• Programy edukacyjne 2013/2014

        • PROGRAMY EDUKACYJNE

           

                 Nasze przedszkole bierze udział w różnych programach i akcjach edukacyjnych. Nie byłyby one możliwe bez zaangażowania ze strony rodziców i dzieci. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazałą pomoc i wsparcie. Poniżej prezentujemy, w jakiego rodzaju programach edukacyjnych bierzemy udział w roku szkolnym 2013/2014.

           

           

                       "KIK/34"

                       Nasze przedszkole zostało zakwalifikowane na lata szkolne 2013/2014 i 2014/2015 do udziału w Projekcie Edukacyjnym KIK/34 - Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (SPPW), zatytułowanym „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

                       Jako placówka przedszkolna bierzemy udział w realizacji zadania 2: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia oraz poziom aktywności fizycznej i wiedzy dzieci i młodzieży” w/w programu.

                       PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ. Projekt objęty jest patronatem Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyny Szumilas.

                       Podstawowym celem Projektu KIK/34, jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie otyłości i nadwadze oraz innym chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Głównym realizatorem Projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, a partnerami: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Dietetyki.

                       Udział w projekcie, polega głównie na udokumentowaniu podejmowanych przez placówkę działań prozdrowotnych. Całość przedsięwzięć podzielona jest na 3 etapy: przygotowanie, realizację oraz ewaluację i pomiar rezultatów. Aktywny udział w projekcie promowany będzie certyfikatem zaangażowania (po pierwszym roku uczestnictwa), a następnie certyfikatem końcowym:  PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.


          KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

                      Nasze przedszkole już po raz SZÓSTY brało udział w programie ekologicznym ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury''. Organizatorem programu  jest Tymbark-GMW Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Tymbarku. Koordynatorem tej akcji jest u nas  w przedszkolu nauczycielka Małgorzata Haligowska. Staraliśmy się o ponowne uzyskanie certyfikatu przedszkola promującego wartości proekologiczne. W tym celu były realizowane w poszczególnych grupach ciekawe przedsięwzięcia np. zakładanie miniogódka warzywnego, obchody Dnia Wody, Dnia Marchewki, Zielonego Dnia, segregacja śmieci, konkursy plastyczne, prowadzenie kącika przyrody w sali, realizacja ciekawych scenariuszy o tematyce ekologicznej.



          "AKADEMIA AQUAFRESH"
                    Nasze przedszkole bierze udział w III edycji Ogólnopolskiego Programiu Edukacji Zdrowotnej AKADEMIA AQUAFRESH. Celem programu było przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej i troski o swoje uzębienie. Przedszkolaki brały udział w cyklicznych zajęciach prowadzonych przez naszych nauczycieli, w czasie których zdobyły niezbędną wiedzę i umiejetność dbania o zęby, co z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ilości dzieci chorujących na próchnicę. Dzieci otrzymały naklejki przypominające zasady prawidłowego mycia zębów.


             "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

                    Nasze przedszkole bierze udział w programie edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”.
          Program ten jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, ma charakter profilaktyczny, jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.  Program dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci.  
          Cele programu:
          -    umiejętność określania  różnych  źródeł  dymów,
          -    uwrażliwienie dzieci  na szkodliwość dymu papierosowego,
          -    uświadomienie skutków  palenia papierosów,
          -    uwrażliwienie dzieci na miejsca, w których  mogą być narażone na dym.
          Program składa się z pięciu zajęć. Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na pobudzeniu oraz stymulacji różnych form aktywności dziecka sześcioletniego: zabawy twórczej,  tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Dzieci dowiedziały się: Co i dlaczego dymi? Jak się czuję kiedy dymi papieros? Co się dzieje gdy ludzie palą papierosy? Jak unikać dymu papierosowego? Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji  do uczenia się przez doświadczenie.
          Dzieci otrzymały kolorowanki ze smokiem Dinusiem, który jest maskotką programu oraz ulotki zachęcające do rzucenia palenia przez osoby z otoczenia dzieci.


            ZBOŻA ZJADAMY - ENERGIĘ Z NICH MAMY

                    Zakończyliśmy kolejną, piątą edycję akcji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”. Tym razem omówiliśmy 2 piętra, które są bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowego odżywiania. Oba dają energię do działania. Pierwsze piętro - kasze, makarony, pieczywo - to źródło węglowodanów, które powinny gościć w jadłospisie codziennie, nawet parę razy w ciągu dnia. Ich uzupełnieniem są białka i tłuszcze – nasiona strączkowe, pestki i tłuszcze. Produkty te dają siłę dzieciom, potrzebną w zabawach i różnych codziennych aktywnościach (węglowodany), są niezbędne do wzrostu, regeneracji tkanek (białka), stanowią istotne źródło energii która potrzebna jest do utrzymania ciepłoty ciała, do trawienia, do pracy mięśni, odpowiadają za prawidłowe widzenie (tłuszcze).

                          Zachęcamy do zapoznania się prezentacją „Zboża zjadamy – energię z nich mamy” znajdującą się pod adresem http://zdrowyprzedszkolak.pl/index.php/strefa-przedszkolaka/materialy/zboza-zjadamy-energie-z-nich-mamy/item/338-prezentacja-dla-rodzic%C3%B3w.html


           

            SPOTKANIA BIBLIOTECZNE

                       Dzieci 6 letnie z naszego przedszkola - grupa VIII, IX i X biorą udział w comiesięcznych spotkaniach w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia Nr 6 na Podwisłoczu. Każdy przedszkolak ma założoną swoją własną kartę biblioteczną. Raz w miesiącu wychowankowie  udają się ze swoimi nauczycielkami do biblioteki w celu wymiany książek. Niezwykle uprzejma pani w bibliotece przygotowuje dla dzieci na każdym spotkaniu ciekawą lekcję biblioteczną, wprowadzając tym samym wychowanków w piękny świat literatury. Mamy nadzieję, że te spotkania zaszczepią w dzieciach chęć rozwijania zainteresowań czytelniczych, tak przecież istotnych w rozwoju umysłowym i emocjonalnym dziecka.


           

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

                    O wartości czytania bajek dzieciom nie trzeba chyba nikogo przekonywać, dlatego nasze przedszkole, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zorganizowało taką akcję w nszej placówce. Rodzice sami badź niekiedy za niewielką namową nauczyciela przychodzą najczęściej do grupy, do której uczęszcza ich pociecha i czytają przedszkolakom jedną lub kilka bajeczek. W niektórych grupach dzieci wręczają na koniec rodzicowi (najczęściej jest to mama) przygotowane podziękowania, własnoręcznie wykonane rysunki i śpiewają piosenkę z układem ruchowym. Dziękujemy przybyłym gościom i zapraszamy rodziców na kolejne spotkania z książką - tausiowe są również mile widzianismiley.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 5 w Rzeszowie - PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 35
      • wicedyrektor - 17 748 34 10 sekretariat ZSP 5 - 17 748 25 50 księgowość - 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • 35-310 Rzeszów, ul. Bpa Józefa Pelczara 3 Poland
      • 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
      • Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 dr Krzysztofa Warchoła: poniedziałek - środa, piątek: 10.00 - 12.00 czwartek: 13.00 - 15.00
      • poniedziałek - piątek: 7.30 do 15.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych