Menu

Wydarzenia 2018/2019 Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Kalendarz imprez

Z życia przedszkola

 

 

 

 

SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

 

GRUPA V

 

13 listopada 2018 r. grupa V gościła Pana Tomasza – nauczyciela historii w SP23 w Rzeszowie, który zaproponował dzieciom dyskusję pt. „Porozmawiajmy o Niepodległej”. Była to wspaniała okazja dla powtórzenia i poszerzenia wiedzy przedszkolaków na temat historii naszego kraju. Pan Tomasz opowiadał o pokoleniach Polaków żyjących w zniewolonej Polsce. Podkreślał znaczenie polskiego języka oraz tradycji narodowych, a dzieci z zaciekawieniem dopytywały o nurtujące je zagadnienia. Nasz gość miał okazję podziwiać występ dzieci, które zaprezentowały wiersz pt. „Katechizm polskiego dziecka”, a także z dumą śpiewany - Hymn Polski. Dziękujemy za poświęcony nam czas i zapraszamy w innych terminach czy przy okazji świąt narodowych. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie przedszkola -  zapraszamy.


 
POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
 
 GRUPA III i V

 

8 listopada 2018 r. odbył się w naszym przedszkolu niecodzienny pokaz - Pokaz Mody Patriotycznej. Realizacji tego zadania w ramach Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” w naszym przedszkolu podjęły się grupy III i V. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane w barwy narodowe. Były stroje ludowe: krakowskie, rzeszowskie, łowickie i góralskie; stroje piłkarskie, szaliki kibiców, kolorowe wstążki we włosach, korale, wianki i inne dowolne kompozycje garderoby i dodatków w barwach naszej flagi. Wszystkie przedszkolaki zaprezntowały się imponująco. Pokaz odbył się na specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanym "wybiegu" w sali grupy III. Był czerwony dywan, na którym dzieci prezentowały swoje stroje w rytm melodii ludowych. Nie zabrakło również widowni, którą tworzyły przedszkolaki z grup I, II i IV. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. W tym miejscu chcemy również serdecznie podziękować rodzicom z obu grup za przygotowanie dla swoich pociech tak ciekawych stylizacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.

Koordynatorzy akcji: Bernadetta Kamińska, Sylwia Wiśniewska


 

 "ŚWIATEŁKO PAMIĘCI"
 
PODSUMOWANIE AKCJI W ROCZNICĘ ODZYSKANIA
 
NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

8 listopada 2018 r. zakończona została akcja społeczna prowadzona w naszym przedszkolu - "Światełko Pamięci". Celem akcji było uczczenie poległych żołnierzy w 100 - ną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W sumie zebrano 75 zniczy w kolorach białym i czerwonym. Wszystkie zostały przewiezione przez delegację złożoną z przedstawicieli dzieci, nauczycieli i żołnierzy Obrony Terytorialnej na Stary Cmentarz przy ul. Targowej w Rzeszowie. Tam  zostały zapalone i rozłożone na grobach walczących o wolną i niepodległą Polskę, a których mogiły są często oznaczone jako nieznane i zapomniane. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim dzieciom, rodzicom, dziadkom, którzy tak chętnie włączyli się do naszej akcji. Zapraszamy do naszego albumu fotograficznego.
Koordynatorzy akcji: Bernadetta Kamińska, Sylwia Wiśniewska

 

DRZEWO PAMIĘCI - SYMBOL ŻYCIA I WOLNOŚCI

 

6 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się ważne wydarzenie zrealizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” - zasadzenie  "Drzewa Pamięci - symbolu życia i wolności". Dla naszych przedszkolaków był to bardzo emocjonujący moment poprzedzony rozmowami z wychowawcami na temat symboliki tego gestu. Dzień 6 listopada przywitał nas piękną pogodą co dodało wydarzeniu radosnego charakteru. Wszystkie grupy zebrały się na placu przedszkolnym i w obecności przedstawicieli SP Nr 23: Wicedyrektor Renaty Bobko i Urszuli Burtan oraz Wicedyrektor Przedszkola Natalii Kulińskiej, dzieci z grupy VII: Pola Pleśniak i Antoni Piejko posadzili drzewo. Zostało ono właściwie osadzone w wykopanym dołku i podlane - jak nakazuje sztuka ogrodnicza. By upamietnić wydarzenie została przygotowana piękna, drewniana tabliczka,  a drzewko ogrodzone zostało palisadą. Nasze przedszkolaki obiecały podchodzić do młodej rośliny ze szczególna troską i dbać o jej bezpieczeństwo podczas zabaw w ogrodzie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.

Koordynatorzy akcji: Magdalena Wiśniewska - Oppenauer, Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak, Alicja Olejasz


MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS

„A TO POLSKA WŁAŚNIE – MOJA NIEPODLEGŁA"

5 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie jury i wyłonienie zwycięzców w konkursie „A to Polska właśnie – Moja Niepodległa”. Otrzymaliśmy  prace od dzieci z wielu rzeszowskich przedszkoli. Jury miało nie lada problem, aby wybrać zwycięzców, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 80 prac. Ekspozycja, która prezentowała je w holu przedszkola cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Każda z prac była wyjątkowa i piękna.  Pierwsze miejsce otrzymała Hanna Wojdanowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Rzeszowie. Drugie miejsce otrzymała Julia Rudnicka z Przedszkola Publicznego nr 35. Trzecie miejsce przypadło w udziale dla Leny Skotnickiej z Przedszkola Publicznego nr 27. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich prace i trud włożony w ich wykonanie. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.
Koordynatorzy konkursu: Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak i Magdalena Wiśniewska – Oppenauer.

 

 

WYMIANA POCZTÓWKOWA

ORAZ

KARTKI PAMIĘCI BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

GRUPA V

 

Październik i listopad to dla przedszkolaków z grupy V czas na rozmowy na temat swojego kraju dawniej i obecnie. W związku z tymi tematami dzieci wykonały kolejne z zadań Programu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którym było wysłanie pamiątkowych kartek bohaterom Powstania Warszawskiego. Jesteśmy przekonani, że ten gest umili życie oraz wyrazi naszą wdzięczność za poświęcenie dla kraju. Grupa V przygotowała także 16 pocztówek Rzeszowa, które pełne pozdrowień poleciały do każdego z województw. Wymiana pocztówkowa okazała się być początkiem wielu nowych znajomości oraz korespondencyjnych przyjaźni, ponieważ w odpowiedzi na nasze listy dostaliśmy mnóstwo miłych słów od przedszkoli z całej Polski. Jedna z pocztówek trafiła do Pani Ludmiły Fabiszewskiej – pomysłodawczyni wspomnianego wyżej projektu. Planujemy kontynuować znajomości i wymieniać się listami z poznanymi dziećmi. Dziękujemy za wszystkie pocztówki oraz miłe słowa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

GRA PLANSZOWA „WĘDRÓWKA PRZEZ POLSKĘ”

 

GRUPA VI i X

 

29 października 2018r. przedszkolaki z grupy VI i X spotkały się, aby wspólnie bawić się podczas konstruowania swojej gry planszowej. Ponieważ punktem wyjścia była mapa Polski, więc nadaliśmy jej tytuł „Wędrówka przez Polskę”. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: dziewczynki i chłopcy pod kierunkiem pani Iwony i pani Ani.  Aby móc rzucić kostką i pokonać ułożoną na dywanie drogę reprezentanci drużyn musieli odpowiedzieć na wylosowane pytania. Dzieci udowodniły, że doskonale znają symbole narodowe, wiedzą gdzie na mapie znajduje się stolica Polski, nasze miasto Rzeszów i inne większe miasta, góry, morze, większe rzeki. Przedszkolaki znają legendy związane  z różnymi miastami Polski, nie jest im obca postać św. Jana Pawła II. Podczas wędrówki przez Polskę na graczy czyhały pułapki, które opóźniały pokonanie trasy oraz premie ułatwiające jej pokonanie. Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom do samego końca. Pierwsze linię mety przekroczyły dziewczynki, jednak chłopcy byli tuż za nimi. Mimo to,  na słodkie niespodzianki zasłużyli wszyscy ponieważ dzieci doskonale wiedzą, że nie zwycięstwo jest najważniejsze, ale miło, radośnie spędzony czas na wspólnej zabawie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 

POSIŁEK JAK SIĘ PATRZY - OBRAZEK NA TALERZU

 

26 października 2018 r. odbyło się wręczenie nagród w V edycji konkursu kulinarno-fotograficznego „Posiłek jak się patrzy”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Obrazek na talerzu”. Konkurs skierowany był do rodziców i dzieci, którzy lubią wspólnie bawić się w kuchni. Celem konkursu było przygotowanie wspólnie z dzieckiem posiłku, którego wygląd zachęci dzieci do jedzenia zróżnicowanych produktów spożywczych. Otrzymaliśmy wiele pięknych i pysznych dzieł sztuki, z których każda wymagała pomysłowości i staranności. W związku z tym postanowiliśmy nagrodzić wszystkie wykonane „obrazki”. Mamy nadzieję, że smakowały równie dobrze jak wyglądały:-). Gratulujemy i zachęcamy do dalszych eksperymentów z dziećmi w kuchni. Prace można pooglądać w albumie fotograficznym naszego przedszkola oraz w holu przedszkola. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzyma dyplom i drobny upominek oraz zdjęcie swojej pracy.


 

SPOTKANIE Z  DRUŻYNĄ ASSECO RESOVIA RZESZÓW

 

GRUPA V

25 października 2018 r. przedszkolaki z grupy V miały wspaniałą okazję uczestniczyć w treningu siatkarzy Asseco Resovi. Dzieci zamieniły się w kibiców oklaskujących graczy z trybun oraz przywitały się z siatkarzami. Niektórzy dobrze znają drużynę, ponieważ bywają na meczach z rodzicami. Dzięki temu spotkanie to było jeszcze ciekawsze, bo pełne opowieści młodych kibiców. Dzieci miały mnóstwo pytań i wiedzą już np. gdzie kupuje się bilety na mecz, jak odnajduje się swoje miejsce oraz jak zostaje się siatkarzem.  Może w przyszłości zobaczymy kogoś z grupy V na boisku, ale zanim to się stanie to trybuny ozdobią się nowymi kibicami. Spotkanie zostało zorganizowane przez tatę Frania K., któremu serdecznie dziękujemy za możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Zapraszamy do albumu fotograficznego przedszkola, w którym znajdują się zdjęcia z dzisiejszego treningu.


ODLOTOWE ZAJĘCIA

GRUPA VIII

24 października 2018 r. w grupie VIII miały miejsce "Odlotowe zajęcia". Naszą grupę odwiedzili rodzice Kuby, którzy są inżynierami i zawodowo zajmują się budową silników i części do samolotów. W ramach programu „Podziel się swoim zawodem” opracowanym przez firmę PRATT&WHITNEY mama Kuby przyniosła do przedszkola prawdziwe skarby. Dzieci mogły pooglądać różne modele samolotów takich jak: samolot pasażerski, wojskowy, transportowy, turbośmigłowy i bezzałogowy, czyli dron. Tata Kuby z wielką pasją opowiadał o różnicach między poszczególnymi maszynami latającymi i budowie samolotów, dzieci poznały takie słownictwo jak: kokpit, kadłub czy ster. Na podstawie bajki „Mulan” dowiedzieliśmy się, że wynalazcami fajerwerków a zarazem pierwszego „silnika odrzutowego” są Chińczycy. Przedszkolaki obejrzały również fragment bajki „Pingwiny z Madagaskaru” i bawiły się przy piosence „Mucha w samolocie”. Ciekawym doświadczeniem była zabawa z balonami, w której dzieci dowiedziały się w jak działa silnik. Na zakończenie mama Kuby przeczytała bajkę "Szybki Lotek" o przygodach Leszka i silnika samolotowego. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały odblaski w kształcie samolotu i model samolotu do samodzielnego złożenia w domu z rodzicami. Zachęcamy wszystkich rodziców do podzielenia się swoja pasją lub zawodem, bo wizyta rodziców w przedszkolu to niewątpliwie wielkie przeżycie dla dzieci. Jeszcze raz dziękujemy rodzicom Kuby za „Odlotowe zajęcia”;-)


WIZYTA NA POCZCIE

GRUPA IX

23 pażdziernika 2018 r. przedszkolaki na zaproszenie mamy Sebastiana odwiedziły pobliską pocztę, gdzie miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Dzieci zapoznały się z jej wyglądem, wyposażeniem i urządzeniami: półki na listy i paczki, skrzynki pocztowe, wagi, worki na listy, pieczątki. Dzięki tej wycieczce dowiedziały się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Pan kierownik opowiedział również dzieciom o trudnej pracy listonosza i innych pracowników poczty. Przedszkolaki miały okazję sami wysłać pocztówkę do naszego przedszkola. Jeszcze raz dziękujemy mamie Sebastiana, gdyż wycieczka okazała się bardzo interesująca, a dzieci wróciły do przedszkola z bagażem miłych wrażeń.


POMYSŁ NA DYNIĘ

GRUPA I

22 października 2018 r. dzieci z grupy I wzięły udział w zajęciach wspomagających rozwój integracji sensorycznej, dzięki której m.in. zyskujemy wiedzę o świecie. Dzieje się tak za pomocą zmysłów np. dotyk, słuch, wzrok, smak i zapach. Obiektem, na którym dzieci  mogły eksperymentować była dynia. Najpierw w ruch poszły sztućce, którymi dzieci dzielnie próbowały wyciągnąć miąższ oraz pestki z dyni, ćwicząc przy okazji prawidłowy chwyt. Narzędzia te zostały jednak odłożone ponieważ sprawniejsze i bardziej efektywne okazały się własne dłonie. Przedszkolaki z zaciekawieniem i radością sięgały do wnętrza dyni.  Po usunięciu przez naszych małych odkrywców gniazd nasiennych i miąższu  nauczyciel przystąpił do drugiego etapu, czyli wycięcia otworów w warzywie. Efekt wspólnej pracy zdobi teraz nasz grupowy parapet. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 NA POCZCIE

 

GRUPA IV

 

19 października 2018r.  w związku z Dniem Poczty Polskiej przedszkolaki z gr. IV odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy. Po miłym przywitaniu i omówieniu przez kierownika głównych zadań urzędników pocztowych zostaliśmy oprowadzeni po zakątkach budynku. Na początku odwiedziliśmy miejsce, gdzie segreguje się listy. Widzieliśmy specjalne półeczki oraz skrzynki, w których znajdowały się posortowane listy. Pani pokazała przedszkolakom duży stempel – datownik. Wielką frajdę sprawiało dzieciom własnoręczne przybijanie nim stempli. Każdy robił to z wielkim skupieniem i zaangażowaniem. Otrzymaliśmy kartki pocztowe, za które serdecznie dziękujemy. Dzięki tej wycieczce wiemy, że praca na poczcie jest bardzo ciekawa i potrzebna. Na koniec kupiliśmy pocztówki i wysłaliśmy je do pani Ludmiły Fabiszewskiej – koordynatorki akcji „Piękna nasza Polska cała!” – mamy nadzieję, że listonosz niebawem je dostarczy, a widok Rzeszowa na kartkach pocztowych zachęci Panią Ludmiłę do odwiedzin naszego miasta! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym przedszkola. 


PIEKARNIA

GRUPA I

19 października 2018 r. w grupie I odbyły się zajęcia, będące podsumowaniem tygodnia o tematyce produkcji pieczywa, w trakcie którego  dzieci poznały cały etap – od ziarna aż do wypieku chleba i bułek.  Grupa za pomocą mąki, bułki tartej i kredek stworzyła wspólną pracę plastyczną oraz wybrała się z wizytą do ,,grupowej piekarni”. Było to dobrą okazją do poznania zasad kulturalnego oraz higienicznego zachowania się w tym miejscu. Po zakupach, dzieci wzięły udział w degustacji różnego rodzaju pieczywa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


JESIEŃ

GRUPA IV

W październiku jesień zagościła w grupie IV na dobre. Przedszkolaki chętnie przynosiły dary jesieni do kącika przyrody – kasztany, żołędzie, szyszki, kolorowe liście, poznawały charakterystyczne dla tej pory roku drzewa, kształt  ich liści oraz owoce. Z przyjemnością wykonywały proponowane prace o tematyce jesiennej, ćwiczyły dzielenie nazw różnych na sylaby, układały rytmy, przeliczały zbiory, a także poznawały angielskie słowa i piosenki związane z jesienią. Podczas spacerów i pobytów na przedszkolnym placu zabaw przyglądały się zmieniającej się przyrodzie z bliska i korzystały z uroków słonecznych, jesiennych dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym. 


DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
 
GRUPA III
 
17 i 18 października 2018 r. dzieci z grupy III wzbogacały swoją wiedzę na temat funkcjonowania poczty. Było to związane z przypadającym na 18 października Dniem Poczty Polskiej. Najpierw w przedszkolu na zajęciach dzieci dowiedziały się czym jest poczta, list, znaczek i jaką pracę wykonuje  codziennie listonosz. Później przedszkolaki wraz z wychowawcami wybrały się do pobliskiej placówki poczty, gdzie zobaczyły na czym polega praca listonosza i urzędnika pocztowego. Ponadto dowiedziały się jakie sprawy można załatwić na poczcie. Oglądały kartki, listy i paczki, które właśnie w placówce poczty rozpoczynają swoją podróż do odbiorcy. Na zakończenie dzieci otrzymały piękne kolorowanki i prawdziwe pocztowe naklejki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.
"BARWY JESIENI"
 ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
GRUPA V

16 październiaka 2018 r. dzieci z grupy V przygotowały dla swoich rodziców i bliskich zajęcia otwarte pt. „Barwy Jesieni”. Przedszkolaki wcieliły się w role kolorowych liści, bogatych w owoce drzewek i kapiącego deszczu. Nie zabrakło oczywiście Pani Jesieni i gorących promyków słońca. Montaż słowno-muzyczny  opowiadał o zmianach w przyrodzie niesionych przez jesień. Dzieci zaprezentowały układy taneczne, wiersze oraz piosenki o powyższej tematyce. Nie zabrakło również zagadek skierowanych do gości oraz owocowych przekąsek. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie fotograficznym przedszkola - zapraszamy do ich obejrzenia. Serdecznie dziękujemy rodzicom i bliskim dzieci, którzy uczestniczyli w przedstawieniu oraz pomogli w przygotowaniu strojów dla dzieci. Bardzo doceniamy Państwa zaangażowanie.


"BARWY JESIENI"

 

GRUPA V

15 i 17 października 2018 r. odbyły się zajęcia koleżeńskie grup III, IV, V, VI i VIII pod tytułem „Barwy Jesieni”. Przedszkolaki z grupy V zaprezentowały montaż słowno-muzyczny opowiadający o zmianach w przyrodzie spowodowanych przyjściem jesieni. Na scenie tańczyły wielobarwne liście, kropelki deszczu prezentowały układ z parasolami, a spomiędzy nich przedzierały się promyki słońca. Nie zabrakło oczywiście zapracowanej Jesieni, która częstowała gości swoimi darami: jabłkami, gruszkami, śliwkami, orzeszkami, żołędziami i kasztanami. Zaproszone przedszkolaki z łatwością odgadywały przygotowane zagadki i zdobywały smaczne nagrody. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia zamieszczonych w albumie fotograficznym


WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ Z ZAJĘCIAMI EDUKACYJNYMI

,,ŚMIECI ZBIERAMY, RZESZÓW CZYSTY MAMY”

15 października 2018 r. w naszym przedszkolu gościliśmy Straż Miejską, która wszystkim grupom przybliżyła zasady segregacji śmieci oraz dbania o środowisko, poprzez ciekawe zajęcia pod hasłem ,,Śmieci zbieramy, Rzeszów czysty mamy”. Dzieci wysłuchały dobrze znanej bajki o Czerwonym Kapturku w nieco innym, ekologicznym wydaniu, wzięły udział w rozmowie na temat czystości miejsc porządku publicznego, a także kierując się poznanymi zasadami, znakomicie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. W trakcie spotkania dzieci poznały też specyfikę pracy Strażnika Miejskiego, który poza wiedzą dotyczącą tego czym się zajmuje, zapoznał je z wieloma interesującymi elementami wyposażenia tej formacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

Koordynatorem spotkania była nauczycielka gr. I - Katarzyna Kędrak.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA V

12 października 2018 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom grupę V odwiedziła mama Kacperka, która przeczytała bajkę o kosmicznych podbojach. Przedszkolaki słuchały tej fascynującej historii z zapartym tchem, dzięki czemu świetnie poradziły sobie z odwzorowaniem biegu wydarzeń w postaci historyjki obrazkowej. Mama Kacperka nagrodziła aktywne dzieci pieczątkami oraz smakołykami. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas, przygotowane atrakcje i zapraszamy raz jeszcze. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


JESIENNE DRZEWO

KONKURS PRZEDSZKOLNY

12 października 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu technicznego pt. „Jesienne drzewo”. Tematem prac konkursowych była kompozycja przestrzenna przedstawiająca jesienne drzewo, wysokie na minimum 30cm. Okazało się, że temat ten zainteresował aż 74 osoby i przedszkolny korytarz ozdobiła wystawa przeróżnych, kolorowych i bardzo pomysłowych prac. W naszym jesiennym lesie można było podziwiać drzewa wykonane z papieru, tektury, mas plastycznych oraz te stworzone wyłącznie z darów jesieni. Wyłonienie najpiękniejszej pracy wymagało zasięgnięcia wielu opinii, dlatego też w jury znaleźli się prawie wszyscy pracownicy Przedszkola Publicznego nr 35 w Rzeszowie. Ostatecznie wybrano pierwsze trzy miejsca, a reszta prac została wyróżniona. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za zainteresowanie tematem. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie przedszkola oraz do udziału w kolejnych konkursach.

Koordynatorkami konkursu były nauczycielki: Anna Uchman, Marta Blecharczyk oraz Sylwia Wiśniewska.


KODOWANIE Z KUBECZKAMI

GRUPA IX

Elementy kodowania warto wprowadzić do zajęć dydaktycznych już od najmłodszych lat. Kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem są przydatne na każdym etapie jego rozwoju. Dlatego przedszkolaki z gr. IX rozpoczęły swą przygodę z kodowaniem. Dzięki zajęciom z kodowania nauka m.in. matematyki, informatyki staje się prosta, kolorowa, interesująca. Poznawana w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę. Zabawy z kubeczkami na macie służą do zorganizowania różnego rodzaju aktywności, a także tworzenia kodów. Dzięki zabawom z kodowania rozwijamy kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczymy samodzielność dzieci, poszerzamy wyobraźnię. To zadanie to także próba pracy zespołowej. Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej strony.


DZIECIAKI SADZENIAKI

GRUPA VIII

09 października 2018 r. grupa VIII uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych Dzieciaki Sadzeniaki. Jest to ogólnopolska akcja Leroy Merlin Polska skierowana do przedszkolaków. Jej celem jest nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i pokazanie im jakie warunki są najlepsze dla prawidłowego ich rozwoju oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodą.  Twórcy akcji wyszli z założenia, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę przez zabawę. Dlatego Dzieciaki Sadzeniaki to zabawa „w przesadzanie kwiatów”. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Dzieci na spotkaniu dowiedziały się między innymi o tym, że rośliny dostarczają nam tlenu niezbędnego do życia, oczyszczają powietrze, tereny zielone to miejscem zabaw i wypoczynku i umożliwiają uprawianie sportów. Po zagadkach (i pysznych cukierkach za rozwiązanie zagadki;-) oraz prezentacji o ekologii i roślinach, dzieciaki sięgnęły po rękawiczki, łopatki, konewki, doniczki, kolorowe kwiaty i zabrały się za przesadzanie kwiatków. Każde dziecko dostało do przesadzenia swojego kwiatka. Fakt samodzielnego sadzenia roślin był ogromną frajdą dla wszystkich dzieci. Po starannym wykonaniu zadania przesadzania rośliny każdy z uczestników otrzymał dyplom Leroy Merlin i zabrał doniczkę z kwiatkiem do domu, gdzie będzie mógł stosować poznane zasady dbania o roślinę.


JESIENNE ZABAWY
 GRUPA III

5 października 2018 r. przedszkolaki z grupy III korzystając ze słonecznej jesiennej pogody wybrały się na spacer. Dzieci oglądały i zbierały kolorowe liście oraz piękne szyszki, które potem umieściły w kąciku przyrody w swojej sali. Po spacerze dzieci miały możliwość bawić się na dużym przyszkolnym placu zabaw. Najwięcej radości sprawiła jazda na zakręconej zjeżdżalni, wspinaczka i obrotowa ławeczka. Przedszkolaki bawiły się razem zgodnie i bezpiecznie pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, które poznały na zajęciach dydaktycznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO

GRUPA IX i X

04 października 2018r. przedszkolaki z grupy IX i X wzięły udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Dzieci obejrzały wystawę, na której prezentowane były ubiory codzienne, jak i stroje świąteczne noszone przez mieszkańców wsi okolic Rzeszowa pod koniec XIX wieku. Oprócz ubiorów, dzieci obejrzały także eksponaty niezbędne do ich wytworzenia oraz misterne koronki, barwne hafty. Przedszkolaki zobaczyły również jak dawniej wyglądały urządzenia, bez których dzisiaj nie możemy się obyć. Dowiedzieliśmy się, że codzienne czynności takie jak pranie czy prasowanie były bardzo ciężką i pracochłonną pracą. Dzieci wzbogacały swoją wiedzę zadając liczne pytania. Dużą frajdę sprawiła wszystkim wirtualna przymierzalnia regionalnych strojów ludowych. Podczas warsztatów dzieci wykonały techniką kolażu barwne kartki z elementami ludowymi, a podczas projekcji filmowej zobaczyły jak wyglądał dawniej cały proces powstawania płótna lnianego. Wystawa była bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich. Wycieczka była realizowana w ramach programu autorskiego z zakresu edukacji regionalnej „Rzeszów- moje miasto, moja mała Ojczyzna”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce album fotograficzny.


SOK OWOCOWY
GRUPA VIII

04 października 2018 r. dzieci z grupy VIII wykonały pyszne i zdrowe soki z jabłek, pomarańczy i innych owoców. Przedszkolaki przygotowały owoce a potem z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się pracy sokowirówki, która w magiczny sposób przemieniła pokrojone owoce w sok. Takie samodzielnie wykonane soki wszystkim bardzo smakowały i dolewkom nie było końca;-). Dzieciom najbardziej smakował sok pomarańczowy, ale jabłkowy i wieloowocowy również miał swoich wielbicieli. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przyniesienie owoców i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  albumie fotograficznym.


WITAMINY PROSTO Z KUBECZKA –
ROBIMY SOK Z SEZONOWYCH OWOCÓW”
GRUPA VI

3 października 2018 r. przedszkolaki z grupy VI postanowiły zadbać o swoje zdrowie i własnoręcznie wykonały sok z przyniesionych do przedszkola owoców. Dzieciom towarzyszyła ogromna ciekawość i zapał. Ojj.. Pracy było wiele, ale dzięki temu grupie udało się przygotować sok jabłkowy i gruszkowy. Przedszkolaki wiedzą już, że produkcja przetworów owocowych to ciężka praca, a sok nie powstaje „sam z siebie” w kartonie, tylko jest wyciśnięty z owoców i warzyw. Trudy wykonania soku zwieńczyła jego degustacja. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY TAKIE
SŁYSZY SIĘ ROZMOWY – CZYLI Z WIZYTĄ NA STRAGANIE”
GRUPA VI

Nadeszła wspaniała jesień, która przyniosła ze sobą pyszne dary w postaci zdrowych warzyw i owoców. W pierwszym tygodniu października dzieci z grupy VI rozpoznawały i nazywały owoce pochodzące z polskich sadów – określały ich kształt, wielkość i kolor, rozpoznawały je za pomocą zmysłu dotyku, smaku i węchu. Przedszkolaki poszerzyły również swoją wiedzę na temat warzyw uprawianych w naszym kraju. Poznały jaki wpływ mają owoce i warzywa na nasze zdrowie oraz dlaczego należy je myć przed zjedzeniem. Brały udział w zabawach muzycznych, matematycznych, ruchowych i plastycznych związanych z tym tematem. Realizując tematykę poznawania owoców i warzyw nasza grupa odwiedziła pobliski stragan. Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy poznane na zajęciach owoce i warzywa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

SOK OWOCOWY – PYSZNY I ZDROWY

GRUPA IV

 

2 października 2018r. – przedszkolaki z gr. IV przygotowały zdrowy i pyszny sok jabłkowo – marchewkowy. Wszyscy dobrze wiedzą, że aby być zdrowym trzeba między innymi prawidłowo się odżywiać, a owoce i warzywa mają duże ilości witamin. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką oraz jego działaniem i utrwalały zasady bezpieczeństwa. Następnie kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował ponieważ był bez dodatku cukru i bez konserwantów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


"CO NAM JESIEŃ W DARZE NIESIE?"
WIZYTA DZIECI Z GRUPY III W GRUPIE I
 
28 września 2018r. dzieci z grupy III odwiedziły przedszkolaki z grupy I. Dzieci przyniosły ze sobą kosz darów od pani Jesieni oraz wiersz i jesienną piosenkę.  Pani Jesień w pięknej czerwono – pomarańczowej sukni miała wiele pytań i zagadek skierowanych do młodszych dzieci. Okazało się, że przedszkolaki były doskonale przygotowane na przybycie swojego gościa. Nie miały żadnych problemów z udzieleniem odpowiedzi na pytania o jej dary. Maluchom bardzo podobała się piosenka i taniec z kolorowymi liśćmi. Spotkanie ze starszymi kolegami dodało najmłodszym przedszkolakom otuchy i radości ze wspólnej zabawy kasztanami, szyszkami i innymi jesiennymi podarkami. Była to wspaniała okazja do integracji przedszkolaków i wymiany doświadczeń. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

DZIEŃ CHŁOPAKA

GRUPA IX

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego 28 września 2018 r. z okazji „Dnia chłopaka” dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


PLAC ZABAW

GRUPA I

28 września 2018 r.   grupa I korzystając z pięknej pogody wybrała się na spacer. Pierwszym punktem naszego wyjścia było okrażenie całego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Podczas spaceru dzieci przyglądały się otaczającej przyrodzie i szukały oznak jesieni - doskonale sobie z tym poradziły ponieważ w tym tygodniu bardzo dużo o niej rozmawialiśmy. Wracając zaglądnęliśmy na plac zabaw usytułowany w patio Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Radości ze swobodnej zabawy na świeżym powietrzu nie było końca. Przedszkolaki biegały, wspinały się i zjeżdżały do woli - starały się przy tym przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń na placu i bawiły się zgodnie, łapiąc jesienne promienie słońca. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


BEZPIECZNI NA DRODZE
GRUPA III
 

27 września 2018 r.  dzieci z grupy III wraz z wychowawcą wybrały się na spacer w poszukiwaniu i rozpoznawaniu znaków drogowych. Wcześniej podczas całotygodniowych zajęć przedszkolaki miały możliwość zdobyć wiadomości związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze oraz właściwym przechodzeniem przez jezdnię. Ponadto dzieci poznały podstawowe znaki drogowe, obserwowały zmieniającą się sygnalizację świetlną i określały kiedy można już bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Dzieci doskonale poradziły sobie z prawidłowym przejściem przez ulicę zarówno tam gdzie znajdował się sygnalizator jak i tam gdzie go nie było.  Bez problemów nazywały uczestników ruchu drogowego i prawidłowo poruszały się po chodniku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

26 września 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień  Przedszkolaka. W tym roku święto to zadedykowaliśmy projektowi "Jak bawić się w Pokój – Ogrody Pokoju” przygotowanemu przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP we współpracy z UNESCO.  Inicjatywa jaką podjęliśmy zakładała różnorodne formy aktywności placówek w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz 100 rocznicy Niepodległości Polski. Postanowiliśmy, iż wykorzystamy przestrzeń naszego przedszkola oraz placu zabaw do aranżacji wystawy prac o tematyce promujacej współpracę, demokrację, tolerancję, szacunek itp. Zaproponowaliśmy dzieciom  realizację działań wokół wartości kształtujących otwarte postawy wobec otaczającej rzeczywistości i rozwijającego się świata.  Celem jaki nam przyświecał było zwrócenie uwagi na wartości jakimi są   m. in.: pokój, tolerancja, odpowiedzialność, współpraca i demokracja. Każda z grup wykonała wspólną pracę plastyczną, która zawisła w holu B naszego przedszkola. Dzieci zwiedzały wystawę i były zachęcane przez wychowawców do wypowiedzi na temat prac swoich starszych i młodszych kolegów. Prace znalazły się również w ogrodzie przedszkolnym gdzie dzieci podczas zabawy mogły miedzy nimi spacerować i swobodnie wymieniać uwagi. W salach przedszkolnych wychowawcy przygotowali specjalne atrakcje dla przedszkolaków by ten dzień był szczególnie miły i radosny dla dzieci. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


Z WIZYTĄ W KUCHNI

GRUPA II

W ostatnim tygodniu września dzieci z grupy II poznały nowy zawód, czyli pracę kucharza. Dowiedziały się jakie przyrządy z gospodarstwa domowego są niezbędne do gotowania oraz z jakich sprzętów korzystają kucharze. Mogły same „zamieszać w garach” w ramach zabawy. Dzięki uprzejmości pań kucharek z naszego przedszkola dzieci mogły zwiedzić kuchnię, w której są przygotowywane pyszne śniadanka i obiadki. Dostrzegły również różnicę pomiędzy dużymi kotłami przedszkolnymi, a domowymi garnkami. Zdziwione przyglądały się wielkiej chochli i innym ogromnym łyżkom. Na koniec mogły skosztować makaronu, który był w tym dniu przygotowywany na obiad. Wszyscy zgodnie przytaknęli, że będą zjadać wszystko z talerzyków. Zajęcia realizowane były w ramach autorskiego programu edukacyjnego pt. „Zawodowy zawrót głowy”. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


RUCH DROGOWY

GRUPA V

17 - 21 września 2018 r. przedszkolaki z grupy V nabywały wiadomości związane z bezpieczeństwem na drodze. Właściwe zachowanie na chodniku, bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znajomość podstawowych znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej - to niezbędne umiejętności, dzięki którym nasze pociechy stają się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzieci wcielały się w role różnych uczestników ruchu drogowego wykorzystując przy tym pomoce przedszkola. Najlepszą jednak nauką jest ta zdobywana podczas praktycznych ćwiczeń, dlatego też, przedszkolaki udały się na długi spacer. Wspólne wyjście to świetny sposób na naukę bezpiecznego spacerowania po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię wyposażoną w sygnalizację świetlną, zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały i nazywały uczestników ruchu ulicznego. Największą frajdą okazało się jednak odszukiwanie znaków drogowych - przedszkolaki doskonale opisywały ich wygląd oraz omawiały znaczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


NASZA CODZIENNOŚĆ

GRUPA II

Mamo, Tato ... to mój trzeci tydzień w przedszkolu! Pierwsze smutki już dawno za mną i z dnia na dzień coraz bardziej mi się tu podoba. Codziennie czeka na mnie moc atrakcji. Oczywiście najchętniej spędzałbym z kolegami czas na zabawie, ale nasze panie pilnują, byśmy robili też inne rzeczy. Z dnia na dzień jestem coraz mądrzejszy, bo pilnie się uczę na zajęciach. Codziennie zjadam pyszne posiłki... mnnniam pomidorowa!! – to nasza ulubiona zupa. Chętnie odpoczywam po obiadku, bo już wiem, że leżakowanie w przedszkolu nie trwa całą noc. No i oczywiście wychodzę na spacery z naszym ulubionym wężem Stefanem. Zapraszam do albumu fotograficznego.


JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

GRUPA I i II

W dniach od 17 do 21 września dzieci z grupy I i II zajmowały się bardzo poważnym tematem - rozmawiały o zasadach bezpiecznego zachowania się na chodniku, przejściu dla pieszych i w samochodzie. Poznały Pana Świetlika (sygnalizator na przejściu dla pieszych), dowiedziały się ile ma oczu i w jakim kolorze. Każde chętne dziecko mogło zostać pojazdem lub pieszym, bo na naszych salach pojawiła się „zebra” i ulica ze znakami drogowymi. Kto łamał zasady bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych lub jeździł za szybko, tego od razu zauważył policjant, a było ich u nas wielu. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


POZNAJEMY OGRÓD PRZEDSZKOLNY

GRUPA I

14 września 2018 r. wraz z dziećmi z grupy I wybrałyśmy się na pierwszy wspólny spacer. Przed wyjściem do ogrodu przedszkolnego ustalone zostały zasady naszego pobytu na świeżym powietrzu. Przedszkolaki wymaszerowały z sali do szatni, gdzie zmieniły obuwie i ubrały okrycia wierzchnie. Był to dla nich również sprawdzian, ponieważ musiały wykazać się znajomością znaczka identyfikującego ich wieszak w szatni - poszło im doskonale. Po przygotowaniu opuściliśmy przedszkole. Zwiedzając ogród dzieci poznały miejsca, w których będą spedzać czas podczas zabaw na świeżym powietrzu. Teraz mamy nadzieję, że jesienna pogoda będzie raczyć nas słońcem i wykorzystamy ją na zabawy w ogrodzie. Zapraszamy do albumu foograficznego.


ŚNIADANIE SMAKOSZA

GRUPA I

14 września 2018 r. najmłodsze przedszkolaki z grupy I dostały możliowść samodzielnego przygotowania śniadania. Po zajęciu swoich miejsc przy stolikach ze zdziwieniem stwierdziły, iż nie czeka na nie gotowa kanapka, ale mogą  samodzienie ją przygotować według swoich smaków i upodobań. Dzieci z zapałem zabrały się do tworzenia kompozycji smakowych - rozsmarowywały masło na swoim pieczywie i układały ulubione dodatki takie jak: twarożek, pasztet, sałata, pomidor czy miód. Kuchnia przedszkolna przygotowała różnorodne menu tak by każdy "Mały Smakosz" znalazł coś dla siebie na talerzu. Poprzez takie działania staramy się promować zdrowy styl życia wśród podopiecznych i zachęcać do próbowania nowych smaków. Samodzielnie przygotowane kanapki zniknęły szybko z talerzy. Zachecamy Was Drodzy Rodzice do organizowania dzieciom takich aktywności w domu - a efekty jakie uzyskaliśmy u nas można zobaczyć w albumie fotograficznym.


KONSTRUUJEMY GRĘ PLANSZOWĄ

GRUPA X

7 września 2018 r. przedszkolaki z grupy X postanowiły wspólnie z panią Iwoną skonstruować swoją jedyną, niepowtarzalną grę planszową, której nadali tytuł „Droga przez las”. Dzieci same wyznaczyły trasę, zaznaczyły pułapki i premie, a także samodzielnie narysowały piękną, kolorową planszę przedstawiającą las i jej mieszkańców. Duże emocje towarzyszyły dzieciom podczas rozgrywania tej gry. I chociaż wygrali chłopcy, to wszyscy bawili się świetnie. Konstruowanie i rozgrywanie gier planszowych jest doskonałą okazją do kształtowania odporności emocjonalnej, do rozwijania umiejętności interpersonalnych, a także do rozwijania potencjału twórczego dzieci. Zachęcamy więc rodziców do tworzenia    z dziećmi swoich gier, które nic nie kosztują, a zabawa jest świetna! Zdjęcia w zakładce album fotograficzny.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
    35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3
  • sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50
    wicedyrektor - 17 748 34 10
    księgowość - 17 748 25 48
    fax - 17 748 25 60

Galeria zdjęć