Menu

Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Kalendarz imprez

Z życia przedszkola

Wydarzenia 2017/2018

MAMO! TATO! BAW SIĘ Z NAMI JESIENNYMI DARAMI

Jesień to wyjątkowa i piękna pora roku a jesienne dary dają nieograniczone możliwości naszej wyobraźni. W dniach 4 – 11 października 2017 r.  w naszym przedszkolu odbył się konkurs dla dzieci i rodziców  pt. „Mamo!, Tato! Baw się z nami jesiennymi darami”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków, o czym świadczy ich liczba 58. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, gdyż wszystkie prace odznaczały się wielką pomysłowością, oryginalnością dostarczyły wiele wrażeń i estetycznych doznań. Mamy nadzieję, że wspólna praca z dzieckiem umocniła więzi rodzinne oraz dostarczyła wiele wspaniałych chwil. Rozdanie nagród odbyło się w dniu 17 października 2017 r. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc dzieciom w przygotowaniu prac konkursowych. Laureatom serdecznie gratulujemy!


W KASZTANOWYM MIEŚCIE - GRUPA VI

17 października 2017 r.  Dzieci z grupy VI wspólnie z rodzicami nazbierały  bardzo dużo kasztanów, z których dieci w przedszkolu zbudowały "kasztanowe miasto".  W trakcie tego zadania dzieci uczyły się pracy w grupie dla wspólnego efektu i przy tym świetnie się bawiły. Nie zabrakło oczywiści eulubionej piosenki "W kasztanowym mieście", którą doskonale zna każdy przedszkolak z grupy VI.


PISZEMY I WYSYŁAMY LISTY - GRUPA IV

W październiku przypadają nietypowe święta – Międzynarodowy Dzień Pisania Listów (09.10.)  oraz Dzień Poczty Polskiej (18.10.). Korzystając z okazji grupa IV nawiązała znajomość z przedszkolakami z innego miasta, poprzez wymianę listów. Wszystkie dzieci z zapałem zaangażowały się w tworzenie wiadomości o swojej grupie. Panie pisały, a dzieci wymieniały najważniejsze informacje oraz doklejały fragmenty listu. Dzieci z innego przedszkola dowiedzą się jak liczna jest grupa IV, czego uczy się na zajęciach i w co najbardziej lubi się bawić. Dodatkowo każdy przedszkolak narysował swoja postać, tak aby koledzy i koleżanki z innego miasta mogły wiedzieć jak wygląda każdy z nich. Zaadresowany list musiał zostać wysłany na poczcie, dlatego też cała grupa udała się tam na wycieczkę. Dzieci przyglądały się pracy listonosza, pań przyjmujących listy i paczki oraz samodzielnie wykupiły znaczek i nadały swoją przesyłkę. Niektórzy chłopcy mieli okazję sprawdzić jak ciężka jest torba listonosza. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego dnia, które znajdują się w albumie przedszkola. Dziękujemy serdecznie pracownikom poczty za poświęcony nam czas i obiecujemy pojawiać się tam regularnie wymieniając listy z przedszkolakami z różnych miast.


DZIEŃ PAPIESKI

16 października 2017 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Papieski, z okazji 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uroczysta akademia była wyrazem naszej wdzięczności i duchowej łączności ze św. Janem Pawłem II. Tego dnia wszystkie dzieci zgromadziły się, aby wspólnie zapoznać się i przybliżyć sobie sylwetkę sławnego Polaka Papieża. W akademii uczestniczyli także zaproszeni goście: Pani Dyrektor Małgorzata Adamska – Jesiołkiewicz, Pani Dyrektor Renata Bobko i Ksiądz Michał Rurak. Całą uroczystość przygotowały Pani Justyna Przybyło oraz Pani Katarzyna Ścibor przedstawiając w pięknej oprawie muzycznej jak i artystycznej najważniejsze wydarzenia z życia Papieża Jana Pawła II. Dzieci ze wszystkich grup ubrane w odświętne stroje śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze poświęcone Wielkiemu Polakowi. Prezentacja pt.,, Z Wadowic do nieba” w prosty i zrozumiały sposób przybliżyła wychowankom historię życia Ojca Świętego. Bardzo wzruszającym momentem było odśpiewanie przez wszystkie dzieci ,,Barki” ulubionej pieśni religijnej św. Jana Pawła II. Zwieńczeniem całego Dnia Papieskiego było ulubione ciasto naszego Papieża: KREMÓWKI, które ze smakiem zajadały nie tylko dzieci…


KONKURS "PROMIENNY UŚMIECH"

12 października 2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Promienny uśmiech”. Nie sposób wybrać najpiękniejszy lub najszerszy uśmiech dziecka, dlatego też wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni. Wystawa złożona z  29 zdjęć ozdabiała przedszkolny korytarz przez cały tydzień, ciesząc się dużym zainteresowaniem przechodniów. Dziękujemy uczestnikom za urocze ujęcia oraz zabawne anegdotki i zachęcamy do obejrzenia prac konkursowych w galerii zdjęć przedszkola.

ZABAWA W TEATR - NA STRAGANIE - GRUPA VI

11 października 2017 r. dzieci z grupy IV mogły wejść w rolę aktorów i wystawić dla kolegów i koleżanek z grupy krótkie scenki, inspirowane wierszem Jana Brzechwy "Na straganie". Aby przygotować się do przedstawienia, dzieci same musiały wykonać swoje jarzynowe kukiełki i nauczyć sie kwestii, którą zna każdy przedszkolak - "na straganie w dzień targowy takie słyszy sie rozmowy...". Każde dziecko mógło zaprezentować swój aktorski talent przed swoimi kolegami.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IX

11 października 2017 r. gościliśmy w naszej grupie Panią Justynę Żuczek - mamę Frania. Zgodziła się ona w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" umilić nam czas prezentacją ulubionych ksiażek Franciszka. Z kilku przyniesionych przez nią pozycji książkowych dzieci wybrały trzy. Poznaliśmy zatem "Przygody Franklina" oraz "Wilka, który pachniał truskawkami". Dzieci bardzo uważnie słuchały opowiadań. Bardzo dziękujemy mamie Frania i zapraszamy serdecznie innych rodziców do udziału w akcji. Fotorelacja w albumie fotograficznym.


SAŁATKA JARZYNOWA - GR. IX

11 październik 2017 r. dzieci z grupy IX przygotowywały sałatkę jarzynową. Aby właściwie przygotować się do zajeć najpierw zapoznały się z przepisem na tą zdrową potrawę. Kolejnym etapem była rozmowa na temat korzysci płynacych z jedzenia warzyw w różnej postaci - surowej lub ugotowanej. Po takim wstępie nauczyciel objaśnił dzieciom jak z przygotowanych wcześniej produktów przygotować sałatkę. Dzieci do zadania podeszły z ogromnym zaangażowaniem. Wielką radość sprawiała im możliwość czynnego uczestniczenia w powstawaniu potrawy i świadomość, że doskonale radzą sobie z właściwym krojeniem warzyw. Po skrojeniu warzyw wszystkie składniku zostały dokładnie wymieszane przez nauczyciela i nastąpił wyczekiwany moment degustacji - dokładkom nie było końca. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

 


SPACER NAD BULWARAMI - GRUPA VI

10 października 2017 r. dzieci z grupy VI wybrały się na spacer bulwarami nad Wisłokiem. Celem wycieczki było uwrażliwienie na piękno jesiennej aury, dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie oraz wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Zbieranie darów jesienni sprawiło dzieciom wielką przyjemność dlatego zadowolone i dotlenione wróciły do przedszkola.


PROJEKT EDUKACYJNY "POSZUKIWACZE PRZYGÓD" - GR. VI

10 października 2017 r. dzieci z grupy VI rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego "Poszukiwacze przygód". Pierwszy projekt miał na celu uwrażliwienie dzieci na otaczający ich świat, na różnice między innymi ludźmi. Wspólnie z nauczycielem układały obrazki na mapie świata. Omówiliśmy różnice i podobieństwa między innymi kulturami, uczyliśmy się tolerancji dla innych narodów.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA IV

10 października 2017r. grupę IV odwiedziła mamusia Zuzi, która włączając się do Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom", przeczytała przedszkolakom kilka interesujących bajeczek. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o "Bobie budowniczym" - ulubionym bohaterze wszystkich maluchów, "Dzwoneczku i bestii z Nibylandii", oraz pouczającej opowiastki pt. "Jesienna wyprawa". W podziękowaniu za tak miłe spotkanie, dzieci - wspólnie z Panią Anią - wykonały taniec do utworu muzycznego "Taniec Mai". Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


WIZYTA DZIECI Z GRUPY IX W GRUPIE II

"IDZIE JESIEŃ POPRZEZ ŚWIAT"

9 października 2017 r. przedszkolaki z grupy IX wraz z wychowawcą panią Bogusława Świątkowską odwiedziły swoich młodszych kolegów i koleżanki z grupy II.  Starszaki zaprezentowały wiersze i piosenki pod hasłem „Idzie jesień poprzez świat”. Pani Jesień przyniosła ze sobą kosz, w którym znajdowały się dary jesieni. Zadaniem młodszych dzieci było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zagadki i nazwanie podarków. Przedszkolaki z gr II również zaprezentowały wiersz „Mam 3 latka” oraz piosenkę „Spadające liście”. Spotkanie przyniosło wiele radości i uśmiechu. Ponadto było okazja do integracji dzieci młodszych ze starszymi i wymiany doświadczeń.


WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

SAŁATKA JARZYNOWA - GRUPA VII

5 październik 2017 r. był bardzo oczekiwany przez dzieci z grupy VII. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić się w roli kucharzy. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków dzieci z zapałem zabrały się do pracy przestrzegając zasad higieny i bezpiecznego posługiwania się plastikowym nożem. Z wielkim zapałem kroiły warzywa (m.in. marchewkę, pietruszkę, ziemniaki). Każdy chciał pokroić ich jak najwięcej – krojenie ich sprawiło dzieciom dużo radości, a przy okazji ćwiczyły czynności samoobsługowe oraz manualne. Dla urozmaicenia smaku dodaliśmy m.in. sól, pieprz. Wykonana sałatka wyglądała kolorowo i smacznie. Po wymieszaniu sałatki i uporządkowaniu stanowisk pracy nastąpiła degustacja pysznej sałatki jarzynowej samodzielnie zrobionej. Dokładkom nie było końca - sałatka własnoręcznie robiona to jest to! J. Ten dzień był wyjątkowy, bo pełen zdrowia i witamin. Zachęcamy rodziców do angażowania swoich pociech w prace podczas przygotowywaniu  posiłków w swoich domach, bo dzieci to naprawdę lubią! Bardzo dziękujemy rodzicom, za pomoc w ugotowaniu warzyw.


ZABAWA W TEATR- GRUPA VII

Już od najmłodszych lat dzieci lubią wcielać się w różne postacie. Lubią zabawy w dom, sklep czy lekarza. Podczas tych zabaw nieświadomie stają się aktorami. Przedszkolaki z gr. VII miały okazję zaprezentować przed kolegami i koleżankami z grupy swoje zdolności aktorskie. Dzieci samodzielnie wykonały kukiełki warzyw i w małych grupkach odegrały przedstawienie. Podczas krótkich scenek było wiele radości, uśmiechu a nawet owacji. Zabawa w teatr to fantastyczna zabawa, która stanowi fundament rozwoju dziecka.


UŚMIECHNIJ SIĘ!

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU - GRUPA IV

6 października 2017r., z okazji Światowego Dnia Uśmiechu, przedszkolaki z grupy IV zaprosiły swoich kolegów z grup III i V na przedstawienie pt. "Uśmiechnij się!". Dzieci doskonale, z radością i szerokim uśmiechem na twarzach, wcieliły się w swoje role. Wspaniale dowiodły, iż nie tylko w ten dzień należy być promiennym i roześmianym, lecz uśmiechać się na co dzień! W celu poprawy nastroju przedszkolaki zaśpiewały oraz wykonały układy taneczne do utworów "Uśmiech na co dzień" oraz "Słoneczko, uśmiechnij się".  Wspólnie z swoimi kolegami z grup III i V zatańczyły do utworu "Jeśli jesteś dziś szczęśliwy". Na pożegnanie przybyli goście zostali obdarowani orderami uśmiechu - symbolami radości, które mają przypominać, by uśmiech gościł na naszych twarzach nie tylko w ten wspaniały, pogodny dzień. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - GRUPA IV

25 - 29 września 2017 r. przedszkolaki z grupy IV nabywały wiadomości związane z bezpieczeństwem na drodze. Właściwe zachowanie na chodniku, bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znajomość podstawowych znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej - to niezbędne umiejętności, dzięki którym nasze pociechy stają się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego też, przedszkolaki udały się na długi spacer, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego spacerowania po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię wyposażoną w sygnalizację świetlną, zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały i nazywały uczestników ruchu ulicznego. Największą frajdą okazało się jednak odszukiwanie znaków drogowych - przedszkolaki doskonale opisywały ich wygląd oraz omawiały znaczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


DZIEŃ CHŁOPAKA - PRZEDSZKOLAKA

29 września 2017 r. dzieci z grupy VI obchodziły Dzień Chłopaka. Z racji tego święta, wszystkim chłopcom dziewczynki złożyły najlepsze życzenia i wręczyły upominki. Cały dzień upłynął wychowankom w miłej i radosnej atmosferze na tańcach, śpiewie i zabawie.


POKAZ AKADEMII SZTUKI CAPOEIRA

29 wrzesinia 2017 r. do naszej placówki zawitała grupa pasjonatów z Akademii Sztuki CAPOEIRA. Dzieci z grup V, VI, VII, VIII, IX i X miały okazję zapoznać się z kulturą Brazylii oraz zobaczyć bardzo widowiskowy pokaz akrobacji w powietrzu i na ziemi. W pokazie zostały ujęte elementy: Samby – tańca będącego  znakiem firmowym Brazylii, Batucada – zespołów perkusyjnych grających brazylijskie rytmy "Afro Dance" – tańca przy akompaniamencie bębnów. Z wszystkimi tymi elementami bardzo szczegółowo zapoznał nas Tomasz Majka, który jest głównym trenerem Akademii. Opowiedział dzieciom o tym, że Capoeira uczy współpracy między ludźmi, samokontroli i szacunku do drugiego człowieka, pozwala pracować nad samym sobą i doskonalić siebie na wielu płaszczyznach, jest to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Bardzo dziękujemy naszym gościom za interesujący pokaz.


AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" - GRUPA VII

28 września 2017 r. na dzieci z gr. VII czekała kolejna niespodzianka. Do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”  włączyła się mama Maksia. Pani Agnieszka przeczytała  przedszkolakom bajkę o przygodach Kaczora Donalda. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki. Na koniec dostały słodki upominek- pyyyszne cukierki. W podziękowaniu za czytanie bajki Maksiu w imieniu całej grupy wręczył mamie pamiątkowy dyplom. Dziękujemy bardzo i zachęcamy innych rodziców do wspólnego czytania w przedszkolu.


AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" - GRUPA VII

26 września 2017 r. przedszkolaków z grupy VII odwiedziła mama Olafa z jego siostrą Mają w celu przeczytania dzieciom bajki pt. „Czerwony Kapturek”. Pani Ola przyniosła własnoręcznie uszytą pelerynę Czerwonego Kapturka, która sprawiła dzieciom wiele radości (szczególnie dziewczynkom, które w kolejce jedna za drugą przymierzały ją). Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały przygód kolejnych bohaterów, a zwłaszcza tak uwielbianego Czerwonego Kapturka, babci i wilka. Dzieci w ramach podziękowania zaśpiewały piosenkę, a Olaf w imieniu całej grupy wręczył mamie pamiątkowy dyplom. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPA VIII

27 września 2017 r. dzieci z grupy VIII po raz pierwszy w tym roku odwiedziły Bibliotekę – Filię nr 6. Pani Maria, jak zawsze z uśmiechem powitała dzieci i zaprosiła na przygodę pt. „Moje pierwsze kroki w krainie bajki”. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia zasad zachowywania się w bibliotece oraz szanowania książek. Następnie pani Maria zadawała dzieciom zagadki o ulubionych bohaterach z bajek ale najciekawszym zadaniem dla przedszkolaków było rozpoznawanie rekwizytów dotyczących różnych wierszy, bajek i baśni ukrytych w kolorowych pudełkach. Oczywiście wszystkie zagadki rozwiązane zostały bezbłędnie. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowankę, którą już po powrocie do przedszkola pokolorowały z przyjemnością.


SZUKAMY JESIENI - GRUPA I

 26 września 2017r. maluszki z gr. I wybrały się na jesienny spacer. Dzieci z łatwością odnalazły swoją szafeczkę w szatni i w miarę możliwości samodzielnie przygotowywały się do wyjścia. Każdy przedszkolak miał swoją parę, którą starannie opiekował się przez cały pobyt na świeżym powietrzu. Podczas spaceru maluszki bacznie obserwowały przyrodę i świetnie radziły sobie z dostrzeganiem oznak jesieni – widziały grzyby oraz nazbierały pierwsze kolorowe liście. Spacer był również okazją do poćwiczenia chodzenia parami – zobaczcie sami! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii na stronie przedszkola.


BEZPIECZNI NA DRODZE - GRUPA I

22 września 2017r. dzieci z gr. I poznawały zasady ruchu drogowego. Bardzo dobrze wiedziały, że zielone światło zaprasza nas, by przejść prze jezdnię, natomiast kiedy pali się czerwone nie możemy iść na drugą stronę. Poznały również rolę pana policjanta oraz jego atrybuty, a także kilka ważnych znaków drogowych, tj. znak stop, czy przejście dla pieszych. Na koniec wszystkie dzieci zamieniły się w uczestników ruchu drogowego i – zgodnie z przepisami poruszały się po jezdni: prowadziły pojazdy oraz przechodziły w odpowiednim miejscu przez drogę. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


PRZYGODA Z DOBRANOCKĄ - GRUPA VIII

21 września 2017 r. dzieci z grupy VIII gościły w swojej sali przedstawicielki Muzeum Dobranocek  w Rzeszowie. Pani dyrektor Katarzyna Lubas wraz z panią Ola przeprowadziły interesujące zajęcia pt.”Przygody z dobranocką”. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu „Dostępne Migane Dobranocki - cykl integracyjnych warsztatów i zajęć edukacyjnych i artystycznych” realizowanego przez Muzeum Dobranocek. Na początku zajęć pani Ola przeczytała dzieciom opowiadanie z serii „Przygody kota Filemona”, następnie dzieci nauczyły się przysłów związanych z kocim światem, dowiedziały się dlaczego mówimy: pierwsze koty za płoty, tyle co kot napłakał, gdzie kota nie ma tam myszy harcują, nie kupować kota w worku i nie odwracać kota ogonem. Dzieci ułożyły także puzzle z przysłowiami i obejrzały odcinek serialu o przygodach Kota Filemona pt. "Kwiecień-plecień". Na koniec – największa niespodzianka- pojawił się Reksio i dziecv mogły sobie z nim zrobić pamiątkowe zdjęcie.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLKA

20 września 2017 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W całej Polsce już po raz siódmy dzieci z przedszkoli obchodziły swoje święto. W naszej placówce z tej okazji nauczycielki przygotowały specjalny program artystyczno - zabawowy. Dzieci obejrzały inscenizację "Przedszkolak na medal" przygotowaną przez panią Sylwię z grupy IV i panią Madzię z grupy IX, a następnie wzięły udział w bloku zabaw integracyjno - muzycznych. W trakcie zabawy nie zabrakło takich hitów jak "Macarena","Kazaczok" czy "Maja". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki oraz balony z napisem Super Przedszkolak. Przy tej okazji chcemy złożyć podziękowania  Panu Sławomirowi Mendoniowi z grupy IX, który ufundował balony dla wszystkich naszych przedszkolaków. Dziękujemy!!!


ZAJĘCIA ADAPTACYJNE - GR. I i II

29 i 30 sierpnia 2017 r.w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne. Udział w nich wzięły nowoprzyjęte do naszego przedszkola 3 – latki wraz ze swoimi rodzicami. Maluszki zapoznały się ze swoimi nowymi salami, w których będą przebywać w nowym roku szkolnym. Dowiedziały się gdzie jest ich miejsce w szatni oraz jaki mają znaczek. Dzieciom podczas wspólnych zabaw i pierwszych zajęć towarzyszył Miś Krzyś, który oprowadził dzieci po salach i zapoznał z kącikami zainteresowań. Drugiego dnia Miś Krzyś zabrał wszystkich gości na przedszkolny plac zabaw i zaproponował zabawy z chustą animacyjną. Przedszkolakom bardzo spodobał się ten pomysł. Dzieci miały także możliwość wykonać wraz z rodzicami pierwsze prace plastyczne.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
    35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3
  • sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50
    wicedyrektor - 17 748 34 10
    księgowość - 17 748 25 48
    fax - 17 748 25 60

Galeria zdjęć