długo zapamiętają taką żywą lekcję bezpiecznego zachowania! Dziękujemy tacie Aleksa  z grupy X za inicjatywę, zaangażowanie i pomoc w organizacji tego wspaniałego wydarzenia w naszym przedszkolu.


MAMO! TATO! BAW SIĘ Z NAMI JESIENNYMI DARAMI

Jesień to wyjątkowa i piękna pora roku a jesienne dary dają nieograniczone możliwości naszej wyobraźni. W dniach 4 – 11 października 2017 r.  w naszym przedszkolu odbył się konkurs dla dzieci i rodziców  pt. „Mamo!, Tato! Baw się z nami jesiennymi darami”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków, o czym świadczy ich liczba 58. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, gdyż wszystkie prace odznaczały się wielką pomysłowością, oryginalnością dostarczyły wiele wrażeń i estetycznych doznań. Mamy nadzieję, że wspólna praca z dzieckiem umocniła więzi rodzinne oraz dostarczyła wiele wspaniałych chwil. Rozdanie nagród odbyło się w dniu 17 października 2017 r. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc dzieciom w przygotowaniu prac konkursowych. Laureatom serdecznie gratulujemy!


W KASZTANOWYM MIEŚCIE - GRUPA VI

17 października 2017 r.  Dzieci z grupy VI wspólnie z rodzicami nazbierały  bardzo dużo kasztanów, z których dieci w przedszkolu zbudowały "kasztanowe miasto".  W trakcie tego zadania dzieci uczyły się pracy w grupie dla wspólnego efektu i przy tym świetnie się bawiły. Nie zabrakło oczywiście ulubionej piosenki "W kasztanowym mieście", którą doskonale zna każdy przedszkolak z grupy VI.


PISZEMY I WYSYŁAMY LISTY - GRUPA IV

W październiku przypadają nietypowe święta – Międzynarodowy Dzień Pisania Listów (09.10.)  oraz Dzień Poczty Polskiej (18.10.). Korzystając z okazji grupa IV nawiązała znajomość z przedszkolakami z innego miasta, poprzez wymianę listów. Wszystkie dzieci z zapałem zaangażowały się w tworzenie wiadomości o swojej grupie. Panie pisały, a dzieci wymieniały najważniejsze informacje oraz doklejały fragmenty listu. Dzieci z innego przedszkola dowiedzą się jak liczna jest grupa IV, czego uczy się na zajęciach i w co najbardziej lubi się bawić. Dodatkowo każdy przedszkolak narysował swoja postać, tak aby koledzy i koleżanki z innego miasta mogły wiedzieć jak wygląda każdy z nich. Zaadresowany list musiał zostać wysłany na poczcie, dlatego też cała grupa udała się tam na wycieczkę. Dzieci przyglądały się pracy listonosza, pań przyjmujących listy i paczki oraz samodzielnie wykupiły znaczek i nadały swoją przesyłkę. Niektórzy chłopcy mieli okazję sprawdzić jak ciężka jest torba listonosza. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego dnia, które znajdują się w albumie przedszkola. Dziękujemy serdecznie pracownikom poczty za poświęcony nam czas i obiecujemy pojawiać się tam regularnie wymieniając listy z przedszkolakami z różnych miast.


DZIEŃ PAPIESKI

16 października 2017 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Papieski, z okazji 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uroczysta akademia była wyrazem naszej wdzięczności i duchowej łączności ze św. Janem Pawłem II. Tego dnia wszystkie dzieci zgromadziły się, aby wspólnie zapoznać się i przybliżyć sobie sylwetkę sławnego Polaka Papieża. W akademii uczestniczyli także zaproszeni goście: Pani Dyrektor Małgorzata Adamska – Jesiołkiewicz, Pani Dyrektor Renata Bobko i Ksiądz Michał Rurak. Całą uroczystość przygotowały Pani Justyna Przybyło oraz Pani Katarzyna Ścibor przedstawiając w pięknej oprawie muzycznej jak i artystycznej najważniejsze wydarzenia z życia Papieża Jana Pawła II. Dzieci ze wszystkich grup ubrane w odświętne stroje śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze poświęcone Wielkiemu Polakowi. Prezentacja pt.,, Z Wadowic do nieba” w prosty i zrozumiały sposób przybliżyła wychowankom historię życia Ojca Świętego. Bardzo wzruszającym momentem było odśpiewanie przez wszystkie dzieci ,,Barki” ulubionej pieśni religijnej św. Jana Pawła II. Zwieńczeniem całego Dnia Papieskiego było ulubione ciasto naszego Papieża: KREMÓWKI, które ze smakiem zajadały nie tylko dzieci…


ROBIMY ZAPASY NA ZIMOWE CZASY - GRUPA VIII

13 października 2017 r. dzieci z grupy VIII po zakończeniu omawiania tematyki związanej z warzywami i owocami zrobiły kompoty z owoców. Sala w tym dniu zamieniła się w prawdziwą spiżarnię; jabłka, gruszki, śliwki, winogrono, maliny, a z nich pyszne zdrowe kompoty dobre na zimowe dni. Po przypomnieniu co potrzeba do zrobienia kompotów i umyciu owoców dzieci z zapałem przystąpiły do krojenia, układania w słoikach i zasypywania cukrem. Wszyscy chętnie i zgodnie ze sobą współpracowali. Słoiki zakręcone, zostało tylko pasteryzowanie i kompoty gotowe.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- GRUPA I

12 października 2017r. grupę I odwiedziła mamusia Tosi – Pani Justyna Żuczek, która w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" przeczytała maluszkom historię dziewczynki wybierającej się wraz z rodzicami na wakacje. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowiadania. Następnie przyszła kolej na bardzo nietypową książeczkę o kropce „Naciśnij mnie”. Podczas jej słuchania wszystkie dzieci były zaangażowane do pracy: klaskały, dmuchały, naciskały odpowiednią kropkę i z ciekawością śledziły, co ukaże się na następnej stronie oraz jakie czeka ich kolejne zadanie. Serdecznie dziękujemy mamusi Tosi za poświęcony czas oraz zapraszamy innych rodziców do udziału w akcji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


KONKURS "PROMIENNY UŚMIECH"

12 października 2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Promienny uśmiech”. Nie sposób wybrać najpiękniejszy lub najszerszy uśmiech dziecka, dlatego też wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni. Wystawa złożona z  29 zdjęć ozdabiała przedszkolny korytarz przez cały tydzień, ciesząc się dużym zainteresowaniem przechodniów. Dziękujemy uczestnikom za urocze ujęcia oraz zabawne anegdotki i zachęcamy do obejrzenia prac konkursowych w galerii zdjęć przedszkola.

ZABAWA W TEATR - NA STRAGANIE - GRUPA VI

11 października 2017 r. dzieci z grupy IV mogły wejść w rolę aktorów i wystawić dla kolegów i koleżanek z grupy krótkie scenki, inspirowane wierszem Jana Brzechwy "Na straganie". Aby przygotować się do przedstawienia, dzieci same musiały wykonać swoje jarzynowe kukiełki i nauczyć sie kwestii, którą zna każdy przedszkolak - "na straganie w dzień targowy takie słyszy sie rozmowy...". Każde dziecko mógło zaprezentować swój aktorski talent przed swoimi kolegami.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IX

11 października 2017 r. gościliśmy w naszej grupie Panią Justynę Żuczek - mamę Frania. Zgodziła się ona w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" umilić nam czas prezentacją ulubionych ksiażek Franciszka. Z kilku przyniesionych przez nią pozycji książkowych dzieci wybrały trzy. Poznaliśmy zatem "Przygody Franklina" oraz "Wilka, który pachniał truskawkami". Dzieci bardzo uważnie słuchały opowiadań. Bardzo dziękujemy mamie Frania i zapraszamy serdecznie innych rodziców do udziału w akcji. Fotorelacja w albumie fotograficznym.


SAŁATKA JARZYNOWA - GR. IX

11 październik 2017 r. dzieci z grupy IX przygotowywały sałatkę jarzynową. Aby właściwie przygotować się do zajeć najpierw zapoznały się z przepisem na tą zdrową potrawę. Kolejnym etapem była rozmowa na temat korzysci płynacych z jedzenia warzyw w różnej postaci - surowej lub ugotowanej. Po takim wstępie nauczyciel objaśnił dzieciom jak z przygotowanych wcześniej produktów przygotować sałatkę. Dzieci do zadania podeszły z ogromnym zaangażowaniem. Wielką radość sprawiała im możliwość czynnego uczestniczenia w powstawaniu potrawy i świadomość, że doskonale radzą sobie z właściwym krojeniem warzyw. Po skrojeniu warzyw wszystkie składniku zostały dokładnie wymieszane przez nauczyciela i nastąpił wyczekiwany moment degustacji - dokładkom nie było końca. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


SPACER NAD BULWARAMI - GRUPA VI

10 października 2017 r. dzieci z grupy VI wybrały się na spacer bulwarami nad Wisłokiem. Celem wycieczki było uwrażliwienie na piękno jesiennej aury, dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie oraz wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Zbieranie darów jesienni sprawiło dzieciom wielką przyjemność dlatego zadowolone i dotlenione wróciły do przedszkola.


PROJEKT EDUKACYJNY "POSZUKIWACZE PRZYGÓD" - GR. VI

10 października 2017 r. dzieci z grupy VI rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego "Poszukiwacze przygód". Pierwszy projekt miał na celu uwrażliwienie dzieci na otaczający ich świat, na różnice między innymi ludźmi. Wspólnie z nauczycielem układały obrazki na mapie świata. Omówiliśmy różnice i podobieństwa między innymi kulturami, uczyliśmy się tolerancji dla innych narodów.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

10 października 2017r. grupę IV odwiedziła mamusia Zuzi, która włączając się do Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom", przeczytała przedszkolakom kilka interesujących bajeczek. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o "Bobie budowniczym" - ulubionym bohaterze wszystkich maluchów, "Dzwoneczku i bestii z Nibylandii", oraz pouczającej opowiastki pt. "Jesienna wyprawa". W podziękowaniu za tak miłe spotkanie, dzieci - wspólnie z Panią Anią - wykonały taniec do utworu muzycznego "Taniec Mai". Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


WIZYTA DZIECI Z GRUPY IX W GRUPIE II

"IDZIE JESIEŃ POPRZEZ ŚWIAT"

9 października 2017 r. przedszkolaki z grupy IX wraz z wychowawcą panią Bogusława Świątkowską odwiedziły swoich młodszych kolegów i koleżanki z grupy II.  Starszaki zaprezentowały wiersze i piosenki pod hasłem „Idzie jesień poprzez świat”. Pani Jesień przyniosła ze sobą kosz, w którym znajdowały się dary jesieni. Zadaniem młodszych dzieci było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zagadki i nazwanie podarków. Przedszkolaki z gr II również zaprezentowały wiersz „Mam 3 latka” oraz piosenkę „Spadające liście”. Spotkanie przyniosło wiele radości i uśmiechu. Ponadto było okazja do integracji dzieci młodszych ze starszymi i wymiany doświadczeń.


WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

SAŁATKA JARZYNOWA - GRUPA VII

5 październik 2017 r. był bardzo oczekiwany przez dzieci z grupy VII. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić się w roli kucharzy. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków dzieci z zapałem zabrały się do pracy przestrzegając zasad higieny i bezpiecznego posługiwania się plastikowym nożem. Z wielkim zapałem kroiły warzywa (m.in. marchewkę, pietruszkę, ziemniaki). Każdy chciał pokroić ich jak najwięcej – krojenie ich sprawiło dzieciom dużo radości, a przy okazji ćwiczyły czynności samoobsługowe oraz manualne. Dla urozmaicenia smaku dodaliśmy m.in. sól, pieprz. Wykonana sałatka wyglądała kolorowo i smacznie. Po wymieszaniu sałatki i uporządkowaniu stanowisk pracy nastąpiła degustacja pysznej sałatki jarzynowej samodzielnie zrobionej. Dokładkom nie było końca - sałatka własnoręcznie robiona to jest to! J. Ten dzień był wyjątkowy, bo pełen zdrowia i witamin. Zachęcamy rodziców do angażowania swoich pociech w prace podczas przygotowywaniu  posiłków w swoich domach, bo dzieci to naprawdę lubią! Bardzo dziękujemy rodzicom, za pomoc w ugotowaniu warzyw.


ZABAWA W TEATR- GRUPA VII

Już od najmłodszych lat dzieci lubią wcielać się w różne postacie. Lubią zabawy w dom, sklep czy lekarza. Podczas tych zabaw nieświadomie stają się aktorami. Przedszkolaki z gr. VII miały okazję zaprezentować przed kolegami i koleżankami z grupy swoje zdolności aktorskie. Dzieci samodzielnie wykonały kukiełki warzyw i w małych grupkach odegrały przedstawienie. Podczas krótkich scenek było wiele radości, uśmiechu a nawet owacji. Zabawa w teatr to fantastyczna zabawa, która stanowi fundament rozwoju dziecka.


UŚMIECHNIJ SIĘ!

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU - GRUPA IV

6 października 2017r., z okazji Światowego Dnia Uśmiechu, przedszkolaki z grupy IV zaprosiły swoich kolegów z grup III i V na przedstawienie pt. "Uśmiechnij się!". Dzieci doskonale, z radością i szerokim uśmiechem na twarzach, wcieliły się w swoje role. Wspaniale dowiodły, iż nie tylko w ten dzień należy być promiennym i roześmianym, lecz uśmiechać się na co dzień! W celu poprawy nastroju przedszkolaki zaśpiewały oraz wykonały układy taneczne do utworów "Uśmiech na co dzień" oraz "Słoneczko, uśmiechnij się".  Wspólnie z swoimi kolegami z grup III i V zatańczyły do utworu "Jeśli jesteś dziś szczęśliwy". Na pożegnanie przybyli goście zostali obdarowani orderami uśmiechu - symbolami radości, które mają przypominać, by uśmiech gościł na naszych twarzach nie tylko w ten wspaniały, pogodny dzień. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - GRUPA IV

25 - 29 września 2017 r. przedszkolaki z grupy IV nabywały wiadomości związane z bezpieczeństwem na drodze. Właściwe zachowanie na chodniku, bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znajomość podstawowych znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej - to niezbędne umiejętności, dzięki którym nasze pociechy stają się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego też, przedszkolaki udały się na długi spacer, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego spacerowania po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię wyposażoną w sygnalizację świetlną, zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały i nazywały uczestników ruchu ulicznego. Największą frajdą okazało się jednak odszukiwanie znaków drogowych - przedszkolaki doskonale opisywały ich wygląd oraz omawiały znaczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


DZIEŃ CHŁOPAKA - PRZEDSZKOLAKA

29 września 2017 r. dzieci z grupy VI obchodziły Dzień Chłopaka. Z racji tego święta, wszystkim chłopcom dziewczynki złożyły najlepsze życzenia i wręczyły upominki. Cały dzień upłynął wychowankom w miłej i radosnej atmosferze na tańcach, śpiewie i zabawie.


POKAZ AKADEMII SZTUKI CAPOEIRA

29 wrzesinia 2017 r. do naszej placówki zawitała grupa pasjonatów z Akademii Sztuki CAPOEIRA. Dzieci z grup V, VI, VII, VIII, IX i X miały okazję zapoznać się z kulturą Brazylii oraz zobaczyć bardzo widowiskowy pokaz akrobacji w powietrzu i na ziemi. W pokazie zostały ujęte elementy: Samby – tańca będącego  znakiem firmowym Brazylii, Batucada – zespołów perkusyjnych grających brazylijskie rytmy "Afro Dance" – tańca przy akompaniamencie bębnów. Z wszystkimi tymi elementami bardzo szczegółowo zapoznał nas Tomasz Majka, który jest głównym trenerem Akademii. Opowiedział dzieciom o tym, że Capoeira uczy współpracy między ludźmi, samokontroli i szacunku do drugiego człowieka, pozwala pracować nad samym sobą i doskonalić siebie na wielu płaszczyznach, jest to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Bardzo dziękujemy naszym gościom za interesujący pokaz.


AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" - GRUPA VII

28 września 2017 r. na dzieci z gr. VII czekała kolejna niespodzianka. Do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”  włączyła się mama Maksia. Pani Agnieszka przeczytała  przedszkolakom bajkę o przygodach Kaczora Donalda. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki. Na koniec dostały słodki upominek- pyyyszne cukierki. W podziękowaniu za czytanie bajki Maksiu w imieniu całej grupy wręczył mamie pamiątkowy dyplom. Dziękujemy bardzo i zachęcamy innych rodziców do wspólnego czytania w przedszkolu.


AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" - GRUPA VII

26 września 2017 r. przedszkolaków z grupy VII odwiedziła mama Olafa z jego siostrą Mają w celu przeczytania dzieciom bajki pt. „Czerwony Kapturek”. Pani Ola przyniosła własnoręcznie uszytą pelerynę Czerwonego Kapturka, która sprawiła dzieciom wiele radości (szczególnie dziewczynkom, które w kolejce jedna za drugą przymierzały ją). Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały przygód kolejnych bohaterów, a zwłaszcza tak uwielbianego Czerwonego Kapturka, babci i wilka. Dzieci w ramach podziękowania zaśpiewały piosenkę, a Olaf w imieniu całej grupy wręczył mamie pamiątkowy dyplom. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA VIII

27 września 2017 r. dzieci z grupy VIII po raz pierwszy w tym roku odwiedziły Bibliotekę – Filię nr 6. Pani Maria, jak zawsze z uśmiechem powitała dzieci i zaprosiła na przygodę pt. „Moje pierwsze kroki w krainie bajki”. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia zasad zachowywania się w bibliotece oraz szanowania książek. Następnie pani Maria zadawała dzieciom zagadki o ulubionych bohaterach z bajek ale najciekawszym zadaniem dla przedszkolaków było rozpoznawanie rekwizytów dotyczących różnych wierszy, bajek i baśni ukrytych w kolorowych pudełkach. Oczywiście wszystkie zagadki rozwiązane zostały bezbłędnie. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowankę, którą już po powrocie do przedszkola pokolorowały z przyjemnością.


SZUKAMY JESIENI - GRUPA I

 26 września 2017r. maluszki z gr. I wybrały się na jesienny spacer. Dzieci z łatwością odnalazły swoją szafeczkę w szatni i w miarę możliwości samodzielnie przygotowywały się do wyjścia. Każdy przedszkolak miał swoją parę, którą starannie opiekował się przez cały pobyt na świeżym powietrzu. Podczas spaceru maluszki bacznie obserwowały przyrodę i świetnie radziły sobie z dostrzeganiem oznak jesieni – widziały grzyby oraz nazbierały pierwsze kolorowe liście. Spacer był również okazją do poćwiczenia chodzenia parami – zobaczcie sami! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii na stronie przedszkola.


BEZPIECZNI NA DRODZE - GRUPA I

22 września 2017r. dzieci z gr. I poznawały zasady ruchu drogowego. Bardzo dobrze wiedziały, że zielone światło zaprasza nas, by przejść prze jezdnię, natomiast kiedy pali się czerwone nie możemy iść na drugą stronę. Poznały również rolę pana policjanta oraz jego atrybuty, a także kilka ważnych znaków drogowych, tj. znak stop, czy przejście dla pieszych. Na koniec wszystkie dzieci zamieniły się w uczestników ruchu drogowego i – zgodnie z przepisami poruszały się po jezdni: prowadziły pojazdy oraz przechodziły w odpowiednim miejscu przez drogę. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


PRZYGODA Z DOBRANOCKĄ - GRUPA VIII

21 września 2017 r. dzieci z grupy VIII gościły w swojej sali przedstawicielki Muzeum Dobranocek  w Rzeszowie. Pani dyrektor Katarzyna Lubas wraz z panią Ola przeprowadziły interesujące zajęcia pt.”Przygody z dobranocką”. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu „Dostępne Migane Dobranocki - cykl integracyjnych warsztatów i zajęć edukacyjnych i artystycznych” realizowanego przez Muzeum Dobranocek. Na początku zajęć pani Ola przeczytała dzieciom opowiadanie z serii „Przygody kota Filemona”, następnie dzieci nauczyły się przysłów związanych z kocim światem, dowiedziały się dlaczego mówimy: pierwsze koty za płoty, tyle co kot napłakał, gdzie kota nie ma tam myszy harcują, nie kupować kota w worku i nie odwracać kota ogonem. Dzieci ułożyły także puzzle z przysłowiami i obejrzały odcinek serialu o przygodach Kota Filemona pt. "Kwiecień-plecień". Na koniec – największa niespodzianka- pojawił się Reksio i dziecv mogły sobie z nim zrobić pamiątkowe zdjęcie.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLKA

20 września 2017 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W całej Polsce już po raz siódmy dzieci z przedszkoli obchodziły swoje święto. W naszej placówce z tej okazji nauczycielki przygotowały specjalny program artystyczno - zabawowy. Dzieci obejrzały inscenizację "Przedszkolak na medal" przygotowaną przez panią Sylwię z grupy IV i panią Madzię z grupy IX, a następnie wzięły udział w bloku zabaw integracyjno - muzycznych. W trakcie zabawy nie zabrakło takich hitów jak "Macarena","Kazaczok" czy "Maja". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki oraz balony z napisem Super Przedszkolak. Przy tej okazji chcemy złożyć podziękowania  Panu Sławomirowi Mendoniowi z grupy IX, który ufundował balony dla wszystkich naszych przedszkolaków. Dziękujemy!!!


ZAJĘCIA ADAPTACYJNE - GR. I i II

29 i 30 sierpnia 2017 r.w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne. Udział w nich wzięły nowoprzyjęte do naszego przedszkola 3 – latki wraz ze swoimi rodzicami. Maluszki zapoznały się ze swoimi nowymi salami, w których będą przebywać w nowym roku szkolnym. Dowiedziały się gdzie jest ich miejsce w szatni oraz jaki mają znaczek. Dzieciom podczas wspólnych zabaw i pierwszych zajęć towarzyszył Miś Krzyś, który oprowadził dzieci po salach i zapoznał z kącikami zainteresowań. Drugiego dnia Miś Krzyś zabrał wszystkich gości na przedszkolny plac zabaw i zaproponował zabawy z chustą animacyjną. Przedszkolakom bardzo spodobał się ten pomysł. Dzieci miały także możliwość wykonać wraz z rodzicami pierwsze prace plastyczne.

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
  35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3
 • sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50
  wicedyrektor - 17 748 34 10
  księgowość - 17 748 25 48
  fax - 17 748 25 60

Galeria zdjęć