• Akcje społeczne 2020/2021

• Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.

Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,

lecz ich serce jest bezpiecznym portem

dla wszystkich, którzy są w potrzebie.

Phil Bosmans

AKCJE SPOŁECZNE i CHARYTATYWNE

Nasze przedszkole bierze czynny udział w różnych akcjach społecznych i zbiórkach charytatywnych. Podjęte działania rozwijają empatię, uczą większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych ludzi i zwierząt, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.

"MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF"

POMOC DLA JEMENU

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dokładnie 31 lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy dokument dotyczący prawa dziecka. Od czasu powstania, Konwencja przyczyniła się do poprawy życia dzieci na całym świecie. Dzień rocznicy uchwalenia dokumentu jest co roku obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
          Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. Do obchodów tego dnia z UNICEF włączyło się również nasze przedszkole. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się bezpiecznym i zdrowym dzieciństwem. Jednym z najgorszych miejsc do życia na ziemi jest obecnie Jemen – kraj, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. 80% ludności w Jemenie potrzebuje pomocy. Połowa z nich to dzieci. Prawa najmłodszych w tym kraju są regularnie łamane.
          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewnijmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.

"MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA"

"NIEBIESKI MARSZ"

Nasza placówka wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i poprzez organizację Niebieskiego Marszu zwracała uwagę na dzieci i ich prawa. Celem marszu było też wzbogacanie wiedzy najmłodszych na temat ich praw oraz kroków koniecznych do podjęcia w chwili ich łamania. Ponadto poprzez przemarsz z niebieskimi balonami oraz transparentami nasze przedszkolaki solidaryzowały się z dziećmi z całego świata, których prawa są łamane.

"SZKOŁA DO HYMNU"

W listopadzie 2020 świętowaliśmy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji nasze przedszkole włączyło się do akcji „Szkoła do hymnu”. Dzień przed tym świętem 10.11.2020 r. przedszkolaki i nauczyciele, którzy byli we wtorek w przedszkolu, zaśpiewali hymn wspólnie w danej grupie. "Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji MEN z 2019 r. i 2018 r. - "Rekord dla Niepodległej”.  Inicjatorem akcji jest Minister Edukacji Narodowej Edukacji oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.

"SZKOŁA PAMIĘTA"

Nasza placówka bierze udział w akcji "Szkoła pamięta". Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności. Czas podejmowania działań w ramach akcji przypada na listopad, a inicjatywa nawiązuje również do polskiej tradycji świat zadusznych.

AKCJA ZBIERANIA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK

Nasze przedszkole nadal kontynuuje akcję zbierania plastikowych nakrętek w celu dofinansowania zakupu leku na rdzeniowy zanik mięśni na który choruje Martyna z Boguchwały. W tym celu w naszym przedszkolu zostały wystawione pojemniki, w których można gromadzić plastikowe nakrętki. Czasami tak niewiele trzeba, aby pomóc choremu, bezbronnemu dziecku, wystarczą dobre chęci i wieeeelkie serce do niesienia pomocy słabszym, bowiem RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się do naszej akcji. Koordynatorką w/w akcji w naszym przedszkolu jest nauczycielka Alicja Olejasz.