Menu

Wydarzenia 2019/2020 Wydarzenia 2018/2019 Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Kalendarz imprez

Z życia przedszkola

Wydarzenia 2019/2020

 

PROJEKTY EDUKACYJNE

GRUPA IV

Kwiecień 2020 roku pomimo niezwykłych okoliczności w jakich przyszło nam funkcjonować był miesiącem, w którym nasze przedszkolaki realizowały się w projektach edukacyjnych oraz zadaniach proponowanych z zakładce Zdalne Przedszkole. Nam nauczycielom było niezmiernie miło otrzymywać od swoich podopiecznych piękne prace plastyczne i fotorelacje z wykonywanych zadań - każdy kontakt dostarczał wzruszeń. Dzięki zaangażowaniu Dzieci i Rodziców udało się zrealizować zadania projektowe "Według przepisu Babci i Dziadka" ,"Przyjaciel Przyrody", "Marzenia do spełnienia" czy "Mały Patriota". Zapraszamy do obejdzenia prac w albumie fotograficznym.

Drogie Dzieci i Rodzice dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałe realizacje:)


EKOLOGICZNA HODOWLA ROŚLINY – DZIEŃ ZIEMI


22 kwietnia 2020 r. nasza przedszkolna społeczność obchodziła Dzień Ziemi. W tym dniu w ramach realizowanego w placówce Ogólnopolskiego Projektu ,,Eko Ludek” oraz Programu ,,Przedszkole Promujące Zdrowie” stworzyliśmy wirtualną wystawę zdjęć z upraw roślin, które wspólnie z rodzicami  wyhodowały w domach nasze przedszkolaki. Na zdjęciach nadesłanych do nauczycieli znalazła się hodowla rzeżuchy, szczypiorku, owsa, kwiatów, a nawet pomidorków koktajlowych. Do każdego z uczestników Pani Ziemia w podziękowaniu wysłała niespodziankę. Bardzo dziękujemy przedszkolakom oraz rodzicom za przyłączenie się do uczczenia Dnia Ziemi! 


WIZYTA W CUKIERNI

 GRUPA IV

10 marca 2020 r. grupa IV korzystając z uprzejmości właścicieli, miała możliwość zwiedzenia pobliskiej cukierni ,,Mikołaj”. Dzieci podczas wizyty poznały zawód cukiernika i zobaczyły, w jaki sposób funkcjonuje cukiernia. Przedszkolaki były zafascynowane ogromnym sprzętem do produkcji ciast, a największe zainteresowanie wzbudziła maszyna do wyrobu lodów. Po obejrzeniu wszystkich pomieszczeń i zapoznaniem z etapami wytwarzania słodkich przysmaków, przyszedł czas na najprzyjemniejszą część spotkania – degustację przepysznych ciasteczek.

Serdecznie dziękujemy właścicielom cukierni za ciepłe przyjęcie i możliwość zapoznania dzieci z zawodem cukiernika!


ZABAWY Z TALICĄ MULTIMEDIALNĄ

"ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE"

GRUPA IV

 6 marca 2020 r. podczas podsumowania tygodnia o tematyce ,,Zwierzęta egzotyczne” dzieci z grupy IV wzięły udział w zabawach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. W czasie zajęć przedszkolaki kształtowały spostrzegawczość, koncentrację uwagi, umiejętność wzrokowego różnicowania obrazków oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Zabawy z tablicą multimedialną są atrakcyjną formą aktywności, każde dziecko z chęcią operowało narzędziem kreślarskim, a stworzenie wspólnego obrazka żyrafy dało poczucie satysfakcji i współdziałania. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!


DZIECI UCZĄ RODZICÓW

GRUPA IV i VII

5 i 6 marca 2020 r. dzieci z grupy VII oraz IV wzięły udział w zajęciach w ramach akcji ,,Dzieci uczą rodziców”, realizując temat ,,Wyjątkowa pszczoła”. Przedszkolaki przeniosły się w świat tych owadów, dowiadując się o tym, jak wielki wpływ mają na nasze życie. Podczas czytania wiersza ,,Zmartwienie pszczoły” dzieciom natychmiast nasunęła się refleksja, że nasze środowisko musi być czyste i wolne od chemii, aby pszczoły mogły wykonywać swoje ekologiczne zadania. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały też  film na temat znaczenia pszczół dla życia człowieka oraz na zakończenie zajęć pokolorowały obrazek tematyczny. Zapraszamy do albumu fotograficznego!


AUDYCJA MUZYCZNA

"MUZYKA RELIGIJNA Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA"

5 marca 2020 r. nasze przedszkole ponownie odwiedzili muzycy Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem audycja muzyczna przybliżyła nam muzykę religijną z różnych stron świata. Pani Wiesia w prosty sposób opowiedziała dzieciom, że w całej historii chrześcijaństwa zostało przedstawione wiele sposobów oddawania czci Bogu. Jednym z nich jest muzyka. W Piśmie Świętym odnajdujemy wiele przykładów na to, że śpiew, taniec, gra na instrumentach są nieodłącznymi elementami wyrażania wiary. Przedszkolaki świetnie bawiły się do znanych dziecięcych i religijnych piosenek min „Gdy na morzu wielka burza” czy „Góry do góry”. Dzieci utrwaliły sobie również budowę i dźwięki takich instrumentów jak skrzypce i keyboard.


DZIEŃ KOTA

GRUPA III

W lutym dzieci z grupy III obchodziły „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w „kocich zabawach”. Na początku dowiedziały się, że głównym celem ustanowienia tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy bezdomnych i głodujących kotów, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom. Dzieci wysłuchały informacji na temat kotów, z których dowiedziały się wielu ciekawostek na ich temat: poznały rasy kotów, ich wygląd, upodobania, rodzaj pokarmu, ulubione zabawy a także sposób opieki. Przedszkolaki jak prawdziwe kotki robiły koci grzbiet, polowały na myszki oraz musiały odszukać zaginionego przyjaciela. Wymieniały także koty ze znanych im bajek. Ćwiczyły spostrzegawczość oraz szybkość. Na koniec zajęć każdy maluch zrobił swojego niepowtarzalnego i wyjątkowego kota. Ten nietypowy dzień to dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim o konieczności pomocy kotom wolno żyjącym, ale też podopiecznym schronisk i przytulisk dla kotów.

A właścicielom kotów o tym, aby czasem rozpieszczali swoje pupile.


DODAJEMY

GRUPA VII

27 lutego 2020 r. w grupie VII odbyły się kolejne zajęcia matematyczne. Edukacja matematyczna jest połączona z intensywnym rozwojem myślenia, z kształtowaniem odporności emocjonalnej oraz ćwiczeniem pewnych umiejętności matematycznych. W ramach zajęć przedszkolaki uczą się prawidłowego zapisu cyfr, przyporządkowują cyfrę do danego zbioru, przeliczają na konkretach i dodają. Często na naszych zajęciach wykorzystujemy elementy kodowania. Najpierw próbujemy wspólnie na dywanie, a później samodzielnie w przygotowanych kartach pracy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


   WYCIECZKA DO KUCHNI

GRUPY VI i VIII

27 lutego 2020 r. przedszkolaki z grupy VI i VIII odwiedziły kuchnie w celu bliższego zapoznania z zawodem kucharza. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak powstają posiłki które zjadają na swoich salach. Opowiadając o swojej pracy panie kucharki prezentowały wszystko co potrzebne jest im do pracy w kuchni. Pani Kazia oprowadziła nas po kuchni i pokazała wszystkie sprzęty które pomagają im w przygotowaniu posiłków, a czasem pysznego ciasta. Dzieci miały okazję zajrzeć, jak gotuje się zupa którą zjedzą na obiad, zobaczyły również przygotowania do gotowania drugiego dania. Były zaskoczone taką ilością obranych ziemniaków oraz bananów przygotowanych w wielkiej misce. Dzięki Pani Danusi mogły zobaczyć również pomieszczenie, gdzie przechowywane są niektóre produkty potrzebne do gotowania. W drodze powrotnej zwiedziły przedszkolną zmywalnie, a po powrocie na sale wypiły przygotowane dla nich soczki. Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce dzieci będą z większym apetytem spożywać posiłki przygotowane przez nasze panie kucharki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


GRA PLANSZOWA "MOJA DROGA DO PRZEDSZKOLA"

GRUPA VI i VII

26 lutego 2020 r. przedszkolaki z grupy VI i VII zostały zaproszone do wesołej zabawy podczas rozgrywania gry planszowej, której wspólnie nadali tytuł „Moja droga do przedszkola”. Pani Iwona i pani Justyna zachęcały dzieci do oderwania się od komputerów, smartfonów i innych elektronicznych gadżetów, aby w wolnym czasie wspólnie z kolegami czy rodzicami stworzyć swoją grę planszową, która tak naprawdę nic nie kosztuje i jest jedyna w swoim rodzaju. Nasza gra przedstawiała codzienną drogę dzieci do przedszkola, która jak wiemy, nie zawsze jest łatwa. Na graczy czyhały niespodzianki, które utrudniały lub ułatwiały pokonanie drogi. Olbrzymie emocje towarzyszyły dzieciom do samego końca. I chociaż wygrała drużyna „żółtych” (grupa VII), to wszyscy podkreślali, że bawili się świetnie i nie jest im smutno, że przegrali. Brawo! I o to chodzi w grach planszowych. Kolejne niespodzianki czekały na dzieci ukryte w tajemniczych pudełeczkach, jednak droga do nich była zakodowana. Aby do nich dojść należało ułożyć drogę z kolorowych płytek zgodnie z kodem. Dzięki emocjom i zdrowej rywalizacji przedszkolaki miały okazję ciekawie spędzić czas i zbliżyć się do siebie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce - album fotograficzny.


 

JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

GRUPA V

25 lutego 2020 r. dzieci z grupy V skupiły się na powtórzeniu bardzo ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze, zarówno pieszych jak i kierowców oraz podstawowych numerów alarmowych. Zwróciliśmy uwagę na prawa pojazdów uprzywilejowanych na drodze oraz okoliczności, w których mogą uruchomić sygnały świetlne oraz dźwiękowe.  Dzieci w ramach ćwiczeń ruchowych dowiedziały się także co to jest „korytarz życia” oraz jak go utworzyć. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


POZNAJEMY KOSMOS

GRUPA II

Przedszkolaki z grupy II w ramach tygodniowej tematyki dowiedziały się sporo nowych rzeczy o kosmosie. Temat choć trudny do zrozumienia  okazał się bardzo interesujący nawet dla najmłodszych. Przedszkolaki podczas  całego tygodnia realizowały różne zagadnienia i poszerzały swoją wiedzę na temat odległych planet i galaktyk. Świetnie bawiliśmy się podczas pisania kosmicznych kształtów na tackach z kaszy mannej, wybraliśmy się w kosmiczny spacer z gimnastycznymi przyborami, przeliczaliśmy ufoludki, dzieci porównywały liczebności zbiorów. Przedszkolaki pokonywały kosmiczne przeszkody, oraz starały się zrozumieć następowanie po sobie dnia i nocy. Dopełnieniem całego tygodnia była piękna praca plastyczna. Każdy z przedszkolaków wykonał swój własny kosmos. Wszystkie prace były bardzo oryginalne.


SPOTKANIE Z PANIĄ HIGIENISTKĄ 

GRUPA VII

25 lutego 2020 r. w ramach preorientacji zawodowej grupa VII wybrała się na wizytę do Pani higienistki w Szkole Podstawowej Nr 23. Opowiadając o swoich obowiązkach Pani higienistka demonstrowała różne akcesoria, które są niezbędne w jej pracy, m.in. takie jak: bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, termometr do pomiaru temperatury ciała, waga. W trakcie prelekcji przedszkolaki miały okazję zobaczyć w jaki sposób udzielana jest pomoc uczniom, z bólem głowy czy bólem palca. Chętne dzieci zostały zważone oraz został im zbadany wzrok. Podczas spotkania wychowankowie mieli okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, ale również pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE "KOSMOS"

GRUPY VI i VII

 

20 lutego 2020 r. dzieci z grupy VI i VII wzięły udział w zajęciach koleżeńskich z wykorzystaniem tablicy multimedialnej w ramach innowacji „Multimedialny świat przedszkolaka z elementami matematyki” prowadzonej systematycznie w grupie VII. Na początek przedszkolaki obejrzały animowany film o planetach układu słonecznego. W trakcie filmu przeliczały planety, księżyce i pierścienie otaczające Saturn.  Po filmie dzieci wykonały zadania na tablicy multimedialnej. Były ćwiczenia grafomotoryczne polegające na znalezieniu drogi astronauty do statku kosmicznego. Przedszkolaki ćwiczyły swoją spostrzegawczość odnajdując takie same elementy i łącząc je w pary. Dzieci  w trakcie zajęć utrwaliły znane już litery poprzez zaznaczanie liter potrzebnych do napisania słów: kosmos, satelita, ufoludek…dzieliły wyrazy na sylaby, określały pierwsza i ostatnia głoskę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


NASZA PLANETA - KOSMOS

GRUPY VI i VII

 

18 lutego 2020 r. przedszkolaki z gr. VI I VII wzięły udział w zajęciach koleżeńskich podsumowujących całościową wiedzę o kosmosie zdobytą w trakcie zajęć. Oprócz zagadek, rozsypanek z Kuli Ziemskiej - puzzli dzieci brały udział w zabawach matematycznych a to wszystko w ramach prowadzonej w tym roku w grupach zagadnień pt.  "Świat przedszkolaka z elementami matematyki”.  Dzieci bez trudności tworzyły zbiory z planet, gwiazdek mając określoną wcześniej liczbę elementów w zbiorze. Z łatwością przeliczały ich elementy i w wyznaczone miejsce układały ich liczbę. Przedszkolaki ćwiczyły swoją spostrzegawczość układając planety w odpowiedniej kolejności. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wspólnej zabawie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.


"AKTYWNY PRZEDSZKOLAK"

GRUPY VIII, IX i X

Przedszkolaki z grup VIII, IX, X uczestniczą w bezpłatnych zajęciach sportowych „Aktywny Przedszkolak” realizowanych przez Zespół Szkół Sportowych- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Rzeszowie. Są to zajęcia przeznaczone dla 6-latków, prowadzone przez p. Zbigniewa Bajana. Odbywają się one raz w miesiącu, w okresie od stycznia do czerwca. Czas trwania takich zajęć wynosi 45 min.

Zajęcia sportowe przede wszystkim:

 • rozwijają i podnoszą na wyższy poziom umiejętności ruchowe dziecka oraz kształtują jego stosunek do aktywności fizycznej,
 • uczą zasad współżycia zespołowego, kształtują samodyscyplinę,
 • propagują zasad „czystej gry” (fair play),
 • rozwijają wiarę we własne siły, przełamują lęki i obawy,
 • kształtują potrzeby podporządkowania się określonym regułom gier i zabaw poprzez ukazanie negatywnych skutków nieprzestrzegania ustalonych zasad.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


TEATRZYK "SMOG CZY SMOK?"

 

18 lutego 2020 r. po raz kolejny do naszego przedszkola zawitał Teatr „Zielony Melonik”. Tym razem z przedstawieniem dla dzieci „Smog czy smok?”. Spektakl podejmuje temat zanieczyszczenia powietrza. Królewna obdarzona wielkim talentem muzycznym pewnego dnia nie może wykrztusić z siebie ani jednego dźwięku. Okazuje się, że smog jest przyczyną jej problemów. Z pomocą rusza rycerz, który myli niewinnego smoka - miłośnika ekologii ze smogiem. To dzięki smokowi, rycerz dowiaduje się jak walczyć ze smogiem, czyli zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza. Działania ekologiczne podejmowane przez rycerza prowadzą do zdobycia serca królewny. Teatrzyk łączy walory edukacyjne z przystępną formą, humorystyczną, atrakcyjną i zrozumiałą dla najmłodszych. Spektakl przyjmując humorystyczną formę pomaga najmłodszym odbiorcom szybko zrozumieć ten poważny problem jakim jest smog, uczy, jak możemy z nim walczyć oraz wpływa na kształtowanie świadomości i wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza u dzieci.


WIZYTA LEKARZA

GRUPA II

17 lutego 2020 r. grupę II odwiedziła mama naszej Zuzi - lekarz. Wizyta odbyła się w ramach preorientacji zawodowej. Pani doktor przyniosła swoją torbę lekarską, w której znajdowały się przedmioty związane z pracą lekarza. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przekazywanych informacji oraz oglądały przyrządy lekarskie m.in. stetoskop, patyczki itd., dowiedziały się także w jakim celu wypisuje się receptę. Pani Basia opowiedziała przedszkolakom na czym polega jej praca oraz jak należy dbać o zdrowie - szczególnie w okresie zimy i wczesnej wiosny. Po ogromnej dawce wiedzy dzieci miały okazję udać się do lekarza ze swoimi pluszakami, którym doskwierały różne choroby. Pani doktor poradziła sobie z każdą dolegliwością i w mig założyła opatrunki wszystkim przytulankom. Okazało się, że wizyta u lekarza wcale nie jest taka straszna, a badanie bolesne. Na koniec nasz wspaniały gość podziękował dzieciom za cierpliwość i żywe zainteresowanie spotkaniem. Przedszkolaki otrzymały również piękne kolorowanki oraz  naklejki Dzielnego Pacjenta. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy innych rodziców do zapoznania dzieci ze swoim zawodem. Zapraszamy do albumu.


SPOTKANIE Z DYRYGENTEM

GRUPY VIII, IX i X

17 lutego 2020 r. grupy 6- latków odwiedził niezwykły gość- pani Justyna Szela- Adamska, która jest dyrygentem dziecięcego zespołu muzycznego Sweet Voices. Pani Justyna dokładnie opowiedziała dzieciom na czym polega praca dyrygenta, przyniosła ze sobą tajemnicze, czerwone pudełko, w którym znajdował się nieodzowny rekwizyt dyrygenta - batuta. Chętne przedszkolaki mogły spróbować swoich sił dyrygując grupową orkiestrą. Okazało się, że ciekawe dźwięki wydają nie tylko instrumenty, ale również nasze dłonie, usta. Bardzo ciekawie brzmiała nasza orkiestra naśladująca deszcz i burzę.  Zajęcia odbyły się w ramach preorientacji zawodowej.


WALENTYNKOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

14 lutego 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Walentynkowy Dzień Życzliwości. W holu przedszkola wystawiona była walentynkowa skrzynka pocztowa, w której znalazło się bardzo dużo listów i kartek. Wszyscy więc z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ten wspaniały dzień. Już od samego rana uśmiechy gościły na buziach naszych przedszkolaków. Tego dnia dzieci wraz z paniami założyły ubrania koloru czerwonego, który symbolizuje miłość. W każdej z grup wychowawczynie przeprowadziły wyjątkowe zajęcia o życzliwości, miłości i szacunku. Każdy z przedszkolaków miał okazje powiedzieć coś miłego koleżankom i kolegom oraz posłuchać miłych rzeczy o sobie. Sale były pięknie przystrojone czerwonymi serduszkami, ale co najważniejsze na buzi każdego dziecka malował się wspaniały uśmiech. Do dzieci ze wszystkich grup przyszedł walentynkowy listonosz wraz z pomocnikami i walentynkowymi upominkami. Bardzo dziękujemy rodzicom, że tak ochoczo pomagali dzieciom w przygotowaniu walentynek, dzięki temu ten dzień był naprawdę bardzo wyjątkowy. Zapraszamy do albumu.


DZIEŃ BEZPIECZNEGO  INTERNETU

11 lutego 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. W naszym przedszkolu z tej okazji przygotowano tablicę informacyjną z cennymi radami dla rodziców, a także w każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne przybliżające dzieciom tematykę komputerów, Internetu a przede wszystkim zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z urządzeń elektronicznych i szeroko pojętego Internetu.

PROJEKT EDUKACYJNY "NECIO.PL"

 

Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przedszkolaki zrealizowały projekt edukacyjny „Necio.pl”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedziały się, czym jest Internet, jak komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony www. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z dostępnymi na stronie Necio.pl materiałami i wspólną zabawę z dziećmi.


DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

10 lutego 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Numeru Alarmowego 112. Dzieci ze wszystkich grup przypomniały sobie co to za numer i do czego służy oraz kto go obsługuje? Dowiedziały się, że można na niego dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórek. Przedszkolaki dowiedziały się, że jeden europejski numer alarmowy został wprowadzony po to, by umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy używając 112 bez względu na to w jakim kraju się znajdujemy. Europejski Dzień Numeru 112 został oficjalnie ustanowiony w 2009 roku przez Unię Europejską w celu podniesienia świadomości ludzi na temat liczby, która może ocalić ich życie. Przedszkolaki wysłuchały piosenek o służbach ratunkowych: policji, straży pożarnej i pogotowiu, rozwiązywały zagadki słowne i utrwaliły sobie numery alarmowe. Przypomniały sobie o zasadach zgłaszania zagrożenia oglądając bajkę „Bezpieczne zachowania”. Teraz wszystkie przedszkolaki wiedzą, że należy wtedy podać: rodzaj zagrożenia, określić miejsce, kto dzwoni i nie rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia dyspozytora i co najważniejsze na numery alarmowe nie wolno dzwonić dla zabawy.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA VIII

7 lutego 2020 r. dzieci z grupy VIII wybrały się z następną wizytą do Miejskiej i Publicznej Biblioteki - Filia Nr 6 w Rzeszowie. Towarzyszył nam gość specjalny - mama Amelki. Tym razem pani bibliotekarka przygotowała dla starszaków opowiadanie pt. „Krokodyl Maks na czekoladowej wyspie”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały i obejrzały prezentację o krokodylu Maksie, który jadł tylko czekoladę. Następnie pani bibliotekarka rozmawiała z dziećmi na temat zdrowego odżywiania, wspólnie z nimi omówiła piramidę żywienia. Dzieci także dowiedziały się, ile cukru zawierają napoje, które bardzo lubią pić i w jakich napojach jest go najmniej. Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do losowania i odgadywania zagadek z którymi dzieci sobie świetnie poradziły. Starszaki miały okazję wykazać się kreatywnością podczas rysowania i kolorowania wymyślonych przez siebie warzyw lub owoców. Na zakończenie spotkania dzieci wybrały sobie nowe bajki do wypożyczenia. Dziękujemy mamie Amelki, że poświęciła swój czas na udział z nami w zajęciach bibliotecznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkolnym.


DZIECI UCZĄ RODZICÓW!

MŁODY EKOLOG

GRUPA IV i V

7 lutego 2020 r. w grupie IV odbyło się omówienie prezentacji w ramach projektu Dzieci uczą Rodziców!. Tematem spotkania w miesiącu lutym była ekologia, segregacja odpadów - recycling i smog. Podczas zajęć dzieci poznały definicję nauki jaką jest ekologia oraz zdobyły wiedzę jak segregować odpady. Ogromnym zdziwieniem dla przedszkolaków była informacja, iż z 35 plastikowych butelek można wyprodukować jeden polar. Dzieci z entzjazmem chłonęły nową wiedzę. Zakończeniem zajęć było pokolorowanie obrazka przedstawiającego naszą zieloną planetę. Zapraszamy do albumu fotograficznego. 


EKO – EKSPERYMENTY

GRUPA IV

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Eko Ludek grupa IV w roku szkolnym 2019/2020 realizuje innowację pedagogiczną ,,Eko – eksperymenty”. We wrześniu dzieci poznawały właściwości wody: badały co pływa, a co tonie, sprawdzały w jaki sposób powstaje deszcz oraz dowiedziały się w jaki sposób rośliny pobierają wodę. W październiku grupa stworzyła swój las w słoiku oraz  badała roślinność leśną. W listopadzie przedszkolaki poznały zasady zdrowego żywienia, sprawdzały zawartość cukru i właściwości kolorowych napojów oraz badały co dzieje się z jabłkiem w różnych roztworach. W grudniu grupa IV dowiedziała się, czym jest powietrze oraz poznała jego właściwości poprzez eksperymenty z odkurzaczem oraz balonikami. W styczniu dzieci eksperymentowały ze światłem, poznały czym jest cień, zapoznały się ze zjawiskiem załamania światła oraz sprawdziły w jaki sposób funkcjonuje następstwo dnia i nocy. Eksperymentowanie za każdym razem przynosi mnóstwo radości, zainteresowania oraz daje okazję do inspirujących pytań. Zapraszamy do zapoznania się z efektami naszej pracy w albumie fotograficznym.


WODA – CO PŁYWA, CO TONIE

GRUPA II

Przedszkolaki z grupy II w związku z realizacją Ogólnopolskiego Projektu EKO LUDEK  wzięły udział w zajęciach których tematyka dotyczyła wody. Na zajęciach dzieci mogły wsłuchać się w dźwięki związane z różnymi odgłosami wody, mogły zobaczyć i wykonać  różne doświadczenia, dzięki którym dowiedziały się że: toną w wodzie ciężkie przedmioty a pływają lekkie przedmioty. Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak. Woda nie ma kształtu - przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się także, że woda jest nam niezbędna do życia -  nam jak i zwierzętom oraz roślinom.  Wiedzą, że należy ją oszczędzać, szanować i nie zanieczyszczać.Przeprowadzone zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, gdyż z wielką uwagą obserwowały i pomagały w wykonywanych doświadczeniach.


WIZYTA W KARMNIKU

GRUPA IV

W ramach tematu tygodniowego ,,Zima i zwierzęta” dzieci z grupy IV rozmawiały o tym, w jaki sposób  leśne zwierzęta funkcjonują podczas tej pory roku.  Wiedząc, że w czasie trudnych zimowych warunków nie łatwo im przetrwać, doszły do wniosku, że potrzebna im pomoc. Dzieci przygotowały ziarno, które podczas spaceru wysypały w karmniku, a po powrocie do sali wspólnie obserwowały przez okno, czy są w nim pierwsi goście. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


AKADEMIA AQUAFRESH

GRUPA II

W grupie II odbyły się zajęcia dotyczące Ogólnopolskiej Akcji Akademia Aquafresh, której celem jest poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki dbania o zęby. Przedszkolaki usłyszały opowiadanie o Pastusiowej Krainie, poznały jej mieszkańców oraz ich przygody. W zabawny sposób mogli dowiedzieć się jak dbać o zęby, oraz co grozi kiedy się tego nie robi. Nie zabrakło również zajęć praktycznych. Dzieci przy pomocy profesjonalnych rekwizytów mogły zademonstrować prawidłowy sposób mycia zębów oraz za pomocą klepsydry zmierzyć czas w jakim powinno się to robić. Zajęcia były bardzo przydatne i zmotywowały dzieci do dbania o piękny uśmiech. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek w postaci szczoteczki do zębów i pasty oraz kalendarzyka w którym można zaznaczać codzienną higienę jamy ustnej.


"MASKA KARNAWAŁOWA"

 KONKURS PRZEDSZKOLNY

31 stycznia 2020 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Maska Karnawałowa”. Zadaniem uczestników było wykonanie maski karnawałowej. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonały przepiękne błyszczące i kolorowe prace. Na konkurs wpłynęło prawie 30 prac a każda z nich była bardzo oryginalna i wyjątkowa. Wsród nich było dostrzec maski z cekinów, piór, futerka, bibuły oraz innych kolorowych ozdób. Organizatorzy konkursu nie mogąc zdecydować komu przyznać pierwsze miejsce, postanowili, iż wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni. Dziękujemy uczestnikom oraz rodzicom za zaangażowanie i zainteresowanie konkursem oraz serdecznie gratulujemy wszystkim ciekawych pomysłów i co za tym idzie pięknych prac. 

Koordynatorami konkursu były nauczycielki: Elżbieta Kwoszcz, Katarzyna Raś, Kinga Wytrwał– Hawrylik, Adrianna Kuziara 


BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY

29 stycznia 2020 r. w naszym przedszkolu odbył się "Bajkowy bal karnawałowy”. Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach oraz licznych zabawach, między innymi z chustą animacyjną. Podczas odpoczynku przedszkolaki słuchały zagadek muzycznych z różnych bajek. Po kilku chwilach muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, "Kaczuch" i innych przebojów znanych dzieciom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok. Dzieci miały również możliwość pozowania do zdjęć grupowego oraz indywidualnych.


MOBILNA FILHARMONIA

"Z NOWYM ROKIEM TANECZNYM KROKIEM"

27 stycznia 2020 r. po raz kolejny w naszym przedszkolu gościła Mobilna Filharmonia z koncertem pt. „Z nowym rokiem tanecznym krokiem”. Przedszkolakom została przedstawiona krótka historia powstania tańców nieodłącznie związanych z karnawałem, tj.  samby, salsy, cha -cha oraz tanga. Podczas koncertu została zaprezentowana muzyka, która towarzyszy nam podczas wielkich bali karnawałowych. Niezwykłą niespodzianką były wielkie dzieła Chopina, Mozarta czy Beethovena brzmiące w latynoskich rytmach. Dzieci mogły również zagrać na instrumentach perkusyjnych oraz nauczyć się podstawowych kroków samby oraz cha- cha.


EKO LUDEK "WODA"

GRUPA III, IV i V

W styczniu w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Eko Ludek" , odbyły się zajęcia traktujące o wodzie. Przedszkolaki z trzech grup obejrzały dwa filmy animowane dotyczące m.in. obiegu wody w przyrodzie, jej oczyszczania oraz skutków zanieczyszczenia. Dzieci dowiedziały się, iż zasoby tej cennej życiodajnej substancji mogą się wyczerpać, jeżeli nie zaczniemy rozsadnie nią gospodarować - oszczędzać. Nasi podopieczni rozumieją również jak istotne jest dbanie o czystość środowiska, w którym żyjemy i jaki ma to wpływ na czyste wody. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


TABLICA MULTIMEDIALNA

GRUPY I,II,III,IV

22 stycznia 2020 r. podczas ferii zimowych grupy młodsze spotkały się w sali grupy IV, aby wspólnie po raz pierwszy uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, która pojawiła się w naszym przedszkolu. Jest to drugi zestaw interaktywny w naszej placówce, który został sfinansowany z 1% podatku za rok 2019 ofiarowanego przez naszych najbliższych. Przedszkolaki w ramach projektu edukacyjnego ,,Eko Ludek” uczestniczyły w zajęciach, podczas których dzięki wyświetlanej prezentacji dowiedziały się, czym jest woda, gdzie i w jakich stanach skupienia występuje oraz jak wielkie znaczenie ma dla ekologii. Dzięki materiałom edukacyjnym, na których dzieci pracowały, zaznaczając elementy, mogły w doskonały sposób  poznać właściwości wody oraz ekologiczne zasady jej oszczędzania. Bardzo atrakcyjną  aktywnością dla wszystkich grup okazało się łączenie kropek i kolorowanie w celu stworzenia obrazka kranu z lejącą się wodą. Od teraz będziemy chętnie korzystać z tablicy w celu wzbogacania zajęć, a osobom przyczyniającym się do budowania naszej bazy dydaktycznej serdecznie dziękujemy! Zapraszamy do albumu fotograficznego.


VI TURNIEJ HALOWY PIŁKI NOZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

21-22 stycznia 2020 r. w Hali Sportowej Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie, ul. Hetmańska 38 odbył się VI Turniej Halowy Piłki Nożnej Przedszkolaków o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca zorganizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.  Nasze przedszkole reprezentowali: Kacper Pałka, Kacper Wojdyło, Kacper Dejnaka, Krystian Lewko, Szymon Bednarski, Franciszek Koźlik oraz Olaf Więch. Reprezentacja naszego przedszkola zagrała 8 spotkań z drużynami z innych rzeszowskich przedszkoli, według tabeli przygotowanej przez organizatorów - w systemie „każdy z każdym”. Mali zawodnicy radzili sobie doskonale podczas każdego meczu.  Rywalizacja była zacięta i do ostatniego meczu nie wiadomo było jak zakończą się rozgrywki. Zawody prócz niezaprzeczalnej dawki ruchu niosły ze sobą olbrzymią energię emocjonalną, z którą nasi zawodnicy musieli umieć sobie poradzić. W drużynie nie zabrakło ducha walki i co warto podkreślić odbywała się ona w myśl zasady „fair play”. Mali piłkarze wykazali się niezwykłą sprawnością, szybkością i zwinnością. Ostatecznie nasi dzielni chłopcy zajęli III miejsce!!! Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Kacper Pałka. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz puchar, który wręczył im osobiście p. Jan Domarski. Do zawodów małych piłkarzy przygotowywał p. Arkadiusz Dąbek. Dziękujemy Wam chłopcy za wspaniałe emocje, a rodziców zapraszamy do albumu fotograficznego.


WSPEKTAKL TEATRALNY

"PRZYGODY KOTA - MĄDROŚĆ POKOLEŃ"

10 stycznia 2020 r. dzieci z grup VI-X uczestniczyły w wyjeździe do Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie obejrzały przedstawienie "Przygody kota. Mądrość pokoleń" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Edukacji In - Art. Przedstawione przygody Bonifacego i Filemona przekonały dzieci, że ludzie z różnych pokoleń mogą się od siebie wiele nauczyć. Dzieci z zapartym tchem oglądały występy aktorów, którzy wcielali się w różne postaci. Uwagę przykuwała dekoracja i kostiumy bohaterów. Na twarzach dzieci gościł uśmiech i radość.


WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI

GRUPA IV i V

10 stycznia 2020 r. w ramach projektu Magiczna Moc Bajek dzieci z grupy IV i V wspólnie zastanawiały się co to znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny. Pomocna okazała się bajka pt. „Leo i Nela”, której główna bohaterka to dziewczynka poruszająca się na wózku oraz jej wierny przyjaciel pies przewodnik. Temat ten okazał się dla dzieci bardzo trudny do wyobrażenia dlatego postanowiłyśmy wykorzystać pewne ćwiczenia, by pokazać dzieciom jak trudne jest życie osób z niepełnosprawnością ruchową, niewidzących lub niesłyszących. Odważni pozwolili na przywiązanie swoich nóg do krzesła, by sprawdzić jaki to dyskomfort, gdy nie można nimi poruszać  czy wstać. Inni z zawiązanymi oczami próbowali przejść obok stolików, a pozostali zatkali swoje uszy i próbowali usłyszeć szept innych osób. Dowiedzieliśmy się również jak używa się i na czym polega język migowy. Dzieci z gr V wykonały dla swoich kolegów kolędę pt „Cicha noc” właśnie w tym języku. Na koniec dzieci sporządziły kontrakt pt. „Wszyscy jesteśmy równi”, który podpowie w jaki sposób pomagać osobom niepełnosprawnym. Zapraszamy do albumu.

 


KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK W SP NR 23

09 stycznia 2020 r. starszaki z grup VIII-X miały przyjemność oglądać i słuchać uczestników Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 23. W jury zasiedli: Pani Dyrektor Małgorzata Adamska- Jesiołkiewicz, pani Małgorzata Tracz oraz ks. Marcin Paterks. Uczniowie wykazali się talentem i pomysłowością, byli doskonale przygotowani przez opiekunów. Występy były ciekawe, oryginalne, z akompaniamentem własnym i choreografią. W tym roku gościły na scenie nie tylko kolędy, między innymi: Lulaj, że Jezuniu, ale także nowoczesne pastorałki takie jak: Maleńka miłość, Od serca do ucha, Choinka ubrana w nutki i wiele innych. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.


 

WIZYTA W KLASIE 1a SP nr 23 

POZNAJEMY BLIŻEJ ZAWÓD

NAUCZYCIELA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ 

GRUPA IX

8 stycznia 2020 r. dzieci z grupy IX odwiedziły klasę 1a w Szkole Podstawowej nr 23 w Rzeszowie, której wychowawczynią jest pani Sylwia Wiśniewska. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda i w co wyposażona jest klasa szkolna. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom jak wygląda dzień uczniów w szkole, jakie panują w niej zasady, a przede wszystkim opisała pracę nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, która nieco różni się od pracy nauczyciela wychowania przedszkolnego. Starszaki miały okazję usiąść też w ławkach szkolnych i poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Jak to na szkołę przystało nie zabrakło też nauki! Na tablicy przedszkolaki uczyły się pisać literkę „W, w”. Na zakończenie, w zamian za pilną naukę dzieci otrzymały naklejki z wesołymi buźkami. Dziękujemy uczniom i wychowawczyni klasy 1a za zaproszenie. Kto wie może i w naszej grupie rośnie właśnie przyszły wychowawca klasy? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 

MINI QUIZ MUZYCZNY 

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

GRUPA IX

7 stycznia 2020 r. dzieci z grupy IX odwiedziła mama Hani, która przyniosła ze sobą keyboard – instrument muzyczny, na którym uczy się grać nasza Haneczka. Dziewczynka wspólnie z mamą wymyśliły dla naszych przedszkolaków mini quiz muzyczny. Hania grała utrudnione wersje znanych polskich kolęd, a zadaniem dzieci było odgadnięcie o jaki utwór chodzi. Za odgadnięcie tytułu kolędy czekała na zwycięzców, jak i wszystkie dzieci słodka nagroda w postaci pysznych czekoladek. Po zakończonej muzycznej konkurencji potańczyliśmy wszyscy do wesołego podkładu muzycznego, a spotkanie zwieńczyliśmy wspólnym kolędowaniem. Dziękujemy mamie Hani za wspaniałe atrakcje i pyszne słodkości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 

DBAM O ZDROWIE

 

GRUPA III

 

W związku z realizacją tematyki tygodnia pt. „Moje zdrowie i bezpieczeństwo” oraz projektu EKO LUDEK przedszkolaki z gr. III przez cały tydzień intensywnie uczyły się o tym, jak dbać o swoje zdrowie, jak zapobiegać chorobom, co robić, gdy już zachorujemy. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy spożywać zdrowe produkty i jak dbać o higienę. Przedszkolaki segregowały produkty spożywcze, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Oceniały zachowania postaci przedstawionych na ilustracjach, wskazując, czy dane zachowanie jest prawidłowe czy też nie. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, że rzeczą niezmiernie ważną dla dobrego samopoczucia jest aktywność fizyczna. Podczas zabawy tematycznej wcieliły się w rolę lekarza, pielęgniarki oraz pacjenta. W sali powstał „gabinet lekarski”, gdzie bawiły się sprzętem lekarskim. Przedszkolaki „leczyły” przedszkolne misie i lalki. Największe wrażenie zrobiło na nich słuchanie przez stetoskop bicia serca kolegi lub koleżanki z grupy. Zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.


WIGILIJKA PRZEDSZKOLNA

19 grudnia 2019 r.  z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu odbyła się ,,Wigilijka Przedszkolna''. Ten niezwykły dzień rozpoczął się od występu zaproszonych gości, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23. Góralską pastorałkę „Od serca do ucha” wykonali uczniowie z klasy III d. Ich żywiołowy występ wprowadził wszystkich w świąteczny, niezwykły nastrój. Uczennica kl. V b Amelia wzruszająco zaśpiewała dwie kolędy „Cicha noc” oraz „Gdy śliczna Panna syna kołysała”, a przedszkolną uroczystość grą na skrzypcach uświetniła Milenka z kl. V f, która wykonała kolędę „Lulajże Jezuniu”. Przedszkolaki z gr. V niezwykle i przejmująco zaprezentowały kolędę „Cicha noc”, którą wykonały w języku migowym. Zaskoczeniem dla wszystkich był występ nauczycieli przedszkola, którzy odegrali nieme przedstawienie pt.  „Opowieść o Bożym Narodzeniu”. Przedszkolaki z zapartym tchem oglądały występ swoich pań. Byli Józef z Maryją i Dzieciątkiem, groźny cesarz liczący swoich podwładnych, pastuszkowie zbudzeni przez Anioła, którzy wyruszyli, aby pokłonić się narodzonemu maleństwu. Podczas przedstawienia nie mogło zabraknąć również trzech Mędrców, którzy przynieśli dary małemu Jezuskowi. Na zakończenie występu nauczyciele uświetnili świąteczne spotkanie grą na flażolecie kolędami: „Mizerna cicha” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Po zakończonej uroczystości, w każdej grupie przy świątecznym stole dzieci kosztowały wigilijne potrawy.


#RAZEM NA SWIĘTA

GRUPA VI

 

20 grudnia 2019 r. dzieci z grupy VI wybrały się w odwiedziny do Biblioteki Publicznej Filia nr 6 oraz Osiedlowego Domu Kultury „Nowe Miasto”. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci z naszego przedszkola postanowiły sprawić niespodziankę pracownikom i umilić im przeżywanie tego radosnego czasu. Przedszkolaki z różnych grup z chęcią zgodziły się oddać swoje prace wykonane na konkurs „Eko – ozdoba Bożonarodzeniowa”. Dzięki temu mogliśmy obdarować innych świątecznymi ozdobami. Dzieci zaśpiewały też znane im kolędy oraz złożyły wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Na koniec zostaliśmy obdarowani upominkami i cukierkami oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, a przedszkolakom – za piękny gest! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w albumie fotograficznym przedszkola. 


ZIMOWA ROZGRZEWKA

GRUPA VI

W grudniu przedszkolaki z grupy VI przygotowywały się do zimowych aktywności sportowych ćwicząc na sali. Wszystkie wiedzą już doskonale, że nasze ćwiczenia zaczynamy od przebrania się, co wychodzi dzieciom doskonale. Tak przygotowani możemy rozpocząć trening! Przedszkolaki chętnie biorą udział w zajęciach sportowych, coraz częściej sami prezentują ulubione ćwiczenia gimnastyczne zachęcając tym pozostałych kolegów do aktywności fizycznej. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


SPARING W PIŁCE NOŻNEJ

PP 35 ORAZ SP 23

 

20 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 23 odbyło się spotkanie towarzyskie dwóch drużyn (PP 35 i SP 23), mający charakter szkoleniowy. Reprezentacja naszego przedszkola składała się z 8 chłopców: Krystian L., Franek K., Kacper N., Olaf W., Szymon B., Kacper D., Michał D., Kacper P. Rywalizacja była zacięta, mali zawodnicy radzili sobie doskonale podczas każdego meczu. Spotkanie towarzyskie prócz niezaprzeczalnej dawki ruchu niosły ze sobą olbrzymią energię emocjonalną, z którą nasi zawodnicy musieli umieć sobie poradzić. W drużynie nie zabrakło ducha walki i co warto podkreślić odbywała się ona w myśl zasady "fair play". Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody- niespodzianki, które wręczyły Panie Wicedyrektor – p. Natalia Kulińska oraz p. Renata Bobko.

Do zawodów małych piłkarzy przygotowywał p. Arkadiusz Dąbek. Dziękujemy Wam chłopcy za wspaniałe emocje.


 

NAJPIĘKNIEJSZY PREZENT

 

ZAJĘCIA OTWARTE

 

GRUPA IV

 

19 grudnia 2019 r. w grupie IV odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Dzieci wystąpiły przed swoimi rodzicami w programie artystycznym, prezentując: taniec "Kołysanka dla Jezuska", wiersz "Wieczór Wigilijny", pastorałkę "Od serca do ucha" oraz "Świeć gwiazdeczko" i kolędę "Przybieżeli do Betlejem". Po pokazie dzieci zaprosiły rodziców na warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych, co ciekawsze do pracy zostały użyte materiały ekologiczne (masa solna, glina, gałązki tui czy jutowy sznurek) lub takie, które dzięki wykorzystaniu w naszych pracach zyskały "drugie życie" (stara książka). Wszyscy obecni na sali z zapałem zabrali się do pracy i wkrótce spod ich rąk zaczęły wychodzić prawdziwe świąteczne cudeńka. Zajęcia zakończyła praca w glinie, której owoce trafiły do wypalenia w pracowni ceramicznej. Wszyscy uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzli, iż najpiękniejszy prezent to wspólnie spędzony czas - zatem życzymy go Wam jak najwięcej. Zapraszamy do albumu. 


WIGILIA W PRZEDSZKOLU

 GRUPA VII

19 grudnia 2019r. w naszym przedszkolu odbyła się wigilijka przedszkolna. Zwieńczyła ona piękny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola elegancko ubrane i w świątecznym nastroju.  Przedszkolaki miały okazję do wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem a także składania sobie życzeń. Na koniec zjadły wspólny wigilijny obiad. Brały także udział w jasełkach wystawionych w tym roku przez nasze panie nauczycielki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.


"EKO OZDOBA BOŻONARODZENIOWA"

KONKURS PRZEDSZKOLNY

 

18 grudnia 2019 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu technicznego pt.: „Eko ozdoba bożonarodzeniowa”. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby z materiałów, które da się powtórnie przetworzyć. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonały przepiękne ozdoby świąteczne, otrzymaliśmy ponad pięćdziesiąt prac. Na wystawie można było dostrzec między innymi: dzwoneczki wykonane z plastikowych butelek, choinki ozdobione plastikowymi zakrętkami, bombki z foli aluminiowej oraz inne wspaniałe eko ozdoby wykonane z przeróżnych materiałów. Organizatorzy konkursu nie byli w stanie wybrać najlepszej pracy, dlatego wszystkie dzieci otrzymały pierwsze miejsca. Dziękujemy uczestnikom oraz rodzicom za zaangażowanie i zainteresowanie konkursem oraz gratulujemy wspaniałych efektów.  Najserdeczniejsze podziękowania składamy osobom, które swoje prace ofiarowały jako prezent świąteczny dla Domu Seniora, to naprawdę wspaniały gest. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkolnym. Koordynatorami konkursu były panie: Anna Uchman, Anna Czurczak, Marta Blecharczyk i Ewa Dzioba.


ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY W DOMU SENIORA

GRUPA IV i VI

18 grudnia 2019 r. w ramach akcji #,,Razem na święta” przedszkolaki z grupy IV i VI wybrały się ze świąteczną wizytą do pobliskiego Domu Seniora. Dzieci przygotowały drobne upominki w postaci ozdób choinkowych, pośród których znalazły się też prace z przedszkolnego konkursu . Spotkanie było  okazją do wspólnego kolędowania oraz spędzenia czasu na wesołych rozmowach z osobami starszymi, które w tym czasie szczgólnie doceniły gest wykonany przez przedszkolaki. Świąteczny klimat udzielił się wszystkim, a widok uśmiechniętych twarzy obdarowywanych przyczynił się do kształtowania u dzieci poczucia wspólnoty oraz  potrzeby wsparcia i pomagania innym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!


UBIERANIE CHOINKI

 

GR. IX

18 grudnia 2019 r. w sali grupy IX na dobre zagościł bożonarodzeniowy klimat. Tego dnia przedszkolaki wysłuchały ciekawostek o przystrajaniu choinki i świątecznych zwyczajach w dawnych czasach. Interesujące historyjki związane z polskimi tradycjami pochodziły z książki „Etnogadki opowiastki o dawnych obrzędach i…” autorstwa M. Michaluk, M. Stachowiaka i W. Przewoźnego. Następnie dzieci pięknie ozdobiły świąteczne drzewko za pomocą kolorowych, bombek, łańcuchów, czy słomianych aniołków. Przystrojona choinka zdobi teraz naszą salę i przypomina nam, że niedługo święta. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkolnym.


 

"ZIMA NIE JEST TAKA ZŁA"

 

ZAJECIA OTWARTE

 

GRUPA V

 

17 grudnia 2019r. w grupie V odbyły sie zajęcia otwarte dla rodziców pt. "Zima nie jest taka zła", podczas których mali aktorzy mogli zaprezentować swoje udoskonalone umiejętności sceniczne. Wszyscy świetnie poradzili sobie z recytacją swoich ról, wspólnym śpiewaniem piosenek, graniem na instrumentach, jak również radzeniem sobie z tremą. Na koniec chcąc wprowadzić rodziców w świąteczny nastrój dzieci wykonały kolędę "Przybieżeli do Betlejem" oraz "Cicha noc" w języku migowym.


NASZA ŚWIĄTECZNA CHOINKA

 

GR. VIII

17 grudnia 2019 r. po omówieniu tematyki o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, w świątecznych nastrojach przy dźwiękach kolęd i pastorałek, przedszkolaki z grupy VIII przygotowując się do przedszkolnej wigilijki  samodzielnie ozdobiły drzewko świąteczne kolorowymi światełkami, bombkami, różnymi ozdobami oraz łańcuchami. Następnie dumne ze swojego dzieła, śpiewały pastorałki i kolędy przy własnoręcznie ozdobionej choince. Pod choinką znalazł się na honorowym miejscu stroik przyniesiony przez Pawełka, który wykonał w domu z pomocą babci i wujka. Na pewno będzie ozdobą naszego stołu podczas wigilijki przedszkolnej. My już jesteśmy gotowi do świąt. Babci i wujkowi Pawełka dziękujemy za piękny stroik i zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć na naszej stronie.


 

MAGICZNE SZTUCZKI

 

GRUPA VII

 

16 grudnia 2019 r. grupę VII odwiedził tata Szymka. Pan Jakub jak prawdziwy iluzjonista wprowadził dzieci w świat magii. Dzieci miały możliwość poznania czegoś nowego i przeżycia czegoś niezwykłego. Bardzo aktywnie uczestniczyły w pokazie. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia jak robi się sztuczki. Uczyły się tajemniczych zaklęć, a odważni ochotnicy pomagali mistrzowi w jego pokazie. W programie obejrzeliśmy pełne tajemnic magiczne triki. Największy zachwyt wywołały kolorowe obręcze. Myślę, że ta wizyta na długo pozostanie w pamięci dzieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.


CHOINKO ZIELONA

 

GRUPA VII

 

11 grudnia 2019 r. nasze przedszkolaki przypominały sobie tradycję ozdabiania świątecznego drzewka. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci  z wielkim zaangażowaniem zawieszały ozdoby, a gdy nasze wspólne drzewko było już gotowe nie obyło się bez śpiewania  ulubionych kolęd i pastorałek. Oprócz tego dzieci w ramach innowacji pedagogicznej wzięły udział w zajęciach matematycznych z tablicą multimedialną pt. „Choinka”. Było łączenie w pary prezentów z ich cieniem, kolorowanie choinki według kodu, wykreślanie niepasujących elementów, liczenie prezentów w worku Mikołaja i wpisywanie cyfr, kodowanie obrazka oraz zaznaczanie różnic na obrazkach. Zapraszamy do albumu fotografcznego.


PIERWSZAKI CZYTAJĄ BAJKI

 

GRUPA X W ŚWIETLICY

 

10 grudnia 2019 r. przedszkolaki z grupy X zostali zaproszeni do swoich starszych kolegów ze świetlicy. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” uczniowie przeczytali przedszkolakom książkę pt: „Bajkowy rok”. Akcja przyniosła wiele satysfakcji, zarówno czytającym jak i słuchaczom. Uczniowie czytający młodszym kolegom czerpali radość z czytania innym, natomiast słuchacze z zaciekawieniem wysłuchiwali i podziwiali zarówno literaturę jak i trudną sztukę czytania, której dopiero naukę rozpoczynają. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


WIZYTA U HIGIENISTKI SZKOLNEJ

GRUPA VIII

6 grudnia 2019 r. dzieci z grupy VIII odwiedziły Panią higienistkę w Szkole Podstawowej Nr 23.   Pani higienistka pokazała im swój gabinet, opowiedziała o swojej pracy i odpowiedziała na wszystkie zadane pytania. Uwrażliwiła dzieci na bezpieczne korzystanie z lekarstw i zdrowe odżywianie.

Po pożegnaniu z panią i opuszczeniu gabinetu dzieci zwiedziły szkolną stołówkę oraz obejrzały wystawy wyeksponowane na korytarzu szkolnym. W drodze powrotnej do przedszkola odwiedziły swoich rówieśników z grupy X. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


"WYMARZONY PREZENT"

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU

5 i 6 grudnia 2019 r. do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj. Nie była to jednak zwykła wizyta – nasz Święty zgodził się wziąć udział w przedstawieniu „Wymarzony Prezent”, przygotowanym wraz z rodzicami działającymi w Klubie Aktywnego Rodzica. Nasi aktorzy opowiedzieli historię dzielnej i wytrwałej Emilki, której marzeniem było spotkanie z Mikołajem. Występ rodziców dostarczył dzieciom wiele spontanicznej radości i wzruszeń. Oklaskom i wspólnym śpiewom nie było końca. Po przedstawieniu Święty Mikołaj wraz z Elfami zapraszali każdą grupę na rozdanie prezentów. Wyjątkowa atmosfera jaka miała miejsce 5 grudnia przeniosła się na dzień następny, ponieważ Klub Aktywnego Rodzica wraz z Mikołajem wystąpili przed dziećmi z klas II ze Szkoły Podstawowej Nr 23. Nasi drugoklasiści z zapartym tchem śledzili losy bohaterów, a na zakończenie Mikołaj sprezentował im słodką niespodziankę.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Rodzicom z Klubu Aktywnego Rodzica za poświęcony czas, bezinteresowną pomoc i zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia „Wymarzony Prezent”.

„Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku” – Johann Wolfgang Goethe.


W KRAINIE DINOZAURÓW
GRUPA VII
 
6 grudnia 2019 r.  przedszkolaki z gr VII wzięły udział w zajęciach podsumowujących całościową wiedzę o dinozaurach zdobytą w trakcie całego tygodnia. Oprócz zagadek, rozsypanek i dino - puzzli dzieci wykonały także kilka zadań na tablicy multimedialnej, a to wszystko w ramach prowadzonej w tym roku w grupie VII innowacji „Multimedialny świat przedszkolaka z elementami matematyki”.  Dzieci bez trudności tworzyły zbiory dinozaurów mając określoną wcześniej liczbę elementów w zbiorze. Z łatwością przeliczały dinozaury i w wyznaczone miejsce wpisywały ich liczbę. Przedszkolaki ćwiczyły swoją spostrzegawczość łącząc dinozaury z ich jajami. Bardzo sprawnie poradziły sobie również z zadaniem polegającym na odpowiednim zaznaczeniu dinozaurów latających, pływających i poruszających się po powierzchni ziemi. Na zakończenie dzieci uzupełniły zakodowaną symbolami tabelę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

GRUPA VII

4 grudnia 2019r. umilając sobie czas oczekiwania na wspaniałego gościa dzieci z grupy VII uczestniczyły w zajęciach pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”, podczas których rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe „Czy to jest Św. Mikołaj?", a także śpiewały i tańczyły do piosenki „To Mikołaj, to Mikołaj”. W ramach innowacji pedagogicznej „Multimedialny świat przedszkolaka z elementami matematyki” podopieczni z ogromnym entuzjazmem wykonywali szereg ćwiczeń na tablicy multimedialnej, między innymi zamalowywały litery, które są potrzebne do napisania wyrazu „MIKOŁAJ”, „PREZENT”, „RENIFER”, ćwiczyły swoją spostrzegawczość poprzez wyszukiwanie obrazków niepasujących do reszty, łączyły w pary takie same przedmioty, przeliczały elementy w zbiorach i wpisywały odpowiednie cyfry oraz wykonywały labirynty z Mikołajem. Przedszkolaki pomagały również segregować Świętemu kolorowe podarunki dla grzecznych dzieci na całym świecie. Jednakże największą frajdą okazało się wypełnianie kolorem obrazków konturowych online – pięknych barw nabrał Mikołaj, jego sanie z zaprzęgiem reniferów oraz prezenty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.      


 

W STARYM KINIE

 

GRUPA I, II, III

 

4 grudnia 2019r. przedszkolaki z grupy I, II, i III przeniosły się w czasie o kilkanaście lat wstecz, zasiadły przed wielkim starym telewizorem i rozpoczęły projekcję bajek w starym kinie. Maluszki z wielkim zainteresowaniem oglądały bajki, na których wychowali się ich rodzice. W repertuarze znalazły się takie tytuły jak Reksio, Wróbelek Elemelek, Przygody Kota Filemona czy też Wilk i Zając. Na zakończenie każda z grup przeniosła się za ekran wielkiego telewizora i wykonała pamiątkowe zdjęcie.


 

CZEKAMY NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

GRUPA II


Przedszkolaki z grupy II z niecierpliwością oczekują przybycia Świętego Mikołaja.  Postanowiły więc napisać wspólny list, aby Mikołaj na pewno o nich nie zapomniał. Pisanie listu było poprzedzone  rozmową o wymarzonych prezentach. Wszyscy mieli okazję wypowiedzieć się co chcieliby otrzymać w tym wspaniały dniu, następnie przystąpiliśmy do pisania. Każdy przedszkolak odbił paluszek umoczony w farbie  na znak podpisu pod listem. Zakończeniem tak przyjemnych zajęć była praca plastyczna, która dzieci wykonały z ogromnym zapałem i dbałością o szczegóły. Zapraszamy do albumu.


WIZYTA W GABINECIE HIGIENISTKI

 

GRUPA X

3 grudnia 2019 r.  przedszkolaki z grupy X odwiedziły Panią higienistkę w Szkole Podstawowej Nr 23. Pani higienistka oprowadziła ich po swoim gabinecie i opowiedziała, na czym polega jej praca oraz, jak należy dbać o zdrowie. Szczególną uwagę zwróciła na bezpieczne korzystanie z lekarstw, prawidłowe nawyki żywieniowe, zachęcała do systematycznego dbania o czystość osobistą. Zaprezentowała dzieciom również wagę która znajduje się w jej gabinecie. Na koniec wizyty przedszkolaki podziękowały pani higienistce i wróciły do swojej sali dzieląc się wrażeniami i spostrzeżeniami.


 

 

TYDZIEŃ LEGEND I BAŚNI POLSKICH

 

GRUPA I, II , III

 

W dniach- 6 grudzień 2019r. w grupie I, II i III odbył się  „Tydzień legend i baśni polskich”.

W trakcie prowadzonych zajęć przedszkolaki:
- poznały legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, a także zapoznały się z mapą Polski, ważniejszymi miejscami w Polsce, symbolami narodowymi,
- obejrzały legendę „Wars i Sawa” oraz zdobyły wiedzę na temat stolicy Polski – Warszawy,
- wysłuchały legendy o powstaniu Rzeszowa, a także zdobyły informację na temat Rzeszowa (ważniejsze miejsca, strój ludowy, herb Rzeszowa),
- obejrzały legendy o smokach: „Bazyliszek”, „Smok Wawelski”,
- zapoznały się z postacią Mikołaja.
Najmłodsze grupy przedszkolne z wielkim zainteresowaniem słuchały prezentowanych bajek i legend poszerzając tym samym swoją wiedzę na temat dawnych dziejów naszego kraju. Zapraszamy do albumu.


ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

 

GRUPA VI i VII

 

2 grudzień 2019 r. przedszkolaki z grup VI i VII chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co przyniesie im los. Z pomocą przyszła im wróżka - pani Ewa, która zabrała dzieci do świata magii i czarów. Uczestnicy zabaw dowiedzieli się co ich będzie czekało w niedalekiej przyszłości (m. in.: kto musi dbać o zdrowie, kogo czeka miła niespodzianka, a kogo czeka wspaniała przygoda) i tej bardziej odległej (np. dotyczącej tego, jaki zawód wybiorą przedszkolaki gdy już dorosną, jak będzie miał na imię przyszły współmałżonek). Czy wróżby się spełnią? - przyszłość pokaże! Jednakże dzieci doskonale wiedzą, że wróżba to zabawa i nie traktujemy jej całkiem poważnie:) Natomiast pewne jest to, iż przyniosły nam one wiele radości, uśmiechu oraz były okazją do wspólnej zabawy, tańców i pląsów. Ten magiczny dzień wróżb i czarów był okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


W TYM KRAJU NAD WISŁĄ
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW - GRUPA VII

29 listopada 2019 r. w grupie VII odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tegoroczne zajęcia pod hasłem „W tym kraju nad Wisłą" cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony rodziców jak i dzieci. Przez cały miesiąc przedszkolaki poznawały różne legendy i historie związane z Polską. Natomiast na samych zajęciach wysłuchały legendy „Lech, Czech i Rus" i na jej podstawie omówiły symbole narodowe.  Następnie wybierały symboliczne obrazki i w ten sposób tworzyły konturową mapę Polski. Nie obyło się także bez zagadek o najpopularniejszych polskich miastach i zabytkach. Ponadto jedno z zadań dotyczyło przeliczania elementów zbioru i dopasowania odpowiedniej cyfry a kolejne kodowania. Przedszkolaki pokazały jak świetnie znają nasz kraj i jego zabytki. Dzieci wspaniale zaprezentowały się w tańcu do piosenki „Czerwone jabłuszko" czy zabawy „Hej na krakowskim rynku". Na koniec dzieci wspólnie z rodzicami wykonały zadania na przygotowanej karcie pracy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za tak liczne przybycie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


"JESIENNE NOSTALGIE"

W WYKONANIU UCZNIÓW SP 23

29 listopada 2019 r. dzieci z grup VI, VII, VIII, IX i X miały możliwość obejrzenia inscenizacji słowno-muzycznej „Jesienne nostalgie” w wykonaniu uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 23 uczęszczających do świetlicy. Pani Jolanta Zając, na co dzień prowadząca zajęcia rytmiki w naszym przedszkolu, przygotowała dla dzieci z przedszkola piękne, nostalgiczne wspomnienie jesieni. Uczniowie recytowali wiersz „Jesień” ubrani w jesienne stylizacje. Piękne jesienne piosenki takie jak: „Kolorowa jesień”, „Jesienna pogoda”, „Listopadowa piosenka” czy „Deszczowa piosenka” skutecznie wprowadziły nas w jesienny klimat zadumy i spokoju. Dzieciom bardzo spodobało się włączenie ich do zabawy przy piosenkach, które tak dobrze znają z zajęć rytmiki. Nie można również zapomnieć o scenografii, którą również przygotowali uczniowie na świetlicy pod opieką pani Joli Zając i pani Małgorzaty Kogut. Dziękujemy za zaproszenie i pięknie spędzony czas na jesiennej zadumie.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA VIII

29 listopada 2019 r. dzieci z grupy VIII odwiedziła mama Bartka, która w ramach akcji "cała polska czyta dzieciom" oraz „Magiczna moc bajek” zapoznała dzieci z ulubionymi wierszykami syna. Wspólne czytanie rozpoczęło się od wiersza Juliana Tuwima „W aeroplanie” a następnie nastąpiła seria wierszy Wiesława Drabika o zwierzętach z różnych środowisk „Awantura na podwórku”, W cyrku” i „W zoo”, które mama Bartka przeczytała z wielki aktorskim talentem. Po takiej dawce wiedzy i humoru nadszedł czas na kalambury i zagadki, oczywiście o zwierzętach. Pani Monika na zakończenie przeczytała dzieciom jeszcze bajki o prehistorycznych zwierzętach – dinozaurach, wręczyła kolorowanki i łakocie. Dziękujemy za cudowne zajęcia i poświęcony czas. Zachęcamy rodziców do wspólnego czytania zarówno w domu jak i w przedszkolu.


EKO LUDEK - ZDROWA ŻYWNOŚĆ

GRUPA VI

 

29 listopada 2019 r. w grupie VI w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Eko Ludek odbyły się zajęcia dotyczące zdrowej żywności. Dzieci dowiedziały się jakie produkty należy wybierać i jak wpływają one na nasze zdrowie. Wspólnie zbudowały piramidę żywienia i ułożyły produkty na odpowiednich miejscach. Od teraz już każdy przedszkolak będzie wiedział, po które rzeczy powinien sięgać, aby dostarczyć naszemu organizmowi jak najwięcej wartości odżywczych. Już podczas śniadania smakosza przedszkolaki stworzyły wesołe kanapki z kolorowych warzyw, które znikały z talerzy w mgnieniu oka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie. 


MOC MARZEŃ I CZARÓW

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPE VI

 

29 listopada 2019 r. dzieci z grupy VI zaprosiły swoich rodziców na zajęcie andrzejkowe – „Moc marzeń i czarów". Na początek dzieci zaprezentowały rodzicom taniec aerobikowy „Allez Ola Ole”, a następnie rozpoczął się wieczór wróżb i czarów. W atmosferze półmroku i zapalonych świec każdy chciał się dowiedzieć, co przyniesie przyszłość ta bliska i ta daleka. Przedszkolaki dowiedziały się, kto musi bardziej dbać o zdrowie, unikać słodyczy, pilnować swoich rzeczy, kogo czeka niesamowita podróż i szczęście oraz jaki będzie miał zawód za kilkanaście lat. Czy wróżby się spełnią? - przyszłość pokaże! Jednak wszyscy doskonale wiemy, że wróżba to zabawa i nie traktujemy jej całkiem poważnie. Natomiast pewne jest to, iż przyniosły one wiele radości i uśmiechu oraz były okazją do wspólnej zabawy, tańców i śpiewów również w języku angielskim. Dziękujemy rodzicom za przybycie i włączenie się do wspólnej zabawy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie. 


PRZEGLĄD MUZYCZNO-RUCHOWY

AEROBIK PRZEDSZKOLKA

GRUPA VI

 

28 listopada 2019 r. dzieci z grupy VI uczestniczyły w VI Międzyprzedszkolnym przeglądzie muzyczno-ruchowym Aerobik Przedszkolaka, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Nasze przedszkolaki pięknie prezentowały się w żółto – czarnych strojach i kolorowych spódniczkach. Były bardzo podekscytowane i z niecierpliwością czekały na ten dzień, gdyż był to pierwszy wyjazd naszych 5-latków na „dużą scenę”. Dzieci z uśmiechem na ustach i wielkim zaangażowaniem zatańczyły przygotowany układ do piosenki „Allez Ola Ole”. Gratulujemy wspaniałego występu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie. 


ANDRZEJKOWE "CZARY-MARY"

ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE - GRUPY III i X

 

28 listopada 2019 r. odbyły się zajęcia koleżeńskie gr. III i X. Na dzieci czekała niespodzianka- list od Wróżki Fiony - która niestety nie mogła być na uroczystości, ale swoje czarodziejskie moce, kapelusz, księgę wróżb i czarów przekazała pani Adzie i pani Kindze. Przedszkolaki nauczyły się wypowiadać magiczne zaklęcie, które miało spowodować, iż wszystkie wróżby spełnią się. Dzięki wróżbom mogliśmy zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co przyniesie nam los (m. in.: kto musi dbać o zdrowie, kogo czeka miła niespodzianka, kim będę w przyszłości) oraz ile prezentów dostaniemy od św. Mikołaja. Czy wróżby się spełnią? - przyszłość pokaże! Jednakże dzieci doskonale wiedzą, że wróżba to zabawa i nie traktujemy jej całkiem poważnie:) Natomiast pewne jest to, iż przyniosły nam one wiele radości, uśmiechu oraz były okazją do wspólnej zabawy, tańców i pląsów. Ten magiczny dzień wróżb i czarów był m.in. okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.

 


"RZESZÓW - MOJE MIASTO"

ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE GRUP VIII i X

 

27 listopada 2019 r. przedszkolaki z grupy VIII kontynuując tematykę związaną z Rzeszowem, zaprosiły swoich rówieśników z gr. X na zajęcia koleżeńskie pt.  „Rzeszów – moje miasto”. Dzieci poznały kolejną legendę dotyczącą powstania naszego miasta oraz jego nazwy. Dzieci utrwaliły sobie ciekawe miejsca, jakie znajdują się w naszym mieście, układały puzzle z widokówek naszego miasta oraz dopasowywały podpisy do obrazków, dzieląc je na sylaby. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wygląda herb Rzeszowa oraz zapoznały się z rzeszowskim strojem ludowym. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


"POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ"

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RZODZICÓW

I ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE DLA GRUP VI, VII i VIII I KLASY 1A SP 23

27 listopada 2019 r. dzieci z grupy IX zaprezentowały podczas dwóch spotkań „Pokaz Mody Ekologicznej”. Przed południem dla swoich rówieśników oraz kolegów i koleżanek z klasy 1a, zaś po południu dla rodziców i rodzeństwa. Modele i modelki z grupy IX  byli ubrani w piękne, kolorowe stroje wykonane między innymi z: gazet, reklamówek, worków, zakrętek, plastikowych butelek, płyt CD, kaset, tektury oraz papieru. Dzieci zaprezentowały układ taneczny do wesołego podkładu muzycznego oraz przedstawiły zestaw wierszyków i piosenek o tematyce ekologicznej. Całość została zwieńczona układami tanecznymi.   Dziewczynki i chłopcy prezentowali się świetnie w swoich strojach. Głównym celem obu pokazów było promowanie postaw ekologicznych w codziennych sytuacjach życiowych oraz dbanie o środowisko, w którym funkcjonujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie. 


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA IX

27 listopada 2019 r. przedszkolaki z grupy IX udały się do pobliskiej biblioteki na zajęcia inspirowane Dniem Pluszowego Misia. Pani bibliotekarka przywitała dzieci, a następnie przeczytała dla wszystkich książkę „Elmer i zagubiony miś”. Kolejnym punktem zajęć okazała się być prezentacja przedstawiająca historię pluszowego misia oraz okoliczności powstawania najbardziej znanych bajkowych, - polskich i zagranicznych misiów. Natomiast świetne ćwiczenie na spostrzegawczość i logiczne myślenie stanowiły dla dzieci zagadki wzrokowe i słowne. Starszaki miały też okazję wykazać się kreatywnością twórczą podczas własnoręcznego ozdabiania papierowego misia. Efekty ozdabiania można podziwiać na grupowej wystawie prac przestrzennych. Spotkanie zostało zakończone miłym akcentem w postaci wypożyczenia nowych książek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkolnym.


AEROBIK PRZEDSZKOLKA

GRUPY VI, VII, VIII i X

27 listopada 2019 r. dzieci z grupy VI zaprosiły swoich kolegów i koleżanki z grup: VII, VIII i X na pokaz swojego tańca przygotowanego na przegląd muzyczno-ruchowy. Była to doskonała okazja do wykonania próby generalnej przed wyjazdem na „Aerobik Przedszkolaka” a jednocześnie możliwość pokazania swoich talentów innym przedszkolakom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie. 


"RZESZÓW - MOJE MIASTO"

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RZODZICÓW GRUPY VIII

26 listopada 2019 r. nauczycielki i dzieci z grupy VIII zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte „Rzeszów – moje miasto”. W trakcie zajęć rodzice mogli zaobserwować postępy dzieci w zakresie czytania i liczenia, były matematyczne zadania, układanie puzzli, dopasowywanie podpisów do obrazków, a wszystkie zadania dotyczyły naszego miasta. Dzieci dowiedziały się również jak wygląda herb Rzeszowa na podstawie legendy „Jak krzyż kawalerski został herbem Rzeszowa?” a następnie wspólnie z Rodzicami wykonały ogromny herb Rzeszowa. Dzieci wysłuchały również hejnału rzeszowskiego oraz zapoznały się z rzeszowskim strojem ludowym. Nie zabrakło zabaw ruchowych i wyliczanek z naszego regionu. Dziękujemy rodzicom za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE - GRUPY III i X

25 listopada 2019 r. każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ukochanym przyjacielem - dużym lub małym, kolorowym, mięciutkim i skrywającym wiele dziecięcych tajemnic - Misiem. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przywitania się tańcem. Dzieci dowiedziały się skąd wzięła się nazwa tego święta oraz wspólnie rozwiązywały zagadki o różnych misiach z bajek. Następnie wszyscy witali się i przytulali z misiami Maluszki z gr. III i starszaki z gr. X rozpoznawały misie z różnych bajek. Nie zabrakło również uroczystego "Sto lat" oraz serdecznych życzeń. Wspólne świętowanie przyniosło wszystkim wiele radości i uśmiechu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada 2019 r. w naszym przedszkolu swoje święto obchodziły pluszowe misie – te małe i te duże, kolorowe i jednobarwne – wszystkie miękkie i kochane. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyniosły swoje pluszowe niedźwiadki. Ogromną atrakcją dla dzieci była wizyta radosnego misia, który odwiedzał wszystkie sale przedszkole, witał się, tańczył oraz bawił się z dziećmi. Pluszowy gość wręczał w prezencie, każdej grupie ogromną kolorowankę ze swoją podobizną do wspólnego kolorowania. Następnie miś zapraszał dzieci wraz ze swoimi paniami do pamiątkowego zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie. Koordynatorzy: Anna Skakowska, Anna Uchman, Marta Blecharczyk.


EKO LUDEK 

"ZDROWE JEDZENIE"

22 listopada 2019 r. w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Eko Ludek,  grupę IV odwiedziła p. Danuta Proksa – specjalista do spraw żywienia. Podczas wizyty pani dietetyk przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące racjonalnego odżywania oraz jego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Wspólne omawianie piramidy żywienia przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy na temat produktów, po które powinno się sięgać, aby dostarczyć naszemu organizmowi wartości odżywczych. Pani Danuta zaznaczyła również jak ważne jest poszukiwanie produktów "eko" i "bio" oraz włączanie ich do naszego jadłospisu. Grupa IV zadała naszemu ekspertowi wiele pytań i obiecała, że podczas posiłków, nie tylko w przedszkolu, z talerza będą znikać wszystkie warzywa.  Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA X

22 listopada 2019 r. dzieci z grupy X brały udział w zajęciach bibliotecznych pt. „Wyspy Kołowej na Oceanie Bajek szukamy, gdy wiersze Wandy Chotomskiej czytamy”. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersz „Wyspa kołowata”, a zadaniem przedszkolaków było odpowiadać na zadawane przez nią pytania.  Następnie Pani zrobiła sprawdzian na znajomość figur geometrycznym - na szczęście każde dziecko poradziło sobie doskonale z tą konkurencją. Kolejną ciekawą zabawą było rozpoznawanie okrągłych przedmiotów za pomocą dotyku z zasłoniętymi oczami. To zadanie sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Na zakończenie zajęć dzieci wypożyczyły nowe bajki. Zapraszamy do galerii zdjęć.


EKO LUDEK

"ZDROWE JEDZENIE"

21 listopada 2019 r. grupa IV i VII obejrzały filmy prezentujace postawę świadomego "eko" konsumenta. Dzieci dowiedziały się jak rozpoznać produkty z upraw ekologicznych i jak szukać ich na półkach sklepowych. Przedszkolaki poznały różnicę pomiędzy żywnością przetworzoną a ekologiczną. Nauczyciele podczas prezentacji tłumaczyli niezrozumiałe wątki a dzieci zadawały pytania. Nasi podopieczni z tematyką zdrowego jedzenia stykają się w przedszkolu bardzo często, teraz do tej wiedzy staraliśmy się dodać świadomość uważności na  produkty jakie wybieramy i proces ich wzrostu czy powstawania. Zapraszamy do albumu fotograficznego. 


WITAMINKI

GRUPA IV

21 listopada 2019 r. grupa IV w ramach tematyki tygodniowej przygotowała sałatkę owocową. Dzieci dobrze wiedzą, iż powinny zjadać owoce, bo dają one zdrowie i energię. Po rozmowie z nauczycielem i omówieniu wszystkich zalet produktów wchodzących w skład sałatki, przystapiliśmy do pracy. Przedszkolaki umyły ręce i z zapałem kroiły przygotowane wcześniej owoce. Po skończonej pracy nastapił moment wyczekiwanej degustacji. Każdy przedszkolak otrzymał solidną porcję "witamin" na talerzu , dlatego wirusy i bakterie nam teraz niestraszne. Zapraszamy do albumu.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA X

20 listopada 2019 r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” do sześciolatków z grupy IX przyszła mama Lilianki, która przyniosła ze sobą dwie książki: „Baśnie braci Grimm” oraz „Bambi i smutny niedźwiedź”. Przedszkolakom szczególnie do gustu przypadła baśń o tajemniczym „Titeliturym”, którą słyszały po raz pierwszy. Dzięki przygodom skrzata wiemy już, że nieładnie jest się przechwalać, a nasze umiejętności zostaną i tak w swoim czasie zweryfikowane przez życie. Na pożegnanie mama Lilianki wręczyła dzieciom pyszne cukierki. Dziękujemy jeszcze raz Pani Agnieszce za wizytę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkolnym.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA VIII

20 listopada 2019 r. dzieci z grupy VIII odwiedziły kolejny raz bibliotekę osiedlową. Tym razem uczestniczyły w zajęciach pt. „Wyspy Kołowej na Oceanie Bajek szukamy, gdy wiersze Wandy Chotomskiej czytamy”. Dzieci wysłuchały wiersza „Wyspa kołowata” i odpowiadały na zadawane przez panią bibliotekarkę pytania. Następnie posegregowały i ułożyły figury geometryczne od największej do najmniejszej. Wielką frajdę sprawiło dzieciom rozpoznawanie okrągłych przedmiotów za pomocą dotyku. Dzieci rysowały również wymyśloną wyspę kołowa i znajdujące się na niej „okrągłe” zwierzęta. Spotkanie zakończyło się oczywiście oglądaniem i wypożyczeniem nowych bajek.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

NIEBIESKI MARSZ

20 listopada 2019 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i podejmując współpracę z Przedszkolem Publicznym Nr 34 w Rzeszowie, przystąpiły do Niebieskiego Marszu. Akcja miała na celu uwrażliwienie na poszanowanie praw dzieci na całym świecie. Wychowawcy grup przygotowali zajęcia, na których rozmawiali  z przedszkolakami na temat ich praw oraz wspomnieli o krokach koniecznych do podjęcia w chwili ich łamania. Dzieci przygotowały też transparenty z hasłami dotyczącymi ich praw oraz niebieskie balony. Każda z grup przeszła w Niebieskim Marszu, trzymając w rękach piękne kolorowe plakaty, opatrzone bardzo ważnymi przesłaniami. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ZAJĘCIA MATEMATYCZNE

GRUPA VI

19 listopada 2019 r.  dzieci z grupy VI wzięły udział w zajęciach matematycznych, podczas których wraz z Misiem Gapciem kształtowały umiejętność liczenia w szerokim zakresie. Dzieci pomagały Misiowi policzyć jego skarby, a było ich niemało. Bez trudu policzyły kolorowe spinacze, których było aż….100. Pani Iwona Lasek zaproponowała dzieciom zabawy na macie do kodowania, podczas których musiały wyznaczyć drogę zgodnie z kodem zapisanym za pomocą strzałek. Podczas układania piramidek z kolorowych kubeczków, dzieci wykazały się niezwykłą dokładnością, cierpliwością i wytrwałością. Zajęcia były realizowane w ramach innowacji pt. "Matematyczne wariacje z kodowaniem na dywanie w przedszkolu".


 

SAŁATKA OWOCOWA

GRUPA V

19 listopada 2019 r. mając potrzebne zakupy oraz wykorzystując to, co dzieci przyniosły z domu przystąpiliśmy do dzieła. Każdy przedszkolak przywdział fartuszek i zajął swoje miejsce pracy. Najpierw obieraliśmy mandarynki i winogrona, obieraniem innych owoców zajęły się panie. Później każde dziecko mogło, przy pomocy swoich  pań, własnoręcznie pokroić wybrany owoc. Wybór był spory, bo w naszej sałatce znalazły się jabłka, banany, śliwki, kiwi, mandarynki, winogrona i pomarańcze. W końcu wszyscy doczekali się czasu degustacji……mniam……było pyszne. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


W SKLEPIE

GRUPA V

18 listopada 2019 r. w ramach działań z zakresu preorientacji zawodowej dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do dobrze znanego wszystkim miejsca, a mianowicie do sklepu spożywczego. Celem wyjścia było utrwalenie wiadomości dotyczących pracy ekspedientki w sklepie. Odwiedziliśmy wszystkie stoiska sklepowe, dzieci najbardziej zainteresowane były słodkościami, jednak tym razem nasze zakupy były bardzo zdrowe. Kupiliśmy owoce na witaminową sałatkę, którą mieliśmy zrobić kolejnego dnia. zapraszamy do albumu.


SPOTKANIE  Z ŻOŁNIERZEM ZAWODOWYM 

GRUPA III

15 listopada 2019 r. w związku z zajeciami z preorientacji zawodowej dzieci miały przyjemność spotkać się z żołnierzem zawodowym z 21 Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie. To spotkanie pozwoliło naszym przedszkolakom poznać zawód żołnierza i zobaczyć sprzęt używany w wojsku. Dzieci chętnie zgłaszały się aby przymierzyć  kamizelkę czy też hełm. Największą radość sprawiło jednak przymierzanie maski przeciwgazowej. Dzieci z grupy III, IV i V były zachwycone. Żołnierz przyniósł również manierkę i menaszkę oraz objaśnił, że służą one do jedzenia a następnie dzieci mogły obejrzeć pozostałe sprzęty. Na koniec spotkania dzieci zadawały mnóstwo pytań i zaprosiły na odwiedziny w przyszłym roku. Zapraszamy do albumu.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IV

15 listopada 2019 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom grupę IV odwiedziła mama Oli, która poprzez wspólne czytanie zachęcała przedszkolaki do sięgania po książki z zakresu literatury dziecięcej. Pani Agnieszka przeczytała dzieciom książeczki ,,Dzielny Reniferek” oraz ,,Najpiękniejsza choinka”. W naszej sali poczuliśmy klimat zbliżającej się wizyty Mikołaja oraz nadchodzących świątecznych przygotowań. Serdecznie dziękujemy mamie Oli za poświęcony czas, zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


WIZYTA PANI DOKTOR

GRUPA VIII

14 listopada 2019 r. dzieci z grupy VIII odwiedziła mama Agnieszki. Pani Kasia z zawodu jest lekarzem i o tym zawodzie opowiedziała nam w sposób bardzo ciekawy i interesujący dla naszych przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się jak dbać o zdrowie i co zrobić, gdy jednak zachorujemy. Dzieci mogły zobaczyć ciśnieniomierz, stetoskop, termometr strzykawki i wiele innych niezbędnych lekarzowi przedmiotów. Dzieci zapoznały się z modelem anatomicznym człowieka, nazywając poszczególne części ciała. Przedszkolaki bawiły się w opatrywanie ran lalkom i misiom, przeszły również kurs udzielania pierwszej pomocy. Mogły poczuć się jak prawdziwy lekarz wypisując receptę. Z poprawne wpisanie swojego imienia, każdy otrzymał od pani Kasi zdrowego lizaka. Za piękne zajęcia zaśpiewaliśmy piosenke "Idziemy do lekarza" oraz wręczyliśmy pani doktor słodki bukiet i podziękowanie. Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy innych rodziców do zapoznania dzieci ze swoim zawodem.


PRZEGLĄD MODY EKOLOGICZNEJ

GRUPA IX

14 listopada 2019 r. dzieci z grupy IX uczestniczyły w „Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Mody Ekologicznej”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Reprezentanci naszej placówki byli ubrani w piękne, kolorowe stroje wykonane między innymi z: gazet, reklamówek, worków, zakrętek, plastikowych butelek, płyt CD, kaset, tektury oraz papieru. Dzieci zaprezentowały układ taneczny do wesołego podkładu muzycznego. Zarówno nasze modelki, jak i modele prezentowali się fantastycznie poruszając się z gracją w rytm muzyki. Gratulujemy starszakom wspaniałego występu. Stroje oraz dzieci do uczestnictwa w tym wydarzeniu przygotowały wychowawczynie grupy: Anna Czurczak oraz Marta Blecharczyk, układ taneczny opracowała zaś Pani Jolanta Zając. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie. 


 

FIGURY GEOMETRYCZNE - ZABAWY MATEMATYCZNE

 

GRUPA IV

14 listopada 2019 r. grupa IV w ramach tematyki tygodniowej "porządkowała" figury geometryczne. Dzieci niezwykle zainteresowała zaproponowana tematyka i wykorzystane do niej pomoce dydaktyczne. Przedszkolaki z zapałem klasyfikowały figury wg. kształtu, koloru czy wielkości. Układały je według wskazanej kolejności czy przeliczały wskazując gdzie jest ich mniej a gdzie więcej. Zajęcia były tak zajmujące, że nasze "wiercipięty" spędziły godzinę na realizowaniu kolejnych zadań i wcale nie chciały kończyć. Zachecamy do podobnych aktywności w domach i zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

AKCJA SPOŁECZNA "ŚWIATEŁKO PAMIĘCI"

 

14 listopada 2019 r. miała swój finał prowadzona w naszym przedszkolu akcja społeczna „Światełko pamięci”. Jej celem było uczczenie poległych żołnierzy w 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz kształtowanie postawy patriotycznej u dzieci w kontekście tożsamości narodowej. To już po raz trzeci delegacja złożona z pani wicedyrektor, żołnierzy Obrony Terytorialnej, dzieci i nauczycieli złożyła na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie zebrane w naszej placówce białe i czerwone znicze. W sumie zebrano 66 zniczy, które zostały rozłożone na często nieznanych i zapomnianych mogiłach poległych żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny.
 

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, dziadkom oraz dzieciom, którzy tak chętnie włączyli się do naszej akcji. Zapraszamy do naszego albumu fotograficznego. 
 

Koordynatorzy akcji: Natalia Kulińska, Bernadetta Kamińska.


WYSTAWA MILITARIÓW

GRUPA X

 

12  listopada 2019 r. z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości grupa X wzięła udział w wystawie militariów, która odbyła sie w szkole Podstawowej nr 23. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu i historii na wyciągnięcie ręki dziecka.


 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

08 listopada 2019 r. odbyły się w naszym przedszkolu obchody Święta Niepodległości. Impreza podzielona była na dwie tury. Każda rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Podczas uroczystości dzieci ze wszystkich grup zaprezentowały po jednej piosence o treści patriotycznej. Gościliśmy również dzieci z klasy 1a wraz z wychowawczynią panią Sylwią Wiśniewską. Na zakończenie występów wszyscy wspólnie wyrecytowali „Katechizm małego Polaka” Władysława Bełzy. W tym dniu uczestniczyliśmy również w koncercie patriotycznym Mobilnej Filharmonii, podczas którego o godź. 11:11 biliśmy rekord wspólnego śpiewania hymnu narodowego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


MAZOWSZE, ŚLĄSK - AMBASADORZY POLSKIEJ KULTURY

GRUPY VIII, IX i X

8 listopada 2019 r. odbyła się pierwsza audycja muzyczna w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej pt. "Mazowsze i Śląsk ambasadorzy polskiej kultury". Zespoły te sa sławnie nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Na zajeciach muzycy postarali się przybliżyć nam historię powstania tych zespołów, a także zastanowić się w czym tkwi ich fenomen. Dzieci mogły zapoznać się ze strojami ludowymi z różnych regionów Polski, posłuchać oraz pośpiewać znane utwory ludowe. Dzieci zapoznały sie również z bardzo starym i ciekawym instrumentem ludowym jakim są cymbały. 


SZKOLNA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

GRUPA X

 

8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 23 odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na którą zostały zaproszone przedszkolaki z grupy X. Była recytacja pięknych polskich wierszy, tańce, chór śpiewał pieśni patriotyczne, a wszyscy zgromadzeni, odświętnie ubrani i przystrojeni w kotyliony mogli uczyć się miłości do ojczyzny. Na zakończenie uroczystości niepodległościowych w tym dniu 8 listopada 2019 o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły wzięli udział we wspólnym, uroczystym odśpiewaniu Hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła dla Hymnu". To kontynuacja ubiegłorocznej akcji "Rekord dla niepodległej." Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i współpracę. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


JESIEŃ W SADZIE I OGRODZIE

GRUPA IV

7 i 14 listopada 2019 r. grupa IV spotkała się ze swoimi kolegami z grup II i VII. Dzieci przygotowały program artystyczny składajacy się z piosenek i wierszy o tematyce jesiennej. Występ rozpocząła piosenka "Kolorowe listki" , następnie pojawiła się "Jesień w sadzie i ogrodzie", wiersz "Dary Jesieni" a całość zamknął utwór "Pac gruszka". Przedszkolaki z IV grupy z zaangażowaniem i radością występowały przed swoimi kolegami. Wszytkie śmiało i bez tremy zaprezentowały przygotowany montaż słowno-muzyczny. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


MOBILNA FILHARMONIA "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

7 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzykami Mobilnej Filharmonii. W koncercie pod hasłem „Piękna nasza Polska cała” muzycy, w pięknych kolorowych, ludowych strojach, zaprezentowali muzykę pochodzącą z różnych regionów naszego kraju takich jak Podlasie, Kaszuby, Podhale czy Małopolska. Uczestnicy koncertu mogli usłyszeć wiele pieśni i przyśpiewek, a także podziwiać wspaniałe instrumenty muzyczne tj: flet poprzeczny, akordeon, skrzypce, kontrabas, a na niektórych z nich mogli nawet zagrać. Duże zainteresowanie wzbudziły diabelskie skrzypce, kaszubski instrument perkusyjny. Ponadto przedszkolaki i uczniowie usłyszeli wyliczankę w języku kaszubskim, a także rzadkie słowa z różnych regionów tj: kabatka, cucha, kierpce czy parzenice. Przy okazji uczestnicy spotkania poznali stroje ludowe z Kaszub, Wielkopolski, Opoczna, Zakopanego oraz Rzeszowa. Muzycy zaprezentowali m.in. przyśpiewki podlaskie tj. „Zaszła na zabawę” , „Zagraj mi muzyko”, przyśpiewki podhalańskie czy Krakowiaka. Na koniec uczestnicy usłyszeli przyśpiewkę „Nad rzeszowską Jasiołką”. Bardzo dziękujemy za tak interesujące spotkanie i już od dziś czekamy na następne audycje!


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA X

7 listopada 2019 r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” grupę X odwiedziła mama Kacperka.  Pani Natalia przyniosła wybraną przez siebie książkę: „Do boju… zuchy!”. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Kolejnym zadaniem, które przygotowała mama Kacperka było ułożenie historyjki na podstawie obrazków. Na zakończenie zajęć Pani Natalia przygotowała dla dzieci niespodzianki – pieczątki oraz duuużo słodkości. Serdecznie dziękujemy Pani Natalii za wizytę w naszej grupie, poświecony nam czas i ogromne zaangażowanie. Zapraszamy innych rodziców do udziału w akcji. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

6 listopada 2019r. w naszym przedszkolu miała miejsce wizyta przedstawicieli Policji z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.  Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat bezpiecznego zachowania na drodze, przypomnienia numerów alarmowych oraz zasad przechodzenia na przejściu dla pieszych. Młodsze przedszkolaki utrwalały nawyki poprawnego przechodzenia przez jezdnię poprzez ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem zestawu autochodzik (pojazdy specjalne, samochody, przejście dla pieszych, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna). Natomiast starsze dzieci z grup VI, VII, VIII, IX i X miały okazję utrwalić nawyki poprawnego przemieszczania się pieszych podczas praktycznego wyjścia na przejście z sygnalizacją świetlną. Dzieci miały również możliwość obejrzenia samochodu policyjnego od środka i posłuchania syreny policyjnej. Mamy nadzieję, że dzieci na długo zapamiętają taką żywą lekcję bezpiecznego zachowania! Dziękujemy tacie Hani z grupy IV oraz Michała z grupy IX za inicjatywę, zaangażowanie i pomoc w organizacji tego wspaniałego wydarzenia w naszym przedszkolu.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA III

6 listopada 2019 r. w związku z akcją ,,Cała Polska czyta dzieciom'', dzieci z grupy III odwiedził dziadek Antoniny. Czytane bajki wzbudziły duże zainteresowanie. Dzieci z ciekawością słuchały bajki pt .: ,,Czerwony Kapturek'' a na końcu wraz z dziadkiem Antosi omówiły losy bohaterki bajki. Wychowankowie wręczyli podziękowanie za chęć przybycia i przeczytania bajki oraz zaprosili na przyszły rok.


NASZ NOWY PRZYJACIEL - ROBOT DOC

GRUPA VII

5 listopada 2019r. przedszkolaki z grupy VII rozpoczęły swoją przygodę z sympatycznym, mówiącym robotem edukacyjnym DOC, który w prosty intuicyjny sposób wprowadza w podstawy programowania. Przedszkolaki trenowały logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną, ćwiczyły liczenie i decydowały, jak ma się przemieszczać DOC, aby dotrzeć do różnych miejsc rozmieszczonych na planszy. Dzieci bardzo precyzyjnie programowały trasę wśród liter, zwierząt i kolorów z kartami do gry, aby nauczyć się programować. Poprzez owe eksperymenty przedszkolaki mogły rozwijać swoje umiejętności, poszerzając wiedzę naukową i technologiczną. Nasz nowy elektroniczny przyjaciel DOC będzie towarzyszyć nam również w kolejnych zajęciach, rozwijając przy tym logiczne rozumowanie i umiejętność rozwiązywania problemów – a to wszystko poprzez niezwykle ciekawą, interesującą i radosną zabawę.


ZABAWY KONSTRUKCYJNE

GRUPA VII

Gdy za oknem deszcz i niepogoda grupa VII się nie nudzi i podczas zabaw konstrukcyjnych przedszkolaki tworzą niepowtarzalne budowle, pojazdy i konstrukcje. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się rurki konstrukcyjne, z których powstają pojazdy, bloki czy wysokie wieże. W naszej grupie lubimy także zabawy drewnianymi klockami z których powstają całe kolorowe miasteczka oraz patyczki, służące do tworzenia konstrukcji płaskich i geometrycznych. Dzieci uczą się w ten sposób podstaw geometrii, proporcji oraz rozpoznawania kształtów i figur. Poza tym zabawy konstrukcyjne są wspaniałą okazją do rozwijania kreatywności, fantazji, realizacji własnych pomysłów. Pracując w małych, kilkuosobowych zespołach uczymy się współpracy w grupach, wybierając swojego lidera. Jak wiele radości i satysfakcji odczuwa dziecko, gdy do realizacji swoich działań może zaangażować kolegów. Wspólne tworzenie jest bardzo odkrywcze.  Poza tym zabawy konstrukcyjne rozwijają myśl techniczną dziecka, wyobraźnię przestrzenną i zapoznają dzieci z właściwościami tworzyw ich giętkością czy stopniem twardości. Zapraszamy do obejrzenia galerii.


ZAJĘCIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

"W KRAINIE KOPCIUSZKA"

GRUPA VIII

4 listopada 2019 r. dzieci z grupy VIII odwiedziły bibliotekę szkolną w SP 23. Pani bibliotekarka Jolanta Kondziołka przygotowała dla przedszkolaków ciekawe i aktywne zajęcia "W krainie Kopciuszka". Pani Jola przeczytała dzieciom baśń "Kopciuszek" wg Hanny Januszewskiej a następnie dzieci rozwiązały kilka zagadek słownych z zakresu bajek i baśni. Wielką frajdę sprawiło dzieciom rozpoznawanie rekwizytów z różnych bajek np. pantofelek, jabłko czy czerwony kapturek itd. Dzieci układały również puzzle, opowiadały o ilustracjach do baśni i nadawały im tytuły. Po tak ciekawych zajęciach przyszedł czas, aby odpocząć sobie w czytelni i …. tak jak Kopciuszek wykonać trudne zadanie a mianowicie oddzielić groch od fasoli. Zadanie to bardzo przypadło dzieciom do gustu i z wielkim zaangażowaniem posegregowały cały worek nasion. Na zakończenie pani bibliotekarka podsumowała zajęcia przypominając dzieciom, że należy być dobrym i nikogo nie wykorzystywać. Było to kolejne wydarzenie w ramach ogólnopolskiego programu „Magiczna moc bajek” realizowanego w naszym przedszkolu.


ĆWICZYMY I DOBRZE SIĘ PRZY TYM BAWIMY

GRUPA VI

W październiku dzieci z grupy VI rozpoczęły zajęcia gimnastyczne, które prowadzone są na sali ćwiczeń w Szkole Podstawowej nr 23. Przedszkolaki chętnie i sprawnie przebierają się w przygotowane przez rodziców stroje sportowe i z niecierpliwością czekają na zajęcia. Najpierw zaczynamy od rozgrzewki: podskoki, przysiady, truchty, marsz, przeplatanka. Kto jeszcze ma trochę siły ćwiczy dalej – trenujemy właściwą postawę poprzez ćwiczenia wyprostne, ćwiczenia równowagi, są zabawy z elementami skoku, rzutu do celu, czworakowania, zabawy w parach, ćwiczenia z różnymi akcesoriami, np. piłeczki, woreczki, szarfy. A na koniec – zumba, za którą przepadają szczególnie dziewczynki. Przedszkolakom zajęcia sportowe przypadły do gustu i tylko czekają, kiedy będą kolejne. Oby nie zabrakło nam sił, a przede wszystkim chęci do ćwiczeń! Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA VII

31 października 2019 r. w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” grupę VII odwiedziła mama Szymona. Nasza grupa powitała gościa z entuzjazmem. Pani Ela przyniosła ze sobą wybraną wspólnie z synkiem książeczkę, w której opisane były legendy polskie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały kolejno legendy o smoku wawelskim, następnie o przygodach szewczyka Dratewki oraz o tym skąd się wzięły toruńskie pierniki. Po wysłuchaniu każdej legendy przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. W zamian za swoje odpowiedzi zostały poczęstowane przez naszego gościa lizakami z zabawnymi minkami. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Eli za wizytę w naszej grupie i jednocześnie zachęcamy pozostałych rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


EKO LUDEK - CHCEMY ZIELENI!

31 października 2019 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w wysadzeniu do ogrodu przedszkolnego krzewu Kiścienia wawrzynowego. Inicjatywa ta została podjęta w ramach Projektu Eko Ludek, w którym bierze udział nasza placówka. Przedszkolaki zapytane przez nauczyciala, jaki może być cel spotkania wczesnym rankiem w ogrodzie, bez chwili wahania wymieniły wysadzenie krzewu oraz z jakiego powodu jest to dla nas ważne, np: oczyszczanie powietrza i regulowaniu temperatury otoczenia. Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i wierzymy, że zdobyta wiedza uwrażliwi ich na potrzebę dbania o środowisko naturalne.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA VIII

30 października 2019 r. dzieci z grupy IX wzięły udział w zajęciach bibliotecznych pt. "Pierwsze kroki w krainie bajki". Nasi wychowankowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wiadomości o tym jak należy dbać o książki, jak z nich korzystać. Panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zagadek oraz rekwizytów charakterystycznych dla wybranych baśni. Na koniec dzieci wypożyczyły książki, które mogły wybrać samodzielnie.


SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

GRUPA VI i VII

30 października 2019 r. dzieci z grupy VI i VII odwiedzili pan i pani policjantka. Przedszkolaki w ramach zajęć z preorientacji zawodowej miały okazję poznać na czym polega praca policjanta na co dzień. Dodatkowo dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach, przechodzenia przez jezdnię czy zachowania w razie ataku psa.  Poza tym dzieci miały okazję, aby przymierzyć policyjną kurtkę i czapkę oraz obejrzeć z bliska wyposażenie policjanta na służbie. Największym zainteresowaniem cieszyły się kajdanki. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą dotyczącą ruchu drogowego i znajomości znaków drogowych. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


JESIENNE ZWIĘRZETA ZIARNAMI MALOWANE

KONKURS PRZEDSZKOLNY

30 października 2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Jesienne zwierzęta ziarnami malowane". Zadaniem uczestników było wyklejenie sylwety ulubionego jesiennego zwierzątka dowolnymi ziarnami. Okazało się, że wyobraźnia i pomysły przedszkolaków i ich rodziców przerosły oczekiwania samych organizatorów. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Na wystawie można było podziwiać zwierzęta z ziaren: maku, kawy, siemienia lnianego, różnego rodzaju kasz, grochu, goździków, rodzynek i wielu innych. Komisja nie mogąc zdecydować komu przyznać pierwsze miejsce, postanowiła , iż wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy za zaangażowanie ze strony rodziców i jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy. 


WIZYTA DZIECI Z PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 9

W GRUPIE VII

JESIENNE ZABAWY Z MATEMATYKĄ

 

29 października 2019 r. grupę VII odwiedzili rówieśnicy z sąsiedniego Przedszkola Publicznego nr 9 w Rzeszowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach multimedialnych „Jesienna matematyka”. Na początku dzieci odgadywały zagadki na temat obecnej pory roku i darów jakie nam przynosi. Odpowiedzią na zagadki były kolejno wyświetlane zdjęcia. Natomiast podczas głównej części zajęć przedszkolaki przeliczały jesienne zbiory, określały ich liczbę i próbowały ją zapisać na tablicy. Innym zadaniem było określenie czym żywią się zwierzęta jesienią. Dzieci nie miały wątpliwości, że wiewiórki lubią orzechy, ptaszki ziarenka czerwonej jarzębiny a sarny szukają trawy. Dodatkowo dzieci łączyły zwierzęta w pary, sprzątały jesienne liście i pakowały je w odpowiedniej ilości do worków. Na koniec przeliczały sylaby w podanych przez nauczyciela wyrazach i określały pierwszą głoskę. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się te zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Mamy nadzieję na ponowne odwiedziny kolegów z przedszkola nr 9. Tymczasem dziękujemy pani Wicedyrektor za zorganizowanie tego spotkania a rówieśnikom za liczne przybycie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


SAŁATKA OWOCOWA

GRUPA X

29 października 2019 r. dzieci z grupy X z dużym zaangażowaniem samodzielnie wykonały sałatkę owocową. Wcześniej dokładnie się do tego przygotowały - oczywiście dokładnie umyły przyniesione owoce oraz ręce, pamiętając o zasadach higieny. Po założeniu fartuszków przystąpiły do krojenia owoców. Przedszkolaki pokazały, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia owoców na małe kawałki, co wcale nie jest takie łatwe. Po wymieszaniu wszystkich składników sałatka była gotowa, a jej degustacja była bardzo przyjemna. Dzieciom wyjątkowo smakowały owoce w takiej postaci, tym bardziej, że był to efekt ich pracy. Na koniec stwierdziły, że przepis na tą pyszną sałatkę jest bardzo prosty, dlatego będą ją robiły w domu – dla swoich rodziców i rodzeństwa – zachęcając przy tym domowników do zdrowego stylu życia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


OD ZIARENKA DO BOCHENKA

GRUPA III

W październiku przedszkolaki z grupy III poznały etapy powstawania pieczywa.  Dowiedziały się, że od ziarenka do bochenka jest długa droga a chleb jest produktem ciężkiej pracy wielu ludzi.  Dzieci poznały różne rodzaje mąk, których, używa się do produkcji chleba. Przedszkolaki oglądały różne rodzaje pieczywa, określały jego smak, zapach, kolor oraz kształt. Podsumowaniem zajęć było wspólne pieczenia chleba w przedszkolnej kuchni.


CZY TO LIŚĆ CZY ZWIERZ?

GRUPA IV

W październiku grupa IV korzystając z pięknej jesiennej pogody, spaceruje w najbliższej okolicy oraz integruje się podczas zabaw na świeżym powietrzu. Zgromadzone podczas spacerów dary, chętnie wykorzystuje do wzbogacania naszego kącika przyrodniczego, jak i podczas zajęć w sali przedszkolnej. W ten sposób z kasztanów przyniesionych przez dzieci stworzyliśmy piękny wielkoformatowy obrazek na dywanie,  natomiast z liści powstał grupowy Liściak Cudak, którego grupa stworzyła poprzez dokładanie kolejno elementów ze zgromadzonych liści. Po skończeniu dzieła dyskusjom nie było końca, ponieważ cześć grupy uznała, iż jest to jeż a cześć zdecydowanie widziała na dywania leśniego skrzata - a co Wy na to? Zapraszamy do albumu fotograficznego.


KONKURS "POSIŁEK JAK SIĘ PATRZY"

25 października 2019 r. odbyło się rozstrzygniecie konkursu czytelniczo-kulinarno-fotograficznego „Posiłek jak się patrzy”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Zaczarowana dynia” i odbył się w ramach Międzynarodowego Programu „Magiczna moc bajek”. Zadaniem dzieci i rodziców było przeczytanie baśni „Kopciuszek” oraz przygotowanie „Karocy dla Kopciuszka” z wykorzystaniem dyni i innych warzyw. Mamy nadzieję, że gotowanie z rodzicami to wielka frajda i miłe spędzanie czasu wolnego:-). Wszystkie prace okazały się niezwykle pomysłowe i wymagały dużego zaangażowania zarówno dzieci, jaki rodziców, dlatego wzorem lat poprzednich organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie dzieci. Przedszkolaki otrzymały drobne upominki oraz zdjęcie w formacie A4. Mamy nadzieję, że pozostanie ono miłą pamiątką wspólnie spędzonych chwil.


EKO LUDEK - LASY

GRUPA IV i VII

25 października 2019 r. grupa IV i VII spotkały się w ramach zajęć koleżeńskich przy tablicy multimedalnej na projekcji prezentacji i filmów: "Co to jest las?", "Jak wyglądałoby życie na ziemi bez drzew?" oraz "Las nasze wspólne dobro". Zajęcia odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Eko Ludek", którego autorami są nauczycielki z naszego przedszkola. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się: co to jest las, jakich ma mieszkańców oraz co dzieje się na poszczególnych "pietrach" tego ekosystemu. Przedszkolaki wiedzą już dlaczego las i drzewa są tak ważne dla naszej planety i co trzeba robić by go chronić. Dzieci poznały zagrożenia związane z niszczeniem drzewostanu leśnego czy miejskiego i związane z tym konsekwencje np.: wzrost temperatury. Wprowadzając do przedszkola projekt chcemy edukować i zwiększać eko świadomość naszych dzieci i ich rodziców. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


AKCJA "SZKOŁA PAMIĘTA"

GRUPY V, VIII, IX i X

Nasze przedszkole włączyło się do akcji „Szkoła pamięta”. W ramach tej akcji nauczycielki z grup V i III (Alicja Olejasz, Justyna Przybyło, Kinga Wytrwał-Hawrylik) w dniu 24 października 2019 r. wspólnie zorganizowały zajęcia koleżeńskie, na których dzieci zapoznały się z historią Polski, czasami rozbiorów i walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Wspólnie odśpiewany hymn Polski wprowadził podniosły i patetyczny nastrój. Przedszkolaki miały okazję podziwiać wystawę upamiętniającą Powstanie Warszawskie i jego uczestników zorganizowaną przez nauczycielki. Na zakończenie zajęć grupa V zaśpiewała dla swoich młodszych kolegów i koleżanek piosenkę pt.; „11 listopada”. zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola.


AKCJA "SZKOŁA PAMIĘTA"

GRUPY III i V

24 października 2019 r. nauczycielki z grupy III i V w ramach akcji „Szkoła pamięta” zorganizowały prelekcję o bohaterach walczących podczas II wojny światowej. z tej okazji dzieci z grup V, VIII, IX i X po odśpiewaniu hymnu narodowego i wysłuchaniu krótkiej prelekcji o historii Polski, oglądnęły film „Szlak bojowy generała Stanisława Maczka”. Po filmie straszaki uczestniczyły w dyskusji nt. bohaterskich czynów polskich żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju.

Po zajęciach delegacja naszego przedszkola udała się na cmentarz komunalny „Pobitno”, aby zapalić znicze na grobie płk. Leopolda Lisa – Kuli i pomodlić się za dusze polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyny. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.


JESIENNE ZABAWY

GRUPA IV

W ostatnich tygodniach października słoneczna pogoda pozwoliła grupie IV cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu. Dzieci do woli korzystały z piaskownicy i urządzeń na przedszkolnym placu zabaw - jednakże najwięcej radości sprawiły im spacery i "brodzenie" w suchych liściach, które spadły z drzew. Przedszkolaki prześcigały się w wymyślaniu zabaw: wyścigi, slalomy, deszcz kolorowych liści czy kopiec jeża to tylko kilka z pomysłów. Zachęcamy zatem do jesiennych spacerów połączonych z zabawą i zapraszamy do albumu. 


PIECZEMY CHLEB

GRUPA II

Grupa II w ostatnim czasie ćwiczyła małe paluszki podczas zabaw z masą solną. Dzieci zamieniły się w małych piekarzy i miały za zadanie przygotować pyszne chlebki i bułeczki. Najpierw przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje prawdziwy chleb - poznały kolejne etapy począwszy od wysiewu ziarenka, oraz zapoznały się z nazewnictwem i różnymi rodzajami pieczywa. Po uważnej lekcji, wspólnie z nauczycielem, mali piekarze przygotowali masę solną i ochoczo zabrali się do pracy. Zapraszamy do albumu przedszkolnego.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA VIII

22 października 2019 r. dzieci z grupy VIII rozpoczęły cykl spotkań bibliotecznych „Pierwsze kroki w krainie bajki” w Miejskiej i Publicznej Bibliotece - Filia Nr 6 w Rzeszowie. Panie bibliotekarki oprowadziły je po bibliotece i zapoznały z celem wizyty. Następnie dzieci usiadły na przygotowanych kolorowych pufach, przypomniały sobie wraz z paniami zasady korzystania z książek oraz dbania o nie. Dzieci zostały zaproszone do krainy bajek; przeszły do rozwiązywania zagadek przygotowanych przez panie oraz rozpakowywania pudełek niespodzianek i rozpoznawania ukrytych tam rekwizytów związanych z bajkami, które jak się okazało dzieci bardzo dobrze znały. Na zakończenie dzieci wybrały sobie bajki do wypożyczenia do domu. Po ustaleniu daty następnej wizyty w bibliotece dzieci w świetnych nastrojach wróciły do przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


EKO LUDEK

SPACER PO LESIE

GRUPA IV

21 października 2019 r. grupa IV rozpoczęła realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Eko Ludek", poznając temat dotyczący lasów. Dzieci wraz z rodzicami maja już możliwość od tygodnia zapoznawać się z informacjami w kąciku ekologicznym, który powstał w naszym przedszkolu. Następnie grupa IV poznawała bogactwo lasów podczas zajęć grupowych, na których dzieci na ścieżce sensorycznej z kory, liści, mchu oraz mnóstwa innych składników runa leśnego, mogły poczuć bezpośredni kontakt z naturą. Dzieci założyły też swój własny las w słoiku, układając warstwy potrzebne do zbudowania odpowiedniego środowiska dla rośliny oraz rozmawiając o warunkach, które musimy jej zapewnić do prawidłowego rozwoju. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA VII

18 października 2019 r. w ramach akcji czytelniczych: Cała Polska Czyta Dzieciom i Magiczna Moc Bajek, grupę VII odwiedził tatuś Eryczka, który czytał przedszkolakom wiersze Juliana Tuwima. Dzieciom najbardziej podobał się wiersz „Lokomotywa”. Ponadto pan Maciej przedstawił dzieciom samodzielnie przygotowaną prezentację dotyczącą życia i zabytków Londynu.  Przedszkolaki z uwagą słuchały jego opowieści, oglądały zdjęcia i filmiki z wycieczki do Londynu dzięki czemu świetnie poradziły sobie z pytaniami. Tata Eryka nagrodził aktywność wszystkich dzieci słodkościami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony dzieciom czas i zapraszamy ponownie a Państwa zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tej wizyty w albumie fotograficznym.


METODA AKTYWNOŚCI DZIECIĘCEJ "SKAKANKA"

GRUPA X

 

18 października 2019 r. dzieci z grupy X wzięły udział w zajęciach prowadzonych innowacyjną Metodą Edukacji Dziecięcej „Skakanka”. Metoda ta łączy ruch i aktywność fizyczną z rozwijaniem umiejętności poznawczych takich, jak pamięć wzrokowa, słuchowa, szybkość spostrzegania czy koncentracja uwagi. W skład tej metody wchodzi również skrzynia zawierająca rekwizyty służące do wyciszenia systemu nerwowego. Zabawy proponowane w wersji multimedialnej wzbudziły wśród dzieci duże zainteresowanie. Po wykonaniu zadań wyświetlanych na ekranie, dzieci mogły się zrelaksować wykorzystując wałki do masażu, piłki z kolcami czy kołderkę obciążeniową. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


"OD ZIARENKA DO BOCHENKA"

GRUPY IX i VIII

18 października 2019 r. dzieci z grupy IX wzięły udział wraz z kolegami i koleżankami z grupy VIII we wspólnych zajęciach "Od ziarenka do bochenka". Dzieci wzięły udział we wspólnych zabawach oraz ciekawych zajęciach dydaktycznych, które dostarczyły dzieciom wiadomości na temat tego jak powstaje chleb. Wychowankowie mogli oglądać, dotykać prawdziwe zboże, mąkę czy różnego rodzaju pieczywo. Na zajęciach panowała miła atmosfera.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IX

17 października 2019 r. w związku z akcją "Cała Polska czyta dzieciom" dzieci z grupy IX odwiedził tato Ksawiera. Dzieci wysłuchały kilku ciekawych bajek min. " Franklin gra w piłkę", "Franklin mówi kocham Cię". Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali czytanych przez naszego gościa bajek. Ksawier wraz ze swoim tatą pokazywali ilustracje do tekstu, czym jeszcze bardziej zaciekawili dzieci. Na koniec podziękowaliśmy tacie Ksawiera za odwiedziny. Wychowankowie wręczyli dyplom i zaproponowali, aby tato Ksawiera jeszcze nas odwiedził.


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 23

GRUPA X

16 października 2019 r. przedszkolaki z grupy X wzięły udział w uroczystości z okazji 25-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 23 imienia Jana Pawła II. Ciekawe opowieści o Janie Pawle II połączone z filmową prezentacją przybliżyły wszystkim postać naszego Patrona. Wielu osobom łezka zakręciła się w oku podczas słuchania wzruszających piosenek oraz oglądając slajdy z życia Wielkiego Polaka, który nie tak dawno był wśród nas i bardzo kochał dzieci. Przedszkolaki chcąc uczcić pamięć o tym wspaniałym Polaku zaśpiewały piosenkę „Jesteś radością mojego życia” i recytowały wiersz p.t. „O  Karolu Wojtyle”. Oczywiście nie mogło obyć się bez kremówek, które Ojciec Święty jako dziecko uwielbiał. Wierzymy, że dzięki takim uroczystościom pamięć o Świętym Janie Pawle II na zawsze pozostanie w tych malutkich serduszkach.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IX

4 październiaka 2019 r. w związku z akcją "Cała Polska Czyta Dzieciom" dzieci z grupy IX odwiedził tato Miłoszka. Dzieci wysłuchały kilku ciekawych bajek min. "Czarodziejska lampa". Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali czytanego tekstu. Na koniec podziękowaliśmy tacie Miłoszka za odwiedziny. Wychowankowie wręczyli skromny prezent i zaproponowali, aby tato Miłoszka nas jeszcze odwiedził.


JESIENNE KODOWANIE NA DYWANIE

GRUPA X

We wrześniu i w październiku 2019 r. w grupie X systematycznie odbywały się zajęcia z kodowania w ramach innowacji pedagogicznej p.t. „Matematyczne wariacje z kodowaniem na dywanie w przedszkolu”. Nawiązując do aktualnej pory roku dzieci kształtowały swoją odporność emocjonalną podczas rozgrywania wspólnie skonstruowanej gry planszowej „Zbieramy owoce i warzywa”. Swoją spostrzegawczość i logiczne myślenie rozwijały układając owocowo-warzywne sudoku. Bawiły się również w poszukiwaczy skarbów ukrytych pod plastikowymi kubeczkami. Aby sprawdzić, czy pod kubeczkiem kryje się skarb należało prawidłowo podać jego współrzędne. Dużo radości sprawiło dzieciom układanie obrazków z kolorowych kubeczków zgodnie z instrukcją słowną. Wszystkie proponowane zabawy rozwijają kompetencje przydatne na każdym etapie życia. Rozwijają logiczne myślenie, uczą zadaniowego podejścia do stawianych problemów, szukania różnych możliwości, kształtują umiejętność pracy zespołowej oraz trudnej sztuki szukania kompromisu i dyskusji. Wprowadzając dzieci w świat kodowania, tak naprawdę uczymy ich podstaw programowania. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


W KRÓLESTWIE PANA BURAKA

GRUPA IV

9 października 2019 r. w grupie przygotowaliśmy sok z buraka czerwonego. Warzywo to stało się głównym bohaterem zajęć, ponieważ posiada moc dobrocynnych dla naszego zdrowie właściwości. Dzieci dowiedziały się, że spożywanie dań i soków z tego warzywa działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i wykrztuśnie. Burak zawiera witaminy A, B, C i E oraz minerały potas, fosfor, żelazo i magnez - wpływa na wytwarzanie serotoniny w ograniźmie. Zwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie soku z buraka i jabłka, połaczone z degustacją. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że sok był pyszny! Zapraszamy do albumu fotograficznego.


SAŁATKA OWOCOWA

GRUPA VIII

Na podsumowanie tematyki poświęconej owocom i warzywom dzieci z grupy VIII 4 października 2019 r. wybrały się na ryneczek warzywno-owocowy, gdzie dowiedziały się na czym polega praca pani ekspedientki. Po rozmowie z panią dzieci zrobiły małe zakupy: marchewkę, jabłka i inne owoce. Po powrocie do przedszkola ze smakiem zjadły marchewkę a następnego dnia wykonały zdrową pełną witamin sałatkę owocową z owoców przyniesionych przez dzieci oraz zakupionych podczas wycieczki. Dzieci bardzo starannie przygotowały się do tego zadania, wybierając różne owoce zarówno polskie jak i egzotyczne. Zwracano uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem, pamiętając o właściwej higienie. Dzieci założyły fartuszki, umyły ręce, następnie umyły też owoce, które samodzielnie pokroiły. Podczas robienia sałatki dzieciom dopisywały humory, z uwagą i skupieniem kroiły owoce, przekonały się, że potrafią samodzielnie posługiwać się nożem. Po wymieszaniu sałatki i uporządkowaniu stanowisk pracy nastąpiła degustacja. Sałatka bardzo smakowała dzieciom. Nie obyło się bez dokładek. Samodzielne wykonanie sałatki okazało się wspaniałym sposobem na podsumowanie wiadomości o owocach. Dziękujemy rodzicom za przyniesione owoce i zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy w albumie fotograficznym!


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IX

4 października 2019r. w związku z akcją "Cała Polska Czyta Dzieciom" dzieci z grupy IX odwiedził tato Miłoszka. Dzieci wysłuchały kilku ciekawych bajek min. "Czarodziejska lampa". Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali czytanego tekstu. Na koniec podziękowaliśmy tacie Miłoszka za odwiedziny. Wychowankowie wręczyli skromny prezent i zaproponowali, aby tato Miłoszka nas jeszcze odwiedził.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IV

3 października 2019 r. naszą grupę odwiedziła mama Wiktorii. Pretekstem do wizyty była Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom. Mama Wiktorii przeczytała książkę z serii Tupcio Chrupcio o tytule  "Nie chce się dzielić". Dla naszych przedszkolaków była to okazja by podczas słuchania opowiadania o Tupciu, który nie chciał się dzielić zabawkami - przemyśleć sobie czy i im czasem nie zdaża się tak zachowywać. Wszystkim nam odwiedziny mamy Wiktorii sprwaiły dużo radości. Serdecznie zapraszamy pozostałych rodziców do udziału we wspólnym czytaniu. Zapraszamy do albumu.


MULTIMEDIALNY ŚWIAT PRZEDSZKOLAKA -
POZNAJEMY FIGURY GEOMETRYCZNE ORAZ CYFRĘ 1

GRUPA VII

1-2 października 2019r. dzieci z grupy VII brały udział w zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej „Multimedialny świat przedszkolaka z elementami matematyki”.  Przedszkolaki poznawały cyfrę 1 – wyszukiwały elementy występujące pojedynczo, wskazywały pojedyncze części ciała, rozwiązywały zagadki, kreśliły cyfrę 1 po śladzie oraz zapisywały ją na tablicy multimedialnej. Dzieci obrazowały również ruchem treść piosenki „Jeden”. Przedszkolaki, poprzez zabawy z figurami piankowymi, wyszukiwanie elementów w odpowiednim kształcie w otoczeniu, tworzenie obrazów z kolorowych figur geometrycznych, czy grę multimedialną „Nauka kształtów”, utrwaliły figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt. Na zakończenie zajęć, wspólnie z misiem Buliba, wszystkie dzieci zaśpiewały i zatańczyły piosenkę „Głowa, ramiona”, która nie tylko była wesołym zakończeniem zajęć, ale również utrwaliła części ciała. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


DZIEŃ CHŁOPAKA

GRUPA II

30 września 2019 r. jak to zwykle bywa obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka, z tej okazji życzyliśmy naszym chłopcom samych wspaniałości, podkreślając przy każdej okazji, że tego dnia są najważniejsi. Dziewczynki odśpiewały uroczyste „Sto lat” oraz wręczyły symboliczne prezenty w postaci krawacików. Wszystkim chłopcom jeszcze raz wszystkiego co najpiękniejsze! Zapraszamy do przedszkolnego albumu fotograficznego.


WDRAŻAMY SIĘ DO PRACY W PODRĘCZNIKACH

GRUPA II

Po miesiącu adaptacyjnym grupa II zabiera się  z energią do pracy. Maluszki zapoznały się ze swoimi książeczkami, najpierw wszyscy wysłuchali opowiadania o jesiennych zbiorach w sadzie i ogrodzie, śledząc przy tym pilnie karty z obrazkami a następnie przystąpiliśmy do pracy przy stolikach. Zaangażowanie dzieci było ogromne i pierwsze zadania zostały z łatwością wykonane, oby tak dalej. Zapraszamy do albumu.


SPOTKANIE Z WOJEWÓDZKIM INSPEKTORATEM

TRANSPORTU DROGOWEGO W RZESZOWIE

25 września 2019 r. w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Inspektoratu Transportu Drogowego. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, kształtujących właściwe postawy w trakcie poruszania się po drogach publicznych oraz utrwalających zasady bezpiecznej zabawy. Przedszkolaki poznały też zawód inspektora transportu drogowego oraz obowiązki, jakie wykonuje podczas swojej pracy. Nasi goście zaprezentowali nam samochód służbowy z całym wyposażeniem oraz przedstawili działanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a w jego trakcie każdy przedszkolak został wyposażony w odblask. Dziękujemy serdecznie za wizytę! Zapraszamy do albumu fotograficznego.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IV

20 września 2019 r. naszą grupę odwiedził tato Hani, który wspólnie z przedszkolakami poznawał historię kury Adeli. Podczas spotkania tato Hani przeczytał nam  książeczkę ,,Kura Adela. Jak kura nie chciała być kurą”, rozmawialiśmy o dylematach bohaterki i o tym że warto zawsze być sobą. Dziękujemy za miłe spotkanie! Zachęcamy do obejrzenia albumu fotograficznego.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły tego dnia od samego rana. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki brały udział w zabawach zręcznościowych, bawiły się przy muzyce, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Panie zadbały o to, aby zajęcia były atrakcyjne i wywołały na buziach przedszkolaków mnóstwo uśmiechu. Trudno jest opisać jaka radość zapanowała w tym dniu u nas w przedszkolu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało medal wzorowego przedszkolaka, aby upamiętniał te wspaniałe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji chwile. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


KOLEŻANKO I KOLEGO

POZNAJ ZASADY RUCHU DROGOWEGO

GRUPA X

20 września 2019 r. dzieci z grupy X wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie sobie zasad ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Dzieci z uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


WARSZTATY "WCHODZĘ W ROLĘ"

GRUPY VIII, IX i X

Co zrobić, by zrozumieć, jak wygląda dzień niepełnosprawnego dziecka? Wczuć się w jego rolę! 20 września 2019 r. dzieci z grup VIII, IX i X wzięły udział w warsztatach „Wchodzę w rolę” przeprowadzonych przez przedstawicieli Fundacji „Potrafię Pomóc”. Podczas spotkań dzieci zetknęły się z problemami, które na co dzień pokonują ich niepełnosprawni rówieśnicy. Dzieci mogły na przykład przejechać trasę wózkiem inwalidzkim, przejść o kulach, czy z laską, w czasie, gdy opaska zasłania oczy. Komunikowały się bez słów za pomocą obrazków i piktogramów i wykonywały różne czynności bez użycia jednej ręki lub nogi. Te kilka zadań, z którymi podczas warsztatów zetknęły się przedszkolaki, to nie tylko szansa na dobrą zabawę, ale również poznanie, jakie są rodzaje niepełnosprawności i jak wygląda codzienne życie ich rówieśników, na przykład jak kilka schodków lub krawężnik mogą utrudnić, a czasem uniemożliwić zwykłe funkcjonowanie. Dzieci otrzymały również lekcję savoir-vivre’u: dowiadują się, jak zaproponować pomoc osobie z niepełnosprawnością albo jak pomóc, żeby nie zaszkodzić. Na zakończenie dzieci otrzymały grę „Integracyjny Piotruś”, która jeszcze lepiej przybliży dzieciom temat niepełnosprawności. Udział w warsztatach to szansa, by najmłodsi oswajali się z obecnością osób niepełnosprawnych w swoim środowisku, co w przyszłości pomoże przełamać bariery we wzajemnym kontakcie. 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IX

20 września 2019 r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” grupę IX odwiedził tata Michasia W. Dla dzieci były to bardzo miłe odwiedziny. Przedszkolaki mogły posłuchać ciekawych historii z udziałem pewnej niesfornej Kury Adeli, bohaterki książki pt.: „Kura Adela. Jak kura nie chciała być kurą” autorstwa Joanny Krzyżanek. Dzieci z wielkim skupieniem i zainteresowaniem wysłuchały wszystkich przygód głównej bohaterki. Nie obyło się bez śmiechu i wysnucia morału. Dzięki wysłuchanej historii dzieci z grupy IX wiedzą już, że najważniejsze to pozostawać zawsze sobą, ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy. Dziękujemy jeszcze raz tacie Michasia za wizytę w naszej grupie i wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


 

MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

 

We wrześniu dzieci z grupy VI utrwalały zasady ruchu drogowego w przedszkolnym miasteczku. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda właściwe zachowanie na chodniku oraz w jakich miejscach bezpiecznie przejść przez ulicę. Doskonale znały rolę sygnalizatora i wymieniały znaczenie poznanych znaków. Na koniec wszystkie dzieci zamieniły się w uczestników ruchu drogowego i – zgodnie z przepisami poruszały się po jezdni: prowadziły pojazdy oraz przechodziły w odpowiednim miejscu przez drogę. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


ZABAWY INTEGRACYJNE

GRUPY V i VI

 

18 września 2019 r. przedszkolaki z grupy V i VI spędzały wspólnie czas poznając nowe i utrwalając znane im już zabawy integracyjne. Dzieci ćwiczyły rączki oraz koordynację wzrokowo-ruchową podczas zabaw paluszkowych tj. „Mała Miczitanka”, „Krokodyl”, „Wielkie pranie” czy „Plastelina”. W następnej kolejności przyszedł czas na zabawy kołowe – „Chodzi kotek koło płotka”, „Jeżyk Tuptuś” oraz zabawy z elementem rywalizacji – „Krzesła”, w której dzieci podczas przerwy w muzyce próbowały zająć wolne miejsce na krześle. Dodatkowo pani Justynka nauczyła przedszkolaki wyrażania trzech magicznych słów: dziękuję, proszę, przepraszam - w  języku migowym. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Magiczne słowa” zastępując je wersją migową. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


"ZASADY RUCHU DROGOWEGO"

WSPÓLNE ZAJĘCIA GRUP III i VIII

18 września 2019 r. odbyły się wspólne zajęcia grup III i VIII. Starszaki z grupy VIII wcieliły się w rolę nauczycieli i znawców przepisów ruchu drogowego. Z wielkim zapałem prezentowali maluchom kolejne zasady. Dzieci wysłuchały wiersza „Na ulicy” a następnie bawiły się do muzyki utrwalając kolory sygnalizacji świetlnej. Wielką frajdę dzieci miały podczas praktycznych zajęć w „Miasteczku ruchu drogowego”, które powstało w naszym przedszkolu. Dzieci wcieliły się w role pieszych oraz „pojazdów”, i odgrywały scenki z wykorzystaniem dostępnych rekwizytów. Każde dziecko spróbowało przejść przez ulicę z sygnalizatorem i bez. Dzieci rozpoznawały oraz klasyfikowały znaki drogowe.


KOLOROWE KODOWANIE
GRUPA IX i X

18 września 2019 r. dzieci z grupy IX i X  uczestniczyły we wspólnych zajęciach  poświęconych kodowaniu z użyciem maty edukacyjnej. Zajęcia prowadziła Pani Adrianna Kuziara, która zaproponowała uczestnikom wachlarz ciekawych zabaw. Gry i zabawy z zastosowaniem kodowania wpływają na kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczą samodzielność, wpływaj na pobudzanie wyobraźni oraz stanowią świetny początek do nauki programowania. Tego dnia dzieci miały okazję kodować otrzymane informacje, a w grze „Znajdź drogę” – odszukiwać oraz wymyślać drogę ludzika do wyznaczonego miejsca. Wszystkim uczestnikom szczególnie spodobała się zabawa „Budujemy wieże” z użyciem kolorowych kubków, podczas której dzieci uczyły się pracować indywidualnie oraz w grupie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym.


 

"BEZPIECZNA DROGA"

ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE

GRUPY IV i VII

18 września 2019 r. odbyły się wspólne zajęcia grup IV i VII o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Na początku zajęć przedszkolaki nazywały pojazdy i określały jak się poruszają. Później dzieci bez większych trudności odgadywały zagadki dotyczące różnych środków transportu. Starszaki zaprezentowały  młodszym dzieciom piosenkę „Ruch uliczny” mówiącą o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Potem przedszkolaki wspólnie oglądały i nazywały znaki drogowe. Dzieci opisywały ich wygląd, kolory, kształty. Na koniec dzieci pracując w grupach projektowały swoje wymarzone miasteczka, naklejając na planie miasteczka ozdobione i wycięte przez siebie pojazdy, a wśród nich: samochody, autobusy, ciężarówki, rowery, motocykle, pociągi i wiele innych. Ukończone plany wyglądały naprawdę imponująco. Na koniec dzieci prezentowały właściwy sposób poruszania się po ulicy. Samodzielnie przydzielały sobie role kierowców, pieszych,  czy pasażerów autobusu. Zabawa była przednia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


 

BEZPIECZNI NA DRODZE

GRUPA V

We wrześniu przedszkolaki z grupy V zdobywały wiadomości związane z bezpieczeństwem na drodze. Właściwe zachowanie na chodniku, bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znajomość podstawowych znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej - to niezbędne umiejętności, dzięki którym nasze pociechy stają się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzieci wcielały się w role różnych uczestników ruchu drogowego wykorzystując przy tym pomoce przedszkola. Najlepszą jednak nauką jest ta zdobywana podczas praktycznych ćwiczeń, dlatego też, przedszkolaki udały się na długi spacer. Wspólne wyjście to świetny sposób na naukę bezpiecznego spacerowania po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię wyposażoną w sygnalizację świetlną, zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały i nazywały uczestników ruchu ulicznego. Największą frajdą okazało się jednak odszukiwanie znaków drogowych - przedszkolaki doskonale opisywały ich wygląd oraz omawiały znaczenie. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

16 września 2019 r. dzieci z grupy VIII postanowiły dołączyć do świętowania Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W grupie VIII zaczęliśmy do przeczytania baki pt. „The Dot”, którą napisał Peter Reynolds - opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie i swój talent. Następnie dzieci stworzyły wspólny obraz, gdzie każde dziecko mogło zrobić tyle kropek, ile chciało. Były kropki rysowane kredkami, pastelami, flamastrami, malowane farbami, przyklejane a nawet wyklejane z plasteliny. Przedszkolaki kontynuowały kropkową zabawę na jezyku angielskim, gdzie wysłuchały bajki „The Dot” w oryginale, następnie przeliczały do sześciu kropli na dużej kostce i układały obrazki wypełniając je kolorowymi kropkami. Na zakończenie, każde dziecko otrzymało ceryfikat. Mamy nadzieję, że po takiej lekcji odwagi i kreatywności nie usłyszymy już więcej „ja nie umiem”, bo każde dziecko „potrafi”, ale czasami tego nie wie!

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
  35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3
 • wicedyrektor - 17 748 34 10
  sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50
  księgowość - 17 748 25 48
  fax - 17 748 25 60

Galeria zdjęć