• Programy edukacyjne 2010/2011

• PROGRAMY EDUKACYJNE

Nasze przedszkole bierze udział w różnego rodzaju akcjach społecznych koordynowanych przez poszczególnych nauczycieli. Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci oraz oczywiście wszystkich nauczycieli z naszej placówki. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazałą pomoc i wsparcie. Poniżej prezentujemy, w jakiego rodzaju akcjach braliśmy udział w roku szkolnym 2010/2011

SPOTKANIA BIBLIOTECZNE

Dzieci 6 letnie z naszego przedszkola - grupa VII i IX biorą udział w comiesięcznych spotkaniach w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia Nr 6 na Podwisłoczu. Każdy przedszkolak ma założoną swoją własną kartę biblioteczną. Raz w miesiącu wychowankowie  udają się ze swoimi nauczycielkami do biblioteki w celu wymiany książek. Niezwykle uprzejma pani w bibliotece przygotowuje dla dzieci na każdym spotkaniu ciekawą lekcję biblioteczną, wprowadzając tym samym wychowanków w piękny świat literatury. Mamy nadzieję, że te spotkania zaszczepią w dzieciach chęć rozwijania zainteresowań czytelniczych, tak przecież istotnych w rozwoju umysłowym i emocjonalnym dziecka. Raz w miesiącu bibliotekę odwiedzają również przedszkolaki z grupy VIII.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

O wartości czytania bajek dzieciom nie trzeba chyba nikogo przekonywać, dlatego nasze przedszkole, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zorganizowało taką akcję w nszej placówce. Rodzice sami badź niekiedy za niewielką namową nauczyciela przychodzą najczęściej do grupy,do którj uczęszcza ich pociecha i czytają przedszkolakom jedną lub kilka bajeczek. W niektórych grupach dzieci wręczają na koniec rodzicowi (najczęściej jest to mama) przygotowane podziękowania, własnoręcznie wykonane rysunki i śpiewają piosenkę z układem ruchowym. Do tej pory najczęściej rodzice odwiedzali grupy V i VIII. Dziękujemy przybyłym gościom i zapraszamy rodziców na kolejne spotkania z książką - tausiowe są również mile widzianismiley.

Nasze przedszkole zostało zgłoszone do ogólnopolskiego programu "Czytające przedszkola", lista przedszkoli dostępna na oficjalnej stronie programu "Cała Polska Czyta dzieciom".

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Nasze przedszkole bierze udział w programie ekoloicznym ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury''. Organizatorem programu  jest Tymbark-GMW Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Tymbarku. Koordynatorem tej akcji jest u nas  w przedszkolu nauczycielka Małgorzata Haligowska. Staramy się o ponowne uzyskanie certyfikatu przedszkola promującego wartości proekologiczne. W tym celu będą realizowane w poszczególnych grupach ciekawe przedsięwzięcia np. zakładanie miniogódka warzywnego, obchody Dnia Wody, Dnia Marchewki, Zielonego Dnia, segregacja śmieci, konkursy plastyczne, prowadzenie kącika przyrody w sali, realizacja ciekawych scenariuszy o tematyce ekologicznej.

UDAŁO NAM SIĘ PO RAZ DRUGI OIRZYMAĆ CERTYFIKAT

,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY''

Hasło przewodnie tegorocznego  programu Kubusiowi Przyjaciele Natury to:  ,,Oszczędzamy energię''. W naszym przedszkolu realizacji programu podjęły się następujące grupy: I, II, III, IV, VII i VIII.

Zadania, jakie wykonaliśmy były następujące:

♦ Realizacja 3 scenariuszy zajęć:

- Strażnicy mocy - pomocnicy Solarka

- Energię oszczędzamy - przyrody nie zaśmiecamy

- Siła wiatru - energia odnawialna

♦ Obchody Pierwszego Dnia Wiosny

♦ Obchody Zielonego Dnia

♦ Dzień Marchewki

♦ Patrol ekologiczny

♦ Zdrowa energia - Dzieci warzyw, owoców i soków

♦ Międzyprzedszkolny konkurs wiedzy przyrodniczej

♦ Kąciki przyrody - hodowla roślin

♦ Dokarmianie zwierząt (zwłaszcza w czasie zimy)

♦ Zbiórka zużytych baterii

♦ Ankieta ekologiczna dla Rodziców

♦ Wystawa Oszczędzamy energię

♦ Przedstawienie teatralne o tematyce przyrodniczej

Za wszystkie te działania otrzymywaliśmy punkty. Uzbieraliśmy 230 punktów, dzięki czemu zdobyliśmy w/w certyfikat. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych małych ekologów, za co im jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemysmiley

MISJA VELVETKI

We wrześniu 2010 r. w przedszkolu realizowany był program edukacyjny  „Misja Velvetki”. Jest to ogólnopolski program edukacyjny kształtujący nawyki higieniczne wśród dzieci w wieku 3-6 lat. Program jest adresowany nie tylko do dzieci, ale również do ich rodziców. Celem programu było zapoznanie dzieci z zasadami higieny, ze szczególnym uwzględnieniem higieny nosa, kształtowanie nawyków higienicznych oraz uczenie dzieci zasad profilaktyki grypy i innych chorób przenoszonych drogą kropelkową. Zachecamy rodziców do zajrzenia na stronę internetową programu Misja Velvetki, gdzie znajduje sie wiele przydatnych informacji oraz gier i zabaw dla dzieci.