• Koncepcja Pracy Przedszkola

•   WIZJA PRZEDSZKOLA

„Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”

J.Korczak

• Nasze przedszkole jest bezpieczne, przyjazne dzieciom, rodzicom, środowisku, pracownikom i otwarte na ich potrzeby.
          • Prowadzimy działania mające na celu wspomaganie rozwoju dzieci z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.
          • Realizowany przez nas system wychowawczy i działania edukacyjne sprzyjają wyzwalaniu aktywności własnej dzieci, rozwijają ich zainteresowania i służą osiąganiu przez nie gotowości szkolnej na wysokim poziomie.
          • Jesteśmy przedszkolem realizującym założenia programu "Przedszkole Promujące Zdrowie" -  podejmujemy działania, które sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci).

MISJA PRZEDSZKOLA

• Wspomagamy wszechstronny rozwój każdego wychowanka w oparciu  o rozpoznanie jego potrzeb i możliwości, kształtujemy w nim poczucie własnej wartości, uczymy go tolerancji i patriotyzmu.
          • W naszym  przedszkolu funkcjonują grupy integracyjne, w których wspieramy rozwój dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dbamyo zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności.
          • Kształtujemy właściwe postawy wobec osób niepełnosprawnych, a także wobec otoczenia społecznego, przyrodniczego i technicznego.
          • Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czuje się ono kochane,  akceptowane i szczęśliwe.
          • Przygotowujemy dzieci do przeżywania sukcesu, ale i do radzenia sobie z porażkami. Umożliwiamy rozwój ich uzdolnień i zainteresowań.
          • Rozwijamy kompetencje komunikacyjne i aktywność twórczą oraz kształtujemy otwartość na wiedzę.
          • Prowadzimy edukację proekologiczną i prozdrowotną, wyrabiamy u dzieci nawyki higieniczne, zdrowotne i ekologiczne.
          • Przedszkole pełni funkcję doradczą i wspierającą  działania wychowawcze wobec rodziców.
          • Wyposażamy wychowanka w wiedzę i umiejętności umożliwiające udany start szkolny.

CELE I ZADANIA

• Wspieranie uzdolnień oraz wspomaganie rozwoju dziecka poprzez diagnozowanie i rozwijanie inteligencji wielorakich.
          • Tworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania w środowisku przedszkolnym i rodzinnym, współdziałanie z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
          • Udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          • Monitorowanie i doskonalenie efektów pracy przedszkola.
          • Rozwijanie umiejętności przeżywania sukcesów, a także radzenia sobie  z porażkami.
          • Angażowanie rodziców do realizacji zadań przedszkola.
          • Zapewnienie odpowiedniej bazy i wyposażenia przedszkola.
          • Promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym – organizowanie różnorodnych i atrakcyjnych zajęć oraz wycieczek, wyjazdów do kina i teatrów, pikników, spotkań z ciekawymi ludźmi, uroczystości przedszkolnych, konkursów, przeglądów, zajęć bibliotecznych.
          • Promowanie zdrowia poprzez prowadzenie edukacji proekologicznej i prozdrowotnej oraz  wyrabianie u dzieci nawyków higienicznych.
          • Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności nauczycieli, które gwarantują wysoką jakość pracy placówki.

MODEL ABSOLWENTA

Absolwent naszego przedszkola:

• jest dobrze przygotowany do podjęcia nauki w szkole,
          • ma dobrze rozwinięte procesy poznawcze,
          • potrafi współdziałać w zespole, jest tolerancyjny i wrażliwy na potrzeby innych,
          • jest zainteresowany nauką i literaturą,
          • jest samodzielny,
          • jest aktywny w podejmowaniu działań,
          • lubi działania twórcze,
          • jest wrażliwy estetycznie,
          • ma wyzwoloną autentyczną ekspresję, która pozwala komunikować innym własne uczucia, myśli, przeżycia,
          • akceptuje zdrowy styl życia,
          • ma bogatą wiedzę o środowisku przyrodniczym,
          • czuje się Polakiem i Europejczykiem.