Menu

Wydarzenia 2018/2019 Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2012/2013 Wydarzenia 2011/2012 Wydarzenia 2010/2011 Kalendarz imprez

Z życia przedszkola

"CZTERY PORY ROKU"

ZAJĘCIA OTWARTE

GRUPA I

4 kwietnia 2019 r. dzieci z grupy I przyjęły na sali wyjatkowych gości - swoich rodziców. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się w inscenizacji "Cztery Pory Roku". Dzieci śpiewały piosenki i odgrywały z przejęciem role: Zimy, Wiosny, Jesieni, Lata, Nowego Roku czy Wróbelków i Pszczółek. Oklaskom i pochwałom ze strony rodziców nie było końca. Po zakończonej części artystycznej przedszkolaki zaprosiły mamusie i tatusiów do wspolnej zabawy z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijajacego W. Sherbourne. Wychowawczynie przygotowały aktywności z zakresu "razem" majace na celu budowanie i zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Warunkiem osiągnięcia sukcesu było wzajemne zaufanie, zrozumienie, współpraca i równy wkład fizyczny. Sadząc po minach i uśmiechach, zabawa była przednia. Serdecznie dziekujemy rodzicom za przybycie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.


BO W PRZEDSZKOLU FAJNIE JEST...cz.3

GRUPA I

W marcu w grupie I kontynuujemy  eksperymenty z technikami plastycznymi i zabawami sensorycznymi. Przygotowujemy dłonie i palce do pisania poprzez ćwieczenie właściwego chwytu kredek czy pędzli, wydzieranie czy eksperymentując z rozmaitymi substancjami. Odkryliśmy już zalety zabaw sensorycznych, które nie tylko przyczyniają się do usprawniania motoryki małej, ale również kształtują wyobraźnię oraz pozwalają na organoleptyczne doświadczanie różnych faktur, tekstur czy gęstości materiału. Przygotowywaliśmy masy sensoryczne, z których tworzyliśmy rozmaite twory, a także manipulowaliśmy elementami umieszczonymi w żelowych woreczkach sensorycznych. Zaskakujących wrażeń dostarczyły też kuleczki hydrożelowe, które zalaliśmy wodą i obserwowaliśmy zwiększanie ich objętości, następnie przesypywaliśmy je oraz klasyfikowaliśmy według kolorów, wielkości czy liczebności. W marcu mieliśmy również okazję korzystać z tablicy multimedialnej, na której to obejrzeliśmy prezentację dotyczącą zwierząt egzotycznych. Poznaliśmy nowe gatunki oraz odgłosy jakie wydają. Zobaczcie jak świetnie się bawimy. Zachęcamy do podobnych aktywności w domu. Zapraszamy do albumu.


PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA  II EDYCJA

ZADANIA MARCOWE

GRUPA I

 

29 marca 2019 r. grupa I zakończyła realizację zadań "marcowych" z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała. W pierwszym półroczu w naszej placówce realizowaliśmy I edycję projektu. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w realizację zadań, w związku z czym grupa I zdecydowała się na udział w II edycji projektu i wykonanie zadań wyznaczonych na miesiąc marzec. Wspólnie wykonaliśmy pracę o tematyce wiosennej, gdzie znalazły się kolorowe kwiaty, motyle oraz ptaki, nie zabrakło nawet pączków na budzącym się do życia drzewie. Również plac przed wejściem do przedszkola został ozdobiony wiosennymi kolorami – wykonaliśmy wielką laurkę dla naszego miasta. Dzieci wzięły też udział w zajęciach dydaktycznych pokazujących piękne zakatki przyrodnicze naszego regionu, które przedstawione zostały w prezentacji  "Cudze chwalicie, swego nie znacie... Skarby Podkarpacia". Ważnym wydarzeniem było też zorganizowanie pierwszego wewnątrzgrupowego konkursu  ,,Przedszkole – drugi dom”, w którym dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały prace odnoszące się do życia przedszkola. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ten spędzony wspólnie z dziećmi czas   i  aktywne uczestnictwo w konkursach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IV


29 marca 2019 r. mama Mai odwiedziła dzieci z grupy IV. Pani Ewelina, włączając się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała bajki z ulubionych serii przedszkolaków pt. „Kici Kocia na rowerze” oraz „Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego” Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód Kici Koci, która, tak jak i one, uczyła się jeździć na rowerze. Doskonale wiedziały, że kask jest niezbędny oraz wymieniały z czego składa się rower. Przygoda Zuzi była bardzo pouczająca – uwrażliwiła małych słuchaczy, że korzystanie z pomocy nieznajomego może się źle skończyć. Na zakończenie mama Mai przygotowała dla dzieci niespodzianki: masażyki, które przedszkolaki uwielbiają oraz słodki poczęstunek! Bardzo dziękujemy za odwiedziny i miło spędzony czas oraz zachęcamy do dalszego włączania się do akcji. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

GRUPA VIII

29 marca 2019 r. dzieci z grupy VIII ponownie odwiedziły Bibliotekę Publiczną - Filia nr 6 w Rzeszowie tematem tego spotkania była „Podróż do niezwykłych planet-świat techniki, wynalazków, rakiet i robotów”. Pani bibliotekarka sprawdziła wiadomości dzieci na temat układu słonecznego i kosmosu. Przedstawiła im planety ukryte w zdaniu „ Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Usmaży Naleśniki”. Następnie zadaniem dzieci było odszukać daną planetę i jej nazwę oraz umieścić ją na tablicy. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o kosmosie oraz o pierwszych kosmonautach, o świecie techniki-satelitach i robotach. Wysłuchały także wiersza W. Chotomskiej „ Rakieta opowiada o planetach”. Na koniec dzieci wykonały zadanie w grupach.  Każda grupa miała zaprojektować inną planetę. (kwiatów, owoców i zwierząt). Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły się za malowanie, wycinanie, przyklejanie . Na koniec dzieci zaprezentowały swoje planety na tablicy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.


 

VI RZESZOWSKI PRZEGLĄD PRZEDSZKOLNYCH ZESPOŁÓW TANECZNYCH

„MINI- CHEERLEADERS” gr. VII, IX, X

 

28 marca 2019 r. dziewczynki z gr. VII, IX i X zaprezentowały swoje umiejętności  taneczne podczas VI Rzeszowskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych „Mini – Cheerleaders”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.  Reprezentantki najstarszych grup przedszkolnych rozpoczęły przygotowania do występu na wiele tygodni przed prezentacją, by podczas finałowego wyjścia przed zgromadzoną widownią zaprezentować pełen profesjonalizm. Został on doceniony przez organizatorów, ponieważ każda z uczestniczek otrzymała pamiątkowy medal i dyplom. Głównymi celami przeglądu były: popularyzacja tańca wśród najmłodszych, rozwijanie wrażliwości artystycznej i ekspresji twórczej dzieci.  Cheerleaderki wystąpiły z bardzo ciekawym i energicznym układem tanecznym przygotowanym przez panią rytmiczkę Jolantę Zając. Gratulujemy cheerleaderkom pięknego pokazu i życzymy dalszych sukcesów! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszego przedszkola.


 

U FRYZJERA

 

GRUPA II

 

28 marca 2019 r. w ramach działań z preorientacji zawodowej dzieci z grupy II poznały kolejny zawód – fryzjera. A, że wiedzę najlepiej zdobywa się poprzez doświadczanie wybraliśmy się na wycieczkę do salonu piękności Kosmetolodzy Beauty & Hair Clinic, w którym pani fryzjerka zaprezentowała dzieciom swoje podstawowe narzędzia pracy: nożyczki, szczotki, grzebienie, suszarki, lokówki, prostownicę, maszynki do golenia. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły obrotowe fotele dla klientów oraz myjka do mycia włosów. Pani fryzjerka pokazała dzieciom również jakie kolory można uzyskać na włosach, farbując je. Po powrocie do przedszkola w większości przedszkolaków obudził się wewnętrzny artysta, zapragnęły one być fryzjerkami i fryzjerami. Nikt natomiast nie chciał zostać klientem…… po długich pertraktacjach znalazła się jedna klientka. Zapraszamy do albumu.


"CZTERY PORY ROKU"

WIZYTA GRUPY III I V

27 marca i 4 kwietnia 2019 r. dzieci z grupy I gościły w swojej sali kolegów i koleżanki z grup III i V oraz ich wychowawców. Najmłodsze przedszkolaki wystapiły przed starszymi kolegami z przedstawieniem "Cztery pory Roku". Dzieci wcieliły się w role pór roku, wróbelków, pszczółek, pingwinów oraz zajączka, wiewiórki i sikorki. Materiał słowny przeplatany był utworami muzycznymi.  Cały występ spotkał się z dużym entuzjazmem odbiorców, na co wskazywały gromkie brawa. Przedszkolaki zyskały pewność siebie w prezentowaniu swoich ról oraz satysfakcję ze wspólnego sukcesu. Najlepszym podsumowaniem naszego występu  będzie zacytowanie jednego z gości: ”Tak krótko??:(„.  Dziękujemy grupie III i V za obecność.  Zapraszamy do albumu fotograficznego.


PRZEDSZKOLNA GRZĄDKA

GRUPA I

26 marca 2019 r. dzieci z grupy I postanowiły ponownie zamienić się w ogrodników i powiekszyć nasze "poletko" uprawne o nowe rośliny. W przygotowanych glinianych doniczkach wysialiśmy koperek, pietruszkę, kukurydzę, cebulę, oregano, owies oraz wysadziliśmy bratki. Każdy z przedszkolaków miał okazję samodzielnie wysiać nasiona do ziemi. Podczas pracy dzieci zauważyły, że nasiona mają różne kształty i rozmiary, podobnie jak rośliny, które z nich w przyszłości wyrosną. Dzieci bardzo koncentrowały się na zadaniu, były skupione oraz chętne do pracy. Przedszkolaki przypomniały sobie również co jest niezbędne do wzrostu roślin i obiecały doglądać uprawy. Po kilku dniach pojawiły się pierwsze roślinki. Przyglądamy się uważnie sytuacji i wkrótce zamierzamy dosadzić na naszej "grządce" kolejne rośliny. Zapraszamy do albumu.


SPOTKANIE Z INSTRUKTOREM FITNESS

GRUPA IX

26 marca 2019 r. w gr. IX gościliśmy Panią Anetę Dereń nauczyciela SP 23 a zarazem instruktora fitness, która opowiedziała jak ważną rolę w prowadzeniu zdrowego stylu życia ma aktywność fizyczna. Pani Aneta omówiła i pokazała jakie przedmioty potrzebuje i wykorzystuje podczas prowadzenia treningów. Następnie wszyscy wzięli udział w rozgrzewce i przystąpili do wykonywania ćwiczeń. Dzieci z zainteresowaniem słuchały poleceń i starały się jak najlepiej wykonać ćwiczenia. Były zadowolone i przekonały się o pozytywnym wpływie gimnastyki na nasze ciało i samopoczucie.

                   Serdecznie dziękujemy pani Anecie za wizytę i zaszczepienie w nas pozytywnej energii. Zapraszamy ponownie:)


PRZEDSZKOLNA MASKARADA

GRUPA X

25 marca 2019 r. przedszkolaki z grupy X reprezentowały nasze przedszkole na V Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych „Przedszkolna Maskarada”,    który odbył się w Teatrze Maska. Dzieci wystąpiły w przedstawieniu p.t „O pszczółce, która szczęścia szukała”. Duża scena, światła reflektorów i zapełniona widownia początkowo zrobiły wrażenie na małych aktorach, ale trema szybko minęła i dzieci wzorowo odegrały swoje role. Można zauważyć, że wśród naszych przedszkolaków są małe talenty aktorskie. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i słodkimi upominkami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 

WIOSNA

GRUPA V

Grupa V z radością przywitała wiosnę. Każdy przedszkolak zna wierszyk o jej oznakach, piosenkę na temat tego co przyniosła oraz taniec w rytm wiosennej poleczki. Dzieci wspólnie wykonały pracę plastyczną Pani Wiosna, której długą suknię przyozdobiły samodzielnie narysowanymi i wyciętymi kwiatami. Natomiast kącik przyrody pełen jest świeżych sadzonek, które za kilka dni powinny wypuścić pierwsze listeczki. Zapraszamy do albumu fotograficznego, w którym znajdują się zdjęcia z wiosennych prac dzieci.


DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca to wyjątkowa data, ponieważ dzieci cieszą się z powodu pierwszego dnia wiosny oraz uczą się tolerancji względem osób z Zespołem Downa. To właśnie tego dnia obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Przedszkolaki oraz ich wychowawcy wzieli udział w akcji poprzez założenie kolorowych skarpetek. Im bardziej barwnych i nie do pary, tym lepiej. Zobrazować miało to poczucie odrębności, które na co dzień towarzyszy osobom chorym. Wychowawcy zadbali o przybliżenie tematu najmłodszym poprzez pogadanki, teksty terapeutyczne i dzielenie się własnymi doświadczeniami. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w akcję. Zapraszamy do albumu.


WIZYTA MUZYKA

GRUPA II

W marcu ramach działań z preorientacji zawodowej odwiedził nas muzyk, a konkretnie gitarzysta pan Marcin. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się z czego zbudowana jest gitara i ile ma strun. Mogły również usłyszeć jakie dźwięki wydaje. Chętni sami wydobywali dźwięki za pomocą swoich paluszków albo „piórka”, a pozostali mogli poczuć się jak prawdziwi gitarzyści trzymając gitarę w rękach. Pan Marcin urzekł dziewczynki pewną piosenką, którą ochoczo z nim zaśpiewały, a mianowicie „Mam tę moc” z Krainy lodu. W repertuarze znalazła się piosenka z Króla Lwa „Krąg życia”.  Umówiliśmy się, że za miesiąc muzyk odwiedzi nas z innym instrumentem, może będzie to gitara basowa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2019r. przedszkolaki w naszym przedszkolu uroczyście powitały Wiosnę. Najpierw głośnym okrzykiem pożegnały Zimę, którą symbolizuje kukła Marzanna. "Marzanno, Marzanno ty zimowa panno zimę dziś żegnamy, wiosnę zapraszamy." Następnie w oczekiwaniu na przybycie Wiosny, dzieci z grupy X wcielając się w rolę zwierzątek z wiosennej łąki zaprezentowały inscenizację p.t. „O pszczółce, która szczęścia szukała”. Wiosna chyba usłyszała wesołe piosenki, bo nagle do przedszkola zadzwonił dzwonek i przed drzwiami znaleźliśmy koszyki z niespodziankami oraz list od pani Wiosny. Pani Wiosna obiecała, że na dobre u nas zagości i wkrótce zobaczymy ją w zielonych listkach na drzewach, kolorowych kwiatach, śpiewie ptaków. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na słoneczne dni.


W POSZUKIWANIU WIOSNY

GRUPA VIII


20 marca 2019 r. dzieci  z grupy VIII wybrały się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny, aby nic nie przeoczyć zabrały ze sobą lupy. Podczas spaceru znalazły pierwsze wiosenne kwiaty; krokusy przebiśniegi, stokrotki, fiołki, hiacynty, oraz forsycje. Znalazły też zielone pąki na gałęziach drzew i krzewów. W ciszy wsłuchiwały się w śpiew ptaków. Po powrocie na przedszkolny plac zabaw korzystając ze słonecznej pogody w dalszym ciągu starały się szukać oznak wiosny. W dniu następnym otrzymały list i prezent od Pani Wiosny, który umieściły w kąciku przyrody i obiecały dbać o piękne kwiaty. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tych poszukiwań w naszym albumie.


OGRODNICY

GRUPA II

W liście od Pani Wiosny dostaliśmy zadanie do wykonania, mieliśmy założyć kącik przyrody. Zgodnie ze złozoną Wiośnie obietnicą, wszystkie przedszkolaki zamieniły się w małych ogrodników i zabrały do pracy. Wspólnie przesadziliśmy kolorowe bratki, oglądając przy okazji budowę kwiatów doniczkowych: kwiat, łodygi, liście, korzenie. Zasialiśmy rzeżuchę oraz owies. Każde dziecko otrzymało małą doniczkę i samodzielnie nasypało ziemie oraz zasiało kilka ziarenek pszenicy. Teraz tylko czekać, aż nasza mini uprawa zacznie być bardziej zielona i kolorowa. Dowiedzieliśmy się również co potrzebne jest do pracy w ogrodzie i na grządkach. Rękawiczki, konewka, grabie, łopatka, doniczki, ziemia – to zestaw obowiązkowy. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


POMOCNICY WIOSNY

GRUPA II

Dzieci  z grupy II w tym tygodniu miały ważną misję do wykonania -  musiały pomóc Pani Wiośnie, której list do nas został zamrożony przez Panią Zimę. Mroźna zima nie spodziewała się, że wiosna znajdzie tylu pomocników, którzy od razu wezmą się do pracy. Zamrożony list był cały skuty lodem, wiec nie mogliśmy go odczytać. Na szczęście przyszedł nam do głowy pewien pomysł, postanowiliśmy rozmrozić go ciepłym powietrzem… z suszarki. Pod bacznym okiem naszych pań, w bezpiecznych warunkach udało nam się to zadanie. W liście Pani Wiosna serdecznie nas pozdrawia, obiecuje, że 21 marca nas odwiedzi oraz prosi, abyśmy założyli „wiosenny kącik przyrody”. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że zamieniamy się w małych ogrodników. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

WIOSENNY KĄCIK

 

20 marca 2019r.  dzieci z grupy IX założyły w swojej sali wiosenny kącik przyrody. Wspólnie posiały: bazylię, majeranek, szczypiorek, owies oraz założyły uprawę fasoli, której wzrost bacznie obserwują i ilustrują. Przedszkolaki poznały kolejne etapy sadzenia oraz siania roślin, poznały sprzęt ogrodniczy oraz warunki konieczne do ich wzrostu. Dzieci porównywały wygląd i różnorodność nasionek. Celem działania było kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie dzieci z ich potrzebami oraz wymaganiami, ukazanie prostych, pożytecznych prac gospodarczych wykonywanych wczesną wiosną.


WIZYTA W PRACOWNI KRAWIECKIEJ

19 marca 2019 r.  dzieci z grupy IX wybrały się z wizytą do pracowni krawieckiej, aby dokładnie przyjrzeć się pracy krawcowej. Przedszkolaki poznały kolejne etapy szycia ubrań. Pani krawcowa pokazała, jak zszywa się różne materiały, dzieci liczyły szpulki przy maszynie do szycia. Następnie mogły uważnie pooglądać narzędzia niezbędne w pracy krawcowej. Miały okazję dowiedzieć się, z jakich części składa się maszyna do szycia oraz w jaki sposób nawleka się w niej igły. Obejrzały również przybory niezbędne w pracy krawca - nożyczki, mydełko, szpilki, igły oraz kolorowe nici. W podziękowaniu za pokaz przedszkolaki wręczyły pani krawcowej własnoręcznie zrobione krokusy. Otrzymały różne materiały oraz kolorowe, różnokształtne guziki.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za spotkanie!


KODOWANIE NA DYWANIE

GRUPA V

19 marca 2019 r. grupa V uczestniczyła w zajęciach „Kodowanie na dywanie – zabawy na macie edukacyjnej”. Zajęcia prowadziła pani Iwona Lasek, która zaproponowała dzieciom wiele ciekawych zabaw z kodowania, dzięki którym mogliśmy rozwijać kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczyliśmy samodzielność oraz poszerzaliśmy wyobraźnię, a przede wszystkim przygotowywaliśmy się do nauki programowania. Z wielu zabaw ogromne zainteresowanie wzbudziła gra „Wędrówka po skarb”, podczas której dzieci musiały odczytać zakodowaną drogę, gra planszowa „Zbieramy gwiazdki” polegającą na zbieraniu gwiazdek, gdzie bardzo liczyła się współpraca w swoim zespole. Bardzo atrakcyjne okazały się zabawy z wykorzystaniem kolorowych kubeczków, podczas których dzieci musiały ułożyć zakodowany obrazek – piękne ogromne czerwone serce, oraz kolorowe wieże zgodnie z podanym kodem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej


W GABINECIE HIGIENISTKI

GRUPA V

 19 marca 2019 r. w ramach preorientacji zawodowej grupa V wybrała się na wizytę do Pani higienistki w Szkole Podstawowej Nr 23. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o tym trudnym zawodzie. Opowiadając o swoich obowiązkach Pani higienistka demonstrowała różne akcesoria, które są niezbędne w jej pracy, m.in. takie jak: bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, termometr do pomiaru temperatury ciała, waga i wiele innych. Podczas spotkania dzieci miały okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, ale również pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony internetowej.


GIMNASTYKA W GRUPIE VIII

19 marca 2019 r. grupę VIII odwiedziła nauczycielka zajęć wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej nr 23. Pani Paulina Nieć przeprowadziła z dziećmi zajęcia gimnastyczne. Dzieci ćwiczyły z wykorzystaniem drewnianych pałeczek i chusty animacyjnej. Kreatywność i pomysłowość ćwiczeń bardzo przypadły dzieciom do gustu i chciały ćwiczyć więcej i więcej…


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA IV

18 marca 2019r. grupę  IV odwiedziła pani Justyna – mama Miłoszka, która, przyłączając się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przeczytała opowiadania z cyklu „Nowe przygody Gangu Słodziaków”. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały przygód leśnych zwierzątek, nazywały je, odpowiadały na pytania dotyczące opowiadań oraz odgadywały zakończenie historyjki.  Na zakończenie Miłoszek wraz z mamą przygotowali niespodziankę dla dzieci – kolorowanki bohaterów Gangu Słodziaków! Od razu wszyscy zabrali się do pracy.  Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


V SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD MUZYCZNY

"GRAMY NA FLAŻOLETACH"

15 marca 2019 r. odbył się V Szkolno-Przedszkolny Przegląd Muzyczny „Gramy na flażoletach”. W tym roku oprócz przedszkolaków z naszego przedszkola oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23 w przeglądzie wzięli uczestnicy z Przedszkoli Publicznych nr 11 i 34 oraz Szkół Podstawowych nr 12 i 25. W sumie w przeglądzie wzięło udział 180 dzieci, co było wyraźnie i głośno słychać w trakcie wspólnego grania najpopularniejszego utworu na flażolet pt. „Marysia ma małego baranka”. Dzieci występowały solo, w duetach oraz grupach. Wszyscy zagrali najpiękniej jak umieli, wkładając w grę całe swoje serce. W trakcie przeglądu dzieci miały okazje wysłuchać zagadek muzycznych przygotowanych przez nauczycielkę naszego przedszkola – panią Annę Skakowską, która w swoim przykładem pokazała dzieciom, że warto grać na tak wdzięcznym instrumencie jak „flecik polski”. Po występach zaprosiliśmy naszych gości na zdrowy poczęstunek. Wszystkie grupy, klasy oraz zaproszeni goście otrzymali upominki ufundowane przez Rady Rodziców przedszkola i szkoły. Dziękujemy za udział w przeglądzie i zapraszamy za rok… Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z przeglądu w zakładce album fotograficzny oraz w galerii Szkoły Podstawowej nr 23.


LEKCJA W SZKOLE - GRUPA VII

14 marca 2019 r. grupa VII uczestniczyła w lekcji pokazowej w ramach Dni Otwartych w SP nr 23. Dzieci odwiedziły klasę II c i wzięły udzał w lekcji nt. "Jak należy się odżywiać?", prowadzonej przez nauczycielkę Jadwigę Terpin. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, wspólnie z uczniami klasy II układały "Piramidę żywienia". Na pamiatkę spotkania i dla utrwalenia poznanych zasad, każde dziecko otrzymało ulotkę "Zdrowo jem - zdrowo żyję". Wierzymy, że z każdą taką lekcją wzrasta w dzieciach świadomość, co warto a czego nie warto jeść, aby dbać o swoje zdrowie.


"EKSPEDYCJA SMAKÓW"

GRUPA VIII W TESCO

14 marca 2019 r. dzieci z grupy VIII uczestniczyły w „Ekspedycji smaków” w ramach programu edukacyjnego Tesco „Od uprawy do potrawy”. Program ma na celu min. promowanie zdrowego odżywiania bez marnowania żywności. Podczas tej ciekawej wyprawy zorganizowanej w formie warsztatów dzieci poznały nowe smaki, odkryły różnorodność zdrowych produktów, miały możliwość degustacji owoców egzotycznych oraz warzyw i bakalii. Dzieci rozwiązywały zagadki, odszukiwały wymienione owoce i warzywa. Dużą frajdę sprawiło dzieciom samodzielne kasowanie produktów na kasie. Dzieci nauczyły się rozszyfrowywać symbole ukryte w kodzie na jajkach. Nowym kulinarnym doświadczeniem i propozycją zdrowego posiłku było przygotowanie śniadania na bazie naturalnego jogurtu ze smacznymi dodatkami, min. z bakaliami, bananami, borówkami i winogronami. Na zakończenie dzieci ułożyły piramidę żywienia i dowiedziały się skąd przywożone są  owoce egzotyczne do Tesco. Dzieci otrzymały również książeczki edukacyjne „Od uprawy do potrawy” do samodzielnego uzupełniania oraz pakiet edukacyjny z nasionami i ziemią do samodzielnej uprawy w wiosennym kąciku przyrody w przedszkolu.


KONKURS PLASTYCZNY

„MÓJ POZYTYWNY BOHATER”

 

W marcu 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny na temat „Mój pozytywny bohater”. Przed przystąpieniem do wykonania prac w każdej grupie zostały przeprowadzone rozmowy kształtujące umiejętność dostrzegania ważnych osób w życiu każdego dziecka, oddzielania postaci fikcyjnych od realnych, pozytywnych od negatywnych. Okazało się, że przedszkolaki doskonale wiedzą kto jest dla nich pozytywnym wzorcem do naśladowania. Pomysłów było wiele np. strażak, policjant, popularni piłkarze czy piosenkarze, ale najczęściej dzieci wymieniały… Mamę i Tatę!  Prace możemy podziwiać na wystawach grupowych.


 

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

GRUPA V

 

14 marca 2019 r. grupę V odwiedził interesujący gość, którym był pan Izydor G. – pszczelarz. Temat spotkania idealnie wpisywał się w zagadnienia poruszane w bieżącym tygodniu i dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę. Pan Izydor opowiedział o pracy pszczelarza, potrzebnych narzędziach i stroju. Pokazał przedszkolakom prawdziwe ramki z miodem i podkurzacz. Nie obyło się bez słodkości, za co dzieci podziękowały „Tańcem Mai”. Przedszkolaki poznawały rodzaje miodu oraz jego właściwości i smak. Głosowanie pokazało, że grupie V najbardziej smakuje ciemny miód leśny, ale o tym, że inne też były pyszne świadczyły dokładnie wylizane łyżeczki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkolnym. Bardzo dziękujemy Panu pszczelarzowi za poświęcony nam czas i ogrom wiedzy przekazany podczas spotkania.


 

LEKCJA W SZKOLE - GRUPA VIII

 

13 marca 2019 r. dzieci z grupy VIII wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 23 na lekcje do klasy I d prowadzonej przez panią Grażynę Kafel. Pani Grażyna serdecznie przywitała wszystkie dzieci pokazała i opowiedziała im o tym, jak to jest w szkole. Następnie dzieci wzięły udział w lekcji plastyki. Po rozwiązaniu zagadki i obejrzeniu krótkiego filmu instruktażowego „Jak zrobić bociana z płatków kosmetycznych?” na tablicy interaktywnej, dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy wspólnie z kolegami z klasy I. Dzieci bardzo szybko zintegrowały się, starsi koledzy bardzo chętnie pomagali w wykonaniu bociana swoim młodszym kolegom, udostępniali przyniesione z domu materiały, byli w stosunku do nich bardzo opiekuńczy i mili. Czas bardzo szybko minął i trzeba było wracać do przedszkola. Dzieci pożegnały się i w drodze powrotnej wyruszyły zwiedzać szkołę oraz przedszkolną garderobę która mieści się w jednej ze szkolnych sal. Podczas drogi powrotnej przedszkolaki w dobrych nastrojach wspominały wizytę w szkole. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie przedszkola.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA VI

12 marca 2019 r. w związku z akcją „Cała Polska czyta dzieciom” grupę VI odwiedziła mama Oli P. Pani Kasia przeczytała przedszkolakom bajkę „O Mateuszku”. Dzieci w wielkim skupieniu wysłuchały pięknej bajki. Na sali panowała bardzo miła atmosfera.


Z KAMERĄ WŚRÓD PSZCZÓŁ

GRUPY VI i VIII

12 marca 2019 r. dzieci z grupy VI i VIII wzięły udział we wspólnych zajęciach pt. „Z kamerą wśród pszczół”. Celem zajęć była integracja grup, dostarczenie dzieciom wiadomości na temat życia pszczół i ich roli w przyrodzie. Wychowankowie oglądali plakat dotyczący budowy pszczoły, rodziny pszczelej, rodzaju miodów. Dzieci również mogły zobaczyć miód, powąchać go, zaobserwować jego kolor. Obejrzeliśmy również krótki film dotyczący życia pszczół.


 

WYCIECZKA DO "AGAMY" - PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ

GRUPA V

 

12 marca 2019 r. grupa V wybrała się na wycieczkę do pobliskiej lecznicy zwierząt. Dzieci wysłuchały opowieści pani weterynarz o przyjmowanych zwierzątkach i ich najczęstszych dolegliwościach. Zobaczyły także sprzęty, narzędzia i lekarstwa, którymi leczeni się pacjenci. Zaskakujące dla przedszkolaków okazało się to, że sposób badania zwierząt nie różni się od badania ludzi. Stetoskop, USG, rentgen, termometr to narzędzia znane z gabinetów lekarskich. Tym samym najmłodsi umocnili się w przekonaniu, że życie zwierząt jest ważne i należy o nie dbać, regularnie odwiedzając weterynarza. Dziękujemy serdecznie lecznicy AGAMA za poświęcony nam czas. Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie przedszkola.

 


 

 

GRUPA IX W SZKOLE PODSTAWOWEJ

7  marca 2019 r. w ramach Dni Otwartych Szkoły Podstawowej nr 23, dzieci z grupy IX miały okazję zwiedzić budynek szkoły. Pani oprowadziła przedszkolaków po szkole i pokazała, gdzie znajdują się m.in.: biblioteka, gabinet Pani Dyrektor, Pań Wicedyrektor, higienistki szkolnej, świetlica. Przedstawiła w skrócie, jak wygląda pobyt w szkole. Pytań dzieci nie było końca. Przedszkolakom bardzo podobała się wizyta w szkole i już umówiliśmy się na kolejne spotkanie w niedalekiej przyszłości. Zapraszamy do albumu.


 

 

DNI OTWARTE PRZEDSZKOLA

 

W dniach 5-6 marca 2019r. odbyły się Dni Otwarte naszego przedszkola. Z tej okazji na gości czekały ciekawe atrakcje przygotowane przez poszczególne grupy. Dzieci wraz z rodzicami miały okazję pozwiedzać sale najmłodszych przedszkolaków, a także pobawić się z nimi. Atrakcje przygotowane dla gości to przede wszystkim wspólne zabawy muzyczne, muzyczno-ruchowe, taneczne, plastyczne oraz integracyjne z chustą animacyjną. Starsze grupy zaprezentowały najmłodszym występy artystyczne – grupa V spektakl pt.: „Dom Mody na różne pogody”, natomiast grupy VII i IX energetyczne tańce do piosenek „Hafanana”, „Rock and roll” i „Powitanie Wiosny”. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w albumie przedszkola.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA VI

 

07 marca 2019 r. mama Stasia odwiedziła dzieci z grupy VI. Pani Ewa przeczytała bajkę pt. „Z muchą na luzie ćwiczymy buzię”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód pewnej muchy, potrafiły również  odpowiadać na zadawane im pytania dotyczące bajki. Mama Stasia przyniosła dzieciom prezenty, były to „Mega kolorowanki”: „Mapa świata”, „ W oceanie”, „Wróżki” oraz bloki i kolorowy papier.


 

SPOTKANIE Z KLASĄ V

GRUPA III

 

7 marca 2019 r. w grupie III odbyło się niecodzienne spotkanie. Grupę III odzwiedziły uczennice klasy Va wraz z wychowawcą p. Pauliną Nieć. Spotkanie miało na celu promocję czytelnictwa, bowiem dziewczęta przygotowały na tę okazję ulubione bajki przedszkolaków. Czytana była lubiana przez wszystkich historia dwóch sióstr: Anny i Elsy oraz kolejne przygody małego żółwika Franklina. Następnie dziewczynki zadawały pytania dotyczące wysłuchanych utworów. Później p. Paulina w ramach zajęć z preorientacji zawodowej przedstawiła najmłodszym zawód nauczyciela wychowania fizycznego. Mówiła o tym jak ważną rolę w naszym życiu ogrywa aktywność fizyczna i sport. Najmłodsi opowiadali jakie aktywności preferują i co im sprawia największą przyjemność. Spotkanie było bardzo ciekawe i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


 

 

WIOSNA, ACH TO TY!

GRUPA I

 

W marcu wraz z nadejściem słonecznych i ciepłych dni, grupa I zaprosiła do swojej sali wiosnę. Dzieci zmieniły zimowe akcenty kącika przyrodniczego na symbole zwiastujące nadchodzęcą wiosnę.                 W kolorowych doniczkach znalazły się hiacynty, narcyzy oraz cebulki tulipanów. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przygotowały ziemię pod hodowlę nowych roślin oraz złożyły obietnicę ich pielęgnowania i podlewania. Były bardzo dumne i zadowolone ze swojej pracy, tym bardziej, że wraz z upywajacymi dniami tygodnia obserwowały efekty w postaci rozkwitania hiacyntów oraz narcyzów. Z niecierpliwością czekamy na nasze tulipany...a tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęc w albumie fotograficznym.


 

VIII SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

 

7 marca 2019 r. przedstawiciele najstarszych grup reprezentowali nasze przedszkole w VIII Spartakiadzie Przedszkolaka, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 23. W rywalizacji wzięły udział również sześciolatki z sąsiednich przedszkoli- nr 21, 32, 34 i 43. Po krótkiej rozgrzewce i występie cheerleaderek wszystkie drużyny stanęły na linii startu. Konkurencje nie były łatwe, dzieci musiały wykazać się szybkością, skocznością, zwinnością oraz dokładnością w wykonywaniu zadań. Każda konkurencja, a było ich sześć, wywoływała ogromne emocje i przyśpieszone bicie serca nie tylko u dzieci, ale również u pań nauczycielek, które głośno dopingowały swoich podopiecznych. Wszystkie drużyny wykazały się doskonałą sprawnością ruchową. Nasi reprezentanci ostatecznie uplasowali się na trzecim miejscu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i upominki. Podczas przerwy przedszkolaki miały możliwość zwiedzić szkołę oraz odwiedzić pierwszoklasistów w swoich klasach. Zapraszamy do obejrzenia zdjąć.


 

PROJEKT "BUDOWLE"

GRUPA I

 

W lutym w I grupie realizowaliśmy temat związany z budowlami. Na spacerze w okolicach przedszkola rozmawialiśmy o budynkach, które mijaliśmy. Nasze przedszkolaki podczas wspólnej zabawy konstrukcyjnej stworzyły wielkie miasteczko, w którym znalazły się obiekty o różnym przeznaczeniu. Stworzyliśmy też duży blok mieszkalny, który ku uciesze dzieci, malowaliśmy wałkiem malarskim - będzie on niewątpliwie częściej używanym narzędziem podczas zajęć plastycznych! Podczas tego tygodnia poznaliśmy też zawód architekta oraz etapy powstawania budynków. Wyposażeni w nową wiedzę, będziemy z pewnością  baczniej przyglądać się otaczającym nas budynkom. Zapraszamy do albumu fotograficznego!


 

SPOTKANIE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ - GR. X

 

28 lutego 2019 r. na zaproszenie pani wicedyrektor Renaty Bobko przedszkolaki z grupy X odwiedziły świetlicę szkolną, w której wspólnie z uczniami klas drugich wesoło bawiły się z wykorzystaniem maty edukacyjnej. Zajęcia prowadziła pani Iwona Lasek, która zaproponowała dzieciom zabawę w poszukiwanie skarbów, podczas której dzieci musiały odczytać zakodowaną drogę; grę polegającą na zbieraniu gwiazdek, gdzie bardzo liczyła się współpraca w swoim zespole. Bardzo atrakcyjne okazały się zabawy z wykorzystaniem kolorowych kubeczków, podczas których dzieci musiały ułożyć zakodowany w wierszyku obrazek oraz kolorowe piramidy zgodnie z podanym kodem. Zabawy na macie edukacyjnej tak naprawdę rozwijają szereg kompetencji dziecka, przede wszystkim: matematyczne, społeczne i emocjonalne. Ponadto wykorzystując podstawy kodowania są wstępem do programowania. Podczas tego spotkania starszaki przekonały się, że pobyt w świetlicy może być czasem wesołej zabawy. Zdjęcia do obejrzenia w zakładce album fotograficzny.


V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

 

12-13 lutego 2019 r. w rzeszowskiej hali Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego odbył się V Turniej Halowy Piłki Nożnej Przedszkolaków o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca zorganizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Nasze przedszkole reprezentowali: Miłosz Lekki, Filip Szetela, Mikołaj Mazur, Wojciech Kawalec, Filip Głodowski, Kacper Bielenda, Wiktor Lew, Aleksander Stanisławczyk, Jakub Pankowski oraz Michał Wacław. Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Miłosz Lekki. Podczas turnieju chłopcy rozegrali osiem meczów z drużynami z innych rzeszowskich przedszkoli w systemie „każdy z każdym”. Mali piłkarze wykazali się niezwykłą sprawnością, szybkością i zwinnością.  Nasza drużyna zdobyła najwięcej 18 pkt ex aequo z PP nr 7, ale o końcowym wyniku zadecydowała wygrana w meczu obu drużyn. Ostatecznie nasi dzielni chłopcy zajęli II miejsce!!! Każdy piłkarz otrzymał medal oraz pamiątkowy dyplom. Do rozgrywek chłopców przygotowywał nauczyciel wych. fiz. p. Arkadiusz Dąbek. Dzięki treningom chłopcy uzyskali tak wysoki wynik. Jeszcze raz GRATULUJEMY naszym reprezentantom!


EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

 

11 lutego 2019 r. obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, dlatego też w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, które miały na celu utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości bezpiecznych zachowań w czasie zabaw w domu, przedszkolu, na placu zabaw oraz znajomości numerów alarmowych. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat bezpieczeństwa, która miejmy nadzieję przyczyni się do wyrobienia u naszych podopiecznych  prawidłowych nawyków i odruchów w sytuacjach zagrożenia. 112 to numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer jest dostępny jest przez całą dobę.


WALENTYNKOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

8 lutego 2019 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Walentynkowy Dzień Życzliwości. Przez dwa tygodnie w holu przedszkola wystawiona była walentynkowa skrzynka pocztowa, w której znalazło się bardzo dużo listów. Wszyscy więc z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ten wspaniały dzień. Już od samego rana uśmiechy gościły na buziach naszych przedszkolaków. W każdej z grup panie przeprowadziły wyjątkowe zajęcia o życzliwości, miłości i szacunku. Każdy z przedszkolaków miał okazje powiedzieć coś miłego koleżankom i kolegom oraz posłuchać miłych rzeczy o sobie. Sale były pięknie przystrojone czerwonymi serduszkami ale co najważniejsze na buzi każdego dziecka malował się wspaniały uśmiech. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przedszkolnego listonosza, który rozdał im piękne listy. Bardzo dziękujemy rodzicom, że tak ochoczo pomagali dzieciom w przygotowaniu walentynek, dzięki temu ten dzień był naprawdę bardzo wyjątkowy. Zapraszamy do albumu.


 

SPOTKANIE SAMOLOTY

GRUPA VI

5 lutego 2019 r. grupę VI odwiedzili wspaniali goście – Pan Kacper Pałkus oraz Pan Mateusz Pelc, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem silników samolotowych.  Panowie Inżynierowie przygotowali ciekawą prezentację dotyczącą różnego rodzaju maszyn oraz ich budowy. Dzieci miały okazję obejrzeć film obrazujący start i lądowanie samolotu. Nasi goście przynieśli ze sobą modele samolotów, które przedszkolaki mogły dotknąć i pooglądać z bliska. Dzięki tym doświadczeniom dzieci z grupy VI wiedzą już, że samolot zbudowany jest między innymi z takich elementów jak: kadłub, skrzydła, silniki, czy kokpit. Po części teoretycznej nadszedł czas na część praktyczną. Każdy przedszkolak miał możliwość samodzielnie złożyć swój własny model samolotu ze specjalnego tworzywa sztucznego. Żmudna praca została zwieńczona testami powstałych maszyn w naszej grupowej sali – wszystkie stworzone przez nas samoloty świetnie szybowały w powietrzu. Na pamiątkę spotkania każde dziecko zabrało własnoręcznie wykonany model do domu. Jeszcze raz dziękujemy Panom Inżynierom za wizytę i poświęcony czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania w albumie przedszkolnym.


ANTARKTYDA

GRUPA I

W lutym grupa I udawadnia podczas ferii, że zabawa bez śniegu wcale nie musi być nudna. W czasie dyżuru przenieśliśmy się na mroźną Antarktydę, skąd wyniśliśmy wiele nowych, ciekawych informacji. Pierwszy raz pracowaliśmy z globusem, co przyniosło nam dużo satysfakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się poznawanie zwierząt, żyjących w tym klimacie. Najwięcej fanów wśród przedszkolaków zyskały oczywiście pingwiny oraz niedźwiedzie polarne, w związku z czym, korzystając z artykułów plastycznych, wykonaliśmy je, ozdabiając naszą tablicę. Kulminacją naszego tygodnia była zabawa w przygotowanym przez nas sztucznym śniegu. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


BO W PRZEDSZKOLU FAJNIE JEST...cz. 2

GRUPA I

Styczeń w grupie I obfitował w serię ważnych wydarzeń: Bal Karnawałowy, Dzień Babci i Dziadzia czy Projekt Teatr. Pomiędzy nimi mieliśmy zajęcia, które także rozwijały dzieci w innych obszarach. Niezwykle ciekawe i osobliwe było dla dzieci zetknecie się z techniką malowania balonami. Były one wypełnione powietrzem lub wodą. Przed rozpoczęciem pracy wykonaliśmy ćwiczenia sensoryczne umożliwiajac każdemu dotknięcie narzędzi pracy i samodziene ocenienie ich. Kolejną aktywnością było przygotowanie serc z masy solnej - ugniatanie, wałkowanie i wreszcie samodzielne wycinanie. Malowanie palcami - zobaczcie rodzice, że potrafimy już zgodnie pracować całą grupą przy stolikach. Malowanie pędzlem okazało się równie ciekawe - już wiemy jak trzymać pędzel i jak osiągnąć zamierzony efekt. Jak zawsze zachecamy Was rodzice do eksperymentów plastycznych z dziećmi. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

TEATRZYK "KOPCIUSZEK"

GRUPA V i VI

08 luty 2019r. odbyły się zajęcia koleżeńskie grup V i VI. Pierwszy tydzień lutego to czas w którym obie grupy rozmawiały o baśniach, teatrze, aktorach, mimice i wszystkim co dotyczy świata wyobraźni. Przedszkolaki znają klasyczną literaturę dziecięcą, rozumieją zachowanie bohaterów i wspólnie wyciągają z nich wnioski. Potrafią bawić się słowem, gestami i mimiką, a także wcielać się w konkretne role. Zabawa w aktorów przypadła do gustu większości dzieci, o czym świadczy chęć występów przed rówieśnikami. Podczas omawianej tematyki dzieci miały okazję przypomnieć sobie zasady zachowania obowiązujące w teatrze, które praktycznie przećwiczyli podczas spektaklu pt. „Kopciuszek” przygotowanego przez panie nauczycielki. Pierwszy dzwonek zaprosił dzieci do sali, przy drugim każdy zajął swoje miejsce, a trzeci zapowiedział rozpoczęcie przedstawienia. Widownia zachowywała się wspaniale, a aktorzy rozbawiali ich swoją grą. Wydarzenie podobało się najmłodszym, którzy już zaplanowali kolejne spotkanie. Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie przedszkolnym.


 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

5 lutego 2019  r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. W każdej grupie rozmawialiśmy o tym, jakie zasady należy respektować, używając nowoczesnych technologii informacyjnych. Przedszkolaki z pomocą poznanego robota Necia zostały poinformowane o tym, że ostrożność podczas korzystania z Internetu jest najważniejsza. Dzieci zebrały swoje informacje na temat tego, czym jest Internet, zapoznały się z urządzeniami mobilnymi oraz rozmawiały o konieczności korzystania z Internetu jedynie pod czujnym okiem rodziców. Dzieci kolorowały też obrazek z ulubionym bohaterem z bajki, po czym wybrały się na hol obejrzeć tematyczną  tablicę. Dzieci obiecały zaprosić rodziców do wspólnego przeczytania informacji na niej umieszczonych. Zatem jeśli jeszcze to zadanie nie zostało wykonane, zapraszamy do odwiedzania holu oraz obejrzenia galerii zdjęć.

 

PROJEKT EDUKACYJNY "NECIO.PL"

 

Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przedszkolaki zrealizowały projekt edukacyjny „Necio.pl”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedziały się, czym jest Internet, jak komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony www. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z dostępnymi na stronie Necio.pl materiałami i wspólną zabawę z dziećmi.


PROGRAM EDUKACYJNY

"NIESAMOWITY ŚWIAT JAMY USTNEJ"

 

4 lutego 2019  r. odbyły się wspólne zajęcia grup VII, VIII i IX w ramach programu "Niesamowity świat jamy ustnej". Najstarsze dzieci z naszego przedszkola biorą udział w programie edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-med Oral-B „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej”. W trakcie zajeć edukacyjnych zaczęły się rozważania na temat zębów. Dzieci obejrzały krótki filmik mówiący z czego składają się zęby oraz jak należy o nie dbać. Poznały prawidłowy sposób szczotkowania zębów. Dzieci wzięły udział w ciekawym doświadczeniu z kredą i octem, które pokazało konsekwencje braku regularnej higieny jamy ustnej i jej negatywny wpływ na szkliwo.


 

Projekt zabawki

 

W ostatnim tygodniu stycznia sześciolatki z grupy VIII i IX rozmawiały na temat zabawek. Każdy z przedszkolaków opowiadał o swojej ulubionej. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Wspólnie z kolegami z grupy VI i VII oglądały film pt. „Zabawki dawniej i dziś” z którego dowiedziały się czym bawili się ich dziadkowie oraz rodzice. Film edukacyjny poszerzył ich wiedzę na temat zabawek tych dawnych i współczesnych. Dzieci porównywały te z przeszłości z ich współczesnymi odpowiednikami. Kolejny, zaprezentowany film przybliżył dzieciom proces powstawania różnych niezwykłych zabawek. Na zakończenie projektu każdy przedszkolak sam bądź w parze wykonał projekt jedynej i niepowtarzalnej zabawki. Wszystkie dzieci ochoczo zabrały się do samodzielnego wykonania „robozawaki”, które możemy podziwiać na wystawce prac grupy VIII oraz XI.


 

PROJEKT "TEATR"

 

GRUPA I

 

Ostatni tydzień stycznia upłynął w grupie I na realizacji projektu "Teatr". Dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami dotyczacymi tej instytucji kultury. Dowiedziały się kto pracuje w teatrze i jak należy się zachowywać na przedstwieniu. W poniedziałek wspólnie z przedszkolakami stworzyliśmy mapę pytań. We wtorek grupę odwiedził scenograf z Teatru Maska. W środę na zajeciach koleżeńskich dzieci poznały rolę kostiumografa w teatrze oraz zainspirowane dostępnymi kostiumami wraz z kolegami z grupy III wystawiły przedstawienie "Czerwony Kapturek". Na tym atrakcje tego tygodnia się nie skończyły, bo w piątek wraz z grupami II, III i VII obejrzały przedstawienie " Kopciuszek" wystawione przez przedszkolaki. Po tak inspirujacym tygodniu mamy pewność, iż niejeden z naszych podopiecznych zaproponuje rodzicom odwiedzenie teatru i zaskoczy ich swoja wiedzą.  Zapraszamy do obejrzenia zdjec w albumie.


"W TEATRZE"
ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE
 GRUPA I i GRUPA III
30 stycznia 2019 r. w związku z tematyką tygodniową przedszkolaki zdobywały wiedzę o teatrze. W związku z tym wychowawczynie z grupy I i III zorganizowały wspólne zajęcia, podczas których dzieci poznały wiele ciekawostek nt. teatru. Dzieci dowiedziały się m.in. kim jest sufler i co takiego w teatrze robi scenograf i kostiumograf. Ponadto przedszkolaki opisywały przyniesione kostiumy i dobierały role, które takiego właśnie stroju i akcesoriów by wymagały. Na koniec same przymierzyły barwne stroje. I tak w mgnieniu oka w naszej sali znalazł się groźny wilk, babcia, leśniczy, rycerz czy Czerwony Kapturek. W takim gronie sala szybko zmieniła się w prawdziwy teatr i mali aktorzy odegrali baśń o „Czerwonym Kapturku” według własnego pomysłu i scenariusza. Widownia nagrodziła występy gromkimi brawami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA III
16 stycznia 2019 r. w  związku z akcja społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom” grupę III odwiedziła mama Cyprianka, która przeczytała ciekawą historię o sowie Zosi. Dzieci chętnie słuchały tej opowieści, a po czytaniu pięknie odpowiadały na pytania. W zamian za to pani Karolina nagrodziła wszystkich uśmiechniętymi buźkami, które znalazły się na naszej tablicy motywacyjnej.  Dziękujemy serdecznie za odwiedziny i zapraszamy kolejnych chętnych do czytania rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.

 

SPOTKANIE ZE SCENOGRAFEM

 

GRUPA I, II, III i IV

 

29 stycznia 2019r. grupy I, II, III i IV spotkały się ze p. Mariuszem - scenografem pracujacym w Teatrze Maska w Rzeszowie. Pan Mariusz przywiózł ze sobą do przedszkola aktorów - LALKI z teatru. Zachwytom nie było końca gdy zza parawanu na "scenę" wychodzili kolejni bohaterowie ze spektakli teatralnych. Pan Mariusz pokazał nam lalki różnego typu i konstrukcji m. in.: pacynki, marionetki, jawajki, kukiełki - zabrał też ze sobą maski Profesora i Smoczycy. Dzieci nie tylko ogladały lalki ale mogły samodzienie nimi "grać"- animować, okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe. Przedszkolaki dowiedziały się jaki jest proces powstawania poszczególnych typów lalek i jakie mechanizmy wprawiają w ruch usta czy oczy lalek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

 


 

UCZYMY SIĘ PRZEZ ZABAWĘ

 

GRUPA I

 

W  grupie I czas upływa na zabawie, a dzięki temu naturalnie zdobywamy wiedzę i nowe umiejetności. Tym razem prezentujemy nasze zabawy w klasyfikowanie według określonej cechy np. kształtu, koloru czy wielkości. Liczenie kolorowych piankowych patyczków. Przeliczamy - podejmujemy próby dodawania i odejmownia, a następnie tworzymy z nich konstrukcje geometryczne według własnej inwencji. Zapoznajemy się z liczydłem - jakież ono fascynujące! Moglibyśmy bez końca przesuwać kulki z jednej strony na drugą. Zapraszamy do tego fascynujacego świata i Was rodzice.


LEKCJA W SZKOLE- GRUPA X

25 stycznia 2019 r. przedszkolaki  z grupy X zostały zaproszone do udziału w lekcji w klasie III b Szkoły Podstawowej nr 23 prowadzonej przez panią Joannę Madej. Najpierw dzieci obserwowały fragment lekcji, podczas której  poznały kontynent afrykański i jego mieszkańców. Wszystkie informacje dotyczące lekcji były wyświetlane na tablicy interaktywnej w postaci zdjęć i prezentacji. Pani Asia przygotowała dla przedszkolaków ciekawe zagadki przyrodnicze i matematyczne z wykorzystaniem tej tablicy. Dzieci chętnie zgłaszały się i za pomocą „magicznego” mazaka wskazywały właściwe odpowiedzi. Wszystkim lekcja bardzo się podobała, przedszkolaki siedząc w szkolnych ławkach mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Zdjęcia z lekcji można obejrzeć w zakładce album fotograficzny.


ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - GR. X

17 stycznia 2019 r. dzieci z grupy X po raz pierwszy uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej i Publicznej Bibliotece - Filia Nr 6 w Rzeszowie. Ponieważ dla większości przedszkolaków była to pierwsza wizyta w tym miejscu, dzieci dowiedziały się jakie jest przeznaczenie biblioteki, jak należy się zachowywać w tym wyjątkowym miejscu oraz oczywiście jak należy traktować książki. Okazało się, że dzieci doskonale te zasady znają. Wszyscy zasłużyli, aby dostać kartę biblioteczną i już na własne konto czytelnicze wypożyczyć sobie książeczki. Panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci również niespodziankę- grę planszową „Co to za bajka?”. Pokonując ułożoną dróżkę dzieci napotykały różne rekwizyty, które należało przyporządkować do jakiejś znanej bajki. Chociaż zagadki nie były łatwe, to udało się odgadnąć właściwe tytuły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA III

 

16 stycznia 2019 r. w  związku z akcja społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom” grupę III odwiedziła mama Cyprianka, która przeczytała ciekawą historię o sowie Zosi. Dzieci chętnie słuchały tej opowieści, a po czytaniu pięknie odpowiadały na pytania. W zamian za to pani Karolina nagrodziła wszystkich uśmiechniętymi buźkami, które znalazły się na naszej tablicy motywacyjnej.  Dziękujemy serdecznie za odwiedziny i zapraszamy kolejnych chętnych do czytania rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.

 


MŁODE TALENTY - MUZYCZNY DUET

GRUPA V

17 stycznia 2019r. w grupie V wystąpił muzyczny duet sióstr. Kalinka i Milenka zaprezentowały dzieciom swoje umiejętności gry na keyboardzie. Dziewczyny występowały z przygotowanymi utworami, a przedszkolaki próbowały podśpiewywać w rytm melodii. Na koniec spotkania każdy chętny mógł spróbować zagrać wskazaną melodię lub poimprowizować według uznania. Wizyta ta sprawiła dzieciom wiele radości i była dla nich inspirująca. Gratulujemy talentu oraz ciężkiej pracy Kalince i Milence. Dziękujemy za ten miło spędzony czas i mamy nadzieję na kolejne spotkanie.


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - GRUPY VII i VIII

15 stycznia 2019 r. dzieci z grupy VII i VIII rozpoczęły cykl spotkań bibliotecznych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia nr 6 w Rzeszowie w ramach akcji „Moje pierwsze kroki w krainie bajki”. Po przywitaniu i obejrzeniu nowego wystroju biblioteki po remoncie, dzieci zajęły miejsca przygotowane przez Panie z biblioteki i zajęcia się rozpoczęły. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Doskonale wiedziały, że wszystkie książki, trzeba szanować i dbać o nie. Po zapoznaniu się z zasadami przyszła kolej na grę z udziałem bajkowych postaci. Starszaki miały okazję przenieść się w zaczarowany świat bajek i baśni, gdzie podzielone na cztery drużyny zmierzały do mety rozwiązując po drodze napotkane zagadki. Dzieci bez problemu odgadywały zagadki oraz tytuły bajek. Wszyscy świetnie się bawili i mile czas spędzili, a na koniec wybraną przez siebie książeczkę wypożyczyli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


LEKCJA W SZKOLE - GR. VI

14 stycznia 2019 r. wychowankowie grupy VI udali się do Szkoły Podstawowej nr 23. Dzieci odwiedziły klasę I „a” i wzięły udział w lekcji prowadzonej przez nauczyciela panią Patrycję Grabiec. Wychowankowie poznali historię bałwanka, bardzo dobrze odpowiadali na zadawane pytania oraz zrobili pracę plastyczną.  Uczniowie  klasy I”a” udostępnili dzieciom z grupy VI swoich kredek i czuwali by praca plastyczna była dobrze wykonana. Dzieci wróciły zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.


JASEŁKA W SZKOLE

GRUPA II, III i IV

11 stycznia 2019 r. przedszkolaki z grupy II, III i IV odwiedziły swoich starszych kolegów z klasy I a Szkoły Podstawowej nr 23, którzy pozostając jeszcze w atmosferze magii świąt Bożego Narodzenia, przygotowali mini koncert kolęd i pastorałek. W repertuarze znalazły się zarówno znane wszystkim staropolskie kolędy, jak również mniej znane młodszym dzieciom pastorałki. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, próbując podśpiewywać znane sobie kolędy. Występ wzbogaciły poruszające wiersze traktujące o polskich tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych oraz o życiu Świętej Rodziny i małego Jezuska. Na koniec wspólnie wszyscy zaśpiewaliśmy kolędę pt. „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Zapraszamy do albumu.


BAL KANAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

10 stycznia 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, w którym wzięły udział wszystkie grupy. To był wyjątkowy dzień, ponieważ przedszkolaki przyszły zupełnie odmienione. Podczas zabawy dostrzec można było księżniczki, rycerzy, super bohaterów, zwierzęta, czarownice oraz wiele innych postaci, które mieniły się różnobarwnymi strojami i akcesoriami. Pięknie ozdobiony hol służył za scenę oraz parkiet dla małych tancerzy. Nie obyło się bez tradycyjnych nut, znanych każdemu maluchowi, ale to hity z najnowszych radiowych list przebojów cieszyły się największym zainteresowaniem dzieci. Oprócz pięknie wystrojonej pani wodzirej podczas zabawy pojawili się również inni goście – pingwinek i bałwanek, którzy sprawiali, że nawet najbardziej oporni zaczynali pląsać w rytm muzyki. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji balu były bańki mydlane oraz deszcz piany, który leciał na tańczące przedszkolaki. Zabaw, konkursów i tańców było bez liku, a każdy uczestnik balu z wypiekami na twarzy chwalił ten wyjątkowy dzień. Podsumowaniem imprezy był wybór króla i królowej balu, których miano zdobyli wszyscy, którzy spełnili trzy kryteria: utrzymywali uśmiech na twarzy, tańczyli i dobrze się przy tym bawili. Las podniesionych rączek świadczył o tym, że każdy z uczestników zabawy poczuł się tego dnia jak król lub królowa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


TABLICA INTERAKTYWNA

GRUPA I, II i X

9 stycznia 2019 r. dzieci z grup I, II i X miały możliwość skorzystania z tablicy interaktywnej, która niedawno pojawiła się w naszym przedszkolu. Przedszkolaki od najmłodszych do najstarszych świetnie bawiły się podczas układania puzzli czy kolorowania obrazków. Duże emocje wzbudziła też zabawa polegająca na wyszukiwaniu różnic pomiędzy dwoma obrazkami. Tablica interaktywna od tego roku będzie nam pomagać w przeprowadzaniu zajęć - jest ona narzędziem, które pozwoli w ciekawy sposób zaaranżować zajęcia dla dzieci.


TABLICA INTERAKTYWNA

GRUPA VI i VIII

08 stycznia 2019r . wychowankowie grupy VI i VIII wzięli udział w zajęciach z użyciem tablicy multimedialnej. Temat zajęć to „Wycieczka za miasto”.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w grze edukacyjnej, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie w przedszkolu.


ZABAWA Z PLASTYKĄ

GRUPA VI

Dzieci z grupy VI w związku z realizowaną  innowacją „W świecie plastyki” poznały kolejne techniki plastyczne:

W  grudniu:

 • quilling – technika polegająca na zwijaniu pasków papieru i komponowaniu z niech ciekawych prac -  „Choinka”.
 • stemplowanie patyczkami kosmetycznymi - stemplowanie pracy plastycznej patyczkami kosmetycznymi umoczonymi w farbie - „Śniegowy bałwanek”.

W styczniu:

 • wycinanie nożyczkami - „Drzewa zimą”.
 • naklejanie gotowych elementów -  „Suknia na bal”.
 • masa solna –formułowanie z przygotowanej masy solnej dowolnej figurki - „Niespodzianka dla babci”.

TABLICA INTERAKTYWNA

GRUPA III i IV

4 stycznia 2019 r. przedszkolaki z grupy III, IV i VII wzięły udział w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dla dzieci były to pierwsze tego typu zajęcia, spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony dzieci.  Większość przedszkolaków nie miała problemów z wykonaniem zadań na tablicy. Przedszkolaki chętnie się zgłaszały i podchodziły do tablicy. Dzieci miały możliwość aktywnego ćwiczenia razem z Małpką i Misiem. Na koniec zajęć dzieci bawiły się w dobieranie kolorów, wypełnianie kształtów i samodzielne rysowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszego albumu.


ZAJĘCIA Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ

GRUPY VIII i IX

4 stycznia 2019 r. grupy VIII i IX zapoznały się z nowymi narzędziami z zakresu technologii informatycznych. W sali grupy VII została zainstalowana tablica interaktywna wraz z projektorem. Dzieci wspólnie rozwiązywały zagadki i łamigłówki z zakresu edukacji przedszkolnej grając w grę „ABC sześciolatka”. Następnie pobawiły się w muzykowanie na BumBumRurkach z wykorzystaniem gry edukacyjnej. „Przybij rurkę” to komputerowy dyrygent ilustrujący spadające rurki na ekranie. Dzieci miały za zadanie uderzać nimi w odpowiednim momencie, tak by zagrać melodię „Pieski małe dwa” do nowocześnie zaaranżowanego podkładu. Było to pierwsze zetkniecie przedszkolaków z taką tablicą, ale napewno jeszcze nie raz urozmaici ona przedszkolne zajęcia i sprawi, że w naszym przedszkolu edukacja będzie na miarę XXI wieku.


ZAJĘCIA Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ

GRUPA V i VII

03 stycznia 2019r. dzieci z grup V i VII wspólnie uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Przedszkolaki poznały nowy, niezwykle ciekawy sposób na spędzanie czasu, co wzbogaciło ich wiedzę na temat nowinek multimedialnych. Większość dzieci z obu grup na co dzień korzysta z komputerów i tabletów, dlatego też nie miały problemu z wykonywaniem zadań przedstawianych na tablicy. Jednak bezpośredni kontakt z kursorem i manualne sterowanie ćwiczeniami sprawiało wielką przyjemność. Podczas wspólnych zajęć grupy V i VII wybrały się w sportową podróż z Misiem, Świnką i Małpką. Zwierzątka proponowały dzieciom różne aktywności: dobieranie stroju, odszukiwanie cieni, łączenie w pary, a także ćwiczenia fizyczne. Na zakończenie zajęć starszaki próbowały swoich sił w pisaniu przy pomocy poznanych programów komputerowych oraz tworzeniu obrazków graficznych. Dzisiejsze zajęcia z pewnością były pierwszymi z wielu, które planujemy kontynuować w przyszłości. Zapraszamy do zdjęć w albumie przedszkola.


"ŚWIĄTECZNA CHOINKA"

KONKURS PRZEDSZKOLNY

21 grudnia 2018r. odbyło się rozstrzygnięciem konkursu technicznego pt. "Świąteczna Choinka". Zadaniem uczestników było wykonanie choinki przestrzennej według własnego pomysłu. Okazało się, że wyobraźnia przedszkolaków oraz ich rodziców nie zna granic, ponieważ otrzymaliśmy ponad dziewięćdziesiąt świątecznych drzewek. Metody wykonanania były różnorodne i nie sposób wymienić je wszystkie. Na wystawie można było podziwiać między innymi choinki wykonane z ziaren kawy, drewna, pozłacanych orzechów, butelek, makaronu oraz wielu innych materiałów plastycznych i technicznych. Komisja złożona z pracowników przedszkola nie była w stanie wybrać najlepszej z prac, w wyniku czego wszystkie dzieci zdobyły pierwsze miejsce. Zauważamy fakt, że świąteczny konkurs po raz kolejny cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno dzieci jak i rodziców, za co dziękujemy i gratulujemy wspaniałych efektów. Najserdeczniejsze podziękowania składamy osobom, które ofiarowały swoje choinki jako prezent świąteczny dla Hospicjum oraz Domu Seniora. Ten wspaniały gest z pewnością umilił Święta obdarowanym.  Zachęcamy do oglądania zdjęć znajdujących się w albumie przedszkola. Koordynatorkami konkursu były panie: Anna Uchman, Marta Blecharczyk, Sylwia Wiśniewska, Kinga Wytrwał-Hawrylik i Adrianna Kuziara.


 

CHOINKA DLA SENIORA

WIZYTA W DOMU SENIORA

21 grudnia 2018r. dzieci z grupy IV wybrały się w odwiedziny do Domu Seniora. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci z naszego przedszkola postanowiły sprawić niespodziankę osobom starszym i umilić im przeżywanie tego radosnego czasu. Przedszkolaki z różnych grup z chęcią zgodziły się oddać swoje prace konkursowe osobom starszym. Do Domu Seniora trafiły przepiękne, świąteczne choinki. Pracownicy oraz przebywające w ośrodku osoby były bardzo wzruszone tym gestem. Dzieci z grupy IV zaśpiewały też zgromadzonym kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, pastorałkę „Aniołek Najładniejszy” oraz złożyły wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznymi owocami i zaproszeni do częstszego odwiedzania Domu Seniora. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, a przedszkolakom – za piękny gest! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w albumie fotograficznym przedszkola. 


"O ANIOŁKU, KTÓRY ZGUBIŁ DZWONECZEK"

ZAJĘCIA DLA RODZICÓW

20 grudnia 2018 r. dzieci z grupy VI zaprezentowały swoim rodziców jasełka pt. „O aniołku, który zgubił dzwoneczek”. Dzieci wcieliły się w postaci św. Józefa, Maryi, aniołków, owieczek. Wychowankowie pięknie przedstawili wędrówkę aniołka „Dzyń - dzyńka”, któremu udało się odnaleźć zgubiony dzwoneczek. Rodzice mogli oglądać zdolności aktorskie swoich pociech.


PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

GRUPA I

Grudzień w grupie I upłynął na przygotowaniach do świąt. Na początku miesiąca w naszej sali zawisł kalendarz adwentowy, na którym to ze skrupulatnością umieszczaliśmy codziennie bombki choinkowe. Ozdoby były też elementami, za pomocą których ćwiczyliśmy przeliczanie oraz klasyfikowanie. Każdy dzień był doskonałą okazją do wypełniania nowych ciekawych zadań. Miały one rozmaity charakter, od nauki kolędy, czy też wykonania łańcucha na choinkę, po złożenie życzeń świątecznych lub pomoc najbliższym w domowych obowiązkach. Wśród zadań było również ozdabianie pierniczków, formowanie aniołków z masy solnej, wykonanie kartki świątecznej oraz bombki. Wszystkie zadania przedszkolaki wypełniały z ogromnym zaangażowaniem i z czasem to one już od rana przypominały o następnej bombce na kalendarzu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w albumie fotograficznym.


ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
„ŚWIĘTA TUŻ TUŻ”
 GRUPA III
19 grudnia 2018r. w grupie III odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Święta tuż tuż”. Mimo przedświątecznego zabiegania rodzice znaleźli czas i licznie przybyli podziwiać swoje pociechy. Przedszkolaki najpierw wysłuchały wiersza T. Kubiaka pt. „Wieczór wigilijny” i na jego podstawie opowiadały o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych tj. pieczenie pierników, ubieranie choinki czy dzielenie się opłatkiem. Następnie odszukiwały cienie przedmiotów związanych ze świętami i odgadywały zagadki ukryte w pięknych, kolorowych bombkach. Nie obyło się także bez ułożenia wspólnej szopki i opisu znajdujących się w niej osób. Było także wspólne kolędowanie i układanie świątecznych puzzli. Na koniec dzieci wraz z rodzicami wykonali swoje niepowtarzalne bombki, które można podziwiać na naszej tablicy plastycznej. Po skończonej pracy wszystkie dzieci otrzymały słodki, świąteczny upominek - bożonarodzeniowe pierniczki.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak liczne przybycie
i życzymy wszystkim zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym strony.

WIGILIJKA W PRZEDSZKOLU

19 grudnia 2019r. w naszym przedszkolu odbyła się Wigilijka. Ta coroczna uroczystość jest namiastką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Każda grupa przygotowuje swoją salę, strojąc choinkę oraz wyjątkowo nakrywając stoliki złączone w całość, przy których spożywany jest świąteczny obiad – barszcz czerwony. W tym roku uroczystość Wigilijki podzielona była na dwie części, dla dzieci młodszych oraz starszych. Zebrani goście mieli okazję podziwiać wspaniałe jasełka przygotowane przez przedszkolaki z grupy IX. Dialogi i sceny przeplatane były kolędami i pastorałkami, które podśpiewywały wszystkie dzieci. Świąteczny klimat na dobre zagościł w przedszkolu, a przedszkolaki z radością łamały się opłatkiem i składały sobie najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło również pierniczków oraz wspólnego kolędowania. Najważniejszą i najliczniej śpiewaną kolędą tego roku była  „Wśród nocnej ciszy”, która zakończyła uroczystość. Zapraszamy do zdjęć w albumie przedszkolnym.


"WIECZÓR WIGILIJNY"

GRUPA IV

 

18 grudnia 2018r. w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, przedszkolaki z grupy IV zaprezentowały swoim rodzicom przedstawienie pt. „Wieczór Wigilijny”, które pozwoliło nam poczuć magię zbliżających się świąt.  Mali artyści znakomicie wcielili się w otrzymane role, śpiewali kolędy, pastorałki, także w języku angielskim oraz zaprezentowali „Taniec Aniołków”. Dziękujemy serdecznie rodzicom za przybycie i życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


GOŚĆ W NASZEJ GRUPIE – GR. IX

18 grudnia 2018 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, odwiedziła nas pani Ula – babcia Zosi. Dzieci z zachwytem wysłuchały czytanej prez panią Ulę bajki pt. „Cudowne Boże Narodzenie”, która wprowadziła nas w świąteczny klimat. Dzieci wypowiadały się na temat tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w ich domach. Dziękujemy jeszcze raz babci Zosi, że zanalazła dla nas czas w tym przedświąteczymy zabieganiu.


UBIERAMY CHOINKĘ

GRUPA II

Przedszkolaki z gr II w oczekiwaniu na święta ubierały choinkę. Dzieci bardzo chętnie dekorowały świąteczne drzewko, towarzyszyły temu radosne kolędowanie, śpiewy i tańce. Po skończonej pracy wspólnie zatańczyliśmy wokół pięknie przyozdobionej choinki, która trafiła do naszego świątecznego kącika. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


"WIECZÓR WIGILIJNY" - ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE

GRUPA IV

14 grudnia 2018r. w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, przedszkolaki z grupy IV zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom z grupy III i V przedstawienie pt. „Wieczór Wigilijny”, które pozwoliło wszystkim poczuć magię zbliżających się świąt. Zajęcia te były okazją do generalnego przećwiczenia i sprawdzenia swoich umiejętności przed występami dla Rodziców. Wszyscy aktorzy znakomicie odegrali swoje role, pięknie tańczyli i śpiewali również w języku angielskim. Zaproszeni goście w ciszy i skupieniu obserwowali wydarzenia rozgrywające się na scenie. Świąteczny program przybliżył przedszkolakom zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Dziękujemy przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w albumie fotograficznym przedszkola. 


MOŻE ZOSTANĘ LEKARZEM...

GRUPA I i II

14 grudnia 2018 r. przedszkolaki z grupy I i II odwiedzili studenci medycyny. Nasi goście opowiedzieli nam o zawodzie lekarza, oraz o tym jaką długą drogę trzeba przebyć aby nim zostać. Przyszli lekarze przekazali nam wiedzę na temat dbania o zdrowie, szczególnie w okresie zimowym kiedy za oknami śnieg i mróz. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądają i nazywają się przyrządy które są niezbędne w ich pracy. Przedszkolaki miały szansę wczuć się w rolę lekarzy i przy pomocy różnych akcesoriów udzielały pomocy swoim misiom. Bandażowaniom i zastrzykom nie było końca, osłuchane zostały nie tylko misie ale również koledzy i koleżanki z grupy.  Bardzo dziękujemy za wizytę studentom oraz tacie naszej Alusi,  który zorganizował nam ten wspaniały dzień. Zapraszamy do naszego przedszkolnego albumu. 


PROJEKT KSIĄŻKA

GRUPA I i II

14 grudnia 2018r. na zakończenie tygodnia o temacie ,,Książka przyjacielem na całe życie”, w grupie I i II skorzystaliśmy z technologii informatycznych dostępnych w naszym przedszkolu i wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny na temat tego, w jaki sposób powstaje książka. Po projekcji dzieci wiedzą już na przykład w jaki sposób utrwalano pismo, zanim powstał papier. Następnie na przedszkolaki czekała niespodzianka - baśń Kopciuszek, którą poznaliśmy też podczas tygodnia. Po jej obejrzeniu dyskutowaliśmy, w jakiej formie dzieci preferują odbiór bajek i baśni. Pomimo tego, iż oglądanie baśni spotkało się z dużym entuzjazmem przedszkolaków, wierzymy, że chętniej będą sięgać po formę pisaną. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

MOJA GRA PLANSZOWA

 

12 grudnia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu wewnątrzprzedszkolnego przeznaczonego dla dzieci i rodziców p.t. „Moja gra planszowa”. Konkurs ten miał na celu: wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne tworzenie i rozgrywanie gry planszowej, naukę planowania  i przewidywania skutków swoich działań, kształtowanie odporności emocjonalnej, rozwijanie twórczości i kreatywności dzieci, a przede wszystkim miał być świetną zabawą dla dzieci i ich rodziców. Do konkursu zgłoszono 31 bardzo ciekawych plansz zaopatrzonych w tytuły, proste instrukcje, a także w różne niezbędne rekwizyty. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a najciekawsze zostały wyróżnione. Niektóre plansze zostały w naszym przedszkolu i służą przedszkolakom do wspólnych zabaw, podczas których kształtują swoją odporność emocjonalną. Wszyscy uczestnicy zarówno mali, jak i duzi podkreślali, że świetnie bawili się podczas tworzenia i rozgrywania swoich gier. W albumie fotograficznym zamieszczono zdjęcia z rozdania nagród.


„CHOINKO ZIELONA…”
GRUPA III
12 grudnia 2018r. przedszkolaki z grupy III postanowiły razem z wychowawcą przygotować swoją salę do zbliżających się świąt. Dzieci wspólnie ubierały choinkę. Ich pracy towarzyszyło radosne kolędowanie. Praca była dokładna, radosna i zgodna. Każdy mógł najpierw rozprostować gałązki, później  wybrać i powiesić na choince bombki,  swiatełka czy inne ozdoby. Po skończonej pracy dumne przedszkolaki zgromadziły się wokół choinki, alby podziwiać efekt swojej pracy. Zapraszamy do naszego albumu.

SPOTKANIE Z LEKARZEM
 GRUPA III

11 grudnia 2018r. grupę III odwiedziła mama Piotrusia. Pani Kasia na co dzień pracuje w szpitalu jako lekarz. Jej zawód bardzo interesuje przyszłych, małych lekarzy, którzy często podejmują ten temat w zabawie. Mama Piotrusia zaprezentowała przedszkolakom swój fartuch lekarski i stetoskop. Miała również torbę lekarską, a w niej wiele rozmaitych, ciekawych przedmiotów. Były m.in. termometr, ciśnieniomierz, bandaże, plastry, strzykawki, opatrunki, rękawice, maseczki jednorazowe, itp. Pod fachowym okiem specjalisty dzieci badały swoje misie, robiły opatrunki i zastrzyki. Wesołym zabawom nie było końca, a sala przedszkolna na moment zmieniła się w gabinety lekarskie, gdzie fachowym konsultacjom poddawane były lale i pluszaki. Pani Kasia przybliżyła przedszkolakom zawód lekarza, zwróciła także uwagę jak należy dbać o swoje zdrowie w okresie jesienno – zimowym. Dzieci były zachwycone i zafascynowane zawodem oraz ciekawostkami na temat codziennej pracy w szpitalu. Serdecznie dziękujemy pani Kasi za miłą wizytę i jednocześnie zachęcamy innych rodziców do odwiedzin w naszej grupie. Zapraszamy do naszego przedszkolnego albumu.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA VI

 10 grudnia 2018 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” grupę VI odwiedziła babcia Krystianka. Dla dzieci były to bardzo miłe odwiedziny. Przedszkolaki mogły posłuchać przyjemnego opowiadania o przygodach  Św. Mikołaja oraz jego przyjaciół, czyli o bardzo aktualnej tematyce świątecznej.  Dzieci z wielkim skupieniem i zainteresowaniem wysłuchały całej opowieści, a następnie zadawały pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu. Nie obyło się też bez słodkości. W zamian za cierpliwe słuchanie i wspaniałe wypowiedzi przedszkolaki zostały poczęstowane przez serdecznego Gościa owocowymi cukierkami. Dziękujemy jeszcze raz babci Krystianka za wizytę w naszej grupie i wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia 2018 r. do naszego przedszkola zawitał długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Zanim rozdał przedszkolakom prezenty, wysłuchał przygotowanych przez dzieci piosenek i wierszyków. Dzieci oczekując na przyjazd Mikołaja, obejrzały przedstawienie p.t. ,,Czy święty Mikołaj naprawdę istnieje?” przygotowane przez rodziców należących do Klubu Aktywnego Rodzica. Przedszkolaki z zaciekawieniem śledziły losy głównej bohaterki, która wybrała się na poszukiwanie Świętego Mikołaja razem ze swoim kotem Puszkiem. Kulminacyjne spotkanie ze świętym Mikołajem wzbudziło wiele okrzyków zachwytu wśród najmłodszych widzów. 

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i poświęcony  czas.

Wasz występ był wspaniały!

Koordynatorzy: Katarzyna Kędrak, Magdalena Wiśniewska - Oppenauer


PROJEKT EDUKACYJNY

„Drzewa wokół nas”
GRUPY II I X

 

Adresatami projektu były przedszkolaki 5,6-latki i ich rodzice z grupy X oraz 3-latki i ich rodzice z grupy II. Projekt realizowany był od września do listopada 2018 roku. Celami prowadzonego przez nas projektu edukacyjnego „Drzewa wokół nas” było kształtowanie odpowiedzialności za własne postępowanie wobec otaczającej przyrody, zdobywanie umiejętności doświadczania i obserwowania, rozwijanie aktywnej, dociekliwej  i prawidłowej postawy badawczej, a także kształtowanie w umysłach dzieci prawidłowych nawyków obcowania z przyrodą. Ponadto chciałyśmy rozbudzić wśród przedszkolaków zainteresowania otaczająca przyrodą poprzez gromadzenie materiału przyrodniczego w zgodzie z normami ekologicznymi, jak również poznanie zmian zachodzących jesienią u czterech wybranych drzew.

Zaplanowałyśmy następujący sposób  wykonania projektu:
- cykliczne spacery w celu obserwacji zachodzących zmian,
- zbieranie materiału przyrodniczego (liści, igieł, nasion)
- formułowanie wniosków na podstawie obserwacji
- rysowanie zaobserwowanych zmian
- stworzenie albumu dokumentującego przebieg projektu

PROJEKT przebiegał w sposób następujący:

WRZESIEŃ 2018 r.
 - Spacer – zwrócenie uwagi na zmianę kolorów liści – obserwacja wybranego klonu, lipy, modrzewia i świerka. Poznanie nazw drzew na podstawie plansz – sylwetka, liście, nasiona.
PAŹDZIERNIK 2018 r.
 - Dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście? – zabawy badawcze według E. Węgrzyn- Kameli. – zajęcia koleżeńskie grupa X i II
-„Nasze drzewa” – jakie zaszły na nich zmiany – obserwacja, wypowiedzi na temat dostrzeżonych zmian. Zebranie materiału przyrodniczego. „Nasze drzewa” – rysowanie zaobserwowanych zmian na wybranych drzewach.
 - Oglądanie z okien z sali drzew – zwrócenie uwagi na duże ilości żółtych i brązowych pomarszczonych liści.
LISTOPAD 2018 r.
 - Obserwacja wybranych drzew:
jarzębina straciła dużo liści, leżą pod drzewem, widać gołe gałązki klon – u góry nagie gałęzie, po bokach gałęzie z liśćmi, modrzew – igły zmieniły kolor na żółty, świerk – nic się nie zmienił
- Drzewa wokół nas – obserwacja wybranych drzew, wypowiedzi dzieci na temat
zaobserwowanych zmian (opadnięcie prawie wszystkich liści i igieł z modrzewia).
 - Rysowanie drzew do albumu. Rozmowy na temat zmian, jakie obserwowały dzieci. Moje wybrane drzewo - rysowanie stanu obecnego i początkowego.

Zakończenie projektu.


ZABAWA PLASTYKĄ

GRUPA VI

 

W związku z realizowaniem w grupie VI innowacji pt. „W świecie plastyki” wychowankowie poznali kilka ciekawych technik plastycznych.

We wrześniu  dzieci poznały technikę:

 • wydrapywanie na podkładzie ze świecówek technika polegająca na zarysowaniu kartki kredkami świecowymi, nałożeniu na nią warstwy czarnej farby. Po wyschnięciu farby wykałaczką przystępujemy do wydrapywania obrazka („Tęczowy obrazek”).
 • wyszywanka na papierze technika polegająca na wypełnianiu narysowanych konturów za pomocą włóczki („Owoce”).

W październiku wychowankowie poznali techniki:

 • collage technika artystyczna polegająca na formułowaniu kompozycji z różnych materiałów („Jesień w parku”).
 • frottage technika odciskania faktury różnych przedmiotów („Jesienny liść”).

 W listopadzie dzieci poznały technikę:

 • rysowanie świecą na kartonie – rysowanie wzorów na kartonie świecą i zamalowywanie kartonu farbą („Deszczowa pogoda”).
 • origami to sztuka składania papieru („Parasole”).

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

GRUPA VI

 

30 listopada 2018 r. dzieci z grupy VI i VIII wzięły udział we wspólnych zajęciach „Wróżby andrzejkowe”. Przedszkolaki poznały kilka wróżb min. serduszka z imionami, losowanie karteczek z zawodami, odkrywanie karteczek z napisami czego w najbliższym czasie mogą się spodziewać np. wizyty Mikołaja, miłej niespodzianki, wizyty cioci lub wujka. Kolejną wróżbą było rzucanie monetami do miski z wodą czy układanie butów do drzwi. Dzieci bardzo chętnie brali udział w zajęciach i panowała wesoła atmosfera.


SPOTKANIE ZE SPECJALISTĄ DO SPRAW ŻYWIENIA

GRUPA VI

 

29 listopada 2018 r. dzieci z grupy VI odwiedziła pani Danuta Proksa – specjalista do spraw żywienia. Na podstawie książeczki „Chory kotek” przybliżyła dzieciom temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki dowiedziały się wielu istotnych  informacji na temat zdrowego stylu życia. Pani Danusia opowiadała o piramidzie żywienia, o dobrych nawykach żywieniowych oraz o „zakazanej” żywności, zwróciła uwagę na uprawianie sportu.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

GRUPA V

29 listopada 2018 r. w grupie V odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci miały okazję poznać tradycję wróżb i zabaw obecną w Polsce od wielu lat. Serduszka z imionami podpowiadały dziewczynkom, który z chłopców zostanie ich najlepszym kolegą, a chłopcy w odmianę poznawali imiona dziewczynek, które mocniej zawrócą im w głowach. Kolejną wróżbą było losowanie karteczek z zawodami, które najprawdopodobniej wykonywać będą przedszkolaki w przyszłości – policjant, pilot, piosenkarka i pielęgniarka to najczęściej losowane zawody. Układanie butów pokazało, które z dzieci jako pierwsze ułoży sobie życie w małżeństwie. Przedszkolaki stale uświadamiały siebie nawzajem, że wróżby sprawdzają się rzadko i należy traktować je z przymrużeniem oka, co sprawiało, że wszyscy świetnie się bawili. Tego dnia nie zabrakło również tańców i przebieranek, które dostarczyły dzieciom mnóstwo radości. Zapraszamy do albumu przedszkola, w którym znajdują się zdjęcia z Andrzejek.


MAMMUTICO
KLOCKI DAJĄCE RADOŚĆOFERTY AKADEMII KREATYWNOŚCI
29 i 30 listopada 2018 r. przedszkolaki ze wszystkich grup brały udział w warsztatach MAMMUTICO – klocki dające radość z oferty Akademii Kreatywności. Klocki te to miękkie piankowe puzzle o nieoczywistych kształtach. Pozostawiają dzieciom dowolność i pozwalają poszaleć ich wyobraźni, rozwijając przy tym ich kreatywność. Budując przedszkolaki nieświadomie ćwiczyły swoją małą motorykę. Klocki przygotowują również do nauki i wspomagają prawidłowy rozwój procesów integracji sensorycznej. Poszczególne kształty klocków są na tyle nieoczywiste, że nie jest łatwo zbudować z nich przestrzenny domek, czy samochód. Na płasko z kolei trudno zamknąć je w symetryczne kształty. Przedszkolaki wspaniale współpracowały w grupach, tworząc ciekawe, przestrzenne budowle. Były statki, rakiety kosmiczne, samochody, ludzie, rycerskie zbroje, smoki i wiele innych. Wyobraźnia i pomysły naszych wychowanków są nieograniczone. Zapraszamy do obejrzenia naszego albumu.

"W GROCIE ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB"

ZAJĘCIA OTWARTE - GRUPA X

 

28 listopada 2018 r. w grupie X odbyły się andrzejkowe zajęcia otwarte dla rodziców „W grocie siedmiu wróżb”. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania umiejętności dzieci gry na flażolecie. Przedszkolaki zagrały melodię „Marysia ma małego baranka”, a także wykonały akompaniament do piosenki „Jesień”. Wstępem do zajęć właściwych było wprowadzenie dzieci i rodziców w andrzejkowy nastrój, poprzez cofnięcie się do przeszłości. Nauczycielka przypomniała, skąd wzięła się tradycja obchodzenia Andrzejek. Zebranych gości zaszczyciła swoją obecnością wróżka Gizelda, która w trakcie zabawy odgadywała przyszłość przedszkolaków na Kole Przyszłości, a także „wyczarowywała” z dziećmi niespodzianki z pudełka. Dzieci dowiedziały się , do kogo pierwszego przyjdzie św. Mikołaj i jakie prezenty od niego otrzymają. Przedszkolaki spróbowały też swoich umiejętności i „wyczarowały” z worka kolorowe karteczki. Nie zabrakło również  tradycyjnych tańców i andrzejkowego śpiewu. Na koniec zajęć dzieci wraz z rodzicami malowały andrzejkową niespodziankę. Zajęcia odbyły się w bardzo miłej atmosferze i wszyscy świetnie się bawili.


SPOTKANIE Z TWÓRCĄ ZABAWEK LUDOWYCH

GRUPA IX i X

 

29 listopada 2018 r. w ramach programu autorskiego „Rzeszów moje miasto- moja mała ojczyzna” grupę IX i X odwiedził twórca zabawek ludowych z Żołyni Pan Ryszard Marciniec, który przyjechał ze swoją córką Anną. Na spotkaniu dzieci zobaczyły kolekcje drewnianych zabawek ludowych wykonanych własnoręcznie przez pana Ryszarda: bryczki, konie na biegunach, kurki dziobiące, pukawki, tradycyjne ptaki, motyle klaskające skrzydłami i koguty poruszające głowami przy popychaniu patyka, a także, terkoczące koła. Przedszkolaki poznały też materiał- drewno i narzędzia wykorzystywane do tworzenia tych zabawek oraz sam proces ich wykonania. Przedszkolaki otrzymały od pana Ryszarda drewniane koła, które samodzielnie ozdobiły. Sprawiło im to wiele przyjemności. Rodzinne tradycje zabawkarskie nasz gość - twórca zabawek ludowych kultywuje od najmłodszych lat. Pomaga mu w tym córka. Tajniki wyrobu i zdobienia zabawek w jego rodzinie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Spotkanie przybliżyło naszym przedszkolakom regionalne tradycje. Było dla nich ciekawym zagadnieniem związanym z tematyką ludową.


 

PROZIAKI - NASZ REGIONALNY PRZYSMAK

GRUPA I

 

29 listopada 2018 r. grupa I zabrała się z entuzjazmem do prac piekarniczych. Naszym celem było przygotowanie ciasta i upieczenie proziaków - placków, które są jedną z naszych potraw regionalnych. Dzieci jak nakazuje przepis przystapiły do pracy po uprzednim umyciu rąk. Gdy wszystkie potrzebne skłądniki znalazły się w misce, grupa zabrała się do mieszania i wyrabiania ciasta. Po wyrobieniu produkt trafił na stolnicę gdzie rece naszych przedszkolaków wprawnie go rowawałkowały i wycięły małe placuszki, które powędrowały do kuchni gdzie panie je upiekły. Zachwytom nad smakiem naszych wypieków nie było końca. Każdy przedszkolak, który chciał miał okazję spróbować proziaka. Zapraszamy do albumu.


 

MOBILNA FILHARMONIA
"100 lat dla  NIEPODLEGŁEJ"

28 listopada 2018 r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościliśmy w naszym przedszkolu „Mobilną filharmonię”. W tym wyjątkowym, jubileuszowym roku muzycy zaprezentowali audycję pt. „100 lat dla Niepodległej”. Podczas występów najmłodsi mieli okazję poznać burzliwą historię naszej Ojczyzny. Rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego i rozmowy o okolicznościach jego powstania. Następnie przypomnieliśmy sobie jakie mamy symbole narodowe. Maszerowaliśmy przy dźwiękach piosenki „Bo w piechocie nie jest źle”. Wspólnie zaśpiewaliśmy „Przybyli ułani pod okienko” i wiele innych. Zobaczyliśmy jak wyglądał strój ułanów i piechurów oraz czapka rogatywka i kapelusz podhalański. Podczas audycji towarzyszyli nam instrumentaliści grający na: flecie, puzonie, trąbce i akordeonie. Dziękujemy za muzyczną lekcję patriotyzmu. Zapraszamy do naszego przedszkolnego albumu.


 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA III

 

28 listopada 2018 r. w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” grupę III odwiedziła mama naszego Szymonka. Cała grupa przywitała miłego gościa z wielką radością. Pani Ela przyniosła ze sobą bardzo interesującą książeczkę o przygodach lubianej przez wszystkie przedszkolaki Maszy. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały o kolejnych przygodach małej, sympatycznej dziewczynki i jej przyjaciela niedźwiedzia. Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. W zamian za swoje odpowiedzi zostały poczęstowane przez naszego gościa czekoladowymi batonikami. Bardzo serdecznie dziękujemy mamie Szymka za wizytę w naszej grupie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.

 

BO W PRZEDSZKOLU FAJNIE JEST...

GRUPA I

 

Listopad dla dzieci z grupy I obfitował w wiele ważnych wydarzeń m. in. Narodowe Święto Niepodległości czy Pasowanie na Przedszkolaka. Pomiędzy tymi uroczystościami nasze życie przedszkolne wcale nie zwolniło. Chcemy pokazać Państwu jak wygląda praca za zamknietymi drzwiami sali - ta której owoce niejednokrotnie widzicie na tablicy czy półce wiszącej przy szatni. Prace plastyczne to nie tylko zabawa ale i doskonała okazja do ćwiczenia sprawności dłoni i palców - bardzo potrzebnej do nauki pisania. Stykanie się z różnymi fakturami, konsystencjami i technikami plastycznymi otwiera wyobraźnię dzieci i pozwala im realizować się twórczo. Zachecamy do organizowania takich zabaw w domu - nasze przedszkolaki je uwielbiają. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


KONKURS

„MOJA RODZINA - DRZEWO GENEALOGICZNE"

26 listopada 2018 r. odbyło się podsumowanie wewnątrzprzedszkolnego konkursu „Moja rodzina – drzewo genealogiczne” zorganizowanego przez nauczycielki grup IX i X (Kinga Wytrwał- Hawrylik, Adrianna Kuziara, Alicja Olejasz, Iwona Lasek). W konkursie brały udział dzieci z grup IX i X w ramach projektu autorskiego „Rzeszów –moje miasto. Moja mała Ojczyzna”. Na konkurs wpłynęło 18 prac, z których jury, po burzliwych obradach, wyłoniło zwycięzców miejsca 3-go, 2-go i 1-go. Wszystkie drzewa były ciekawe i każde było wyjątkowe. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkolnej.


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

26 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu swoje święto obchodziły wszystkie pluszowe misie. Z tej okazji przedszkolaki przyniosły z domów swoje ulubione pluszaki – te duże i małe, kolorowe i jednobarwne. Dzieci poznały historię pluszowego misia, rozwiązywały zagadki dotyczące różnych misiów, dorysowywały brakujące elementy misia, tańczyły do wesołej misiowej muzyki. Ogromną atrakcją była wizyta sympatycznego misia, który odwiedzał wszystkie grupy, tańczył i bawił się z dziećmi. Miś przyniósł ze sobą misiową fotobudkę, dzięki której dzieci mogły przez chwilę „wcielić się” w pluszowych milusińskich. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących  się w naszym albumie.

Koordynatorzy: Marta Blecharczyk, Katarzyna Kędrak, Bernadetta Kamińska


 

 

W SEKRETARIACIE

GRUPA II

 

W listopadzie dzieci z grupy II poznały kolejny zawód – sekretarki, realizując założenia programu autorskiego „Zawodowy zawrót głowy”. Z tej okazji wybraliśmy się do szkolnego sekretariatu, gdzie na co dzień można spotkać panią Asię. Przedszkolaki mogły zobaczyć jakie sprzęty niezbędne są do prowadzenia sekretariatu, a mianowicie komputer, drukarka, ksero, ogromny telefon i coś co wzbudziło największe zainteresowanie, czyli podgląd na telewizorze ze szkolnego monitoringu. Chętni mogli spróbować przybić dużą pieczątkę. Zobaczyliśmy również jak wyglądają szafy z ważnymi dokumentami, wszyscy zgodnie stwierdzili, że pani Asia dba o porządek w dokumentach. Odwiedziliśmy również dział księgowości, gdzie mogliśmy zobaczyć do czego służy i jak duży może być kalkulator. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


"BIAŁA I CZERWONA WSTĘGA"

ZAJECIA OTWARTE - GRUPA VIII

23 listopada 2018 r. w grupie VIII odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Biała i czerwona wstęga”. Zajęcia zrealizowane zostały w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” i były podsumowaniem wiadomości zdobytych w całym cyklu zajęć o Polsce. Przedszkolaki bardzo sprawnie i z zaangażowaniem rozwiązywały kolejne zagadki i zadania, tak aby jak najszybciej przepłynąć Wisłą od gór do morza. Dzieci układały puzzle, dzieliły na sylaby, określały głoski w słowach, tańczyły, przechodziły przez tunel, dopasowywały największe zabytki do poszczególnych miast leżących wzdłuż Wisły, recytowały wiersz oraz śpiewały piosenkę o tematyce patriotycznej. Na zakończenie zajęć odbył się „Quiz wiedzy o Polsce”, który został zaliczony bezbłędnie. Gratulujemy dzieciom tak rozległej wiedzy na temat naszego kraju, a rodzicom dziękujemy za uczestnictwo w zajęciach.


 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

GRUPA I i II

 

22 listopada 2018 r. do naszej przedszkolnej "rodziny" dołaczyli nowi członkowie - dzieci z grupy I i II. Swoimi pięknymi wystepami przed wzruszonymi rodzicami ostatecznie potwierdziły wejście w kolejny etap swojego życia - przedszkole. Dzieci zaprezentowały montaż słowno - muzyczny złożony z piosenek takich jak: "Jestem sobie przedszkolaczek" czy " Nikt w przedszkolu się nie nudzi" oraz wierszy i układów tanecznych. Ich występy oprócz rodziców z wielką uwagą śledziły Dyrektor Małgorzata Adamska - Jesiołkiewicz oraz Wicedyrektrzy Renata Bobko, Urszula Burtan i Natalia Kulińska. Zwieńczeniem wystepów było uroczyste pasowanie i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


PRZEGLĄD MODY EKOLOGICZNEJ

GRUPA IX

22 listopada 2018 r. dzieci z grupy IX reprezentowały nasze przedszkole w „Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Mody Ekologicznej” organizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 28. Odbył się on w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Przedszkolaki w pięknych, jednakowych strojach wykonanych z gazet zaprezentowały swój układ taneczny. Dziewczynki wcieliły się w rolę laleczek z saskiej porcelany. Swym spokojnym, pełnym gracji tańcem zaczarowały chłopców. Wspólnie zatańczyli skoczny, wesoły taniec- rock’n’roll. Gratulujemy naszym modelkom i modelom tak wspaniałego występu. W rolę projektantek oraz choreografek wcieliły się nauczycielki: Adrianna Kuziara oraz Kinga Wytrwał- Hawrylik. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA III

22 listopada 2018 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, grupę III odwiedziła mama Igorka, która przeczytała przedszkolakom dwie bajki. Jedną o zasadach higieny a drugą o zimie. Przedszkolaki     z uwagą słuchały opowieści, dzięki czemu świetnie poradziły sobie z pytaniami, które pani Basia zadawała po skończeniu czytania. Mama Igorka nagrodziła aktywność wszystkich dzieci słodkościami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony dzieciom czas i zapraszamy ponownie a Państwa zachęcamy do obejrzenia relacji w albumie fotograficznym.


KAMPANIA EDUKACYJNO- PROFILAKTYCZNA MIASTA RZESZOWA

„Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym”

grupy: VII, VIII, IX, X

 

23 listopada 2018 r. najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego w ramach kampanii edukacyjno- profilaktycznej miasta Rzeszowa na temat: „Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym”. Realizacja projektu ma na celu uświadomienie najmłodszym zagrożeń wynikających z niewłaściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz naukę właściwego reagowania na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o których zawsze należy pamiętać. Wykorzystując autochodziki, praktycznie uczyli prawidłowego przechodzenia przez ulicę. W oparciu o prezentację multimedialną, ukazali dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków. Pan strażak opowiedział dzieciom o swojej pracy, a także uczył jak rozpoznawać i właściwie reagować na zagrożenia takie jak zatrucie czadem czy pożar. Natomiast ratownik medyczny przypomniał zasady jak zachować się, gdy ktoś jest ranny i potrzebuje pomocy. Ochotnicy mogli przeprowadzić akcję ratunkową na fantomie. Duże wrażenie na wszystkich wywarł pokaz wykorzystania automatycznego defibrylatora. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 23, oprócz przedszkolaków wzięli w nim udział uczniowie z wszystkich klas pierwszych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


MUS OWOCOWO - WARZYWNY

GRUPA I

23 listopada 2018 r. podsumowaiśmy tydzień, w którym rozmawialiśmy o tym jak być zdrowym i bezpiecznym - wykonaliśmy mus owocowo - warzywny. Ponieważ wszystkie przedszkolaki z naszej grupy wiedzą, że aby być zdrowym trzeba jeść m.in. owoce i warzywa, z ogromnym zainteresowaniem śledziły kolejne etapy powstawania musu. Z przygotowanych składników powstał smaczny mus, który w "mig" zniknął z kubeczków. "Pani, poproszę jeszcze" lub "Jakie to pyszne" dało się słyszeć w sali - zatem rodzice prosimy o wiecej! Relacja i przepis w albumie fotograficznym.


SZCZOTKA, PASTA, ...

GRUPA I

22 listopada 2018 r. dzieci z grupy I dowiedziały się jak prawidłowo dbać o zdrowie swoich zębów. Rozmawialiśmy o właściwej diecie, bogatej w owoce i warzywa a ubogiej w słodycze i niezdrowy "fast food", wizytach u stomatologa oraz o codziennej higienie jamy ustnej. Dzieci odbyły instruktaż jak prawidłowo myć zęby, by później zdobytą wiedzę móc wykorzystać w praktyce. Wszystkie przedszkolaki uważnie słuchały i z pełnym zaangażowaniem szczotkowały zęby - z  pewnością po takiej lekcji nikt nie ma już watpliwości jak właściwie o nie dbać. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 GRUPA IV

 

21 listopada 2018r. dzieci z gr. IV odwiedziła mama Oli, która, przyłączając się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przeczytała bajki wybrane wcześniej razem z córeczką. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały pouczającej historii o ruchu drogowym, jaka przytrafiła się Kici-Koci, następnie dzieci z zapartym tchem śledziły losy Elmera – słonia w kratkę znanego im już wcześniej, który tym razem uratował tęczę i przywrócił jej kolory. A na zakończenie wszyscy zostali pochłonięci bardzo zabawną bajką pt. „LiczyPieski”, która dodatkowo utrwaliła u przedszkolaków przeliczanie – każdy w skupieniu sprawdzał na paluszkach, czy ilość piesków się zgadza. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie oraz zachęcamy kolejnych rodziców do czytania bajek dzieciom w przedszkolu. Zapraszamy  do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


PLANETARIUM "OPOWIEŚC O GWIAZDACH I PLANETACH"

13 i 14  listopada 2018 r. odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia w przenośnym Planetarium Jupiter. Dzieci z grup od V do X uczestniczyły w ciekawym pokazie astronomicznym, gdzie miały świetną okazję do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk astronomicznych. Nadmuchiwana duża kopuła w kształcie kuli stanowiła namiastkę przestrzeni kosmicznej. Wewnątrz odbyła się projekcja, dzięki której przedszkolaki naszej dowiedziały się, jak powstały Galaktyki i Układ Słoneczny, poznali układ i ruch planet oraz wiele innych astronomicznych procesów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


 

WIZYTA W SZKOLE

GRUPA II

 

W listopadzie dzieci z grupy II wybrały się na wycieczkę do szkoły, aby lepiej poznać zawód nauczyciela. Wybraliśmy się do klasy I a, w której uczy pani Patrycja. Maluszki mogły zobaczyć prawdziwą tablicę, po której można pisać. Starsi koledzy zaprosili ich do swoich ławek, by na własnej skórze przekonali się jak to jest być uczniem w szkole. Niektórzy dopytywali gdzie dzieci w szkole mają leżaki? Mogliśmy również sprawdzić co znajduje się w plecaku pierwszoklasisty. Przedszkolakom najbardziej spodobały się kolorowe długopisy, kredki i flamastry. I chodź było bardzo sympatycznie wszyscy stwierdzili, że nasza sala w przedszkolu jest dużo fajniejsza. Jednogłośnie zadecydowaliśmy, że na razie do szkoły się nie wybieramy - wszystko w swoim czasie! Zapraszamy do albumu fotograficznego.


KONKURS FOTOGRAFICZNY

„A TO POLSKA WŁAŚNIE… - RZESZÓW”

14 listopada 2018 r. odbyło się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „A to Polska właśnie… - RZESZÓW”. Konkurs przeznaczony był  dla wszystkich dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.  A tematem konkursu jest piękno naszej małej ojczyzny - Rzeszowa -  dostrzeżone i ukazane przez uczestników na fotografiach. Celami konkursu było: uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, kształtowanie pozytywnej postawy patriotycznej dzieci i ich rodziców, rozwijanie kreatywności i wyobraźni, aktywizowanie dzieci i ich rodziców do czynnego udziału w życiu placówki, zacieśnianie więzi rodzinnych oraz ukazanie piękna naszego miasta. Konkurs polegał na sfotografowaniu dziecka w kontekście symboliki narodowej znajdującej się w Rzeszowie (np. wyjątkowego przedmiotu, miejsca, zdarzenia, uroczystości o charakterze patriotyczno – narodowym). Prace zostały  wykorzystane do zorganizowania wystawy poświęconej 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Jury konkursu wyłoniło trzy pierwsze miejsca a pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas na naukę historii i patriotyzmu w sposób czynny oraz piękne, ukazujące piękno naszego miasta prace. Organizatorkami konkursu były: Katarzyna Lech i Katarzyna Kędrak.


 

SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

GRUPA V

 

13 listopada 2018 r. grupa V gościła Pana Tomasza – nauczyciela historii w SP23 w Rzeszowie, który zaproponował dzieciom dyskusję pt. „Porozmawiajmy o Niepodległej”. Była to wspaniała okazja dla powtórzenia i poszerzenia wiedzy przedszkolaków na temat historii naszego kraju. Pan Tomasz opowiadał o pokoleniach Polaków żyjących w zniewolonej Polsce. Podkreślał znaczenie polskiego języka oraz tradycji narodowych, a dzieci z zaciekawieniem dopytywały o nurtujące je zagadnienia. Nasz gość miał okazję podziwiać występ dzieci, które zaprezentowały wiersz pt. „Katechizm polskiego dziecka”, a także z dumą śpiewany - Hymn Polski. Dziękujemy za poświęcony nam czas i zapraszamy w innych terminach czy przy okazji świąt narodowych. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie przedszkola -  zapraszamy.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
 
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
 
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

9 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości -  100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu brały udział wszystkie grupy przedszkolne. Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwie części. Pierwsza z nich dedykowana została dzieciom młodszym i pojawiły się na niej grupy I, II, III i IV. Otwierał ją występ przedszkolaków z grupy III w etiudzie tanecznej – Polska Niepodległa, natomiast zamknięciem była prezentacja multimedialna „Dziękuję Ci, Polsko”. Pomiędzy tymi stałymi punktami uroczystości dzieci zaprezentowały wiersze i pieśni patriotyczne. W drugiej części udział wzięły dzieci z grup V, VI, VII, VIII, IX i X. Każda grup przygotowała pieśń patriotyczną. Koncert został zakończony uroczystym odśpiewaniem o symbolicznej godzinie 11: 11 Mazurka Dabrowskiego, przez wszystkie grupy przedszkolne – nasza placówka tym samym włączyła się w akcję Rekord dla Niepodległej oraz wręczeniem nagród dla wyróżnionych w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „A to Polska właśnie  - Moja Niepodległa”. Na uroczystości gościliśmy dzieci z klasy III B wraz z wychowawcą panią Joanną Madej, przedstawiciela 51 Drużyny Harcerskiej ŻUAWI z Rzeszowa – pana Kacpra Fornala oraz wicedyrektor Renatę Bobko i wicedyrektor Natalię Kulińską. Wszystkim w tym dniu udzielił się podniosły i radosny nastrój obchodzonego święta. Dzieci całym sercem śpiewały, tańczyły  i recytowały wiersze co chwytało za serca nas dorosłych.

Z tego miejsca składamy podziękowania dla wszystkich wychowawców z naszego przedszkola, dzięki którym to najmłodsze pokolenie tak pięknie  przeżyło ten doniosły jubileusz. Zapraszamy do  albumu fotograficznego.

Koordynatorzy wydarzenia: Magdalena Wiśniewska – Oppenauer, Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak, Alicja Olejasz


POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
 GRUPA III i V
 

8 listopada 2018 r. odbył się w naszym przedszkolu niecodzienny pokaz - Pokaz Mody Patriotycznej. Realizacji tego zadania w ramach Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” w naszym przedszkolu podjęły się grupy III i V. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane w barwy narodowe. Były stroje ludowe: krakowskie, rzeszowskie, łowickie i góralskie; stroje piłkarskie, szaliki kibiców, kolorowe wstążki we włosach, korale, wianki i inne dowolne kompozycje garderoby i dodatków w barwach naszej flagi. Wszystkie przedszkolaki zaprezntowały się imponująco. Pokaz odbył się na specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanym "wybiegu" w sali grupy III. Był czerwony dywan, na którym dzieci prezentowały swoje stroje w rytm melodii ludowych. Nie zabrakło również widowni, którą tworzyły przedszkolaki z grup I, II i IV. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. W tym miejscu chcemy również serdecznie podziękować rodzicom z obu grup za przygotowanie dla swoich pociech tak ciekawych stylizacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie. Koordynatorzy akcji: Bernadetta Kamińska, Sylwia Wiśniewska


 "ŚWIATEŁKO PAMIĘCI"
PODSUMOWANIE AKCJI W ROCZNICĘ ODZYSKANIA
NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
8 listopada 2018 r. zakończona została akcja społeczna prowadzona w naszym przedszkolu - "Światełko Pamięci". Celem akcji było uczczenie poległych żołnierzy w 100 - ną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W sumie zebrano 75 zniczy w kolorach białym i czerwonym. Wszystkie zostały przewiezione przez delegację złożoną z przedstawicieli dzieci, nauczycieli i żołnierzy Obrony Terytorialnej na Stary Cmentarz przy ul. Targowej w Rzeszowie. Tam  zostały zapalone i rozłożone na grobach walczących o wolną i niepodległą Polskę, a których mogiły są często oznaczone jako nieznane i zapomniane. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim dzieciom, rodzicom, dziadkom, którzy tak chętnie włączyli się do naszej akcji. Zapraszamy do naszego albumu fotograficznego. Koordynatorzy akcji: Bernadetta Kamińska, Sylwia Wiśniewska

WYSTAWA PAMIĄTEK WOJSKOWYCH W SP 23

 

7 listopada 2018 r. z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości grupy IX i X wzięły udział w wystawie pamiątek z okresu walk o niepodległość, która odbyła sie w szkole Podstawowej nr 23. O zgromadzonych eksponatach opowiadał pan Gaździk zawodowy strażak, ale także ogromny pasjonat historii wojskowości I wojny światowej. Dopełnieniem wystawy byli uczniowie ubrani w oryginalne mundury wojskowe. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu i historii na wyciągnięcie ręki dziecka.


 

DRZEWO PAMIĘCI - SYMBOL ŻYCIA I WOLNOŚCI

 

6 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się ważne wydarzenie zrealizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” - zasadzenie  "Drzewa Pamięci - symbolu życia i wolności". Dla naszych przedszkolaków był to bardzo emocjonujący moment poprzedzony rozmowami z wychowawcami na temat symboliki tego gestu. Dzień 6 listopada przywitał nas piękną pogodą co dodało wydarzeniu radosnego charakteru. Wszystkie grupy zebrały się na placu przedszkolnym i w obecności przedstawicieli SP Nr 23: Wicedyrektor Renaty Bobko i Urszuli Burtan oraz Wicedyrektor Przedszkola Natalii Kulińskiej, dzieci z grupy VII: Pola Pleśniak i Antoni Piejko posadzili drzewo. Zostało ono właściwie osadzone w wykopanym dołku i podlane - jak nakazuje sztuka ogrodnicza. By upamietnić wydarzenie została przygotowana piękna, drewniana tabliczka,  a drzewko ogrodzone zostało palisadą. Nasze przedszkolaki obiecały podchodzić do młodej rośliny ze szczególna troską i dbać o jej bezpieczeństwo podczas zabaw w ogrodzie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie. Koordynatorzy akcji: Magdalena Wiśniewska - Oppenauer, Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak, Alicja Olejasz


MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS

„A TO POLSKA WŁAŚNIE – MOJA NIEPODLEGŁA"

5 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie jury i wyłonienie zwycięzców w konkursie „A to Polska właśnie – Moja Niepodległa”. Otrzymaliśmy  prace od dzieci z wielu rzeszowskich przedszkoli. Jury miało nie lada problem, aby wybrać zwycięzców, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 80 prac. Ekspozycja, która prezentowała je w holu przedszkola cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Każda z prac była wyjątkowa i piękna.  Pierwsze miejsce otrzymała Hanna Wojdanowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Rzeszowie. Drugie miejsce otrzymała Julia Rudnicka z Przedszkola Publicznego nr 35. Trzecie miejsce przypadło w udziale dla Leny Skotnickiej z Przedszkola Publicznego nr 27. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich prace i trud włożony w ich wykonanie. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie. Koordynatorzy konkursu: Bernadetta Kamińska, Katarzyna Kędrak i Magdalena Wiśniewska – Oppenauer.

KĄCIK REGIONALNY

W listopadzie w naszym przedszkolu powstał „Kącik patriotyczny”. Znalazły się w nim między innymi: strój rzeszowski, przedmioty pochodzące z dawnych gospodarstw domowych a obecnie już nieużywanych np.: makutra, tara, gąsior, zegar czy maselniczka oraz elementy sztuki ludowej: chusty, serwety i szkatułki.  Nie zabrakło również suszonych ziół, które były obecne w każdej wiejskiej chacie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i dotykały zgromadzone eksponaty i w naturalny sposób kształtowało się u nich poczucie przynależności do danego miejsca, historii, kultury i ludzi związanych z miejscem, w którym się urodzili.

 

WYMIANA POCZTÓWKOWA

ORAZ

KARTKI PAMIĘCI BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

GRUPA V

Październik i listopad to dla przedszkolaków z grupy V czas na rozmowy na temat swojego kraju dawniej i obecnie. W związku z tymi tematami dzieci wykonały kolejne z zadań Programu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którym było wysłanie pamiątkowych kartek bohaterom Powstania Warszawskiego. Jesteśmy przekonani, że ten gest umili życie oraz wyrazi naszą wdzięczność za poświęcenie dla kraju. Grupa V przygotowała także 16 pocztówek Rzeszowa, które pełne pozdrowień poleciały do każdego z województw. Wymiana pocztówkowa okazała się być początkiem wielu nowych znajomości oraz korespondencyjnych przyjaźni, ponieważ w odpowiedzi na nasze listy dostaliśmy mnóstwo miłych słów od przedszkoli z całej Polski. Jedna z pocztówek trafiła do Pani Ludmiły Fabiszewskiej – pomysłodawczyni wspomnianego wyżej projektu. Planujemy kontynuować znajomości i wymieniać się listami z poznanymi dziećmi. Dziękujemy za wszystkie pocztówki oraz miłe słowa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

GRA PLANSZOWA „WĘDRÓWKA PRZEZ POLSKĘ”

GRUPA VI i X

 

29 października 2018r. przedszkolaki z grupy VI i X spotkały się, aby wspólnie bawić się podczas konstruowania swojej gry planszowej. Ponieważ punktem wyjścia była mapa Polski, więc nadaliśmy jej tytuł „Wędrówka przez Polskę”. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: dziewczynki i chłopcy pod kierunkiem pani Iwony i pani Ani.  Aby móc rzucić kostką i pokonać ułożoną na dywanie drogę reprezentanci drużyn musieli odpowiedzieć na wylosowane pytania. Dzieci udowodniły, że doskonale znają symbole narodowe, wiedzą gdzie na mapie znajduje się stolica Polski, nasze miasto Rzeszów i inne większe miasta, góry, morze, większe rzeki. Przedszkolaki znają legendy związane  z różnymi miastami Polski, nie jest im obca postać św. Jana Pawła II. Podczas wędrówki przez Polskę na graczy czyhały pułapki, które opóźniały pokonanie trasy oraz premie ułatwiające jej pokonanie. Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom do samego końca. Pierwsze linię mety przekroczyły dziewczynki, jednak chłopcy byli tuż za nimi. Mimo to,  na słodkie niespodzianki zasłużyli wszyscy ponieważ dzieci doskonale wiedzą, że nie zwycięstwo jest najważniejsze, ale miło, radośnie spędzony czas na wspólnej zabawie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 

POSIŁEK JAK SIĘ PATRZY - OBRAZEK NA TALERZU

 

26 października 2018 r. odbyło się wręczenie nagród w V edycji konkursu kulinarno-fotograficznego „Posiłek jak się patrzy”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Obrazek na talerzu”. Konkurs skierowany był do rodziców i dzieci, którzy lubią wspólnie bawić się w kuchni. Celem konkursu było przygotowanie wspólnie z dzieckiem posiłku, którego wygląd zachęci dzieci do jedzenia zróżnicowanych produktów spożywczych. Otrzymaliśmy wiele pięknych i pysznych dzieł sztuki, z których każda wymagała pomysłowości i staranności. W związku z tym postanowiliśmy nagrodzić wszystkie wykonane „obrazki”. Mamy nadzieję, że smakowały równie dobrze jak wyglądały:-). Gratulujemy i zachęcamy do dalszych eksperymentów z dziećmi w kuchni. Prace można pooglądać w albumie fotograficznym naszego przedszkola oraz w holu przedszkola. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzyma dyplom i drobny upominek oraz zdjęcie swojej pracy.


SPOTKANIE Z  DRUŻYNĄ ASSECO RESOVIA RZESZÓW

GRUPA V

25 października 2018 r. przedszkolaki z grupy V miały wspaniałą okazję uczestniczyć w treningu siatkarzy Asseco Resovi. Dzieci zamieniły się w kibiców oklaskujących graczy z trybun oraz przywitały się z siatkarzami. Niektórzy dobrze znają drużynę, ponieważ bywają na meczach z rodzicami. Dzięki temu spotkanie to było jeszcze ciekawsze, bo pełne opowieści młodych kibiców. Dzieci miały mnóstwo pytań i wiedzą już np. gdzie kupuje się bilety na mecz, jak odnajduje się swoje miejsce oraz jak zostaje się siatkarzem.  Może w przyszłości zobaczymy kogoś z grupy V na boisku, ale zanim to się stanie to trybuny ozdobią się nowymi kibicami. Spotkanie zostało zorganizowane przez tatę Frania K., któremu serdecznie dziękujemy za możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Zapraszamy do albumu fotograficznego przedszkola, w którym znajdują się zdjęcia z dzisiejszego treningu.


ODLOTOWE ZAJĘCIA

GRUPA VIII

24 października 2018 r. w grupie VIII miały miejsce "Odlotowe zajęcia". Naszą grupę odwiedzili rodzice Kuby, którzy są inżynierami i zawodowo zajmują się budową silników i części do samolotów. W ramach programu „Podziel się swoim zawodem” opracowanym przez firmę PRATT&WHITNEY mama Kuby przyniosła do przedszkola prawdziwe skarby. Dzieci mogły pooglądać różne modele samolotów takich jak: samolot pasażerski, wojskowy, transportowy, turbośmigłowy i bezzałogowy, czyli dron. Tata Kuby z wielką pasją opowiadał o różnicach między poszczególnymi maszynami latającymi i budowie samolotów, dzieci poznały takie słownictwo jak: kokpit, kadłub czy ster. Na podstawie bajki „Mulan” dowiedzieliśmy się, że wynalazcami fajerwerków a zarazem pierwszego „silnika odrzutowego” są Chińczycy. Przedszkolaki obejrzały również fragment bajki „Pingwiny z Madagaskaru” i bawiły się przy piosence „Mucha w samolocie”. Ciekawym doświadczeniem była zabawa z balonami, w której dzieci dowiedziały się w jak działa silnik. Na zakończenie mama Kuby przeczytała bajkę "Szybki Lotek" o przygodach Leszka i silnika samolotowego. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały odblaski w kształcie samolotu i model samolotu do samodzielnego złożenia w domu z rodzicami. Zachęcamy wszystkich rodziców do podzielenia się swoja pasją lub zawodem, bo wizyta rodziców w przedszkolu to niewątpliwie wielkie przeżycie dla dzieci. Jeszcze raz dziękujemy rodzicom Kuby za „Odlotowe zajęcia”;-)


WIZYTA NA POCZCIE

GRUPA IX

23 pażdziernika 2018 r. przedszkolaki na zaproszenie mamy Sebastiana odwiedziły pobliską pocztę, gdzie miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Dzieci zapoznały się z jej wyglądem, wyposażeniem i urządzeniami: półki na listy i paczki, skrzynki pocztowe, wagi, worki na listy, pieczątki. Dzięki tej wycieczce dowiedziały się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Pan kierownik opowiedział również dzieciom o trudnej pracy listonosza i innych pracowników poczty. Przedszkolaki miały okazję sami wysłać pocztówkę do naszego przedszkola. Jeszcze raz dziękujemy mamie Sebastiana, gdyż wycieczka okazała się bardzo interesująca, a dzieci wróciły do przedszkola z bagażem miłych wrażeń.


ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE GRUP X I II

W październiku 2018 r. odbyły się zajęcia koleżeńskie grup X i II w ramach prowadzonego wspólnie projektu edukacyjnego „Drzewa wokół nas”. Przedszkolaki wzięły udział w doświadczeniach i zabawach badawczych, „Dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście?” (według E. Węgrzyn-Kameli).

Podczas zabaw badawczych wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na następujące pytania:
~ „Dlaczego słoik jest mokry?” – ukazanie, że z powierzchni liści paruje woda.
To doświadczenie pozwalało wyjaśnić dzieciom, dlaczego większość drzew zrzuca liście na zimę.

~ „Które drzewa nie tracą liści?” – szukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście na zimę.

~ „Kiedy woda szybciej wyparuje?” – prosty eksperyment ukazujący, z jakiej powierzchni – dużej czy małej – woda szybciej wyparuje

~ „ Dlaczego wysuszony liść się kruszy?” (zabawa badawcza)
Dzieci podczas wykonywania eksperymentów i doświadczeń zdobywały umiejętności doświadczania i obserwowania, rozwijały aktywną, dociekliwą i prawidłową postawę badawczą. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom przedszkolaki zrozumiały zmiany zachodzące jesienią u czterech wybranych drzew.


POMYSŁ NA DYNIĘ

GRUPA I

22 października 2018 r. dzieci z grupy I wzięły udział w zajęciach wspomagających rozwój integracji sensorycznej, dzięki której m.in. zyskujemy wiedzę o świecie. Dzieje się tak za pomocą zmysłów np. dotyk, słuch, wzrok, smak i zapach. Obiektem, na którym dzieci  mogły eksperymentować była dynia. Najpierw w ruch poszły sztućce, którymi dzieci dzielnie próbowały wyciągnąć miąższ oraz pestki z dyni, ćwicząc przy okazji prawidłowy chwyt. Narzędzia te zostały jednak odłożone ponieważ sprawniejsze i bardziej efektywne okazały się własne dłonie. Przedszkolaki z zaciekawieniem i radością sięgały do wnętrza dyni.  Po usunięciu przez naszych małych odkrywców gniazd nasiennych i miąższu  nauczyciel przystąpił do drugiego etapu, czyli wycięcia otworów w warzywie. Efekt wspólnej pracy zdobi teraz nasz grupowy parapet. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


 NA POCZCIE

GRUPA IV

 

19 października 2018r.  w związku z Dniem Poczty Polskiej przedszkolaki z gr. IV odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy. Po miłym przywitaniu i omówieniu przez kierownika głównych zadań urzędników pocztowych zostaliśmy oprowadzeni po zakątkach budynku. Na początku odwiedziliśmy miejsce, gdzie segreguje się listy. Widzieliśmy specjalne półeczki oraz skrzynki, w których znajdowały się posortowane listy. Pani pokazała przedszkolakom duży stempel – datownik. Wielką frajdę sprawiało dzieciom własnoręczne przybijanie nim stempli. Każdy robił to z wielkim skupieniem i zaangażowaniem. Otrzymaliśmy kartki pocztowe, za które serdecznie dziękujemy. Dzięki tej wycieczce wiemy, że praca na poczcie jest bardzo ciekawa i potrzebna. Na koniec kupiliśmy pocztówki i wysłaliśmy je do pani Ludmiły Fabiszewskiej – koordynatorki akcji „Piękna nasza Polska cała!” – mamy nadzieję, że listonosz niebawem je dostarczy, a widok Rzeszowa na kartkach pocztowych zachęci Panią Ludmiłę do odwiedzin naszego miasta! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym przedszkola. 


PIEKARNIA

GRUPA I

19 października 2018 r. w grupie I odbyły się zajęcia, będące podsumowaniem tygodnia o tematyce produkcji pieczywa, w trakcie którego  dzieci poznały cały etap – od ziarna aż do wypieku chleba i bułek.  Grupa za pomocą mąki, bułki tartej i kredek stworzyła wspólną pracę plastyczną oraz wybrała się z wizytą do ,,grupowej piekarni”. Było to dobrą okazją do poznania zasad kulturalnego oraz higienicznego zachowania się w tym miejscu. Po zakupach, dzieci wzięły udział w degustacji różnego rodzaju pieczywa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


JESIEŃ

GRUPA IV

W październiku jesień zagościła w grupie IV na dobre. Przedszkolaki chętnie przynosiły dary jesieni do kącika przyrody – kasztany, żołędzie, szyszki, kolorowe liście, poznawały charakterystyczne dla tej pory roku drzewa, kształt  ich liści oraz owoce. Z przyjemnością wykonywały proponowane prace o tematyce jesiennej, ćwiczyły dzielenie nazw różnych na sylaby, układały rytmy, przeliczały zbiory, a także poznawały angielskie słowa i piosenki związane z jesienią. Podczas spacerów i pobytów na przedszkolnym placu zabaw przyglądały się zmieniającej się przyrodzie z bliska i korzystały z uroków słonecznych, jesiennych dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym. 


DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
GRUPA III
17 i 18 października 2018 r. dzieci z grupy III wzbogacały swoją wiedzę na temat funkcjonowania poczty. Było to związane z przypadającym na 18 października Dniem Poczty Polskiej. Najpierw w przedszkolu na zajęciach dzieci dowiedziały się czym jest poczta, list, znaczek i jaką pracę wykonuje  codziennie listonosz. Później przedszkolaki wraz z wychowawcami wybrały się do pobliskiej placówki poczty, gdzie zobaczyły na czym polega praca listonosza i urzędnika pocztowego. Ponadto dowiedziały się jakie sprawy można załatwić na poczcie. Oglądały kartki, listy i paczki, które właśnie w placówce poczty rozpoczynają swoją podróż do odbiorcy. Na zakończenie dzieci otrzymały piękne kolorowanki i prawdziwe pocztowe naklejki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.
"BARWY JESIENI"
 ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
GRUPA V

16 październiaka 2018 r. dzieci z grupy V przygotowały dla swoich rodziców i bliskich zajęcia otwarte pt. „Barwy Jesieni”. Przedszkolaki wcieliły się w role kolorowych liści, bogatych w owoce drzewek i kapiącego deszczu. Nie zabrakło oczywiście Pani Jesieni i gorących promyków słońca. Montaż słowno-muzyczny  opowiadał o zmianach w przyrodzie niesionych przez jesień. Dzieci zaprezentowały układy taneczne, wiersze oraz piosenki o powyższej tematyce. Nie zabrakło również zagadek skierowanych do gości oraz owocowych przekąsek. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie fotograficznym przedszkola - zapraszamy do ich obejrzenia. Serdecznie dziękujemy rodzicom i bliskim dzieci, którzy uczestniczyli w przedstawieniu oraz pomogli w przygotowaniu strojów dla dzieci. Bardzo doceniamy Państwa zaangażowanie.


"BARWY JESIENI"

GRUPA V

15 i 17 października 2018 r. odbyły się zajęcia koleżeńskie grup III, IV, V, VI i VIII pod tytułem „Barwy Jesieni”. Przedszkolaki z grupy V zaprezentowały montaż słowno-muzyczny opowiadający o zmianach w przyrodzie spowodowanych przyjściem jesieni. Na scenie tańczyły wielobarwne liście, kropelki deszczu prezentowały układ z parasolami, a spomiędzy nich przedzierały się promyki słońca. Nie zabrakło oczywiście zapracowanej Jesieni, która częstowała gości swoimi darami: jabłkami, gruszkami, śliwkami, orzeszkami, żołędziami i kasztanami. Zaproszone przedszkolaki z łatwością odgadywały przygotowane zagadki i zdobywały smaczne nagrody. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia zamieszczonych w albumie fotograficznym


WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ Z ZAJĘCIAMI EDUKACYJNYMI

,,ŚMIECI ZBIERAMY, RZESZÓW CZYSTY MAMY”

15 października 2018 r. w naszym przedszkolu gościliśmy Straż Miejską, która wszystkim grupom przybliżyła zasady segregacji śmieci oraz dbania o środowisko, poprzez ciekawe zajęcia pod hasłem ,,Śmieci zbieramy, Rzeszów czysty mamy”. Dzieci wysłuchały dobrze znanej bajki o Czerwonym Kapturku w nieco innym, ekologicznym wydaniu, wzięły udział w rozmowie na temat czystości miejsc porządku publicznego, a także kierując się poznanymi zasadami, znakomicie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. W trakcie spotkania dzieci poznały też specyfikę pracy Strażnika Miejskiego, który poza wiedzą dotyczącą tego czym się zajmuje, zapoznał je z wieloma interesującymi elementami wyposażenia tej formacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

Koordynatorem spotkania była nauczycielka gr. I - Katarzyna Kędrak.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

GRUPA V

12 października 2018 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom grupę V odwiedziła mama Kacperka, która przeczytała bajkę o kosmicznych podbojach. Przedszkolaki słuchały tej fascynującej historii z zapartym tchem, dzięki czemu świetnie poradziły sobie z odwzorowaniem biegu wydarzeń w postaci historyjki obrazkowej. Mama Kacperka nagrodziła aktywne dzieci pieczątkami oraz smakołykami. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas, przygotowane atrakcje i zapraszamy raz jeszcze. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.


JESIENNE DRZEWO

KONKURS PRZEDSZKOLNY

12 października 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu technicznego pt. „Jesienne drzewo”. Tematem prac konkursowych była kompozycja przestrzenna przedstawiająca jesienne drzewo, wysokie na minimum 30cm. Okazało się, że temat ten zainteresował aż 74 osoby i przedszkolny korytarz ozdobiła wystawa przeróżnych, kolorowych i bardzo pomysłowych prac. W naszym jesiennym lesie można było podziwiać drzewa wykonane z papieru, tektury, mas plastycznych oraz te stworzone wyłącznie z darów jesieni. Wyłonienie najpiękniejszej pracy wymagało zasięgnięcia wielu opinii, dlatego też w jury znaleźli się prawie wszyscy pracownicy Przedszkola Publicznego nr 35 w Rzeszowie. Ostatecznie wybrano pierwsze trzy miejsca, a reszta prac została wyróżniona. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za zainteresowanie tematem. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie przedszkola oraz do udziału w kolejnych konkursach.

Koordynatorkami konkursu były nauczycielki: Anna Uchman, Marta Blecharczyk oraz Sylwia Wiśniewska.


KODOWANIE Z KUBECZKAMI

GRUPA IX

Elementy kodowania warto wprowadzić do zajęć dydaktycznych już od najmłodszych lat. Kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem są przydatne na każdym etapie jego rozwoju. Dlatego przedszkolaki z gr. IX rozpoczęły swą przygodę z kodowaniem. Dzięki zajęciom z kodowania nauka m.in. matematyki, informatyki staje się prosta, kolorowa, interesująca. Poznawana w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę. Zabawy z kubeczkami na macie służą do zorganizowania różnego rodzaju aktywności, a także tworzenia kodów. Dzięki zabawom z kodowania rozwijamy kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczymy samodzielność dzieci, poszerzamy wyobraźnię. To zadanie to także próba pracy zespołowej. Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej strony.


DZIECIAKI SADZENIAKI

GRUPA VIII

09 października 2018 r. grupa VIII uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych Dzieciaki Sadzeniaki. Jest to ogólnopolska akcja Leroy Merlin Polska skierowana do przedszkolaków. Jej celem jest nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i pokazanie im jakie warunki są najlepsze dla prawidłowego ich rozwoju oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodą.  Twórcy akcji wyszli z założenia, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę przez zabawę. Dlatego Dzieciaki Sadzeniaki to zabawa „w przesadzanie kwiatów”. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Dzieci na spotkaniu dowiedziały się między innymi o tym, że rośliny dostarczają nam tlenu niezbędnego do życia, oczyszczają powietrze, tereny zielone to miejscem zabaw i wypoczynku i umożliwiają uprawianie sportów. Po zagadkach (i pysznych cukierkach za rozwiązanie zagadki;-) oraz prezentacji o ekologii i roślinach, dzieciaki sięgnęły po rękawiczki, łopatki, konewki, doniczki, kolorowe kwiaty i zabrały się za przesadzanie kwiatków. Każde dziecko dostało do przesadzenia swojego kwiatka. Fakt samodzielnego sadzenia roślin był ogromną frajdą dla wszystkich dzieci. Po starannym wykonaniu zadania przesadzania rośliny każdy z uczestników otrzymał dyplom Leroy Merlin i zabrał doniczkę z kwiatkiem do domu, gdzie będzie mógł stosować poznane zasady dbania o roślinę.


JESIENNE ZABAWY
 GRUPA III

5 października 2018 r. przedszkolaki z grupy III korzystając ze słonecznej jesiennej pogody wybrały się na spacer. Dzieci oglądały i zbierały kolorowe liście oraz piękne szyszki, które potem umieściły w kąciku przyrody w swojej sali. Po spacerze dzieci miały możliwość bawić się na dużym przyszkolnym placu zabaw. Najwięcej radości sprawiła jazda na zakręconej zjeżdżalni, wspinaczka i obrotowa ławeczka. Przedszkolaki bawiły się razem zgodnie i bezpiecznie pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, które poznały na zajęciach dydaktycznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.


WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO

GRUPA IX i X

04 października 2018r. przedszkolaki z grupy IX i X wzięły udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Dzieci obejrzały wystawę, na której prezentowane były ubiory codzienne, jak i stroje świąteczne noszone przez mieszkańców wsi okolic Rzeszowa pod koniec XIX wieku. Oprócz ubiorów, dzieci obejrzały także eksponaty niezbędne do ich wytworzenia oraz misterne koronki, barwne hafty. Przedszkolaki zobaczyły również jak dawniej wyglądały urządzenia, bez których dzisiaj nie możemy się obyć. Dowiedzieliśmy się, że codzienne czynności takie jak pranie czy prasowanie były bardzo ciężką i pracochłonną pracą. Dzieci wzbogacały swoją wiedzę zadając liczne pytania. Dużą frajdę sprawiła wszystkim wirtualna przymierzalnia regionalnych strojów ludowych. Podczas warsztatów dzieci wykonały techniką kolażu barwne kartki z elementami ludowymi, a podczas projekcji filmowej zobaczyły jak wyglądał dawniej cały proces powstawania płótna lnianego. Wystawa była bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich. Wycieczka była realizowana w ramach programu autorskiego z zakresu edukacji regionalnej „Rzeszów- moje miasto, moja mała Ojczyzna”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce album fotograficzny.


SOK OWOCOWY
GRUPA VIII

04 października 2018 r. dzieci z grupy VIII wykonały pyszne i zdrowe soki z jabłek, pomarańczy i innych owoców. Przedszkolaki przygotowały owoce a potem z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się pracy sokowirówki, która w magiczny sposób przemieniła pokrojone owoce w sok. Takie samodzielnie wykonane soki wszystkim bardzo smakowały i dolewkom nie było końca;-). Dzieciom najbardziej smakował sok pomarańczowy, ale jabłkowy i wieloowocowy również miał swoich wielbicieli. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przyniesienie owoców i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  albumie fotograficznym.


WITAMINY PROSTO Z KUBECZKA –
ROBIMY SOK Z SEZONOWYCH OWOCÓW”
GRUPA VI

3 października 2018 r. przedszkolaki z grupy VI postanowiły zadbać o swoje zdrowie i własnoręcznie wykonały sok z przyniesionych do przedszkola owoców. Dzieciom towarzyszyła ogromna ciekawość i zapał. Ojj.. Pracy było wiele, ale dzięki temu grupie udało się przygotować sok jabłkowy i gruszkowy. Przedszkolaki wiedzą już, że produkcja przetworów owocowych to ciężka praca, a sok nie powstaje „sam z siebie” w kartonie, tylko jest wyciśnięty z owoców i warzyw. Trudy wykonania soku zwieńczyła jego degustacja. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY TAKIE
SŁYSZY SIĘ ROZMOWY – CZYLI Z WIZYTĄ NA STRAGANIE”
GRUPA VI

Nadeszła wspaniała jesień, która przyniosła ze sobą pyszne dary w postaci zdrowych warzyw i owoców. W pierwszym tygodniu października dzieci z grupy VI rozpoznawały i nazywały owoce pochodzące z polskich sadów – określały ich kształt, wielkość i kolor, rozpoznawały je za pomocą zmysłu dotyku, smaku i węchu. Przedszkolaki poszerzyły również swoją wiedzę na temat warzyw uprawianych w naszym kraju. Poznały jaki wpływ mają owoce i warzywa na nasze zdrowie oraz dlaczego należy je myć przed zjedzeniem. Brały udział w zabawach muzycznych, matematycznych, ruchowych i plastycznych związanych z tym tematem. Realizując tematykę poznawania owoców i warzyw nasza grupa odwiedziła pobliski stragan. Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy poznane na zajęciach owoce i warzywa. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

SOK OWOCOWY – PYSZNY I ZDROWY

GRUPA IV

 

2 października 2018r. – przedszkolaki z gr. IV przygotowały zdrowy i pyszny sok jabłkowo – marchewkowy. Wszyscy dobrze wiedzą, że aby być zdrowym trzeba między innymi prawidłowo się odżywiać, a owoce i warzywa mają duże ilości witamin. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką oraz jego działaniem i utrwalały zasady bezpieczeństwa. Następnie kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował ponieważ był bez dodatku cukru i bez konserwantów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony. 


"CO NAM JESIEŃ W DARZE NIESIE?"
WIZYTA DZIECI Z GRUPY III W GRUPIE I
28 września 2018r. dzieci z grupy III odwiedziły przedszkolaki z grupy I. Dzieci przyniosły ze sobą kosz darów od pani Jesieni oraz wiersz i jesienną piosenkę.  Pani Jesień w pięknej czerwono – pomarańczowej sukni miała wiele pytań i zagadek skierowanych do młodszych dzieci. Okazało się, że przedszkolaki były doskonale przygotowane na przybycie swojego gościa. Nie miały żadnych problemów z udzieleniem odpowiedzi na pytania o jej dary. Maluchom bardzo podobała się piosenka i taniec z kolorowymi liśćmi. Spotkanie ze starszymi kolegami dodało najmłodszym przedszkolakom otuchy i radości ze wspólnej zabawy kasztanami, szyszkami i innymi jesiennymi podarkami. Była to wspaniała okazja do integracji przedszkolaków i wymiany doświadczeń. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

DZIEŃ CHŁOPAKA

GRUPA IX

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego 28 września 2018 r. z okazji „Dnia chłopaka” dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


PLAC ZABAW

GRUPA I

28 września 2018 r.   grupa I korzystając z pięknej pogody wybrała się na spacer. Pierwszym punktem naszego wyjścia było okrażenie całego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Podczas spaceru dzieci przyglądały się otaczającej przyrodzie i szukały oznak jesieni - doskonale sobie z tym poradziły ponieważ w tym tygodniu bardzo dużo o niej rozmawialiśmy. Wracając zaglądnęliśmy na plac zabaw usytułowany w patio Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Radości ze swobodnej zabawy na świeżym powietrzu nie było końca. Przedszkolaki biegały, wspinały się i zjeżdżały do woli - starały się przy tym przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń na placu i bawiły się zgodnie, łapiąc jesienne promienie słońca. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


BEZPIECZNI NA DRODZE
GRUPA III

27 września 2018 r.  dzieci z grupy III wraz z wychowawcą wybrały się na spacer w poszukiwaniu i rozpoznawaniu znaków drogowych. Wcześniej podczas całotygodniowych zajęć przedszkolaki miały możliwość zdobyć wiadomości związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze oraz właściwym przechodzeniem przez jezdnię. Ponadto dzieci poznały podstawowe znaki drogowe, obserwowały zmieniającą się sygnalizację świetlną i określały kiedy można już bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Dzieci doskonale poradziły sobie z prawidłowym przejściem przez ulicę zarówno tam gdzie znajdował się sygnalizator jak i tam gdzie go nie było.  Bez problemów nazywały uczestników ruchu drogowego i prawidłowo poruszały się po chodniku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym przedszkolnym albumie.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

26 września 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień  Przedszkolaka. W tym roku święto to zadedykowaliśmy projektowi "Jak bawić się w Pokój – Ogrody Pokoju” przygotowanemu przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP we współpracy z UNESCO.  Inicjatywa jaką podjęliśmy zakładała różnorodne formy aktywności placówek w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz 100 rocznicy Niepodległości Polski. Postanowiliśmy, iż wykorzystamy przestrzeń naszego przedszkola oraz placu zabaw do aranżacji wystawy prac o tematyce promujacej współpracę, demokrację, tolerancję, szacunek itp. Zaproponowaliśmy dzieciom  realizację działań wokół wartości kształtujących otwarte postawy wobec otaczającej rzeczywistości i rozwijającego się świata.  Celem jaki nam przyświecał było zwrócenie uwagi na wartości jakimi są   m. in.: pokój, tolerancja, odpowiedzialność, współpraca i demokracja. Każda z grup wykonała wspólną pracę plastyczną, która zawisła w holu B naszego przedszkola. Dzieci zwiedzały wystawę i były zachęcane przez wychowawców do wypowiedzi na temat prac swoich starszych i młodszych kolegów. Prace znalazły się również w ogrodzie przedszkolnym gdzie dzieci podczas zabawy mogły miedzy nimi spacerować i swobodnie wymieniać uwagi. W salach przedszkolnych wychowawcy przygotowali specjalne atrakcje dla przedszkolaków by ten dzień był szczególnie miły i radosny dla dzieci. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

GRUPA X

We wrześniu starszaki z grupy X wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Po drodze dowiadywały się, co oznaczają napotkane znaki drogowe. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zaobserwować pojazdy uprzywilejowane w akcji. Przedszkolaki spisały się  na medal podczas przechodzenia przez jezdnię. Doskonale znają także przepisy ruchu drogowego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkolaka.


Z WIZYTĄ W KUCHNI

GRUPA II

W ostatnim tygodniu września dzieci z grupy II poznały nowy zawód, czyli pracę kucharza. Dowiedziały się jakie przyrządy z gospodarstwa domowego są niezbędne do gotowania oraz z jakich sprzętów korzystają kucharze. Mogły same „zamieszać w garach” w ramach zabawy. Dzięki uprzejmości pań kucharek z naszego przedszkola dzieci mogły zwiedzić kuchnię, w której są przygotowywane pyszne śniadanka i obiadki. Dostrzegły również różnicę pomiędzy dużymi kotłami przedszkolnymi, a domowymi garnkami. Zdziwione przyglądały się wielkiej chochli i innym ogromnym łyżkom. Na koniec mogły skosztować makaronu, który był w tym dniu przygotowywany na obiad. Wszyscy zgodnie przytaknęli, że będą zjadać wszystko z talerzyków. Zajęcia realizowane były w ramach autorskiego programu edukacyjnego pt. „Zawodowy zawrót głowy”. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


RUCH DROGOWY

GRUPA V

17 - 21 września 2018 r. przedszkolaki z grupy V nabywały wiadomości związane z bezpieczeństwem na drodze. Właściwe zachowanie na chodniku, bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znajomość podstawowych znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej - to niezbędne umiejętności, dzięki którym nasze pociechy stają się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzieci wcielały się w role różnych uczestników ruchu drogowego wykorzystując przy tym pomoce przedszkola. Najlepszą jednak nauką jest ta zdobywana podczas praktycznych ćwiczeń, dlatego też, przedszkolaki udały się na długi spacer. Wspólne wyjście to świetny sposób na naukę bezpiecznego spacerowania po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię wyposażoną w sygnalizację świetlną, zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały i nazywały uczestników ruchu ulicznego. Największą frajdą okazało się jednak odszukiwanie znaków drogowych - przedszkolaki doskonale opisywały ich wygląd oraz omawiały znaczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w albumie fotograficznym naszej strony.


NASZA CODZIENNOŚĆ

GRUPA II

Mamo, Tato ... to mój trzeci tydzień w przedszkolu! Pierwsze smutki już dawno za mną i z dnia na dzień coraz bardziej mi się tu podoba. Codziennie czeka na mnie moc atrakcji. Oczywiście najchętniej spędzałbym z kolegami czas na zabawie, ale nasze panie pilnują, byśmy robili też inne rzeczy. Z dnia na dzień jestem coraz mądrzejszy, bo pilnie się uczę na zajęciach. Codziennie zjadam pyszne posiłki... mnnniam pomidorowa!! – to nasza ulubiona zupa. Chętnie odpoczywam po obiadku, bo już wiem, że leżakowanie w przedszkolu nie trwa całą noc. No i oczywiście wychodzę na spacery z naszym ulubionym wężem Stefanem. Zapraszam do albumu fotograficznego.


JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

GRUPA I i II

W dniach od 17 do 21 września dzieci z grupy I i II zajmowały się bardzo poważnym tematem - rozmawiały o zasadach bezpiecznego zachowania się na chodniku, przejściu dla pieszych i w samochodzie. Poznały Pana Świetlika (sygnalizator na przejściu dla pieszych), dowiedziały się ile ma oczu i w jakim kolorze. Każde chętne dziecko mogło zostać pojazdem lub pieszym, bo na naszych salach pojawiła się „zebra” i ulica ze znakami drogowymi. Kto łamał zasady bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych lub jeździł za szybko, tego od razu zauważył policjant, a było ich u nas wielu. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


POZNAJEMY OGRÓD PRZEDSZKOLNY

GRUPA I

14 września 2018 r. wraz z dziećmi z grupy I wybrałyśmy się na pierwszy wspólny spacer. Przed wyjściem do ogrodu przedszkolnego ustalone zostały zasady naszego pobytu na świeżym powietrzu. Przedszkolaki wymaszerowały z sali do szatni, gdzie zmieniły obuwie i ubrały okrycia wierzchnie. Był to dla nich również sprawdzian, ponieważ musiały wykazać się znajomością znaczka identyfikującego ich wieszak w szatni - poszło im doskonale. Po przygotowaniu opuściliśmy przedszkole. Zwiedzając ogród dzieci poznały miejsca, w których będą spedzać czas podczas zabaw na świeżym powietrzu. Teraz mamy nadzieję, że jesienna pogoda będzie raczyć nas słońcem i wykorzystamy ją na zabawy w ogrodzie. Zapraszamy do albumu foograficznego.


ŚNIADANIE SMAKOSZA

GRUPA I

14 września 2018 r. najmłodsze przedszkolaki z grupy I dostały możliowść samodzielnego przygotowania śniadania. Po zajęciu swoich miejsc przy stolikach ze zdziwieniem stwierdziły, iż nie czeka na nie gotowa kanapka, ale mogą  samodzienie ją przygotować według swoich smaków i upodobań. Dzieci z zapałem zabrały się do tworzenia kompozycji smakowych - rozsmarowywały masło na swoim pieczywie i układały ulubione dodatki takie jak: twarożek, pasztet, sałata, pomidor czy miód. Kuchnia przedszkolna przygotowała różnorodne menu tak by każdy "Mały Smakosz" znalazł coś dla siebie na talerzu. Poprzez takie działania staramy się promować zdrowy styl życia wśród podopiecznych i zachęcać do próbowania nowych smaków. Samodzielnie przygotowane kanapki zniknęły szybko z talerzy. Zachecamy Was Drodzy Rodzice do organizowania dzieciom takich aktywności w domu - a efekty jakie uzyskaliśmy u nas można zobaczyć w albumie fotograficznym.


KONSTRUUJEMY GRĘ PLANSZOWĄ

GRUPA X

7 września 2018 r. przedszkolaki z grupy X postanowiły wspólnie z panią Iwoną skonstruować swoją jedyną, niepowtarzalną grę planszową, której nadali tytuł „Droga przez las”. Dzieci same wyznaczyły trasę, zaznaczyły pułapki i premie, a także samodzielnie narysowały piękną, kolorową planszę przedstawiającą las i jej mieszkańców. Duże emocje towarzyszyły dzieciom podczas rozgrywania tej gry. I chociaż wygrali chłopcy, to wszyscy bawili się świetnie. Konstruowanie i rozgrywanie gier planszowych jest doskonałą okazją do kształtowania odporności emocjonalnej, do rozwijania umiejętności interpersonalnych, a także do rozwijania potencjału twórczego dzieci. Zachęcamy więc rodziców do tworzenia    z dziećmi swoich gier, które nic nie kosztują, a zabawa jest świetna! Zdjęcia w zakładce album fotograficzny.

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
  35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3
 • sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50
  wicedyrektor - 17 748 34 10
  księgowość - 17 748 25 48
  fax - 17 748 25 60

Galeria zdjęć